MENU

Aktualności

Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.

Czytaj więcej

Nowości w Polskiej Lidze Żeglarskiej !

Polska Liga Żeglarska zamknęła listy startowe Ekstraklasy i 1 Ligi na sezon 2024. Ale chętni mogą jeszcze dołączyć zgłaszając się do nowo utworzonych 5 Lig Regionalnych w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu, Sztynorcie i Rybniku. Sezon główny startuje w kwietniu na Mazurach.

Czytaj więcej

Paweł Tarnowski wicemistrzem świata w klasie iQFoil!

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) wywalczył na kanaryjskiej wyspie Lanzarote srebrny medal mistrzostw świata w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil. To największy w karierze sukces Pawła i świetny prognostyk przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. W dzisiejszych wyścigach medalowych wystartowała też Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland), która ostatecznie uplasowała się na 7 miejscu. Dobrze spisali się też inni Polacy.

Czytaj więcej

Polscy windsurferzy powalczą w sobotę o medale mistrzostw świata

Paweł Tarnowski i Maja Dziarnowska (oboje Sopocki Klub Żeglarski) powalczą w sobotę o medale w Mistrzostwach Świata olimpijskiej, żeglarskiej klasy iQFoil. W regatach rozgrywanych na kanaryjskiej wyspie Lanzarote dzisiaj zakończyła się runda finałowa, po której czołowa 10-tka zawodników i zawodniczek uzyskała awans do sobotniej serii medalowej. Dla reszty zawodników to już koniec regat. Jak spisali się Polacy?

Czytaj więcej

Mistrzostwa świata olimpijskim testem polskich windsurferów

Ponad 200 zawodników i zawodniczek z 45 krajów rozpoczyna w poniedziałek 29 stycznia mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie iQFoil. To nowa windsurfingowa konkurencja w programie Igrzysk Olimpijskich, a dla wszystkich żeglarzy regaty te będą pierwszym poważnym testem przedolimpijskim. Mistrzostwa świata odbędą się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote, a na starcie stanie 13 reprezentantów Polski.

Czytaj więcej

Samba do Brasil polskich żeglarzy. Dwa złota w mistrzostwach świata

Stanisław Trepczyński w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska w klasie 29er ze złotymi medalami Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing. Bardzo dobrze spisali się też inni biało-czerwoni zajmując miejsca w czołówce. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska uplasowała się na wysokim 5 miejscu. Regaty odbyły się w Buzios w Brazylii.

Czytaj więcej

Polacy rozpoczynają rywalizację w żeglarskim mundialu

Już jutro polscy żeglarze rozpoczną zmagania w finale SSL Gold Cup, czyli pierwszym w historii żeglarskim mundialu, który odbywa się na Gran Canarii, w Las Palmas. Polska reprezentacja, której kapitanem jest Mateusz Kusznierewicz, a sternikiem Dominik Buksak, przystępuje do rywalizacji od 1/8 finału.

Czytaj więcej

Brązowy medal Maćka Rutkowskiego jak nagroda pocieszenia

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) brązowym medalistą zawodowego cyklu PWA World Tour Windsurfing w slalomie! W finałowych regatach w Japonii Polak zajął czwarte miejsce i niestety nie udało mu się obronić tytułu mistrza świata wywalczonego w roku ubiegłym. Absolutnie nie można jednak mówić o porażce. Kolejny rok na podium tego prestiżowego cyklu to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa.

Czytaj więcej

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er! W klasie 49erFX bardzo dobrze zaprezentowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), które ukończyły rywalizację na wysokim 5 miejscu. Polki nie wywalczyły jednak kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W rywalizacji juniorów brązowy medal zdobyła załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa).

Czytaj więcej

12 Festiwal Filmów Żeglarskich Best of JachtFilm

Zapraszamy na wybór najlepszych filmów żeglarskich z całego świata. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

Czytaj więcej

Zapisy do Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2024.

Polska Liga Żeglarska rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do startu w sezonie 2024. Jednocześnie ogłoszono kalendarz regat dla Ekstraklasy i 1 Ligi. Termin wstępnych zgłoszeń mija 6 listopada.

Czytaj więcej

Igor Lewiński brązowym medalistą mistrzostw świata

Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil! Polak wywalczył swój drugi medal imprezy mistrzowskiej w tym roku. W lipcu zdobył srebro w Mistrzostwach Europy Juniorów.

Czytaj więcej

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.

Czytaj więcej

Polska dominacja na Atlantyku- 4 medale

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.

Czytaj więcej

Rozstrzygniecia w 2 lidze żeglarskiej

Onboard Sailing Poznań, Port Mechelinki oraz BSA Flota Gdynia awansują do 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej . W dniach 14-15.10.2023 na wodach jeziorach Sztynorckiego oraz Dargin rozegrany został ostatni etap tegorocznie Polskiej Ligi Żeglarskiej. W podwójnych regatach – IV rudzie 2. Ligi PLŻ oraz Finale Lig Regionalnych udział wzięło łącznie 19 zespołów na 17 jachtach. Były to największe (pod względem ilości jachtów) regaty w formacie ligowym w tym sezonie, a zwyciężyły je odpowiednio BSA Flota Gdynia oraz MKS Marina Niesulice.

Czytaj więcej

Kapitan Andrzej Drapella upamiętniony!

Ponad sto osób wzięło udział w uroczystości odsłonięcia tablicy Andrzeja Drapelli, która odbyła się w sobotę 14 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

Czytaj więcej

Podwójny finał w Sztynorcie.

10 załóg 2. Ligi rozegra czwartą finałową rundę w ramach Polskiej Ligi Żeglarkiej, która zdecyduje o awansach do 1 Ligi, natomiast 9 kolejnych załóg wyłonionych z Lig Trójmiejskiej, Warszawskiej i Wielkopolskiej rozegra swój finał o miano Mistrza Lig Regionalnych. Podwójne regaty odbędą się w Sztynorcie w dniach 14-15 października.

Czytaj więcej

PG Racing wygrywa w Sztynorcie, a Yacht Club Gdańsk Mistrzem Polski!

Załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodza Patryka Kosmalskiego niespodziewanie, ale pewnie wygrała ostatnią rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sztynorcie. Regaty miały dramatyczny przebieg, ale liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk zdołali obronić prowadzenie i zdobyli tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego!

Czytaj więcej

Wszystko jasne w Ekstraklasie?

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.

Czytaj więcej

Polscy żeglarze dominują w klasie Hansa 303

2 złote medale i 1 srebrny polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Mistrzostwach Europy klasy Hansa 303! W kategorii single Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn) zdobył złoty medal, a Olga Górnaś-Grudzień (AKS OSW Olsztyn) wywalczyła srebrny krążek. Oboje też zdobyli złoto tworząc załogę w kategorii Hansa 303 double.

Czytaj więcej

Mateusz Kusznierewicz po raz kolejny mistrzem świata w klasie 5.5

Mateusz Kusznierewicz z kolejnym w swojej karierze tytułem mistrza świata. Najbardziej utytułowany polski żeglarz tym razem wygrał mistrzostwa świata w klasie 5.5., a w jego załodze na jachcie Aspire byli ponadto Przemysław Gacek i Edward Wright, dwukrotny mistrz świata w klasie Finn. Regaty rozegrano w Porto Cervo na Sardynii, wzięły w nich udział 34 załogi z 10 krajów.

Czytaj więcej

Blisko medali, ale nadal bez biletów do Paryża

Bardzo dobrze spisali się polscy kitesurferzy w mistrzostwach Europy olimpijskiej klasy Formula Kite – aż troje z nich uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Z angielskiego Portsmouth wyjeżdżają jednak z dużym niedosytem, gdyż nie udało im się wywalczyć kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia szansa na przepustkę do Paryża w przyszłym roku.

Czytaj więcej

Slava wygrywa finał, Wolin wygrywa 1 Ligę!

W Sztynorcie odbyła się czwarta, finałowa runda 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Zwyciężyła załoga Slava Racing przed Albatrosem Wolin i Marina Niesulice. Awans do Ekstraklasy zapewniły sobie cztery czołowe załogi rankingu całego sezonu, najsłabsze spadają do 2. Ligi.

Czytaj więcej

Finał 1 Ligi przed nami, kto awansuje, kto spada?

W najbliższy weekend w Sztynorcie 18 załóg startujących w 1. Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra finałową rundę sezonu 2023. Najlepsze cztery załogi awansują do Ekstraklasy, a cztery najgorsze czeka relegacja do 2. Ligi na sezon 2024. Regaty odbędą się na jeziorze Dargin, planowanych jest rozegranie 30 krótkich dynamicznych  wyścigów.

Czytaj więcej

Tarasiuk Mistrzem Polski, Plitko zdobywa Puchar RS21

Zwycięstwem załogi Yacht Club Gdańsk pod wodza Igora Tarsiuka zakończyły się w Sztynorcie II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasie RS21. Drugie miejsce w regatach i zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski RS21 zajęła załoga Nowy Sztynort Osada Wolności ze sternikiem Wiktorem Plitko.

Czytaj więcej

Finał Warszawskiej Ligi Żeglarskiej

Załoga Trójki – Programu Trzeciego Polskiego Radia wygrała Wielki Finał i klasyfikację generalną Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej! Wielki finał Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej odbył się nad Zalewem Zegrzyńskim w Zegrzu Południowym.

Czytaj więcej

Żeglarskie dzieci opanowały Iławę. Wielki Finał PGE PolSailing przeszedł do historii!

Ponad 100 młodych adeptów żeglarstwa oraz rzesze mieszkańców Iławy i turystów wzięło udział w Wielkim Finale PGE PolSailing. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznych, bezpłatnych zajęć dla dzieci prowadzonych w 34 ośrodkach w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. W Iławie nie zabrakło atrakcji na wodzie, jak i na brzegu, gdzie stanęło żeglarskie miasteczko.

Czytaj więcej

Disabled Sailing Polish Cup: pod żaglami bez barier

W Mrągowie, nad jeziorem Czos żeglarze z niepełnosprawnościami uczestniczyli w szkoleniu, które były zwieńczone trzydniowymi regatami. Klinika sportowa to projekt, który ma na celu przełamywanie barier, integrację społeczną osób niepełnosprawnych i ich aktywizację poprzez żeglarstwo, zarówno w formie rekreacyjnej, jak i sportowej.

Czytaj więcej

Czas na Mistrzostwa Polski w klasie RS21.

W Sztynorcie przez najbliższe 3 dni rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasie RS21. Na starcie zobaczymy aktualną czołówkę rankingu Pucharu RS21 Cup, dla której jest to jednocześnie ostatnia runda tegorocznego cyklu.

Czytaj więcej

Wielki finał Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej!

W najbliższy weekend  (16-17 września) odbędzie się Wielki Finał Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej – przed nami spora dawka żeglarskich emocji. Zapowiada się ciekawie: dwanaście załóg rozpływanych przez  cały sezon będzie walczyć o zwycięstwo.

Czytaj więcej

Finał PGE POLSAILING w Iławie - Zapowiedź

W niedzielę 17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PGE PolSailing. Na Jezioraku odbędą się m.in. regaty dla dzieci na łódkach Optimist oraz na windsurfingu. Nie zabraknie atrakcji na lądzie.

Czytaj więcej

Niespodzianki na Mistrzostwach Polski w żeglarstwie. Poznaliśmy medalistów!

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.

Czytaj więcej

Konsulowie honorowi ścigali się na Zatoce Gdańskiej

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego.

Czytaj więcej

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, dzisiaj w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.

Czytaj więcej

Niespodzianki na inaugurację mistrzostw Polski

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski klas olimpijskich upłynął pod znakiem lekkiego wiatru, słonecznej pogody i ataku młodzieży na pozycje weteranów. W Pucku rywalizuje prawie 250 zawodników i zawodniczek w klasach 49er, 49erFX, 470, ILCA 6, ILCA 7, iQFoil oraz nieolimpijskiej klasie Formula Windsurfing Foil. Na inaugurację regat nie zabrakło niespodzianek.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich

Prawie 250 zawodników i zawodniczek rywalizować będzie w Pucku w Mistrzostwach Polski żeglarskich klas olimpijskich. Na wodach Zatoki Puckiej zobaczymy łódki klas 49er, 49erFX, 470, ILCA 6, ILCA 7 oraz windsurfingowe deski kasy iQFoil. Regaty rozpoczną się w najbliższy czwartek 7 września, a medalistów poznamy w niedzielę 10 września.

Czytaj więcej

Onboard dominuje w Sztynorcie.

Poznańska załoga Onboard Sailing Szymona Jabłkowskiego pewnie zwyciężyła w 3 rundzie 2 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Regaty rozegrane zostały na jeziorze Łabap z bazą w Nowym Sztynorcie. Miejsca na podium uzupełniły załogi Port Mechelinki i BSA Flota Gdynia.

Czytaj więcej

Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni

Trzy dni ścigania, bardzo dobre, ale i bardzo wymagające warunki wiatrowe i zwycięstwa faworytów – tak można podsumować Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach nieolimpijskich. W Pucku, w 9 klasach regatowych, ścigało się prawie 450 zawodników.

Czytaj więcej

Walka o awans w Sztynorcie

12 załóg startujących w 2 Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra trzecią, przedostatnią rundę walki o punkty do rankingu i awans do wyższego poziomu rozgrywek. Regaty rozegrane zostaną w Nowym Sztynorcie w dniach 2-3 września, a akwenem będzie jezioro Dargin.

Czytaj więcej

450 żeglarzy na starcie Mistrzostw Polski klas nieolimpijskich

Już w najbliższy piątek w Pucku pierwsze wyścigi Mistrzostw Polski klas nieolimpijskich w żeglarstwie. Wystartuje w nich prawie 450 zawodników i zawodniczek w 10 klasach regatowych. Medalistów mistrzostw Polski poznamy w niedzielę 3 września, a już od 7 września na tym samym akwenie trwać będzie rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski klas olimpijskich.

Czytaj więcej

Można już zgłaszać kandydatów do Kryształowego Żagla 2023!

Jak co roku o tej porze Pomorski Związek Żeglarski ogłasza, że rozpoczyna zbieranie kandydatur do nagród Kryształowego Żagla. To będzie już piętnasta edycja tego wyróżnienia dla najlepszych pomorskich żeglarzy, klubów i osiągnięć żeglarskich mijającego roku.

Czytaj więcej

Mistrzostwach Polski w klasie Omega - zapowiedź

W najbliższy weekend (01-03.09) w Dąbkach k. Darłowa na wodach Jeziora Bukowo ruszają regaty „Uzdrowisko Dąbki Cup 2023” czyli tegoroczne Mistrzostwa Polski w klasie Omega. Dzięki znakomitej współpracy z samorządem (Gmina Darłowo) i Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach już po raz drugi dąbkowska marina będzie gościć flotę Pucharu Polski naszej narodowej klasy.

Czytaj więcej

Wicemistrzostwo Europy polskich żeglarzy!

Polska drużynowym wicemistrzem Europy w klasie Optimist! Po pokonaniu w półfinale faworyzowanej Chorwacji, w finale biało-czerwoni musieli uznać wyższość Italii, ale do kraju wracają z jednym z największych sukcesów polskiego Optimista w ostatnich latach! Regaty rozegrano w Loosdrecht w Holandii.

Czytaj więcej

Wrocławianie wygrywają w Olsztynie!

Sensacyjny  zwycięstwem UKS Żeglarz Wrocław zakończyła się 3 runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegrana w Olsztynie. Regaty Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego odbyły się na jeziorze Ukiel z bazą na Plaży Miejskiej z udziałem 18 załóg z całego kraju. Podium uzupełniły załogi YKP Gdynia oraz Yacht Club Gdańsk, liderów rankingu.

Czytaj więcej

Ekstraklasa powalczy w Olsztynie!

W najbliższy weekend w Olsztynie odbędzieyoutube.com/kanalzeglarski się kolejna, przedostatnia runda Żeglarskich Klubowych Mistrzostw Polski czyli Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Regaty pod nazwą Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego odbędą się na jeziorze Ukiel z bazą na Plaży Miejskiej,

Czytaj więcej

Albatros Wolin wygrywa w Olsztynie!

W zakończonych dwudniowych regatach 1 Ligi zwyciężyła załoga UKS Albatros Wolin ze sternikiem Weroniką Jaroszek. Pozostałe miejsca na podium uzupełniły załogi SportVita Ski&Sail Gliwice oraz Ocean Challenge Sailing Club. Regaty pod nazwą Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego odbyły się na jeziorze Ukiel z bazą na Plaży Miejskiej.

Czytaj więcej

OOM w żeglarstwie – poznaliśmy mistrzów Polski juniorów w klasach Optimist i L'Equipe.

Na wodach Zatoki Puckiej w drugiej części Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie rywalizowali zawodnicy w klasach Optimist i L’Equipe. Na starcie stanęło 128 zawodniczek i zawodników z 29 klubów z 12 województw, a stawką były medale mistrzostw Polski juniorów młodszych.

Czytaj więcej

Agata Barwińska z kwalifikacją olimpijską dla Polski

Agata Barwińska wywalczyła dzisiaj na wodach Morza Północnego kwalifikację olimpijską dla Polski w żeglarskiej klasie ILCA 6. W mistrzostwach świata klas olimpijskich Polka uplasowała się na 18 miejscu. W Hadze polscy żeglarze wywalczyli w sumie cztery przepustki do Igrzysk w Paryżu.

Czytaj więcej

Dwie kolejne kwalifikacje do Igrzysk w Paryżu dla polskich żeglarzy

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli drugie miejsce w dzisiejszym wyścigu medalowym klasy 49er i ostatecznie uplasowali się na 7 miejscu w Mistrzostwach Świata World Sailing. Wynik ten pozwolił na uzyskanie przez Polskę kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Dwie kolejne olimpijskie przepustki wywalczyli też nasi windsurferzy w klasie iQFoil.

Czytaj więcej

Polska Liga Żeglarska debiutuje w Olsztynie.

Przez najbliższe dwa kolejne weekendy na jeziorze Ukiel w Olsztynie zostaną rozegrane trzecie rundy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Rywalizację w dniach 19-20 sierpnia rozpocznie 18 załóg startujących w 1 Lidze, Ekstraklasa pojawi się tydzień później. Regaty pod nazwą Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego będą miały bazę na Plaży Miejskiej, a towarzyszyć im będzie wiele atrakcji dla kibiców.

Czytaj więcej

Decydująca faza walki o olimpijskie kwalifikacje w żeglarstwie

To nie był dobry dzień dla polskich żeglarzy w Mistrzostwach Świata World Sailing w Hadze. Rywalizacja na wodach Morza Północnego dla niektórych z nich już się zakończyła, inny w pozostałe dni muszą odrabiać straty. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż mamy szanse na olimpijskie kwalifikacje.

Czytaj więcej

Złoto i srebro polskich żeglarzy w mistrzostwach świata! Jest też pierwsza kwalifikacja na Igrzyska

Piotr Cichocki mistrzem świata, a Olga Górnaś – Grudzień ze srebrnym medalem w żeglarskiej klasie Hansa 303. Mistrzowskie regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami rozegrano na jeziorze Braassemermeer koło Hagi w ramach żeglarskich Mistrzostw Świata World Sailing.

Czytaj więcej

Trudny dzień dla polskich żeglarzy, ale jutro będą medale!

To był ciężki dzień dla polskich żeglarzy w mistrzostwach świata klas olimpijskich w Hadze. Biało-czerwoni są w czołówce w klasach 49er, Formula Kite i iQFoil. Jutro będziemy na pewno świętować medale w rywalizacji żeglarzy z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej

Igor Tarasiuk wygrywa w Olsztynie!

Załoga Euroshipping Yacht Club Gdańsk wygrywa 4 rundę polskiego RS21 Cup rozegraną w Olsztynie. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Nowy Sztynort Jacht Klub Wiktora Plitko oraz SportVita Ski&Sail Gliwice Bartłomieja Wójciaka, Udzial wzięło 13 załóg z Litwy, Czech i Polski. Regaty odbyły się na jeziorze Ukiel, a Patronat Honorowy na nimi objął Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Czytaj więcej

Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie nabierają tempa. Dziś na akwenie w Hadze było tłoczno, bo do rywalizacji dołączyli zawodnicy w windsurfingowej klasie iQFoil oraz kitesurfingowej Formula Kite. Polacy, w większości, mogą mieć po dzisiejszym dniu powody do zadowolenia. Biało-czerwoni liczą się w walce o medale, jak i o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Czytaj więcej

Zapraszamy na memoriał Juliusza Sieradzkiego - Klasa Omega

W dniach 18-20 sierpnia w Pucku odbędzie się kolejna edycja Memoriału Juliusza Sieradzkiego – regat poświęconych pamięci tego zasłużonego polskiego żeglarza, twórcy Omegi. Będzie to także piąta tegoroczna impreza zaliczana do Pucharu Polski 2023 w klasie Omega.

Czytaj więcej

MŚ w żeglarstwie: Polski 49er pokazał moc!

Trzy polskie załogi w klasie 49er i jedna w klasie 49erFX awansowały do wyścigów finałowych mistrzostw świata klas olimpijskich, które odbywają się w Hadze. Najlepiej w serii eliminacyjnej żeglowali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), którzy plasują się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.

Czytaj więcej

OOM w żeglarstwie: znamy medalistów w klasach iQFoil i ILCA 4

W sobotę w Pucku zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie. Na najwyższym stopniu podium stanęli Sonia Maliszewska i Gustaw Trybek (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingowej klasie iQFoil oraz Hanna Rogowska (ChKŻ Chojnice).

Czytaj więcej

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.

Czytaj więcej

Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

Bardzo dobry początek Polaków w żeglarskich Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni pierwszego dnia regat żeglowali skutecznie i walecznie, dzięki czemu mają dobrą pozycję wyjściową do kolejnych wyścigów. W Hadze gra się toczy nie tylko o medale, ale też o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Czytaj więcej

RS21 Cup w przenosi się na Warmię i Mazury!

14 załóg z 3 krajów wystartuje w 4 rundzie RS21 Cup. Po imprezach w Szczecinie, Sopocie i Gdyni, regaty przenoszą się na Warmię i Mazury, a pierwszy przystanek znajduje się w Olsztynie na Jeziorze Ukiel. Regaty odbędą się w dniach 12-13 sierpnia, a Patronat Honorowy objął Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Czytaj więcej

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę reprezentować będą żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej

Rusza Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

Już jutro w Pucku rozpoczyna się żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Rywalizacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej, od 8 do 12 sierpnia na wodach Zatoki Puckiej zobaczymy zawodników i zawodniczki w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17). Natomiast w dniach 15-19 sierpnia do rywalizacji przystąpią klasy Optimist i L’Equipe.

Czytaj więcej

III runda Warszawskiej Ligi Żeglarskiej za nami

Takich rozstrzygnięć w III rundzie Mazda Odyssey Warszawskiej Lidze Żeglarskiej zapewne mało kto by się spodziewał. Zwyciężyła załoga Wojskowej Akademii Technicznej, tuż przed załogą Odyssey Sailing Cub 1 (sternik Radosław Sternicki) oraz Star Telekom Racing (sternik Waldemar Sałata).

Czytaj więcej

Wolne miejsca na darmowe zajęcia żeglarskie w ramach programu PGE PolSailing

18 godzin darmowych zajęć żeglarskich pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej dla każdego zapisanego dziecka – to tylko jedna z wielu zalet Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. Program realizowany jest w 34 ośrodkach i 13 województwach. Są jeszcze wolne miejsca.

Czytaj więcej

Trzecia runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej.

W najbliższy weekend odbędzie się trzecia runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej – przed nami spora dawka żeglarskich emocji! Zapowiada się ciekawie: dwanaście załóg, tradycyjnie krótkie, dynamiczne wyścigi oraz zacięta rywalizacja, będąca jednocześnie ostatnią szansa powalczenia o jak najlepsze pozycje przed wielkim finałem we wrześniu.

Czytaj więcej

24 edycja Gdynia Sailing Days przesza do historii!

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.

Czytaj więcej

Gdynia Sailing Days na ostatniej proste - rozpoczął się Polboat Yachting Festival

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.

Czytaj więcej

Yacht Club Gdańsk z brązowym medalem finałów SAILING Champions League w niemieckim Travemudne!

W dniach od 21-25 lipca został rozegrany finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów - Klubowych Mistrzostw Świata. Sailing Champions League to rozgrywki, w których biorą udział najlepsze kluby żeglarskie na świecie, zrzeszone w ligach krajowych na wzór piłkarskiej Ligii Mistrzów.

Czytaj więcej

SportVita obejmuje prowadzenie w 1 Lidze

Załoga SportVita Ski&Sail Gliwice wygrała drugą rundę 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej i wyszła na prowadzenie w rankingu sezonu. Kolejne miejsca na podium zdobyły załogi Yacht Club Białołęka i SLAVA Racing. Regaty rozegrano w Gdyni w ramach Gdynia Sailing Days.

Czytaj więcej

Magdalena Woyciechowska wicemistrzynią świata w klasie Formula Kite!

Młodzieżowe mistrzostwa świata rozegrano w Gizzerii we Włoszech. Wystartowało w nich 87 zawodników i zawodniczek z 25 krajów. Magdalena Woyciechowska, dzięki doskonałej postawie w serii kwalifikacyjnej, po której zajmowała 2 miejsce w klasyfikacji generalnej, uzyskała od razu awans do serii finałowej i wraz z liderką Lysą Caval (Francja), oczekiwała spokojnie na dwie rywalki wyłonione z półfinałów.

Czytaj więcej

1 Liga wraca do Gdyni!

18 załóg walczących o awans do Ekstraklasy spotka się w Gdyni na 2 rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskie. Regaty odbędą się w sobotę i niedzielę w ramach Gdynia Sailing Days. Liderem rankingu jest Ocean Challenge Yacht Club przed Albatrosem Wolin i SportVita Ski&Sail Gliwice.

Czytaj więcej

Włoska robota w mistrzostwach Europy

Włoscy żeglarze nie mają sobie równych w gronie juniorów w klasie ILCA 6, a swoją klasę zaprezentowali w lipcu w Polsce. Najpierw w Dziwnowie Emma Mattivi i Mattia Cesana cieszyli się z tytułów mistrza świata juniorów, a teraz podczas Gdynia Sailing Days ci zawodnicy zostali w tej kategorii wiekowej mistrzami Europy. Na Zatoce Gdańskiej Polacy, choć medali nie zdobyli, wypadli lepiej niż na pełnym morzu.

Czytaj więcej

Szczecin zdobywa Gdynię!

Bezprecedensowym zwycięstwem załogi Pogoni Szczecin zakończyła się 2 runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozgranej podczas Gdynia Sailing Days. Miejsca na podium uzupełniły załogi YKP Szczecin oraz HRM Racing. Liderem rankingu Ekstraklasy po 2 rundach została załoga Yacht Club Gdańsk.

Czytaj więcej

Maja Dziarnowska powalczy o medal w olimpijskich regatach testowych

Maja Dziarnowska powalczy jutro o medale w klasie iQFoil w regatach Paris 2024 Test Event w Marsylii. Do serii medalowej w klasie Formula Kite awansował też Maks Żakowski (AZS Poznań), który ostatecznie zajął w regatach bardzo dobre 6 miejsce. Pozostali polscy żeglarze wracają z Marsylii na tarczy.

Czytaj więcej

Plejada żeglarskich gwiazd i mnóstwo emocji w Gdyni.

Medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, zwycięzcy regat Pucharu Świata, a do tego najzdolniejsza, perspektywiczna żeglarska młodzież – taką obsadę miały w ten weekend regaty w ramach festiwalu Gdynia Sailing Days. Z medali cieszyli się m.in. Mateusz Kusznierewicz i Agnieszka Skrzypulec.

Czytaj więcej

Ekstraklasa wraca do rywalizacji!

18 załóg walczących w Ekstraklasie o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ wraca na akwen zatoki gdańskiej. Tym razem bazą regat będzie Gdynia a druga runda rozgrywek będzie częścią Gdynia Sailing Days. Regaty potrwają 2 dni na akwenie blisko brzegu i gdyńskiej mariny.

Czytaj więcej

Olimpijski test polskich żeglarzy w Marsylii

Polscy żeglarze jak na razie – poza jednym wyjątkiem - nie odgrywają pierwszoplanowej roli w regatach Paris 2024 Test Event. Oficjalny przedolimpijski test odbywa się na akwenie igrzysk w Marsylii. Najlepiej z Polaków spisuje się Maks Żakowski który w klasie Formula Kite plasuje się na 5 miejscu i po trzech dniach ścigania liczy się w walce o medale.

Czytaj więcej

Podsumowanie regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023

W ubiegły weekend zakończyły się regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk. Na Zatoce Gdańskiej w ciągu 17 dni ścigało się ponad tysiąc zawodników. Akwen w Górkach Zachodnich nie zawiódł i zapewnił uczestnikom wspaniałe żeglarskie warunki. 

Czytaj więcej

Polki Mistrzyniami Świata w żeglarskiej klasie Micro!

Maja Dembowska, Anna Śliwka i Karolina Skowrońska, czyli załoga Auto Podlasie z klubu Sailing Legia, mistrzyniami świata w żeglarskiej klasie Micro Cruiser. Regaty odbyły się na urokliwym alpejskim Traunsee w austriackiej miejscowości Gmunden.

Czytaj więcej

II runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej za nami

Za nami słoneczny weekend pełen żeglarskich emocji – zakończyliśmy rundę II Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej. Nie były to łatwe regaty, wiatr płatał figle – raz wiało tak, że wisieliśmy za burtą na pasach balastowych, by po chwili przemykać po pokładzie jak myszki uważając na zbędne ruchy.

Czytaj więcej

Górski powraca w wielkim stylu !

Karol Górski z załogą Baltiq Sport wygrywa 3 rundę RS21 Cup podczas Gdynia Sailing Days. Podium uzupełniły załogi WAT Warszawa Wojciecha Myśliwca i Nowy Sztynort Wiktora Plitko. Udział wzięło 19 załóg z Polski i Litwy

Czytaj więcej

Vector Sails Cup w klasie OPTIMIST zakończone

W tegorocznej edycji Vector Sails Cup podczas regat ENERGA NORD CUP Gdańsk wzięło udział 288 zawodników w klasie Optimist! Warunki tradycyjnie, jak to w Górkach Zachodnich, dały najmłodszym żeglarzom lekcję wytrwałości. Liczymy na to, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej!

Czytaj więcej

Rekordowa runda RS21 Cup w Gdyni!

19 jachtów klasy RS21 wystartuje w 3 rundzie Pucharu Klasy RS21. Będzie to rekord frekwencji tej najnowszej klasy regatowej w Polsce. Regaty odbędą się w dniach 8-9 lipca w ramach Gdynia Sailing Days, największych wieloklasowych regat w Polsce.

Czytaj więcej

Puchar Polski Klasy Omega - regaty o Błękitną Wstęgę zbiornika Jeziorsko

Już w najbliższy weekend na wodach zbiornika Jeziorsko koło Łodzi odbędą się XXVII Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko. Na wodzie spotkają się zawodnicy startujący w klasach Omega, T, Optymist, Cadet oraz flota katamaranów. Dla Omegi będzie to 4 eliminacja tegorocznego Pucharu Polski, a zarazem ostatnia impreza pierwszej części sezonu.

Czytaj więcej

Polscy żeglarze pamiętali o generale Władysławie Sikorskim

W dniach 3-5 lipca 2023 roku odbył się w Gibraltarze międzynarodowy zlot żeglarski pod nazwą Sikorski Memorial Rally 2023 by uhonorować pamięć Władysława Sikorskiego, generała, premiera Rządu Polskiego na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.

Czytaj więcej

Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska powraca!

Przed nami druga runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej, która odbędzię się 8-9 lipca na zalewie Zegrzyńskim i znów zapowiada się ekscytująco!

Czytaj więcej

III etap - ENERGA NORD CUP w Gdańsku

Za nami drugi weekend popularnych i niezwykle długich regat ENERGA NORD CUP Gdańsk. Przez miasteczko regatowe przewinęło się już mnóstwo łódek i żeglarzy. W piątek ze względu na niesprzyjające warunki regaty dla klas 420 i L'Equipe się nie odbyły, ale już w weekend wiatr stopniowo się rozwiewał i zostały rozegrane emocjonujące wyścigi.

Czytaj więcej

II etap - ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 - KLASA ILCA 4,6 i 7

Za nami trzy dni świetnego ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki miał w każdy.

Czytaj więcej

Medale Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet rozdane!

W Sopocie w niedzielę zakończyły się pierwsze historyczne Mistrzostwa Polski Kobiet w żeglarstwie organizowane przez Polska Ligę Żeglarską. Udział wzięło 13 załóg z całej Polski, które rywalizowały w sobotę i niedzielę przy sopockim Molo. Niespodzianki nie było, gdyż tytuł wywalczyła załoga Yacht Klubu Polski Szczecin pod sterami wicemistrzyni olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec. Partnerem tytularnym imprezy była marka Dr Irena Eris.

Czytaj więcej

To był niesamowity weekend w Zegrzu Południowym

I runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej przyniosła mnóstwo emocji i nieoczywistych rozwiązań.

Czytaj więcej

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami!

Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej. Rywalizację rozpoczęły jachty morskie długodystansowym Orvaldi B8 Race, rozegrano Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC Double Handed, a także regaty w klasach OSF, Europa, Finn, Hobie Cat 14 i 16 oraz Nacra 15. Po wyścigach już na lądzie odbyła się pierwsza tura EKO LIGI – żeglarze sami zadbali o okoliczne plaże. 

Czytaj więcej

Tablica Andrzeja Lutomskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.

Czytaj więcej

Rusza Warszawska Liga Żeglarska

Już w najbliższy weekend (23-24 czerwca) na wodach Zalewu Zegrzyńskiego odbędzie się Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska – to już trzeci sezon cyklu spektakularnych wyścigów. Tradycyjnie baza regat znajduje się w klubie Sailing Legia (ul. Warszawska 31, Zegrze Płd.), a wyścigi w najbliższej odległości od brzegu.

Czytaj więcej

Święto kobiecego żeglarstwa w Sopocie!

24 i 25 czerwca w Sopocie odbędą się Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. Po zeszłorocznym sukcesie, tegoroczna edycja uzyskała rangę Mistrzostw Polski, a sponsorem tytularnym została prestiżowa kobieca marka Dr Irena Eris. Przy sopockim molo przez 2 dni ścigać się będzie 13 kobiecych załóg o tytuł najlepszej żeglarski w Polsce.

Czytaj więcej

Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica legendarnego trenera i wychowawcy wielu pokoleń żeglarzy, Andrzeja Lutomskiego, zostanie odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Zapraszamy serdecznie.

Czytaj więcej

Już w ten piątek start regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023!

W najbliższy piątek 23 czerwca na Zatoce Gdańskiej rozpoczną się najpopularniejsze regaty w Polsce ENERGA NORD CUP Gdańsk. Przez 17 dni na wodach Zatoki Gdańskiej będzie się ścigać ponad 1000 żeglarzy.

Czytaj więcej

Polacy triumfują w regatach Ligi Mistrzów !

W Sopocie zakończyły się historyczne pierwsze regaty rangi Sailing Champions League organizowane przez Polska Ligę Żeglarską. Udział wzięły 24 załogi z 11 krajów, które rywalizowały od czwartku do niedzieli przy sopockim Molo. Wygrała polska załoga YKP Gdynia, a awans do Finałów zdobyły jeszcze 2 inne polskie załogi Yacht Klub Gdańsk i KW Garland Gliwice.

Czytaj więcej

Liga Mistrzów w Sopocie !

25 zespołów z 11 krajów spotka się w Sopocie na regatach Sailing Champions League, czyli żeglarskiej Lidze Mistrzów. Historyczne pierwsze regaty tej rangi potrwają od czwartku do niedzieli przy sopockim Molo, a stawką regat jest awans do lipcowego finału i walkę o tytuł Klubowego Mistrza Świata.

Czytaj więcej

Faworyci zawiedli !

Zwycięstwem załogi Port Mechelinki zakończyła się 2 runda 2. Ligi rozegrana w Sztynorcie. Podium uzupełniły załogi YKP Warszawa i BSA Flota Gdynia. Liderzy rankingu Onboard Sailing kończą regaty poza podium.

Czytaj więcej

II Liga wraca do rywalizacji!

Polska Liga Żeglarska rozkręca się na dobre. Kolejne regaty 2 Ligi odbędą się w ten weekend w Sztynorcie, a na starcie pojawi się 11 załóg walczących o punkty i awans do 1 Ligi na sezon 2024.

Czytaj więcej

Zapraszamy na osiemnaste regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023!

23 czerwca już po raz osiemnasty rozpoczną się najpopularniejsze regaty w Polsce ENERGA NORD CUP Gdańsk. Przez 17 dni na wodach Zatoki Gdańskiej będzie się ścigać ponad 1000 żeglarzy.

Czytaj więcej

Omega - zapowiedz regat w Imielinie

W kolejny weekend 3 i 4 czerwca odbędą się trzecie regaty z cyklu Pucharu Polski w Klasie OMEGA. Tym razie żeglarze spotkają się na Śląsku.

Czytaj więcej

Emocje w finale 1. Ligi!

Zwycięstwem załogi Ocean Challenge Yacht Club zakończyła się pierwsza runda 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegrana w Sopocie. Miejsca na podium uzupełniły załogi Albatros Wolin i SportVita Ski&Sail Gliwice.

Czytaj więcej

Czas na start 1 Ligi!

Start tegorocznego sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej, po inauguracji regat Ekstraklasy i 2 Ligi dopełni pierwsza runda 1 Ligi. W sobotę i niedzielę przy sopockim Molo, 18 zespołów będzie walczyć o pierwsze punkty do rankingu i rywalizacji o awans do Ekstraklasy.

Czytaj więcej

YKP Lublin obejmuje prowadzenie w Ekstraklasie!

Załoga YKP Lublin wygrała pierwszą rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sopocie. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Club Gdańsk i Yacht Klub Polski Gdynia. Rozegrano 18 wyścigów tuż przy sopockim Molo.

Czytaj więcej

Rusza 9 sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Regatami Ekstraklasy Polska Liga Żeglarska rozpocznie swój 9 sezon rywalizacji o tytuł Klubowego Mistrza Polski w Żeglarstwie.  W sobotę i niedzielę przy sopockim Molo, 18 zespołów będzie walczyć o pierwsze punkty do rankingu sezonu 2023.

Czytaj więcej

Wiktor Plitko triumfuje w Sopocie w II rundzie Pucharu Polski RS21.

Wiktor Plitko triumfuje w Sopocie. Załoga Nowy Sztynort Yacht Club wygrała 2 rundę Pucharu Polski RS21 rozegraną w Sopocie podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Za nimi na podium obrońcy Pucharu załoga Polsporty.pl Jacka Puchniarza oraz Baltiq #zatokazmian pod wodzą Tytusa Butowskiego.

Czytaj więcej

2 runda RS21 Cup w Sopocie

Podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, klasa RS21 rozegra druga rundę tegorocznego Pucharu Polski. Na starcie spodziewanych jest 16 załóg z Polski i Litwy. Regaty potrwają od soboty 13 maja do niedzieli 14 maja przy sopockim Molo.

Czytaj więcej

Omega - zapowiedz regat w Olsztynie

W najbliższy weekend na jeziorze Ukiel odbędzie się druga tegoroczna eliminacja Pucharu Polski w żeglarskiej klasie Omega – Regaty o Puchar Prezydenta Olsztyna. Narodowa klasa żeglarska wraca z ogólnopolskimi regatami do stolicy województwa po trzynastu latach przerwy. Zawodnicy wystartują w dwóch klasach: Omega Sport oraz Omega Standard.

Czytaj więcej

Onboard Sailing pierwszym liderem 2 Ligi!

Zwycięstwem poznańskiej załogi Onboard Saiing rozpoczęły się tegoroczne rozgrywki 2 Ligi w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej. W miniony weekend w Nowym Sztynorcie 11 załóg walczyło o punkty do rankingu i awans do 1 Ligi na kolejny sezon. Miejsca na podium uzupełniły załogi Nowy Sztynort Yacht Club oraz YKP Warszawa.

Czytaj więcej

2 Liga Żeglarska zaczyna sezon!

Polska Liga Żeglarska rozpoczyna zmagania wyjątkowo od regat 2 Ligi czyli 3 poziomu rozgrywkowego. W ten weekend w dniach 6-7 maja w Nowym Sztynorcie zobaczymy 11 załóg walczących o awans do 1 Ligi. Sezon 2 Ligi składa się z 4 regat z finałem w październiku, również w Sztynorcie.

Czytaj więcej

Sezon żeglarski otwarty, a Piotr Bigaj upamiętniony!

Blisko sto osób wzięło udział w Święto Narodowe Trzeciego Maja w otwarciu pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023. Uroczystość połączona była z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

Czytaj więcej

Młodzież górą w Szczecinie !

Młodzieżowa załoga HRM Racing Team w składzie Jakub Gołębiowski, Marcelina Korszon, Gustaw Miciński i Filip Miłoszewski niespodziewanie wygrywa klasyczne regaty Pucharu Świata, Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach udział wzięło 10 załóg z 6 krajów.

Czytaj więcej

Puchar Świata powraca do Szczecina!

W najbliższy weekend na wodach Jeziora Dąbie rozegrane zostaną regaty Szczecin Match Race 2023 będące częścią prestiżowego cyklu World Match Racing Tour. Udział weźmie 10 zaproszonych załóg z 6 krajów. Zawody potrwają od piątku 28 kwietnia do niedzieli w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.

Czytaj więcej

Bartłomiej Wójciak wygrywa regaty RS21 Cup w Szczecinie!

Załoga SportVita Ski&Sail Gliwice wygrała inauguracyjną rundę polskiego cyklu RS21 Cup rozegraną w Szczecinie 22-23 kwietnia. Podium uzupełniły załogi YKP Szczecin Patryka Zbroi i Onboard Szymona Jabłkowskiego. Udział wzięło 17 załóg z Polski, Czech i Litwy. Kolejne regaty 14-15 maja w Sopocie podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta.

Czytaj więcej

Rusza nowy sezon klasy RS21!

Najnowsza regatowa klasa jachtów RS21 zaczyna swój drugi pełny sezon cyklem regat RS21 CUP. W planie 5 imprez od kwietnia do września, a w ten weekend sezon otworzą regaty w Szczecinie. Na starcie rekordowa stawka 17 jachtów.
 

Czytaj więcej

Rusza Puchar Polski Omegi

Tuż przed tegoroczną majówką, w dniach 22-23 kwietnia na wodach Jeziora Duże Żnińskie rusza kolejna edycja Pucharu Polski w żeglarskiej klasie Omega. W Żninie ścigaliśmy się już w zeszłym roku. Impreza była niezwykle udana, 2 dni naprawdę solidnego ścigania zostawiły mnóstwo ciepłych wspomnień. Ale nie da się tu też nie wspomnieć o samym miejscu, które było (i będzie już za kilka dni) gospodarzem naszych regat – Cukrownia Żnin.

Czytaj więcej

Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet ponownie w Sopocie.

Po pierwszej zeszłorocznej bardzo udanej edycji regat Women On Water, Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet wracają na wody przy sopockim molo, ponownie w gwiazdorskiej obsadzie. Na starcie zobaczymy między innymi wicemistrzynię olimpijską Agnieszkę Skrzypulec, czy uczestniczkę obecnej edycji The Ocean Race i olimpijkę z Tokio Magdalenę Kwaśną. Regaty odbędą się przy sopockim molo w dniach 24-25 czerwca 2023.

Czytaj więcej

Nagrody konkursu Pantaenius Jacht Foto 2022 rozdane!

Nie samymi Oskarami żyje świat! Zakończyła się także 12 edycja konkursu dla miłośników sportów wodnych i fotografii za rok 2022. Dzięki Pantaenius Yacht Photo ci, którzy wiedzą, że najpiękniejsze wspomnienia rodzą się na wodzie a nie przy biurku, mogą się pochwalić swoimi zdjęciami. Laureaci zostali przedstawieni na Facebooku, zapraszamy do obejrzenia transmisji: https://fb.watch/jeOFk4eaoS/.

Czytaj więcej

Rekord zgłoszenia do Polskiej Ligi Żeglarskiej!

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej zamknęli listy startowe na sezon 2023. Możliwość zgłoszenia do rozgrywek ligowych pozostaje już tylko na najniższym szczeblu rozgrywkowym, czyli w II Lidze. Liga będzie prowadzona na trzech poziomach rozgrywkowych, po 4 rundy na każdym z nich. W lidze wystartuje 50 zespołów, a pierwsze regaty II Ligi odbędą się w dniach 06-07.05.2023 w Sztynorcie. Ekstraklasa ruszy dwa tygodnie później w Sopocie.

Czytaj więcej

Zgłoś swoje zdjęcie do konkursu Pantaenius Yacht Photo!

Przedświąteczny prezentowy szał w pełni, a w najnowszej edycji konkursu Pantaenius Yacht Photo za rok 2022 można zgarnąć super nagrody! Etap zgłaszania zdjęć do XII edycji konkursu właśnie się rozpoczął i będzie trwał do końca stycznia. Nie czekaj, wyślij swoje zdjęcie przez formularz na stronie konkursu!

Czytaj więcej

David Chapman ponownie wygrywa!

Mieszana załoga australijsko-polska w składzie David Chapman, Łukasz Czaja, wygrała ostatnie Otwarte Mistrzostwa Polski rozegrane w Szczecinie i będące finałową runda tegorocznego World Match Racing Tour.  Najlepsza polską załogą okazała się ekipa Igora Tarasiuka z Yacht Clubu Gdańsk zajmując 4 miejsce.

Czytaj więcej

11 JachtFilm, czyli filmowa uczta dla miłośników żeglarstwa

Już niedługo kolejna edycja festiwalu, który na stałe wpisał się w kalendarz żeglarskich wydarzeń kulturalnych. Wybór najlepszych filmów z całego świata i ich prezentacja na dużym ekranie to wydarzenie, które w jesienno-zimowej porze pozwala żeglarzom przetrwać do kolejnego sezonu.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski i Puchar Świata w Szczecinie!

W najbliższy weekend w Szczecinie na wodach Jeziora Dąbie rozegrane zostaną Otwarte Mistrzostwa Polski w match racingu zaliczane do Pucharu Świata i będące częścią kultowego cyklu World Match Racing Tour.

Czytaj więcej

SSL GOLD CUP - Żeglarski Mundial

28 października rozpoczynają się żeglarskie mistrzostwa świata SSL Gold Cup, czyli Żeglarski Mundial. SSL Gold Cup to zupełnie nowy format regat, który pozwoli na wyłonienie najlepszej nacji żeglarskiej na świecie - tak jak podczas piłkarskiego mundialu, tylko że w żeglarstwie.

Czytaj więcej

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zostanie upamiętniona w Gdyni

Pierwsza kobieta w historii, która samotnie opłynęła świat otrzyma tablicę w Alei Żeglarstwa Polskiego. W sobotę 8 października w Gdyni uhonorowana zostanie Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Czytaj więcej

Balex YKP Gdynia ponownie Mistrzem Polski

Warunki pogodowe uniemożliwiły rozegranie ostatniej rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Klubowym Mistrzem Polski po raz trzeci z rzędu została załoga Balex YKP Gdynia. Srebrne medale przypadły załodze Yacht Clubu Gdańsk, a z brązowych cieszyła się Legia Warszawa.

Czytaj więcej

Finał Ekstraklasy w Warszawie

Wszystkie trzy z dotychczasowych rund Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej padły łupem załogi Balex YKP Gdynia. Obrona mistrzowskiego tytułu jest już niemal pewna, ale najważniejszym pytaniem pozostaje, czy ktoś jest w stanie powstrzymać Rafała Sawickiego przed wygraniem wszystkich rund sezonu.

Czytaj więcej

Rockstars Racing zwycięzcą 1 Ligi

Zakończyły się zmagania 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Ostatnią rundę pewnie wygrała załoga HRM Racing przed Rockstars Racing i Onboard Ocean Challenge Yacht Club. Poza pierwszą dwójką, awans do Ekstraklasy wywalczyły też załogi Lubelskie YKP Lublin oraz Polsporty Sailing.

Czytaj więcej

Ostatnia szansa na awans

Przed ostatnią rundą 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej wiele załóg ma nadzieje na awans do Ekstraklasy, ale wciąż wiele boi się też o spadek do 2 Ligi. Przewaga pierwszej czwórki wydaje się duża, ale akwen regatowy na Zegrzu niejednokrotnie zaskakiwał najlepszych.

Czytaj więcej

Załoga Legia Schools wygrała Wielki Finał i klasyfikację generalną Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Ż

Wielki finał Mazda Odyssey Warszawskiej Liga Żeglarska odbył się nad Zalewem Zegrzyńskim w Zegrzu Południowym. Najlepsi okazali się żeglarze Sailing Legia.

Czytaj więcej

Legioniści Mistrzami Polski!

Za nami weekend pełny emocji w ramach mistrzostw Polski klasy 505! Mistrzami Polski po raz czwarty z rzędu, a dziesiąty w karierze, zostali Legioniści: Jakub Pawluk i Marcin Józefowski. Pozostałe stopnie podium ustaliły się dopiero w ostatnim wyścigu, srebro w klasyfikacji polskich załóg (4. ogólnie) zajęli Karol Milewski i Bartek Milewski, a brąz (5. ogólnie) przypadł załodze Jan Sibilski i Andrzej Borowiak.

Czytaj więcej

Wielki finał Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej!

W najbliższy weekend  (10-11 września) odbędzie się Wielki Finał Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej – przed nami spora dawka żeglarskich emocji. Zapowiada się ciekawie: dwanaście załóg rozpływanych przez  cały sezon będzie walczyć o zwycięstwo. Po trzech rundach eliminacyjnych mamy ranking załóg, który jednocześnie jest pierwszym wyścigiem rundy finałowej. Wyścigów w trakcie finału planujemy szesnaście, tradycyjnie będą krótkie i dynamiczne a rywalizacja jak zawsze zacięta. Całość łatwo oglądać będzie z brzegu z gościnnego mola Hotelu 500 w Zegrzu Południowym lub z plaży bazy klubu Sailing Legia.

Czytaj więcej

Balex YKP Gdynia nie do zatrzymania

Załoga Balex YKP Gdynia dowodzona przez Rafała Sawickiego zwyciężyła w trzeciej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, tym samym wydłużając rekordową serię pięciu wygranych rund z rzędu. Srebrne medale rundy wywalczył Olsztyński Klub Żeglarski, a brązowe Yacht Club Gdańsk.

Czytaj więcej

17 załóg rywalizowało w 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte

Piotr Adamowicz, Zbigniew Rembiewski i Tomasz Nagas to najlepsi sternicy w przeprowadzonych w weekend 27-28 sierpnia 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte.

Czytaj więcej

Regaty upamiętnią bohaterskich obrońców Westerplatte

Już po raz 44. odbędą się w Gdańsku Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte. Organizatorem imprezy, która rozpocznie się w sobotę 27 sierpnia, jest Yacht Klub Północny.

Czytaj więcej

Kto zatrzyma Sawickiego?

Druga runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegrana w lipcu w Gdyni zakończyła się pewnym zwycięstwem załogi Balex YKP Gdynia. Przed nami trzecia runda, a kibice i eksperci zastanawiają się kto jeszcze może zagrozić załodze Rafała Sawickiego w marszu po trzeci tytuł mistrzowski z rzędu.

Czytaj więcej

Panie wygrały III rundę WLŻ.

Takich rozstrzygnięć w III rundzie Mazda Odyssey Warszawskiej Lidze Żeglarskiej zapewne mało kto by się spodziewał. Zwyciężyły i trzeba przyznać w efektownym stylu: żeglarki dowodzone przez Maję Dembowską, a pływające tym razem w barwach Star Telekom Racing.

Czytaj więcej

1 Liga znów zaskakuje

Powrót Łukasza Wosińskiego do Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończył się zgodnie z oczekiwaniami. Dowodzona przez niego załoga HRM Racing pewnie zwyciężyła w trzeciej rundzie 1 Ligi. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej powiększyła załoga Rockstars Racing.

Czytaj więcej

Zacięta walka o awans

Zgodnie z przewidywaniami załoga Inex Green Micro Class potwierdziła dominację w 2 Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej. Za plecami faworytów rozegrała się walka o pozostałe dwa miejsca premiowane awansem do 1 Ligi na kolejny sezon.

Czytaj więcej

Decydujące rundy 2 Ligi

Załogi 2 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej zmierzą się w Szczecinie w walce o prawo do udziału w 1 Lidze w kolejnym sezonie. Murowanym faworytem do zwycięstwa pozostaje załoga Inex Green Micro Class, jednak za ich plecami stoczy się zażarta walka o kolejne dwie pozycje gwarantujące awans.

Czytaj więcej

Ustka Charlotta Sailing Days po raz czwarty.

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski certyfikowanych jachtów pełnomorskich i wyścig o tytuł Mistrza Polski w klasie Flying Dutchman. Do tego zmagania o punkty w Pucharze Polski dla najpopularniejszych klasach jachtów i wspólny wyścig w ramach Błękitnej Wstęgi. Niespełna dwa tygodnie zostały do czwartej już edycji regat Ustka Charlotta Sailing Days.

Czytaj więcej

Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska ? II runda

Nie były to łatwe regaty, wiatr płatał figle – raz wiało tak, że wisieliśmy za burtą na pasach balastowych, by po chwili przemykać po pokładzie jak myszki uważając na zbędne ruchy. Mimo wszystko ściganie było przednie, ale to już drugi sezon Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej i jedno wiemy na pewno: zawsze jest naprawdę fajnie.

Czytaj więcej

Pierwsze Mistrzostwa RS21!

Najnowsza w Polsce klasa jachtów regatowych RS21 rozegra pierwsze historyczne Mistrzostwa Polski. Na starcie regat zobaczymy kilkanaście załóg, które przez 3 dni w ramach Gdynia Sailing Days rozegrają 16 wyścigów o tytuł Mistrza Polski.

Czytaj więcej

Wracamy, wracamy! Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej czas!

To już druga runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej i zapowiada się znów ekscytująco! Dwanaście załóg, rosnący poziom rywalizacji i tradycyjnie krótkie, dynamiczne wyścigi, które łatwo oglądać z brzegu z bazy Sailing Legia (lub mola Hotelu 500 w Zegrzu Południowym).

Czytaj więcej

Przetasowana na podium 1 Ligi

Załoga Rockstars Racing pokazała swoją nową odmianę deklasując rywali w drugiej rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Podium sensacyjnie skompletowały załogi Kościańskiego Klubu Żeglarskiego i Stowarzyszenia PPJK, a faworyzowane załogi Lubelskie YKP Lublin i HRM Racing nie miały go w zasięgu na żadnym etapie regat.

Czytaj więcej

Drugi akord walki o awans!

Tym razem na wodach zatoki Gdańskiej podczas Gdynia Sailing Days zawitają zespoły 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. 18 załóg z całego kraju po raz drugi w tym sezonie będzie zbierać punkty w walce o awans do Ekstraklasy. Liderem tabeli po pewnej wygranej w Sopocie jest Lubelskie YKP Lublin.

Czytaj więcej

200 wyścigów podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022! Podsumowanie regat.

Od 11 lipca na akwenie w Górkach Zachodnich będzie już o wiele mniej tłoczno, bo zakończyły się trwające aż siedemnaście dni regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022. To była już 17 edycja wydarzenia organizowanego przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion. Przy takim stażu ekipa organizacyjna działa jak dobrze naoliwiony zegarek, a uczestnicy chwalą wysoki poziom i świetną atmosferę zawodów. Od trzech lat sponsorem tytularnym zawodów jest Grupa LOTOS.

Czytaj więcej

Gdynia wygrywa u siebie!

Załoga Balex YKP Gdynia dowodzona przez Rafała Sawickiego zdominowała drugą rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Podczas rywalizacji w Gdyni w ramach Gdynia Sailing Days najciekawsza rywalizacja toczyła się o miejsca drugie i trzecie, które zajęły odpowiednio załogi Legii Warszawa i Pogoni Szczecin.

Czytaj więcej

Najmłodsi i najwaleczniejsi. Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone.

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.

Czytaj więcej

Ekstraklasa powraca, tym razem w Gdyni.

Walka o tytuł Klubowego Mistrza Polski przenosi się do Gdyni. W dniach 9-10 lipca najwyższy poziom rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej zawita na Gdynia Sailing Days, aby rozegrać drugą rundę cyklu.

Czytaj więcej

Bursztynowy Puchar Neptuna zdobyty! Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk żegnają jachty morskie.

W niedzielę 3 lipca zakończyły się regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 dla jachtów morskich i desek z żaglem czyli Windsurfing Foil 8.0. Pogoda była zmienna i dynamiczna. Każdego dnia weekendu żeglarze zaczynali dzień od dłużących się godzin oczekiwania, aż zacznie wiać. Na szczęście wiatr zawsze w końcu się pojawiał i z każdą godziną wiał coraz mocniej. Zawodnicy musieli szybko przechodzić z trybu portowego na tryb regatowy.

Czytaj więcej

Trzeba zrozumieć wiatr, Regaty ILCA na Lotos Nord Cup Gdańsk zakończone.

W czwartek na LOTOS Nord Cup Gdańsk zakończyły się regaty dla klas ILCA 4, ILCA 6 i ILCA 7. W sumie przez trzy dni w Górkach Zachodnich żeglowało sto trzynaścioro żeglarzy i udało się rozegrać po osiem wyścigów w każdej z klas. Niestety warunki nie sprzyjały zawodnikom.
Przekoszona fala, duże zmiany i wypychający prąd sprawiły, że wielu zawodników zaliczyło falstarty i otrzymywało od sędziów żółte kartki. Takie warunki wymagały bardzo dużych umiejętności technicznych i wyczucia zmian wiatru. Najlepsi byli Ci, którzy te zmiany dobrze zrozumieli.

Czytaj więcej

Zatoka Gdańska jest po to, aby żeglarze się rozwijali.

Start regat LOTOS Nord Cup Gdańsk nie mógłby być lepszy. To dopiero początek sezonu żeglarskiego, a uczestnikom trafiła się piękna słoneczna pogoda z wzmagającym się wiatrem. W takich warunkach humor i forma sportowców zwyżkuje z dnia na dzień więc każdy ma apetyt na poprawienie swoich wyników.

Czytaj więcej

I runda Mazdy Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej za nami.

To był niesamowity weekend w Zegrzu Południowym. I runda Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej przyniosła mnóstwo emocji i nieoczywistych rozwiązań. W aspekcie sportowym najbardziej zadowolona była załoga Legia Schools, która pod wodzą Jakuba Pawluka z dorobkiem 10 punktów wygrała pierwsze regaty cyklu. Na drugim miejscu, ze stratą punktu uplasowała się Radiowa Trójka na remisie punktowym z uzupełniającą podium ekipą Auto Podlasie. Na czwartej pozycji sklasyfikowana została Wojskowa Akademia Techniczna.

Czytaj więcej

III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie: Triumf weteranów

Załogi z Czech i Niemiec okazały się najlepsze w rozegranych w weekend 25-26 czerwca III Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy. W zorganizowanych w Gdyni regatach ścigało się blisko 100 żeglarzy z 10 państw.

Czytaj więcej

Tablice Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego odsłonięte!

Blisko sto osób uczestniczyło w sobotę 25 czerwca w odsłonięciu tablic Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Upamiętnienie legendarnych żeglarzy związane jest z przypadającym w tym roku stuleciem ich macierzystych klubów – Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku.

Czytaj więcej

Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska zbliża się wielkimi krokami!

Już jutro rozpoczynamy cykl Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska 2022. Zapowiadają się cztery wspaniałe weekendy pełne sportowych emocji na wodach Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza runda już w dniach 25 - 26 czerwca 2022 roku.

Czytaj więcej

Żeglarzy ciągnie na Górki. Start regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 już w ten weekend.

Od piątku 24 czerwca przez 17 dni Zatoka Gdańska będzie się roić od żeglarzy, bo już w najbliższy weekend wystartują regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022.  Przekonamy się, że żeglowanie to sport dla każdego - od sześciolatka po aktywnego siedemdziesięciolatka. Doświadczeni organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk gwarantują wysoki poziom sportowy oraz niezapomnianą atmosferę.

Czytaj więcej

Uhonorujmy legendy pomorskich klubów żeglarskich!

Tablice Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego odsłonięte zostaną w sobotę 25 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Uroczystość jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej

VI Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę!

Blisko sto jednostek, z „Generałem Zaruskim” na czele, przepłynie w sobotę 25 czerwca w VI Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Impreza rozpocznie się o godzinie 14 na wysokości mola w Brzeźnie.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski latających jachtów kl. Moth

Za nami historyczne, pierwsze mistrzostwa Polski latających jachtów żaglowych klasy Moth. Regaty odbyły się w ostatni weekend w bazie Sailing Legia w Zegrzu Południowym na Zalewie Zegrzyńskim.

Czytaj więcej

Agnieszka Skrzypulec triumfuje w Sopocie!

Pierwsze Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet przeszły do historii. W dniach 18-19 czerwca na wodach wokół sopockiego molo kibice mogli podziwiać najlepsze polskie żeglarki. Regaty zakończyły się bez niespodzianki – zwycięstwem załogi wicemistrzyni olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec, ale za ich plecami 4 kolejne utytułowane załogi walczyły do ostatniego wyścigu o miejsca na podium pierwszych regat w projekcie Women On Water.

Czytaj więcej

Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet

Na linii startu Żeglarskich Mistrzostw Kobiet, które odbędą się w dniach 18-19 czerwca w Sopocie, staną największe gwiazdy polskiego żeglarstwa. Wśród trofeów, którymi mogą pochwalić się zawodniczki są medale olimpijskie, mistrzostwa Świata, Europy i Polski oraz dziesiątki medali Pucharu Świata. Kibice żeglarstwa mogą szykować się na prawdziwą ucztę.

Czytaj więcej

Dominacja w 2 Lidze

Załoga Inex Green Micro Class zdominowała pierwszą i drugą rundę 2 Ligi. Podczas dwóch dni rywalizacji w żadnym z 16 wyścigów nie spali poniżej drugiego miejsca. Po dwóch rundach przewodzą tabeli 2 Ligi, ale walka o kolejne miejsca jest bardzo ciasna.

Czytaj więcej

Ostatni akord startu Polskiej Ligi Żeglarskiej

Po 2 weekendach z pierwszymi rundami Ekstraklasy i 1 Ligi, nadszedł czas na otwarcie sezonu dla 2 Ligi, nowego trzeciego poziomu Ligi. Na starcie w Sopocie pojawi się 9 załóg, walczących o awans do przyszłorocznej 1 ligi.

Czytaj więcej

Znakomita passa YKP Lublin

Zwycięzca kwalifikacji do 1 Ligi zwycięża też w pierwszej rundzie. Lubelskie YKP Lublin ze sternikiem Tymonem Sadowskim wygrało regaty w Sopocie z przewagą 3 punktów nad HRM Racing i zostało liderem 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Czytaj więcej

Drugi poziom rozgrywek żeglarskich startuje w Sopocie

W poprzedni weekend Polska Liga Żeglarska zainaugurowała sezon startem Ekstraklasy. W nadchodzący weekend (4-5 czerwca) - 1 Liga rozpocznie zmagania o awans do Ekstraklasy. Pierwsza z czterech rund cyklu odbędzie się w Sopocie.

Czytaj więcej

Pokaz mocy obrońców tytułu

Załoga Balex YKP Gdynia broniąca tytułu Klubowych Mistrzów Polski, zwyciężyła w pierwszej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegranej w Sopocie. Bardzo wyrównana i silna stawka 18 zespołów prezentująca najwyższy poziom sportowy w historii Ligi sprawiła wiele problemów faworytom, Ci jednak wytrzymali presję i rozpoczęli sezon od wygranej.

Czytaj więcej

Inauguracja Ekstraklasy

Najwyższy poziom rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej rozpoczyna zmagania już w najbliższy weekend. Pierwsza runda Ekstraklasy odbędzie się w Sopocie, a na starcie stanie 18 najlepszych klubów w Polsce, w tym obrońca tytułu Balex YKP Gdynia. W dniach 28-29 maja w Sopocie najlepsze kluby żeglarskie w Polsce zmierzą się o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ.

Czytaj więcej

Obchody stulecia Polskiego Związku Żeglarskiego uroczyście rozpoczęte

Blisko setka żeglarzy, członków organizacji żeglarskich i pomorskich samorządowców zainaugurowała we wtorek 24 maja w gdańskim Dworze Artusa obchody 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Była to okazja do nagrodzenia zasłużonych klubów i ich członków, poznania historii polskiego żeglarstwa i promocji dokonań pomorskich żeglarzy.

Czytaj więcej

RS21 rozpoczyna sezon!

Klasa RS21 to nowa międzynarodowa klasa regatowa, która pojawiła się w Polsce w ubiegłym roku. Mimo krótkiej historii krajowa flota może cieszyć się kilkunastoma jachtami na linii startu. Pierwsza runda nowego cyklu Polish RS21 Cup rozegra się w dniach 14-15 maja i będzie częścią Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta.

Czytaj więcej

Francuski Finał w Szczecinie.

Zwycięstwem Maxime Mesnila zakończyły się regaty Szczecin Match Race 2022. W finale pokonał swojego rodaka Aureliena Pierroz. Podium skompletowała estońska załoga Mati Seppa. Najlepsza polska załoga Igora Tarsiuka zakończyła regaty na 4 miejscu.

Czytaj więcej

Puchar Świata powraca do Szczecina!

W najbliższy weekend na wodach Jeziora Dąbie rozegrane zostaną regaty Szczecin Match Race będące częścią kultowego cyklu World Match Racing Tour. Gwiazdorska obsada regat oraz bardzo ciekawy meczowy format gwarantują niezapomniane widowisko. Dziesięć załóg z 5 krajów zmierzy się w walce o punkty do światowego rankingu sterników World Sailing. Jednocześnie są to drugie regaty w sezonie w ramach World Match Racing Tour czyli Meczowych Mistrzostw Świata. Pierwsze odbyły się tydzień temu w Long Beach w USA.

Czytaj więcej

Rywalizacja w Omega Cup 2022 rozpoczęta

W ubiegły weekend na wodach Jezioraka sezon zainaugurowała klasa Omega. Regaty Omega Cup 2022 były pierwszą eliminacją PORTA Pucharu Polski w tym roku. W ośrodku wypoczynkowym TVP w Sarnówku, niedaleko Iławy na starcie stanęły 32 załogi, jak zawsze podzielone na 2 floty: SPORT i STANDARD (równo po 16 załóg). Sporo załóg przybyło na miejsce już w piątek i korzystając ze znakomitych warunków odbyły treningi. W obu klasach spodziewać się można było ostrej rywalizacji…

Czytaj więcej

Pełnomorskie regaty o historycznym tle powracają!

Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego były od końca lat 50. XX wieku największymi regatami w Polsce i jednymi z największych regat południowego Bałtyku. Po latach przerwy, dzięki inicjatywie Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, powracają, by przypomnieć wszystkim o wyjątkowej historii regat i znów połączyć ze sobą miłośników żeglarstwa.

Czytaj więcej

Piknik żeglarski uświetni Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Rejsy jachtem 2020, pokazy ratownictwa medycznego i nauka pływania na deskach SUP - to tylko niektóre atrakcje pikniku żeglarskiego, który odbędzie się 2 maja w gdyńskiej Marinie Yacht Park.

Czytaj więcej

Lubelskie YKP Lublin deklasuje rywali w kwalifikacjach

Załoga Lubelskie YKP Lublin zdominowała rywalizację w kwalifikacjach do 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Tymon Sadowski i jego załoga wygrali 12 z 15 wyścigów, w pozostałych trzech zajmując drugie miejsca. Pozostałe miejsca gwarantujące awans zajęły załogi Rockstars Racing, Slava Racing i Polsporty Sailing.

Czytaj więcej

W Sopocie startuje kolejny sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej

Polska Liga Żeglarska rozpocznie tegoroczne zmagania regatami kwalifikacyjnymi do 1 Ligi. Zainteresowanie ligowym formatem rośnie z sezonu na sezon, więc po raz kolejny koniecznym jest organizacja kwalifikacji. Pełna stawka 18 zespołów zmierzy się o 4 miejsca premiowane awansem do 1 Ligi, a pozostałe w nadchodzącym sezonie zmierzą się w nowopowstałej 2 Lidze.

Czytaj więcej

Kto będzie Mistrzem Polski Kobiet?

Polskie żeglarki po raz pierwszy w historii będą miały szansę zmierzyć się o tytuł Mistrzyni Polski. Projekt to inicjatywa organizatorów Polskiej Ligi Żeglarskiej, która udostępni jachty i infrastrukturę do rozegrania tych wyjątkowych regat. Zawody odbędą się 18 i 19 czerwca w Sopocie.

Czytaj więcej

Pogoria wyruszyła na Morze Śródziemne

W niedzielę 20 marca „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca.

Czytaj więcej

Żeglarski Puchar Trójmiasta wraca na wody Zatoki Gdańskiej.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, Żeglarski Puchar Trójmiasta wraca na wodę. Ta jedna z najbardziej popularnych imprez żeglarskich polskiego wybrzeża odbędzie się w terminie 13-15 maja 2022 i zagości ponownie w największych marinach aglomeracji trójmiejskiej. Zmianie ulega nie tylko termin regat, ale również organizator wykonawczy, którym od sezonu 2022 został Yacht Club Sopot.

Czytaj więcej

Zgłoś swoje zdjęcie do konkursu Pantaenius Yacht Photo 2021!

Zapraszamy do zgłaszania swoich zdjęć do konkursu Pantaenius Yacht Photo 2021. Można to zrobić tylko do końca stycznia poprzez krótki formularz na stronie https://www.pantaenius-foto.pl/zglos-prace. Żeglarskie nagrody czekają!

Czytaj więcej

Rusza nowy cykl regat w Polsce!

Klasa RS21 ma bardzo ambitne plany w Polsce i w Europie. W 2022 cykle regat odbędą się we Włoszech, w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii, a Mistrzostwa Świata rozegrane będą w słynnym Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu.  W Polsce Pierwsze jachty klasy RS21 pojawiły się w Polsce w maju i obecnie jest ich już jedenaście, a w kolejnym roku klasa powiększy się o następne jednostki. Regaty tej międzynarodowej klasy odwiedzą największe wydarzenia żeglarskie w kraju.

Czytaj więcej

Poznaliśmy najlepszych żeglarzy Pomorza roku 2021

POZŻ od trzynastu już lat przyznaje swoje nagrody – Kryształowe Żagle – za największe osiągnięcia mijającego sezonu żeglarskiego. Ich laureatów ogłasza zwykle na Pomorskich Galach Żeglarskich. Nie inaczej było w tym roku.

Czytaj więcej

10 Festiwal Filmów Żeglarskich Best of JachtFilm

Po długiej przerwie spowodowanej koronawirusem do kalendarza wydarzeń kulturalnych wraca JachtFilm. W październiku i listopadzie najciekawsze żeglarskie dokumenty mieli okazję poznać widzowie w Gdyni i w Szczecinie. W grudniu edycja warszawska.

Czytaj więcej

Polska Liga Żeglarska gotowa na sezon 2022!

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat, regulamin i otworzyli zapisy na sezon 2022. Bez zmian pozostają dwa poziomy rozgrywek oraz 4 rundy na każdym z nich. W kwietniu planowane są kwalifikacje dla nowych klubów. W lidze wystartuje 36 klubów, zgłoszenia do 15 listopada.

Czytaj więcej

Finał Szczecińskiej Ligi Żeglarskiej rozstrzygnięty!

Załoga PKO Leasing YKP Szczecin wygrała czwartą finałową rundę i zarazem triumfowała w końcowym rankingu Szczecińskiej Ligi Żeglarskiej. Kolejne miejsca zajęły załogi EOL Księgowość i Oskar Wegner. Liga rozgrywała się od maja na wodach jeziora Dąbie.

Czytaj więcej

Yacht Klub Polski Gdynia ponownie najlepszy!

Po dramatycznym finałowym dniu Ekstraklasy i zmianie lidera regat po ostatnim wyścigu YKP Gdynia obronił tytuł Klubowego Mistrza Polski. Yacht Club Gdańsk prowadzący Ekstraklasę przez niemal cały sezon oddał wygraną w ostatnim wyścigu popełniając falstart. Szturmem na podium najwyższego poziomu rozgrywek wdarła się Legia Warszawa wyprzedzając słabo dysponowany w finale Olsztyński Klub Żeglarski.

Czytaj więcej

Rozstrzygająca runda Ekstraklasy!

Tylko Yacht Club Gdańsk, Yacht Klub Polski Gdynia i Olsztyński Klub Żeglarski liczą się w walce o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Sztorm Grand Prix, finałowa runda Polskiej Ligi Żeglarskiej, rozgrywana na Zalewie Zegrzyńskim zapowiada się pasjonująco. W rankingu lideruje Gdańsk, ale mocno atakują Gdynia i Olsztyn. O zwycięstwo w ostatniej rundzie na pewno chcą powalczyć lokalne kluby Legia Warszawa i Sztorm Grupa

Czytaj więcej

Zbigniew 'Baca' Żochowski upamiętniony

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotę 25 września w odsłonięciu tablicy Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, zasłużonego trójmiejskiego harcmistrza, żeglarza i nauczyciela żeglarstwa.

Czytaj więcej

Wojskowa Akademia Techniczna wygrywa 1 Ligę!

Załoga AZS WAT Warszawa wygrała Sztorm Grand Prix zamykające sezon 1 Ligi tym samym tryumfując w klasyfikacji generalnej. Rozgrano 18 wyścigów a kolejne miejsca zajęły załogi AZS AWFiS Gdańsk, YKP Szczecin i UKS Żeglarz Wrocław, które jednocześnie awansowały do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Czytaj więcej

Jubileuszowa Bitwa o Gotland zakończona

W sobotę 25 września, równo o 1800, metę przeciął ostatni zawodnik 10. Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland, Adam Szeligowski na Wikingu, kończąc tym samym tegoroczną edycję. Znamy już oficjalne wyniki regat. Zwycięzcami w poszczególnych klasach zostali: Jacek Chabowski (ORC1), Robert Wilkowski (ORC2) oraz Jerzy Matuszak (OPEN).

Czytaj więcej

Emocjonujący powrót przez sztormowy Bałtyk

W czwartek 23 września, po godzinie 2100 UTC+2, większość jachtów z Grupy Gotlandzkiej zeszła z kotwicy i wyruszyła na południe, wznawiając tym samym wyścig. Ta niełatwa decyzja, podejmowana przez każdego żeglarza indywidulnie sprawiła, że flota została podzielona. Siedmiu kapitanów zdecydowało się opuścić miejsce schronienia już wczoraj, dwoje pozostałych Aleksandra B. Emche na Kosia III oraz Adam Szeligowski na Wikingu, czekają na dalszą poprawę warunków.

Czytaj więcej

Sztorm Grand Prix zakończy sezon 1 Ligi!

Polska Liga Żeglarska dotarła do finałowych rozstrzygnięć. Podczas warszawskiego Sztorm Grand Prix rozstrzygną się losy Ekstraklasy i 1 Ligi. W dniach 25-26 września odbędą się regaty niższej dywizji i okaże się kto awansuje do Ekstraklasy, a kto w kolejnym roku będzie musiał powalczyć o powrót do Ligi w kwalifikacjach.

Czytaj więcej

Jacek Chabowski wygrywa w pięknym stylu

W czwartek 23 września, po 89h11’ żeglugi, metę Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland przeciął Jacek Chabowski na jachcie Blue Horizon. Żeglarz finiszował dokładnie o 0511 LT, mijając pławę GW przy świetle księżyca i spokojnej wodzie. W Wiosce Regatowej w Marinie Przełom przyjęto go owacyjnie, gratulując zwycięstwa. Bowiem mimo, że regaty odbywają się w formule przelicznikowej a wyścig się jeszcze nie skończył, pozycja żeglarza jest niezagrożona.

Czytaj więcej

To naprawdę jest Bitwa!

Takiej sytuacji na Bitwie jeszcze nie było. Mimo nadciągającego sztormu zawodnicy nie rezygnują z walki. Flota 9 jachtów przeczeka zapowiadane trudne warunki na kotwicowisku, a gdy sztorm minie - powróci do wyścigu.

Czytaj więcej

Upamiętnijmy Zbigniewa Żochowskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego!

Był założycielem trójmiejskich drużyn harcerskich, niezapomnianym nauczycielem żeglarstwa i taternikiem. W sobotę 25 września w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta zostanie tablica Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej

Trudne decyzje uczestników Bitwy o Gotland

W drugiej dobie regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland, jachty płynęły wzdłuż zachodnich Brzegów Gotlandii. Najszybszy z nich, Blue Horizon, o poranku minął boję zwrotną SALVOREV i wyruszył w drogę powrotną, korzystając z resztek wiatru z kierunku NE. Jachty wolniejsze wpłynęły w strefę ciszy. Potwierdzają się prognozy pogody, zapowiadające sztorm w czwartek. W związku z przewidywanym wiatrem w porywach do 42w, z regat wycofują się kolejne jachty.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Po pierwszej dobie

Pierwsza doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland upłynęła umiarkowanie spokojnie. Flota płynie stabilnie w kierunku Gotlandii, korzystając z silnego wiatru 15-17kn z kierunku NNE jachty rozwijają duże prędkości, płynąc nawet po 7-8kn. Nie obyło się także bez problemów. Z wyścigu wycofało się już 8 jednostek. W bitewnej rywalizacji pozostało 14 jachtów.

Czytaj więcej

Patryk Zbroja meczowym Mistrzem Polski.

Załoga reprezentująca YKP Szczecin zdobyła tytuł meczowego Mistrza Polski po dramatycznej walce, kontuzjach i zmianach w załodze. W finale Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Polski ulegli duńskiej załodze Jeppe Borcha, która wygrała całe regaty zaliczane do rankingu Pucharu Świata.

Czytaj więcej

Start! Jubileuszowa Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland rozpoczęta!

W niedzielę, 19 września o godzinie 1200, w samo południe, 22 śmiałków wyruszyło na jesienny Bałtyk, aby zmierzyć się z falą i samotnością oraz zweryfikować swoje umiejętności. Regaty, jak zawsze, przyciągnęły bardzo różnorodne jachty oraz żeglarzy o zróżnicowanym doświadczeniu. Od starych wyg, po debiutantów. Od 8-mio metrowych łupinek, po 15 metrowe morskie krążowniki. Żeglarze rywalizują o Bitewne trofeum, Blachę, oraz skonfrontują się z własnymi słabościami. Przed nimi 500 mil i więcej niż trzy doby żeglugi solo.

Czytaj więcej

Ukończyć Bitwę znaczy zwyciężyć

Już tylko dwa dni dzielą żeglarzy od startu Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland. 500-milowa trasa, którą trzeba pokonać non-stop, stanowi poważne wyzwanie, a rekord z roku 2013 wciąż pozostaje niepobity. Co sprawia, że wyścig ten uznawany jest za najtrudniejszy na Bałtyku? Czy i tym razem potwierdzi się bitewna prawda, że już samo wypłynięcie na trasę regat to duże wyzwanie i sukces? Przekonamy się już niedługo. Ukończenie Bitwy dla zawodników jest tożsame ze zwycięstwem. Dlaczego?

Czytaj więcej

Meczowe Mistrzostwa Polski po raz kolejny w Szczecinie!

17 września rozpoczną się Otwarte Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie Meczowym. Na liście startowej nie zabraknie największych faworytów, a zagraniczne nazwiska wzbogacą widowisko. Planowane jest rozegranie dwóch rund każdy z każdym oraz półfinałów i finałów. Mistrzostwa Polski to trzecia impreza tegorocznego kalendarza cyklu Polish Match Tour. Po Szczecin Match Race i Summer Match Race wielkie nazwiska polskiego match racingu po raz kolejny zawitają do Szczecina.

Czytaj więcej

Wystartuje wirtualna wersja Bitwy o Gotland. Nawiązujemy współpracę z Realsail.

Organizatorzy wyścigu Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland nawiązali współpracę z morską grą żeglarską realsail.net. Jej efektem jest stworzenie wyścigu Virtual Gotland Battle i po raz pierwszy, Bitwa rozegrana zostanie także wirtualnie. Wyścig on-line będzie rozgrywany równolegle do prawdziwego wyścigu na tej samej trasie i w tych samych warunkach wiatrowych. Teraz każdy może popłynąć na Bitwę. Pierwsza edycja wirtualnej wersji regat „Virtual Gotland Battle” rozpocznie się równocześnie z regatami na wodzie, czyli w niedzielę 19 września o 12:00 czasu lokalnego.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski w klasie Omega

Przed nami najważniejsza impreza PORTA Pucharu Polski w klasie Omega w sezonie 2021 – Mistrzostwa Polski. To jedne z największych, jeśli nie największe regaty wśród klas amatorskich w kraju, od lat przyciągające mnóstwo zawodników i kibiców. W tym roku gospodarzem imprezy będzie Zbąszyński Klub Żeglarski w dniach 17-19 września, a akwenem regat – Jezioro Błędno.

Czytaj więcej

10 dni do startu jubileuszowej Bitwy o Gotland

W tym roku najtrudniejsze bałtyckie regaty mają swój jubileusz. W niedzielę, 19 września rozpocznie się 10-ta edycja wyścigu samotnych żeglarzy, Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland 2021. 500 mil non stop, bez pomocy z zewnątrz oraz wymagający, jesienny Bałtyk ponownie przyciągnął wielu śmiałków. W tym roku na liście startowej rekordowa liczba 35 zawodników.

Czytaj więcej

48 jachtów w 62. regatach Gdynia-Władysławowo-Gdynia

Zakończyła się 62. edycja regat Gdynia-Władysławowo-Gdynia, które odbyły się w dniach 4-5 września na wodach Zatoki Gdańskiej i Bałtyku południowo-wschodniego. Najszybciej trasę pokonał „Globe” Zbigniewa Gutkowskiego, który rywalizował w kategorii Turystycznej. Organizatorem imprezy był Jacht Klub Morski Gryf w Gdyni.

Czytaj więcej

Zbliżają się 62. regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia

W dniach 4-5 września na wodach Zatoki Gdańskiej i Bałtyku południowo-wschodniego odbędzie się już 62. edycja regat Gdynia-Władysławowo-Gdynia o Puchary Przechodnie Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni oraz Prezesa Ligi Obrony Kraju. Organizatorem imprezy jest Jacht Klub Morski Gryf w Gdyni.

Czytaj więcej

Dodatkowe regaty Ligi Żeglarskiej!

11 i 12 września na Zalewie Zegrzyńskim będzie można spróbować swoich sił w regatach ligowych! Polska Liga Żeglarska po raz pierwszy organizuje otwarte regaty dla wszystkich chętnych. Start jest bardzo prosty, a okazja wyjątkowa bo można przetestować nowe jachty RS21 no i sprawdzić się w krótkich dynamicznych sędziowanych przez arbitrów wyścigach.

Czytaj więcej

Omega - Memoriał Juliusza Sieradzkiego zakończony

W dniach 20-22.08 w Pucku odbyły się wyjątkowa impreza: regaty o Memoriał Juliusza Sieradzkiego, trzecia tegoroczna eliminacja PORTA Pucharu Polski w klasie Omega. Zawody były poświęcone pamięci legendarnego już żeglarza i zarazem konstruktora popularnej Omegi, przez większość życia związanego z Pomorzem.

Czytaj więcej

Nowi Mistrzowie Polski czyli najlepsi żeglarze na Bałtyku.

Znamy już nowych żeglarskich Mistrzów Polski w formule ORC! Podczas Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2021 na najwyższym podium w poszczególnych grupach stanęły załogi łodzi KONSAL dowodzonej przez Przemysława Tarnackiego (grupa ORC A), Happy Hour prowadzonej przez Roberta Gwoździa  (grupa B) i Neoprofil, za której sterem stał Piotr Adamowicz (grupa C).

Czytaj więcej

Faworyci wygrywają w Szczecinie!

Najwyżej rozstawiona w regatach Summer Match Race załoga Szymona Jabłkowskiego pewnie zwyciężyła w kolejnej tegorocznej rundzie Polish Match Tour. Drugie miejsce zajęła załoga Tomasza Micewicza z Yacht Clubu Gdańsk, a podium sensacyjnie skompletowała załoga Rebel Sailing Team Bartosza Rominieckiego.

Czytaj więcej

Dzień drugi Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski 2021

Drugi dzień żeglarskich zmagań na Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2021 rozpoczął się od odroczenia startu spowodowanego bardzo słabymi warunkami wiatrowymi. Na szczęście w południe nadszedł wiatr i komisja sędziowska zadecydowała o przeprowadzeniu wyścigu zatokowego o długości 30 mil morskich.

Czytaj więcej

Drugie regaty Polish Match Tour w Szczecinie!

W weekend 21-22 sierpnia Polish Match Tour ponownie zawita do Szczecina na regaty Summer Match Race rangi Grade 3. Zobaczymy 8 załóg z walczących o punkty rankingu Pucharu Świata a stawkę polskich zawodników wzbogaci reprezentujący Brazylię Bernardo Low-Beer.

Czytaj więcej

Trzy dni Omegi w Pucku

Wielkimi krokami zbliża się Memoriał Juliusza Sieradzkiego – trzecia tegoroczna edycja PORTA Pucharu Polski w klasie Omega. Po dwóch eliminacjach wiosennych i przerwie wakacyjnej rozpoczynamy drugą część sezonu.

Czytaj więcej

Zostało tylko dwóch!

Po 3 rundzie Ekstraklasy Polskie Ligi Żeglarskiej, już tylko dwie załogi liczą się w walce o zwycięstwo w całym sezonie. YKP Gdynia i Yacht Club Gdańsk zdominowały pierwszą rundę rozgrywaną poza Trójmiastem i przed finałem w Warszawie ustawiły się w roli murowanych faworytów do zdobycia Klubowego Mistrzostwa Polski.

Czytaj więcej

Ekstraklasa przed próbą generalną!

Po pierwszej połowie sezonu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegranej na morskich akwenach Sopotu i Gdyni, zawodnicy przenoszą się na słodkie wody. W dniach 14-15 sierpnia trzecią rundę rozgrywek o Klubowe Mistrzostwo Polski PZŻ ugości Szczecin. Poprzednie rundy trzymały w napięciu do ostatnich wyścigów, więc i teraz kibice spodziewają się pasjonującej rywalizacji.

Czytaj więcej

Szczecin nie zawiódł!

Trzecia runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej na półmetku rywalizacji wyglądała na rozstrzygniętą, ale pełna niespodzianek końcówka sprawiła, że znowu zdecydował ostatni wyścig. Prowadząca przez całe regaty załoga Sol Voltage AWFiS Gdańsk została w finałowym wyścigu wyprzedzona przez lokalnych faworytów z YKP Szczecin. Trzecie miejsce zajęła załoga UKS Żeglarz Wrocław i jednocześnie objęła fotel lidera 1 Ligi.

Czytaj więcej

Czas decyzji w Polskiej Lidze Żeglarskiej!

Polska Liga Żeglarska rozpoczyna drugą, decydującą połowę sezonu. W dniach 7-8 sierpnia trzecią rundę rozgrywek o Klubowe Mistrzostwo Polski PZŻ będzie można obserwować w Szczecinie. Poprzednie rundy  w Sopocie i w Gdyni dostarczyły kibicom wielu niespodzianek i sportowych emocji z najwyższej półki. Teraz 18 załóg rozpocznie drugą cześć walki o awans do Ekstraklasy lub spadek do „kwalifikacji” na kolejny sezon.

Czytaj więcej

Największe regaty w Polsce zakończone. Przyjeżdżają nie tylko żeby wygrać!

Dobiegły końca zmagania żeglarzy w ramach regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021. Organizowane przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion już po raz szesnasty, obecnie są największym żeglarskim wydarzeniem w Polsce. Trwają aż 17 dni i skupiają szeroką rzeszę sportowców, zarówno jeśli chodzi o ilość startujących klas jak i wiek zawodników.

Czytaj więcej

Nokaut w drugiej rundzie 1 Ligi!

Załoga Sol Voltage AWFiS Gdańsk zdominowała rywalizację podczas drugiej rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej odbywającej się w Gdyni w dniach 10-11 lipca. Po słabym pierwszym wyścigu, przed kolejnych dwanaście nie spadli poniżej drugiej pozycji w efekcie pewnie pokonując załogi UKS Żeglarz Wrocław i AZS WAT Warszawa oraz 15 pozostałych.

Czytaj więcej

Czas na 1 Lige w Gdyni!

18 załóg 1 Ligi będzie rywalizować w drugiej rundzie Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsza majowa runda w Sopocie dostarczyła sportowych emocji na najwyższym poziomie. Druga runda, odbywająca się w ramach Gdynia Sailing Days będzie okazją do zdobycia kolejnych punktów w walce o Klubowe Mistrzostwo Polski PZŻ.

Czytaj więcej

Górki to nie jeziorka - l'Equipe

Zakończyły się trwające trzy dni Vector Sails Cup dla klasy Optimist i regaty dla klasy l’Equipe. W tym roku warunki żeglarskie dla najmłodszych żeglarzy były wymagające, ale jak podkreślają trenerzy idealnie dostosowane do grup wiekowych startujących na klasach przygotowawczych. Swoją szansę od wiatru w grupie OPP B z pewnością wykorzystali Maksymilian Stańko z klubu PORT Mechelinki i Antonina Dziekańska z Giżyckiej Grupy Regatowej.

Czytaj więcej

Trudne początki dobrej zabawy w żeglarstwo

Zakończyły się trwające trzy dni Vector Sails Cup dla klasy Optimist i regaty dla klasy l’Equipe. W tym roku warunki żeglarskie dla najmłodszych żeglarzy były wymagające, ale jak podkreślają trenerzy idealnie dostosowane do grup wiekowych startujących na klasach przygotowawczych. Choć wśród niezaznajomionych z morskimi warunkami zawodników dwumetrowe doły fali wzbudzały już poważny respekt. Udało się jednak rozegrać planowane wyścigi i dzieci opuściły bazę regat uśmiechnięte i z obietnicą, że za rok na pewno wrócą na LOTOS Nord Cup Gdańsk.

Czytaj więcej

Weekend dla jachtów morskich - NORD CUP

W sobotę wzdłuż trójmiejskich plaż w słabowiatrowych warunkach jachty morskie ścigały się w wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. A w niedzielę przy zmiennym wietrze od 3 do 12 węzłów odbyły regaty Nord Cup Classic 2021. Dla wielu załóg były to pierwsze regaty w sezonie, miały więc okazję, aby dograć się między sobą i z łódką.

Czytaj więcej

Każdy dzień na wodzie jest dobry!

Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk, największe żeglarskie wydarzenie 2021 roku w Polsce, minęło właśnie półmetek. Organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk spodziewali się rekordowej frekwencji, ale ta przerosła ich oczekiwania. Szacują, że gdańskie regaty odwiedzi w tym roku ponad 800 łodzi i 1200 zawodników! Został jeszcze niespełna tydzień wyścigów po Zatoce Gdańskiej, a tymczasem podsumowujemy co się wydarzyło w Górkach Zachodnich w okolicach minionego weekendu.

Czytaj więcej

Niespodzianki w Ekstraklasie Żeglarskiej!

Zwycięstwem Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego zakończyła się 2 runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej w Gdyni. Po zaciętej walce do ostatniego wyścigu olsztyńska załoga pokonała Yacht Club Gdańsk i Legię Warszawa. Regaty rozegrano w ramach Gdynia Sailing Days.

Czytaj więcej

2 runda Ekstraklasy zaczyna się w Gdyni

18 załóg Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej spotka się w Gdyni na drugiej rundzie Ekstraklasy. Będzie to po regatach w Sopocie kolejna okazja do zdobycia punktów do rankingu Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Regaty odbędą się w ramach rozpoczynających się Gdynia Sailing Days.

Czytaj więcej

Żeglarstwo jest bardzo zaraźliwe

Za nami już tydzień regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021, a przed nami jeszcze aż 10 dni wyścigów! W poniedziałek pożegnaliśmy klasy 420, 470, Finn, Europa i Hobie Cat 14 i 16, a w czwartek ILCA 4, 6 i 7. W piątek i sobotę wzniesiemy się nieco ponad poziom wody, bo wyścigi rozpoczynają deski z żaglem uzbrojone w hydroskrzydło czyli klasa Open Foil Racing i IQ Foil. W drugi weekend regat znowu pokibicujemy jachtom morskim startującym w regatach Nord Cup Classic oraz wszystkim możliwym klasom w wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Czytaj więcej

Co dalej na LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021

W piątek 2 lipca wyścigi rozpoczynają deski z żaglem uzbrojone w hydroskrzydło czyli klasa Open Foil Racing i IQ Foil. W najbliższy weekend zaś znowu pokibicujemy jachtom morskim startującym w regatach Nord Cup Classic oraz wszystkim możliwym klasom w wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Czytaj więcej

Pierwszy weekend LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021

W sobotę na wodzie w Gdańsku zrobiło się tłoczno i kolorowo, wystartowały bowiem regaty dla klas OK-Dinghy, Open Skiff i RS 21, Finn, Europa, 420, 470, Hobie Cat 14 i 16. Klasy OK-Dinghy, Open Skiff i RS 21 zakończyły wyścigi w niedzielę, pozostałe klasy kończą regaty w poniedziałek. Pogoda dopisała, choć wiatr był bardzo zmienny.

Czytaj więcej

Najlepsze w ściganiu się jest ściganie. LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021 rozpoczęte

Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk rozpoczęły się w piątek wieczorem startem pełnomorskiego wyścigu Orvaldi B8 i potrwają bez ani jednego dnia przerwy aż do 11 lipca. Pogoda była jak na zamówienie i już w pierwszy weekend na wodzie działo się bardzo dużo

Czytaj więcej

Tablice Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego odsłonięte!

Blisko sto osób wzięło udział w odsłonięciu tablic dwóch wielkich ludzi morza w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni i pomorskim otwarciu sezonu żeglarskiego. Zorganizowana w sobotę 26 czerwca przez Pomorski Związek Żeglarski uroczystość była najważniejszym żeglarskim akcentem tegorocznych obchodów Święta Morza.

Czytaj więcej

Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni

W sobotę 26 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięte zostaną tablice dwóch wielkich żeglarzy – Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej

Lider rankingu Pucharu Świata wygrywa w Szczecinie!

Lider rankingu Pucharu Świata Eric Monnin ze Szwajcarii wraz ze swoją załoga Capvis Swiss Match Team nie zawiódł i wygrał inauguracyjne regaty Polish Match Tour w Szczecinie. W finale pokonał Maxime Mesnila z Francji a podium uzupełnił Australijczyk David Champan.

Czytaj więcej

V Żeglarska Parada Świętojańska przepłynęła z Gdyni do Gdańska

Ponad setka jachtów wypłynęła w sobotę 19 czerwca z Mariny Yacht Park w Gdyni na trasę V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Tłumnie zgromadzona na brzegu publiczność podziwiała mniejsze jednostki i duże żaglowce.
 

Czytaj więcej

Światowy match racing zaczyna się w Szczecinie

Rozgrywane od 2008 regaty żeglarskie Szczecin Match Race od lat są jedną z najważniejszych i najmocniej obsadzonych imprez Pucharu Świata w sezonie. Tegoroczna edycja, która rozegrana będzie od 18 do 20 czerwca znowu postawi poprzeczkę bardzo wysoko tym bardziej, że będzie to pierwsza inauguracyjna runda najbardziej prestiżowej serii meczowej na świecie World Match Racing Tour.

Czytaj więcej

V Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę!

Załogi ponad 60 jednostek wpisały się już na listę uczestników tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w sobotę 19 czerwca. Tym razem jachty i żaglowce przepłyną z Gdyni do Gdańska. Natomiast mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.

Czytaj więcej

V Żeglarska Parada Świętojańska już 19 czerwca!

Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Tym razem dziesiątki jachtów i żaglowców przepłyną z Gdyni do Gdańska, a mieszkańcy Trójmiasta będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.

Czytaj więcej

AZS WAT pierwszym liderem 1 Ligi!

Załoga z Warszawskiej Akademii Technicznej wygrała inauguracyjną rundę 1 Ligi Żeglarskiej rozegranej w Sopocie. Po zaciętej walce pokonała młodą załogę UKS Żeglarz Wrocław oraz doświadczoną ekipę Yacht Klubu Polski Szczecin. Startowało 18 zespołów walczących o awans do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Czytaj więcej

Rekordowa 1 Liga startuje w Sopocie

Drugi poziom rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej jeszcze nigdy nie był tak liczny. Aż 18 zespołów zmierzy się w sezonie 2021 w 1 Lidze i powalczy o awans do Ekstraklasy. Pierwsza runda odbędzie się w dniach 29-30 maja w Sopocie.

Czytaj więcej

Yacht Club Gdańsk na otwarcie sezonu Ekstraklasy

Ekstraklasa zainaugurowała sezon regatami przy sopockim molo. Najlepszą z 18 załóg okazała się ekipa Yacht Clubu Gdańsk HRM Racing (YCG) w składzie Krzysztof Małecki, Mateusz Błażejak, Kuba Rodziewicz i Rafał Kuszka. Miejsca na podium uzupełniły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) i Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego (OKZ).

Czytaj więcej

Ekstraklasa startuje w Sopocie

Polskiej Ligi Żeglarskiej. Ligowa stawka jeszcze nigdy nie była tak mocna, a powiększenie floty do 9 jachtów RS21 zapewni emocjonującą rywalizacje o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ.
Dzięki nowym jachtom RS21 organizatorzy powiększyli oba poziomy Ligi z 12 do 18 zespołów. Zmiana liczebności klubów spowodowała, że ubiegłoroczni spadkowicze utrzymali się w Ekstraklasie, a ponadto awans otrzymały kolejne 4 kluby z 1 Ligi.

Czytaj więcej

14 szczęśliwców, 4 pechowców

W niedzielę w Sopocie zakończyły się eliminacje do 1 Ligi. Wystartowało 18 zespołów klubowych z całej Polski, 4 z nich niestety nie otrzymały prawa startu w sezonie głównym Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Czytaj więcej

Start rekordowego sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej

Polska Liga Żeglarska rozpocznie tegoroczne zmagania od kwalifikacji do 1 Ligi. Na starcie zobaczymy wielu doskonałych i znanych żeglarzy. Regaty rozegrane zostaną w dniach 7-9 maja w Sopocie przy Molo.

Czytaj więcej

Powrót Legendy szczecińskiego żeglarstwa - Polonez

Mam przyjemność udostępnić państwu film o kawałku nieco zapomnianej historii Szczecina. Yacht Klub Polski Szczecin wspólnie z kanałem YouTube „Żeglarz” zrealizowali reportaż o losach legendarnej jednostki Polonez, która powstała w szczecińskiej stoczni jachtowej im. Leonida Teligi. Po chwilach sukcesów jacht czekał niekorzystny wiatr historii, ale dzięki pomocy żeglarzy z Yacht Klubu Polski Szczecin udało się znaleźć armatora i uratować jednostkę przywracając jej blask sprzed lat.

Czytaj więcej

Polska Liga Żeglarska, duże zmiany tym sezonie!

Polska Liga Żeglarska ogłosiła duże zmiany na sezon 2021. Zostaną powiększone ligi, będą nowe jachty i nowe akweny. Łącznie w lidze udział weźmie 36 zespołów. Start sezonu głównego w maju w Sopocie, finał w październiku w Warszawie.

Czytaj więcej

Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2021

Mimo trudnego roku, śląskie środowisko żeglarskie zdecydowało się przyznać nagrody i wyróżnić osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. W marcu, poznamy zdobywców Carbonów za miniony sezon żeglarski. Zgłoszenia kandydatów do 20 lutego.

Czytaj więcej

Finał Wirtualnej Ligi Żeglarskiej!

25 stycznia odbędzie się finałowa czwarta runda pierwszego sezonu ePLŻ, czyli Wirtualnej Ligi Żeglarskiej. Zawodnicy z 45 klubów zmierzą się na trzech poziomach Ligi w walce o Mistrzostwo oraz miejsca premiowane awansem. https://www.facebook.com/LigaZeglarska

Czytaj więcej

Kościański Klub Żeglarski wygrywa 1 rundę ePLŻ!

4 stycznia odbyły się pierwsze e-regaty wirtualnej Polskiej Ligi Żeglarskiej. Wzięło w nich udział 45 klubów podzielonych na trzy poziomy ligowe. Zwycięzcą pierwszej rundy Ekstraklasy okazał się Mieszko Mórawski z Kościańskiego Klubu Żeglarskiego.

Czytaj więcej

Startuje Polska eLiga Żeglarska

4 stycznia stratują pierwsze e-regaty wirtualnej Polskiej Ligi Żeglarskiej. Regaty rozgrywane będą na platformie Virtual Regatta a 45 wyłonionych klubów startować będzie na 3 poziomach rozgrywkowych.

Czytaj więcej

Rekordowa ilość załóg w Polskiej Lidze Żeglarskiej.

Rekordowe 43 załogi zgłosiły się do Polskiej Ligi Żeglarskiej 2021. Wszystkie z 24 klubów biorących udział w zeszłorocznych rozgrywkach potwierdziły zaangażowanie na kolejny sezon, a chce dołączyć do nich aż 19 nowych załóg.

Czytaj więcej

X JachtFilm przełożony na wiosnę przyszłego roku.

Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm stanowi ważny element w kalendarzu miłośników żeglarstwa i sportów wodnych.
Jeszcze kilka tygodni temu przygotowania do tego jubileuszowego wydarzenia szły pełną parą. Mimo ograniczeń i restrykcji związanych z wirusem, których byliśmy świadomi, mieliśmy przekonanie, że festiwal się odbędzie. Późną jesienią, 28-29 listopada,  w warszawskim Kinie Luna, a po Nowym Roku w kilku innych miejscach w Polsce. vimeo.com/jachtfilm

Czytaj więcej

Znamy kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat na sezon 2021. Planowane są 4 rundy Ekstraklasy, 4 rundy 1 Ligi oraz regaty kwalifikacyjne. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.

Czytaj więcej

Porta Puchar Polski Klasy Omega zakończony

Na jeziorze Niesłysz w Niesulicach, w dniach 10-11 października odbyły się regaty o Puchar Burmistrza Świebodzina. Była to ostania runda w Porta Pucharze Polski w Klasie Omega 2020. Po zaciętej walce zwycięzcy w ubiegłego roku obronili swoje tytuły w klasach Sport i Standard.

Czytaj więcej

Finał Porta Pucharu Polski Klasy Omega w Świebodzinie

W dniach 10-11 października w Niesulicach odbędą się regaty o Puchar Burmistrza Świebodzina, które będą finałową rundą Porta Pucharu Polski w Klasie Omega 2020. Zawodników ugości klub MKS Marina Niesulice nad jeziorem Niesłysz. Organizatorzy spodziewają się pobicia tegorocznego rekordu frekwencji czyli 49 jachtów.

Czytaj więcej

Polska Liga Żeglarska - Finał

Załoga Yacht Club Gdańsk triumfowała w finałowej czwartej rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. W bardzo trudnych warunkach atmosferycznych udało się rozegrać 22 wyścigi, które zadecydowały o pozycjach w klasyfikacji generalnej i awansach do Ekstraklasy. Podium 4 rundy uzupełniły po świetnych występach załogi Jacht Klubu Między Żaglami i Odyssey Sailing Club.

Czytaj więcej

Finałowa runda 1 Polskiej Ligi Żeglarskiej w Szczecinie.

26 i 27 września w Szczecinie odbędzie się decydująca runda 1 Ligi Żeglarskiej. 12 załóg spotka się po raz ostatni w tym sezonie walcząc o punktu do rankingu i awans do Ekstraklasy. Na czele tabeli znajduje się Yacht Club Gdańsk. Start regat w sobotę o 10.00 w Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie Małe

Czytaj więcej

Mistrzowie Omegi wciąż na medal.

Zakończone w niedzielę w Krynicy Morskiej Mistrzostwa Polski w klasie Omega na akwenie Zalewu Wiślanego okazały się trudnym sprawdzianem dla faworytów. Pomimo dobrej dyspozycji konkurentów, obrońcy ubiegłorocznych tytułów mistrzowskich w klasyfikacjach Sport i Standard stanęli na wysokości zadania i zachowali złote medale. Regaty były jednocześnie 3 rundą Porta Pucharu Polski Klasy Omega. W ciągu 3 dni rozegrano 12 wyścigów w zróżnicowanych warunkach wiatrowych.

Czytaj więcej

Łukasz Wosiński nowym Mistrzem Polski!

Wielkim sukcesem załogi Łukasza Wosińskiego zakończyły się rozegrane w Szczecinie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Match Racingu. Miejsca na podium uzupełniły załogi Jeppe Borcha i Przemysława Tarnackiego. W 3 dniowych regatach udział wzięło 12 załóg z Polski, Australii, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii!

Czytaj więcej

Bitwa zakończona. Puchar w nowych rękach!

Wczoraj wieczorem linię mety przeciął ostatni jacht wyścigu, Double Scotch, prowadzony przez Macieja Hejnę. Tym samym, zakończyła się 9 edycja regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland.
 

Czytaj więcej

Otwarte Meczowe Mistrzostwa Polski w Szczecinie!

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Match Racingu, zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing. Będzie to kolejna impreza z cyklu Polish Match Tour, a na starcie zobaczymy 12 załóg z Polski, Australii, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii!

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski w klasie Omega

W Krynicy Morskiej w dniach 18-20 września rozegraną zostaną Mistrzostwa Polski w ramach Porta Puchar Polski w Klasie Omega 2020. Najwyżej punktowana runda będzie decydująca dla układu pozycji w punktacji Pucharu. Organizatorzy spodziewają się udziału ponad 50 jachtów.

Czytaj więcej

Sztormowy finisz Bitwy o Gotland

Czwarta doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland obfitowała w emocjonujące wydarzenia. Dziewięć jachtów przecięło już linię mety, dwóch żeglarzy wycofało się z regat na zaledwie 10 mil przed finiszem, a dwie najwolniejsze jednostki zmagają się wciąż ze sztormowym Bałtykiem. Wiadomo już, że w klasie OPEN zwyciężył Paweł Biały na Delphii III. Rywalizacja w ORC trwa!

Czytaj więcej

Niekorzystny wiatr i odliczanie godzin do sztormu

Trzecia doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to duży spadek prędkości jachtów oraz zmiana kierunku wiatru na bardzo niekorzystny – prosto od dziobu. Żeglarze odczuwają już zmęczenie, a przed nimi jeszcze dużo wyzwań. Ostatnie 12h regat to wyczerpujące halsowanie pod wiatr ze świadomością, że od północy nadciąga sztorm. Czy uda im się schronić do portu zanim nadejdzie? Na pewno nie wszystkim.

Czytaj więcej

Ostra walka na finiszu i ucieczka przed sztormem

Druga doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland zaprowadziła żeglarzy na wschodnią część wyspy. Zawodnicy płyną stabilnym kursem na południe, korzystając z ostatnich godzin sprzyjającego, zachodniego wiatru. W wyścigu pozostało 13 jachtów, a rywalizacja w tej edycji jest bardzo wyrównana.

Czytaj więcej

YKP Gdynia Mistrzem Polski

Załoga Yacht Klubu Polski Gdynia triumfowała w klasyfikacji końcowej Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zdobywając złote medale Klubowych Mistrzostw Polski. Ostatnią rundę Ekstraklasy rozegraną w Świnoujściu wygrała załoga Yacht Club Gdańsk (YCG) utrzymując srebrny medal Mistrzostw Polski. Podium Ekstraklasy uzupełniła załoga Giżyckiej Grupy Regatowej (GIZ).

Czytaj więcej

Szybkim halsem do Gotlandii

Pierwsza doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland upłynęła zawodnikom na bardzo szybkiej żegludze w stronę Gotlandii. Noc minęła bez dramatycznych przeżyć, choć jak zawsze w tym wyścigu, niektóre jednostki doznały awarii i odpadły z rywalizacji. Do godziny 12.00 dnia dzisiejszego z regat wycofały się trzy jednostki. Pozostałe jachty są już u wybrzeży Gotlandii.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - START - To będą bardzo ciekawe, techniczne regaty

Dziś, 13 września 2020, o godzinie 1200, przy 12kn wiatru i przebijającym chmury słońcu, 16 zawodników wyruszyło na trasę regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. To najtrudniejszy morski wyścig żeglarski w Polsce i jedyne krajowe regaty dające kwalifikację do startu w międzynarodowych wyścigach oceanicznych samotników. Zasady rywalizacji od lat pozostają bez zmian – trasa liczy 500 mil dookoła Gotlandii i trzeba ją pokonać bez przystanków, żeglując solo.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - emocjonujący wyścig i niezwykły klimat

Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to nie tylko regaty. To także społeczność i klimat, które sprawiają, że wyścig ten postrzegany jest przez wielu jako święto żeglarzy samotników. Jak organizatorzy to osiągnęli? Kluczem do sukcesu jest dbałość o zawodników i troska o ich bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Kto zostanie Mistrzem Polski?

W Świnoujściu odbędzie się ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, która zdecyduje który z 12 startujących klubów zostanie Mistrzem Polski PZŻ na sezon 2020. Na czele tabeli Yacht Klub Polski Gdynia przed Yacht Club Gdańsk (YCG) i Giżycką Grupą Regatową (GGR).

Czytaj więcej

Polonijne mistrzostwa startują w sobotę

Od 12 do 14 września Gdynia będzie światową stolicą żeglarstwa polonijnego. W najbliższą sobotę rozpoczną się tu I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie pod auspicjami Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Akademii Marynarki Wojennej i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Czytaj więcej

Niespełna tydzień do startu Bitwy o Gotland

Już w najbliższą niedzielę, 13 września rozpoczną się dziewiąte regaty Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. Równo dwudziestu zawodników stanie na starcie  najtrudniejszego z morskich wyścigów żeglarskich w Polsce. To wyjątkowa impreza, która z roku na rok przyciąga co raz większe grono fanów i liczną grupę uczestników. Trasa pozostaje bez zmian – z Gdańska dookoła Gotlandii, non-stop, 500 mil przez jesienny Bałtyk, a żeglarze płyną solo.

Czytaj więcej

Trudny weekend faworytów

Druga runda Porta Pucharu Polski w Klasie Omega 2020 okazała się trudnym sprawdzianem dla faworytów. Bardzo wyrównane wyścigi w kategoriach Sport i Standard  wygrały załogi wyłoniły innych zwycięzców niż poprzednia runda w Pucku.

Czytaj więcej

Yacht Club Gdańsk wygrywa w Szczecinie.

Załoga Yacht Clubu Gdańsk HRM Racing wygrała 3 rundę 1 Ligi Żeglarskiej rozegraną w Szczecinie. Regaty odbyły się na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim. Na czele tabeli znajduje się Yacht Club Gdańsk 2 (YC2) przed Pucharem Polski Jachtów Kabinowych (PJK) i Sport Vita Gliwice (SPO).

Czytaj więcej

II Morskie Regaty Konsulów: Malta znów najlepsza

Załoga konsula honorowego Republiki Malty Sławomira Kalickiego zwyciężyła w II Morskich Regatach Konsulów, które przeprowadzone zostały w weekend 5-6 września w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

Czytaj więcej

1 Liga wchodzi w decydującą fazę

W najbliższy weekend 12 załóg 1 Ligi Żeglarskiej będzie walczyć o punkty do rankingu. Regaty odbędą się w Szczecinie na jeziorze Dąbie w Centrum Żeglarskim. Na czele tabeli znajduje się Yacht Club Gdańsk przed Sport Vita Gliwice i Pucharem Polski Jachtów Kabinowych.

Czytaj więcej

Druga runda Pucharu Polski Omegi w Lubiatowie

W najbliższy weekend odbędą się regaty Chalkos Omega Cup, druga runda Porta Puchar Polski Klasy Omega 2020. Regaty rozegrane zostaną w Yacht Clubie Chalkos w Lubiatowie nad jeziorem Sławskim. Na starcie spodziewanych jest około 40 jachtów.

Czytaj więcej

Przed nami druga odsłona Morskich Regat Konsulów

Dwa dni emocjonujących zmagań czekają uczestników II Morskich Regat Konsulów, które odbędą się w weekend 5-6 września, w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

Czytaj więcej

Tarnacki wygrywa #pmt100 w Szczecinie!

Załoga Albert Riele Sailing Team w składzie Przemysław Tarnacki, Jacek Przybylak, Bartosz Bartnicki i Przemysław Płóciennik wygrała w Szczecinie jubileuszowe 100 regaty Polish Match Tour zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing w randze grade 2.  W finale pokonali duńską załogę Borch Racing Team. W 3 dniowych regatach udział wzięło 10 załóg z Polski, Niemiec, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Katamaranów 2020 zakończone

W dniach 21-23 sierpnia odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów w klasach Open, Topcat K2 i A class. Wystartowało 50 dwukadłubowych jednostek z całej Polski oraz Czech i Niemiec.

Czytaj więcej

MŻMP ORC International 2020

Załoga Jerzego Brezdenia (JKMW Kotwica) na jachcie „Hadar” w grupie A i żeglarze ścigający się na jachcie „PGO GoodSpeed” ze skiperem Łukaszem Trzcińskim (Marina Urody Gdynia) w grupie B – oto tegoroczni triumfatorzy Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International załóg wieloosobowych. Rozgrywana na Zatoce Gdańskiej od 21 sierpnia impreza zakończyła się w niedzielę 23 sierpnia w Gdańsku.

Czytaj więcej

Setna impreza Polish Match Tour w Szczecinie!

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane zostaną międzynarodowe regaty meczowe Szczecin Match Race, zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing. Będzie to 100 impreza z cyklu Polish Match Tour a na starcie zobaczymy 10 załóg z Polski, Niemiec, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Brazylii!

Czytaj więcej

MŻMP ORC 2020 załóg wieloosobowych rozpoczną się w piątek

20 jachtów stanie na starcie tegorocznych Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC 2020 załóg wieloosobowych w Gdańsku. Impreza rozpoczyna się w piątek 21 sierpnia i potrwa do niedzieli 23 sierpnia. Akwenem regat będzie Zatoka Gdańska.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Katamaranów już od piątku w Sopocie

W dniach 21 -23 sierpnia 2020 w Sopocie odbędą się Mistrzostwa Polski Katamaranów. Organizatorzy liczą na udział 50 dwukadłubowych jednostek – najszybszych jachtów.

Czytaj więcej

YKP Gdynia powiększa przewagę

Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu.

Czytaj więcej

Faworyci wygrywają Memoriał Sieradzkiego

120 zawodników rozpoczęło zmagania w Porta Pucharze Polski w Klasie Omega od Memoriału Juliusza Sieradzkiego w Pucku. Po dwóch dniach ścigania i 9 wyścigach ubiegłoroczni mistrzowie potwierdzili klasę wygrywając swoje kategorie – załoga Marcina Styborskiego klasyfikację Omega Sport, a załoga Romualda Knasieckiego klasyfikację Omega Standard.

Czytaj więcej

Wzmocnienia w Ekstraklasie!

Temperatura rośnie przed trzecią, przedostatnią rundą Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend 12 klubów walczyć będzie o kolejne punkty do rankingu. Na czele tabeli znajduje się YKP Gdynia przed Yacht Club Gdańsk i KS Iskra Gdynia. 

Czytaj więcej

Polska Liga Żeglarska na półmetku

Kolejne 2 weekendy w Sopocie odbędą się pod znakiem kolejnych rund Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend rywalizować będą załogi w 1 Lidze, dla których będzie to druga runda tegorocznych rozgrywek. Ekstraklasa rozegra swoją 3 rundę za tydzień na tym samym akwenie.

Czytaj więcej

Memoriałem Juliusza Sieradzkiego Klasa Omega zainauguruje kolejny sezon regatowy

Memoriałem Juliusza Sieradzkiego Klasa Omega zainauguruje kolejny sezon regatowy. Regaty odbędą się w Pucku w dniach 15 i 16 sierpnia i będą pierwszą imprezą z cyklu Porta Puchar Polski Klasy Omega 2020. Partnerem tytularnym klasy od sezonu 2020 została firma PORTA, najbardziej rozpoznawalna marka drzwi w Polsce.

Czytaj więcej

Polacy pokonują Australijczyków w Szczecinie!

Zwycięzcą pierwszych międzynarodowych regat meczowych w sezonie rozegranych w Szczecinie została załoga Albert Riele Sailing Team w składzie Przemysław Tarnacki, Przemysław Płóciennik, Jacek Przybylak i Bartosz Bartnicki. W finale pokonali międzynarodową załogę Australijczyka Davida Chapmana oraz wracającego do meczowych startów Szymona Jabłkowskiego! Regaty o jednoznacznie brzmiącej nazwie Turn It On Again miały rangę grade 3 federacji World Sailing.

Czytaj więcej

MŻMP załóg dwuosobowych - znamy mistrzów Polski

Rafał i Dawid Sosnowscy (Yacht Club Sopot) płynący na jachcie „Hedaa” zdobyli tytuły tegorocznych morskich żeglarskich mistrzów Polski ORC w kategorii załóg dwuosobowych. W gdyńskiej marinie Yacht Park odbyło się dzisiaj 2 sierpnia zakończenie mistrzostw i wręczenie trofeów najlepszym dwuosobowym załogom.

Czytaj więcej

Meczowy Puchar Świata rusza w Szczecinie!

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane pierwsze międzynarodowe regaty meczowe po przerwie spowodowanej koronawirusem. W regatach o jednoznacznie brzmiącej nazwie Turn It On Again Match Race (Włączmy To Znowu) zobaczymy 9 załóg z Polski, Niemiec, Brazylii i Australii!

Czytaj więcej

Załoga Yacht Klub Polski Gdynia triumfowała w II rundzie Ekstraklasy PLŻ.

Załoga Yacht Klub Polski Gdynia triumfowała w drugiej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W Sopocie udało się rozegrać 12 wyścigów w słabowiatrowych warunkach. Miejsca na podium uzupełniły załogi Yacht Clubu Gdańsk i Giżyckiej Grupy Regatowej. Liderem rankingu Ekstraklasy żeglarskiej został YKP Gdynia.

Czytaj więcej

'Sailing Poland' startuje po bałtyckie rekordy!

Żeglarski team jachtu Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” zamierza ustanowić rekordy trasy Gdynia – Bornholm – Gdynia oraz Gdynia – Gotlandia – Gdynia. Start do pierwszego wyścigu już w najbliższą sobotę 18 lipca.

Czytaj więcej

Yacht Clubu Gdańsk wygrywa inauguracyjną rundę w Sopocie.

 Sukcesem Yacht Clubu Gdańsk zakończyła się inauguracyjna runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie. Podium uzupełniły załogi Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i SportVita Gliwice.

Czytaj więcej

Kuba Marjański mistrzem Polski ORC Samotników

 Siedmiu żeglarzy rywalizowało w weekend 11-12 lipca w Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Polski ORC Samotników. Najlepszy okazał się Kuba Marjański (AKM Gdańsk) na jachcie „Busy Lizzy”.

Czytaj więcej

Polska Liga Żeglarska nabiera tempa

Polska Liga Żeglarska nabiera tempa. Po inauguracji Ekstraklasy w czerwcu, rywalizację rozpoczyna 1 Liga. W najbliższy weekend w Sopocie przy molo 12 załóg rozegra 1 rundę w sezonie.

Czytaj więcej

IV Żeglarska Parada Świętojańska przeszła do historii

Kilka tysięcy osób podziwiało z brzegu flotyllę żaglowców, jachtów i towarzyszących im motorówek, które w sobotnie popołudnie przepłynęły w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej z Gdańska-Brzeźna do Gdyni.

Czytaj więcej

Sopot Catamaran Cup 2020 zakończone

W dniach 6-7 czerwca odbyły się regaty Sopot Catamaran Cup 2020. Jedne z pierwszych regat po odmrożeniu działań sportowych. Na licencji Polskiego Związku Żeglarskiego nr 001/2020. W regatach wzięło udział 40 zawodników na 24 katamaranach. Wystartowało: 8 A-class, 10 Hobie Catów 16 i 6 katamaranów w klasie Open. W klasie Open ścigały się 2 olimpijskie Nacry 17, Nacry 15 oraz F-18.

Czytaj więcej

Iskra AMW Gdynia triumfuje w Szczecinie!

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończyła się w Szczecinie zwycięstwem załogi Klubu Sportowego ISKRA Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ISK) w składzie Wojciech Myśliwiec, Marcin Panaś, Rafał Błażejczyk i Przemysław Kaleta. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) ze sternikiem Rafałem Sawickim oraz Yacht Clubu Gdańsk (YCG) ze sternikiem Krzysztofem Małeckim. W regatach udział bierze 12 czołowych załóg klubowych w Polsce.

Czytaj więcej

Ekstraklasa startuje w Szczecinie!

1 runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędzie się  6 i 7 czerwca w Szczecinie na jeziorze Dąbie. Na starcie zobaczymy 12 załóg klubowych z całej Polski. Tytułu Mistrza Polski broni Gizycka Grupa Regatowa.

Czytaj więcej

Popłyń z Darem Młodzieży w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej!

Coraz więcej jednostek deklaruje udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która 20 czerwca przepłynie z Gdańska do Gdyni. Zapraszamy do udziału.

Czytaj więcej

Rusza Polska Liga Żeglarska!

Polska Liga Żeglarska startuje już w ten weekend. 6 i 7 czerwca w Szczecinie pierwsza z 4 rund Ekstraklasy czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Natomiast 1 Liga rozpocznie swoje zmagania w lipcu regatami w Sopocie.

Czytaj więcej

Katamarany rozpoczynają sezon regatowy

W dniach 6-7 czerwca 2020 obędą się w Sopocie regaty Sopot Catamaran Cup. Regaty będą jednymi z pierwszych regat na świecie po odmrożeniu restrykcji związanych z COVID–19.

Czytaj więcej

IV Żeglarska Parada Świętojańska popłynie z Gdańska do Gdyni

Już po raz czwarty jachty i żaglowce wezmą udział w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która zaplanowana jest na 20 czerwca. Organizator wydarzenia, Pomorski Związek Żeglarski, zapowiada, że tym razem – inaczej niż w poprzednich latach – parada odbędzie się nie wieczorem, a w godzinach popołudniowych.

Czytaj więcej

Znamy laureatów Carbonów 2020

W Gliwicach wręczono doroczne Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony. Po raz 3 Kapituła uhonorowała najważniejsze śląskie wydarzenia i żeglarzy w 6 kategoriach.

Czytaj więcej

Przyznano nominacje do Carbonów 2020

Organizatorzy Śląskich Nagród Żeglarskich CARBONY 2020 opublikowali listę nominowanych  do nagród za zeszłoroczne osiągnięcia. Wręczenie odbędzie się podczas Żeglarskiego Wieczoru w Gliwicach, 28 lutego.

Czytaj więcej

Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2020

Śląskie środowisko żeglarskie ponownie będzie mogło przyznać nagrody i wyróżnić osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. W lutym, podczas uroczystej gali poznamy zdobywców Carbonów za miniony sezon żeglarski. Zgłoszenia kandydatów do końca stycznia!

Czytaj więcej

Ostatnie dni zgłoszeń do Polskiej Ligi Żeglarskiej 2020

Tylko do 17 listopada można zgłosić się i zapewnić sobie udział w eliminacjach do 1 Ligi Żeglarskiej w sezonie 2020. Późniejsze zgłoszenia będą akceptowane tylko w przypadku wolnych miejsc.

Czytaj więcej

W dniach 7-8 grudnia 2019 w Warszawie 9 edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm.

Założeniem festiwalu  jest pokazywanie najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego olbrzymia różnorodność. Staramy się pokazywać wyjątkowe historie w których morze i wiatr są istotnym elementem ich opowiedzenia.

Czytaj więcej

Tarasiuk wygrywa regaty w Rybniku!

Załoga HRM Racing w składzie Igor Tarasiuk, Mateusz Błażej i Jakub Padzik wygrała międzynarodowe regaty Rybnik Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. Regaty zaliczane do rankingu Pucharu Świata o randze Grade3 rozegrano w sobotę i niedzielę na Zalewie Rybnickim, a udział w nich wzięło 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec i Rosji.

Czytaj więcej

Meczowe ostatki w Rybniku!

19 i 20 października zostaną rozegrane regaty Rybnik Match Race zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach weźmie udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec i Rosji. Planowana jest pionierska testowa relacja na żywo z wykorzystaniem 5 kamer i drona dostępna na YouTube na kanale Polish Match Tour!

Czytaj więcej

Mesnil wygrywa, Tarnacki Mistrzem Polski!

W Szczecinie na jeziorze Dąbie zakończyły się Otwarte Mistrzostwa Polski w Match Racingu organizowane przez Polish Match Tour. Udział wzięło 12 zespołów z Danii, Estonii, Francji, Holandii, Szwajcarii i Polski. W klasyfikacji generalnej wygrali francuzi, ale tytuł Mistrza Polski odzyskał po 5 latach Przemysław Tarnacki.

Czytaj więcej

Troje wspaniałych - Muszkieterowie Bałtyku

Dzisiejszej nocy i rano do mety dotarła trójka zawodników kończących ósmą Bitwę o Gotland. Zenon Jankowski, Aleksandra Emche oraz Paweł Biały pomimo sztormu opłynęli Gotlandię i powrócili bezpiecznie do portu.

 

Czytaj więcej

Kurs powrotny

Kolejna doba na trasie Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland minęła spokojnie. Trzy pozostające w stawce jachty żeglują do mety w umiarkowanym, bardzo korzystnym wietrze z północnego zachodu, który powinien pozwolić im bez przeszkód ukończyć regaty dziś około północy.

Czytaj więcej

Oddech po sztormie

Druga noc na morzu minęła zawodnikom Bitwy o Gotland dużo lepiej niż pierwsza. Wiatr zaczyna stopniowo się uspokajać, a mniejsza fala umożliwia zdecydowanie spokojniejszą żeglugę. W nocy z regat wycofał się lider, Jerzy Matuszak (Dancing Queen). Na trasie pozostaje trójka zawodników, pozostali bezpiecznie dotarli do portu.

Czytaj więcej

Kto będzie meczowym Mistrzem Polski?

W najbliższy weekend w Szczecinie rozegrane zostaną XII Otwarte Mistrzostwa Polski w Match Racingu. To najważniejsza impreza sezonu dla Polskich zawodników meczowych. Na starcie zobaczymy 12 zespołów z Polski, Danii, Francji, Estonii, Holandii i Szwajcarii. Tytułu bronić będzie załoga Patryka Zbroi ze Szczecina.

Czytaj więcej

Kły i pazury Bałtyku

Pierwsza doba regat minęła w trudnych, sztormowych okolicznościach. Do godziny 12.00 dnia dzisiejszego z samotnego wyścigu dookoła Gotlandii wycofało się 13 zawodników z 19 którzy wczoraj przekroczyli linię startu. Trwa również akcja ratunkowa – jeden z samotników ma złamaną rękę, został już ewakuowany przez jednostkę SAR pomimo wyjątkowo trudnych warunków pogodowych.

Czytaj więcej

Taktyka jest prosta: trzeba płynąć szybko!

Dziś, w niedzielę 15 września o godzinie 12.00, rozpoczęła się ósma już edycja bałtyckich regat samotnych żeglarzy, Bitwa o Gotland – Konsal Challenge 2019. To najtrudniejszy morski wyścig żeglarski w Polsce i jedyne krajowe regaty dające kwalifikację do startu w międzynarodowych wyścigach oceanicznych samotników. Zasady rywalizacji od lat pozostają bez zmian – trasa liczy 500 mil dookoła Gotlandii i trzeba ją pokonać bez przystanków, żeglując solo.

Czytaj więcej

Niespełna dwa tygodnie do startu Bitwy o Gotland!

W niedzielę, 15 września rozpoczną się ósme bałtyckie regaty samotnych żeglarzy, Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Konsal Challenge 2019. 500 mil non stop, brak pomocy z zewnątrz oraz wymagający, jesienny Bałtyk sprawiają, że to niezmiennie jedne z najtrudniejszych regat na naszym akwenie.

Czytaj więcej

1 Liga zakończona, wiemy kto awansuje do Ekstraklasy Żeglarskiej!

Zakończyły się finałowe regaty 1 Ligi Żeglarskiej. Po 4 rundach wyłoniono 3 czołowe załogi premiowane awansem do Ekstraklasy na sezon 2020. Awans wywalczyły Yacht Club Gdańsk, Yacht Klub Polski Gdynia i UKS Albatros Wolin!

Czytaj więcej

Finał 1 Ligi Żeglarskiej w Szczecinie!

W sobotę i niedzielę w Szczecinie odbędą się finałowe regaty 1 Ligi Żeglarskiej. 9 załóg walczy o 3 czołowe miejsca premiowane awansem do Ekstraklasy na sezon 2020. Regaty odbędą się na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim.

Czytaj więcej

Giżycko Klubowym Mistrzem Polski!

Giżycka Grupa Regatowa wygrała 4 rundę Ekstraklasy Żeglarskiej w Szczecinie i obroniła pozycję lidera w rankingu Klubowych Mistrzostw Polski. Miejsca na podium skompletowały załogi Legii Warszawa i Yacht Club Jeziorak. W ciągu 2 dni na Jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim rozegrano 22 wyścigi.

Czytaj więcej

Finał Ekstraklasy w ten weekend!

W sobotę i niedzielę w Szczecinie odbędzie się czwarta, finałowa runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Na czele rankingu z równą ilością punktów znajdują się zespoły Giżyckiej Grupy Regatowej i Jeziorak Yacht Clubu wyprzedzając Legie Warszawa o 2 pkt. Regaty odbędą się na jeziorze Dąbie Małe z bazą w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.

Czytaj więcej

Giżycko wygrywa 3 rundę Ekstraklasy!

W sobotę i niedzielę w Świnoujściu odbyła się trzecia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Wygrała załoga Giżyckiej Grupy Regatowej przed Pogonią Szczecin i Jeziorak Yacht Clubem. Przed finałowa rundą Klubowych Mistrzostw Polski w rankingu Ekstraklasy prowadzą Giżycko i Jeziorak.

Czytaj więcej

3 runda Ekstraklasy w Świnoujściu

W sobotę i niedzielę w Świnoujściu odbędzie się trzecia, przedostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. 12 załóg ponownie będzie zmagać się o punkty do rankingu Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Po 2 rundach minimalnie prowadzi Jeziorak Yacht Club przed KS AMW Iskra Gdynia i Legią Warszawa.

Czytaj więcej

W Sopocie rusza 1 Liga Żeglarska!

Podczas gdy Ekstraklasa ma tydzień przerwy, w Sopocie rywalizacje rozpocznie 9 załóg w 1 Lidze Żeglarskiej. Po raz pierwszy w historii Polskiej Ligi Żeglarskiej, organizatorzy uruchamiają niższy poziom rozgrywek, umożliwiający najlepszym załogom awans do Ekstraklasy w kolejnym sezonie.

Czytaj więcej

KS Iskra wygrywa, Jeziorak liderem Ekstraklasy!

W Gdyni w ramach Volvo Gdynia Sailing Days zakończyła się druga runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Tym razem w dwa dni rozegrano aż 28 wyścigów, w których najlepszą okazała się załoga KS Iskra AMW Gdynia przed Jeziorak Yacht Klub i Giżycką Grupą Regatową. W rankingu po 2 rundach prowadzi Jeziorak przed Iskrą i Legią Warszawa.

Czytaj więcej

Ekstraklasa kieruje się do Gdyni!

W najbliższy weekend w Gdyni odbędzie się druga runda Ekstraklasy w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Po rozegranej tydzień temu inauguracyjnej rundzie w Sopocie na czele Olsztyński Klub Żeglarski przed Legią Warszawa i Jeziorak Yacht Club. Gdyńskie regaty odbędą się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

Czytaj więcej

Olsztyn dominuje w 1 rundzie Ekstraklasy!

Polska Liga Żeglarska wystartowała w Sopocie regatami 1 rundy Ekstraklasy. Od początku regat prym wiodła załoga aktualnych Mistrzów Polski z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego, wyprzedzając Legię Warszawa i Jeziorak Yacht Club. W ciągu dwóch dni rozegrano rekordowe 30 wyścigów na akwenie tuż przy sopockim molo.

Czytaj więcej

Kto faworytem w Ekstraklasie?

W Sopocie odbędzie się rozpoczną się rozgrywki Ekstraklasy w tegorocznej Polskiej Lidze Żeglarskiej. Na starcie zobaczymy 8 zespołów z zeszłego roku oraz 4 kluby które awansowały w eliminacjach rozegranych w maju. Kto jest faworytem, kto będzie niespodzianką?

Czytaj więcej

Rusza Polska Liga Żeglarska!

13 i 14 lipca w Sopocie sezon rozpocznie Polska Liga Żeglarska. 12 zespołów wystąpi w Ekstraklasie, a 9 kolejnych w 1 Lidze. O tym jakie kluby wystąpią w Ekstraklasie zdecydowały wyniki zeszłorocznych rozgrywek i dodatkowych eliminacji rozegranych w maju.

Czytaj więcej

Ostra walka na rzece w Świnoujściu!

W centrum Świnoujścia na Świnie tuż przy Porcie Jachtowych zakończyły się emocjonujące finały regat Świnoujście Match Race zaliczanych do Pucharu Świata i European Match Racing Tour. Po zaciętych finałach najlepszym okazał się Patryk Zbroja z załoga z KS Dobra Marina ze Szczecina.

Czytaj więcej

Mocna stawka na meczach w Świnoujściu!

Do centrum Świnoujścia po raz 6 powracają regaty Polish Match Tour. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy w Świnoujściu walczyć będą o punkty Pucharu Świata i punkty do cyklu European Match Race Tour.

Czytaj więcej

Znamy już komplet załóg na Ekstraklasę !

Niespodziankami zakończyły się eliminacje Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Z 12 startujących ekip tylko najlepsze 4 załogi dołącza do elitarnej ósemki załóg w Ekstraklasie, a pozostałe załogi będą uczestniczyć w regatach 1 Ligi. W wyniku 2 dniowych zmagań przy sopockim molo, do Ekstraklasy dołączą kluby Sztorm Grupa, KS Iskra AMW Gdynia, Giżycka Grupa Regatowa oraz Odyssey Sailing Club. Na pewno zaskoczeniem jest brak awansu dla faworyzowanych przed regatami załóg z Yacht Club Sopot 2 i Yacht Club Gdańsk.

Czytaj więcej

Eliminacje do Ekstraklasy Żeglarskiej w Sopocie!

Już w ten weekend powrócą emocje towarzyszące rozgrywkom Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsze regaty sezonu 2019 odbędą się w Sopocie i będą kwalifikacjami do Ekstraklasy. Najlepsze 4 załogi dołącza do elitarnej ósemki załóg w Ekstraklasie, pozostałe załogi będą uczestniczyć w regatach 1 Ligi. Organizatorzy zapraszają na molo w Sopocie lub przed ekrany komputerów, gdzie będzie można oglądać regaty na żywo. Na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej prowadzona będzie relacja z wyścigów, z komentarzem, wywiadami oraz analizami po regatach.

Czytaj więcej

Zbroja obronił tytuł w Szczecinie.

Zakończyły się podwójne regaty Polish Match Tour w Szczecin. Przez 4 dni rywalizacja odbyła się na jeziorze Dąbie, piąty finałowy dzień rozgrano na Odrze w centrum miasta. Udział wzięło 13 zespołów z Danii, Estonii, Brazylii, Szwecji, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Rozegrano 2 regaty, WarmUp grade3 oraz Szczecin Match Race grade2. W obu triumfował Patryk Zbroja, pozostając niepokonanym w Szczecinie przez 4 ostatnie imprezy !

Czytaj więcej

Podwójna dawka regat w Szczecinie!

Szczecin po raz 12-sty będzie gościł zawodników startujących w żeglarskim meczowym Pucharze Świata. Klasyczne już 3 dniowe regaty Szczecin Match Race poprzedzone 2 dniowymi regatami WarmUp odbędą się już w tym tygodniu.

Czytaj więcej

Białoczerwoni góra w Rybniku !

Polskie załogi zajęły całe podium w zakończonych międzynarodowych regatach Rybnik PMT Spring Cup zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Włoch, Rosji, Danii i Nowej Zelandii. Zwyciężyła młoda załoga zespołu HRM Racing Team w składzie Krzysztof Małecki, Kuba Padzik i Mateusz Gołaszewski. Była to już 4 edycja tych wiosennych regat na południu Polski, otwierających sezon meczowy w kraju.

Czytaj więcej

Carbony 2019 - Śląskie Nagrody Żeglarskie rozdane

W piątek 29 marca podczas Gali Żeglarskiej po raz pierwszy zostały przyznane Śląskie Nagrody Żeglarskie – Carbony. Gala odbyła się podczas Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Czytaj więcej

Tomasz Kulesza wygrywa pierwsze regaty Polish Match Tour!

Pierwsze regaty w ramach cyklu Polish Match Tour w sezonie 2019 w Polsce odbyły się w ten weekend w Rybniku. Tradycyjnie co roku w pierwszy weekend kwietnia na Zalewie Rybnickim odbyły się zawody połączone z Akademią Regatową (tzw. clinic). Najlepszą okazała się załoga HRM Racing Team z Poznania wygrywając wszystkie wyścigi. Zwycięzcy płynęli w składzie Igor Tarasiuk, Kuba Padzik i Mateusz Gołaszewski. W regatach udział wzięło 6 załóg z całej Polski.

Czytaj więcej

8 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm.

Juz 1 grudnia rusza kolejna edycja ciekawego wydarzenia filmowego dla miłośników żagli, wody i dobrych filmów dokumentalnych. Założeniem festiwalu  od samego początku jest pokazywanie najlepszych filmów z całego świata o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego olbrzymia różnorodność. Staramy się pokazywać wyjątkowe historie w których morze i wiatr są istotnym elementem opowieści.

Czytaj więcej

Duńczycy wygrywają Rybnik Match Race.

Zwycięstwem duńskiej załogi Emila Kjaer zakończyły się rozegrane w weekend regaty Rybnik Match Race zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. Duńczycy zdominowali rywalizację wygrywając wszystkie wyścigi. Była to już 4 edycja regat Rybnik Match Race, tradycyjnie już kończących sezon meczowy w Polsce.

Czytaj więcej

Rybnik Match Race 2018 - finał sezonu meczowego w Polsce

20 i 21 października zostaną rozegrane regaty Rybnik Match Race zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach weźmie udział 9 zaproszonych załóg z Polski i Danii.

Czytaj więcej

Chojnice wygrywają Drużynowe Mistrzostwa Polski!

W Rybniku zakończyły się dwudniowe Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie Optimist. Najlepsze polskie kluby w klasie Optimist po raz drugi na akwenie Zalewu Rybnickiego rywalizowały w widowiskowej formule regat drużynowych 4 x 4  (tzw. Team Racing). Najlepszą okazała się drużyna z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego (CHKŻ) w składzie Agnieszka Pawłowska, Rafał Pogorzelski, Jacek Kalinowski, Jeremi Szczukowski i Antoni Lipiński wyprzedzając ekipy z CWM Opti Gdynia i KS Spójnia Warszawa.
 

Czytaj więcej

Zespołowe Mistrzostwa Optimistów na Śląsku!

Rybnik czeka na najlepsze polskie zespoły w klasie Optimist. Po raz drugi na akwenie Zalewu Rybnickiego będzie można zobaczyć zmagania najlepszych młodych żeglarzy w widowiskowej formule Regat Zespołowych (tzw. Team Racing). Regaty zaczynają się w sobotę 6 października. a kończą w niedzielę.

Czytaj więcej

Mecz na Odrze po raz trzeci !

Przed nami wyjątkowe wydarzenie, po raz trzeci w Szczecinie. Żeglarski Mecz pomiędzy Polską Niemcami i Danią na Odrze w samym centrum miasta!
Mecz na Odrze to wyjątkowe regaty w trzech dyscyplinach. Regaty odbędą się w formułach flotowej (fleet racing), zespołowej (team racing) i meczowej (match racing), a każdy z krajów reprezentować będzie zespół składający się z 2 załóg czteroosobowych. Za wygraną w każdej dyscyplinie reprezentacja otrzymuje 1 punkt. Wygra ten zespół który pierwszy zdobędzie 2 pkt.

Czytaj więcej

Patryk Zbroja Mistrzem Polski w match racingu!

Patryk Zbroja z załogą w składzie Maciej Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz i Marcin Zubrzycki zdobyli złote medale Mistrzostw Polski w match racingu, które zakończyły się w Centrum Żeglarskim w Szczecinie. To jego pierwszy medal krajowych mistrzostw i od razu złoty. Na podium stanęły także załogi Szymona Jabłkowskiego i Przemysława Tarnackiego.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland 2018 zakończona!

Wczoraj wieczorem linię mety przeciął ostatni jacht, Double Scotch, prowadzony przez Aleksandrę Emche oraz do ostatnich kabli asystowany przez jacht  osłonowy Estrella ze względu na trudne warunki pogodowe.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski w match racingu - Każdy może wygrać z każdym?

W dniach 21-23 września odbędą się w Szczecinie Otwarte Mistrzostwa Polski w match racingu. Na starcie najważniejszych regatach sezonu meczowego w Polsce stanie 10 załóg, w tym praktycznie cała krajowa czołówka, co oznacza, że czeka nas zacięta walka o zwycięstwo, na które stać każdego.

Czytaj więcej

Finał bałtyckich zmagań!

Obecnie na trasie pozostaje już tylko jeden jacht biorący udział w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland. Pozostałe są w porcie, a jeden po zgłoszeniu rezygnacji płynie na silniku do Sopotu. Jednak dopóki regat nie ukończą wszyscy zawodnicy, komisja nie może ogłosić pełnych wyników.

Czytaj więcej

Pierwsi już na mecie!

Wczorajszy wieczór, noc oraz dzisiejszy poranek to powroty z morza zawodników Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland. Pierwszym zawodnikiem na mecie był Jacek Chabowski na Blue Horizon. Drugie miejsce zajął niewidoczny wczoraj na monitoringu Jerzy Matuszak na Dancing Queen, a trzeci zameldował się Ryszard Drzymalski na Konsal II.

Czytaj więcej

Złamany maszt, nieznany lider i zaciekła walka o ostatnie miejsce

Trzecia doba regat, czyli wczorajsze popołudnie oraz dzisiejszy poranek na trasie żeglarskich regat Bitwa o Gotland nie były wcale spokojne. Wprawdzie pogoda nie była sztormowa, ale awarie zdarzają się nie tylko w ekstremalnych warunkach. Jeden z zawodników stracił maszt, lider regat pozostaje nieznany, a dwa jachty żeglujące na końcu stawki zderzyły się ze sobą dziś nad ranem.

Czytaj więcej

Kto wygra w Szczecinie?

Już w najbliższy weekend w dniach 21-23 września odbędą się w Szczecinie Otwarte Mistrzostwa Polski w match racingu. Na starcie najważniejszych regatach sezonu meczowego w Polsce stanie 11 załóg, w tym praktycznie cała krajowa czołówka oraz czterech bardzo mocnych zawodników z zagranicy.

Czytaj więcej

Pod wiatr do mety

Druga doba regat to dla większości zawodników już kurs powrotny. Czternaście z dwudziestu jachtów minęło już punkt zwrotny, czyli boję kardynalną Salvorev na północno-wschodnim krańcu Gotlandii.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Po pierwszej dobie

Pierwsza doba regat samotnych żeglarzy non-stop dookoła Gotlandii, Bitwa o Gotland, minęła spokojnie. Obecnie pierwsze jachty zbliżają się do szwedzkiej wyspy, którą wszyscy będą mijać zgodnie z kierunkiem ruchu zegara – prawą burtą.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Delphia Challenge 2018 Start!

Dziś o godzinie 1200, w samo południe, przy blasku przeświecającego zza chmur słońca oraz prawie gładkiej wodzie, dwudziestu trzech zawodników wyruszyło na wody Bałtyku. Zmierzą się w siódmych już regatach samotników non-stop, Bitwie o Gotland.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Ostatnie przygotowania

Już pojutrze, w najbliższą niedzielę, 16 września, samotni żeglarze wyruszą na trasę siódmych regat Bitwa o Gotland. Przygotowania dobiegają końca, a dla rodzin zawodników oraz dla kibiców przewidziano liczne atrakcje w porcie startu i mety – Marinie Przełom w Górkach Zachodnich.
 

Czytaj więcej

Czołowi zawodnicy podsumowali zakończony sezon Ekstraklasy!

Po emocjonującej dwudniowej walce w Sopocie Olsztyński Klub Żeglarski wygrał decydujące starcie w NostriMaris Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej i został nowym klubowym mistrzem Polski PZŻ. Srebrny medal zdobył PZU Jeziorak Yacht Club, a na najniższym stopniu podium stanęła SEJK Pogoń Szczecin. Czołowi zawodnicy podsumowali zakończony sezon.

Czytaj więcej

Jest w tym jakieś szaleństwo

27 zawodników szykuje się do niedzielnego startu w samotnych regatach non-stop Bitwa o Gotland.

Nie startują dla pieniędzy, bo nagrodą główną jest przechodni puchar w kategorii ORC oraz statuetka Delphia Challenge dla zwycięzcy w kategorii Open. Ostatni na mecie może liczyć na trofeum za wytrwałość im. Edwarda „Gale” Zająca. Największą nagrodą jest dla uczestników osobista satysfakcja, którą starają się wspomagać sponsorzy regat poprzez nagrody rzeczowe, z których część jest losowana pośród wszystkich uczestników.

Czytaj więcej

Olsztyński Klub Żeglarski Klubowym Mistrzem Polski!

Zwycięzcą finałowej rundy został Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej został Olsztyński Klub Żeglarski, zdobywając tym samym tytuł Klubowego Mistrza Polski 2018. Wicemistrzem kraju został Jeziorak Yacht Club, a na najniższym stopniu podium uplasowała się załoga SEJK Pogoń Szczecin.

Czytaj więcej

Wielkie emocje przed finałem Ekstraklasy!

Czas na decydujące starcie w NostriMaris Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej. W weekend w Sopocie 4. runda regat wyłoni Klubowego Mistrza Polski. A największe szanse na końcowe zwycięstwo mają prowadząca w klasyfikacji załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego oraz znajdujące się tuż za nim PZU Jeziorak Yacht Club i SEJK Pogoń Szczecin.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Delphia Challenge 2018

Siódma odsłona bałtyckich zmagań, czyli jak powstała Bitwa oraz jaki przebieg miały jej poprzednie edycje.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Siódma edycja rusza już za dziesięć dni

Już za dziesięć dni, w niedzielę, 16 września, wystartują siódme regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2018. Dwudziestu dziewięciu zawodników stanie na starcie wyjątkowego wyścigu, podejmując wyzwanie samotnej żeglugi non-stop po jesiennym Bałtyku.

Czytaj więcej

Faworyci zapowiadają decydującą rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

W najbliższy weekend w Sopocie odbędzie ostatnia, czwarta runda żeglarskich rozgrywek o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Liderem NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego przed PZU Jeziorakiem Yacht Club i SEJK Pogonią Szczecin. Zawodnicy zapowiadają zaciętą walkę o końcowe zwycięstwo.
Na czele klasyfikacji po trzech rundach znajduje się co prawda Olsztyński Klub Żeglarskie, ale zajmujący drugą pozycję PZU Jeziorak Yacht Club ma na koncie tyle samo punktów i tutaj walka będzie najbardziej zacięta.

Czytaj więcej

Kto wygra Ekstraklasę? Czas na decydujące starcie !

Już w najbliższy weekend odbędzie ostatnia czwarta runda żeglarskich rozgrywek o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Tym razem NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska zawita do Sopotu. Liderem klasyfikacji jest załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego przed PZU Jeziorakiem Yacht Club i SEJK Pogonią Szczecin.
 

Czytaj więcej

Festiwal Regat w Świnoujściu zakończony

Zakończył się 7 dniowy maraton regatowy pod nazwą Świnoujście Sails Festiwal. Rozegrano regaty w 5 klasach gromadząc na starcie ponad 200 uczestników z 7 krajów. Przeprowadzono kilkadziesiąt wyścigów na Zatoce Pomorskiej na 3 różnych trasach. To największa tego typu impreza żeglarska na Pomorzu Zachodnim.

Czytaj więcej

Piotr Tarnacki Mistrzem Świata !

Załoga POL77 Racing Club Gdańsk w składzie Piotr Tarnacki, Bartosz Makała i Grzegorz Banaszyk wygrała w kategorii Open rozegrane w Świnoujściu Mistrzostwa Świata w klasie Micro. W kategorii Racer wygrała załoga POL13 LaBesto Auto Bruno w składzie Bartosz Piotrowski, Adam Szymborski i Paweł Różycki a w kategorii Cruiser załoga ITA80 w składzie Mateo Vanelli, Alessandro Maroli i Tyler Mizzeto z Włoch.
 

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata w klasie Micro - Tarnacki czy Sawicki?

Mistrzostwa Świata w klasie Micro na półmetku. W środę rozegrano szósty z dwunastu zaplanowanych wyścigów. W kategorii Open prowadzi Piotr Tarnacki na POL77 Roca Volvo przed Rafałem Sawickim na POL333 Euro Shipping. Do końca regat pozostały 2 dni i 6 wyścigów.

Czytaj więcej

Rusza Świnoujski Festiwal Regatowy

13 sierpnia wyścigami o Mistrzostwo Świata w klasie Micro rozpocznie się druga edycja Świnoujście Sails Festival. W tym roku do Świnoujścia przyjadą także zawodnicy z klas 505, Finn, Sigma Active i uczestnicy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Finał Festiwalu 19 sierpnia.

Czytaj więcej

Piotr Tarnacki ponownie najszybszy w klasie Micro.

W miniony weekend w Szczecinie zakończyły się Mistrzostwa Polski Micro. W kategorii Open ponownie swój prymat potwierdziła załoga Piotra Tarnackiego na jachcie Roca – Volvo. W dywizji Racer tytuł zdobyła załoga Bartosza Piotrowskiego na jachcie LaBesto Volvo Auto Bruno, a w dywizji Cruiser Mistrzem Polski został Marcin Pietrzak na jachcie Auto Podlasie.

Czytaj więcej

Pogoń wygrywa w Szczecinie, Legia na 3 miejscu !

W Szczecinie rozegrano 2 rundę NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Najlepszą okazała się załoga SEJK Pogoń Szczecin CM Construction ze sternikiem Krzysztofem Łobodźcem wygrywając 4 z 9 wyścigów. Kolejne miejsca zajęły PZU Jeziorak Yacht Club i Legia Warszawa Pawluk Racing.

Czytaj więcej

Druga Runda NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej !

Już w sobotę rozpocznie się 2 runda żeglarskich rozgrywek o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Tym razem Ekstraklasa zawita do Szczecina do Centrum Żeglarskiego, gdzie na jeziorze Dąbie 12 klubów będzie walczyć o punkty do rankingu ligi. Liderem klasyfikacji jest załoga PZU Jeziorak Yacht Club przed Olsztyńskim Klubem Żeglarskim i SEJK Pogoń Szczecin.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Micro w Szczecinie.

Tegoroczne regaty i tytuł Mistrza Polski klasy Micro w Polsce odbędą się w Szczecinie. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną w dniach 27 do 29 lipca z bazą regat w Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie. Organizatorem regat jest Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro, a organizatorem wykonawczym firma MT Partners.

Czytaj więcej

PZU Jeziorak Yacht Club liderem Ekstraklasy

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W rozgrywkach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZZ startuje 12 zespołów, które reprezentują 10 klubów żeglarskich z całej Polski. Regaty odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

Czytaj więcej

Rusza NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska 2018

Rusza czwarty sezon żeglarskiej ligi o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Inauguracyjne regaty odbędą się w Gdyni w dniach 14-15 lipca. Tegoroczna Ekstraklasa Żeglarska składa się z czterech rund. Kolejne odbędą się w Szczecinie, Świnoujściu oraz w Sopocie gdzie przy molo w połowie września zostanie rozegrany finał. Partnerem tytularnym jest NostriMaris – projekt Urzędu Morskiego w Szczecinie promujący poprawę bezpieczeństwa żeglugi przez m.in. budowę dwóch wielozadaniowych jednostek pływających.
 

Czytaj więcej

Maxime Mesnil wygrywa w Świnoujściu

Sukcesem francuskiej załogi Match in Black pod wodza Maxime Mesnila zakończyły się regaty Pucharu Świata Świnoujście Match Race. Przez 3 dni załogi z 5 krajów walczyły o cenne punkty do światowego rankingu sterników oraz klasyfikacji European Match Race Tour. Kolejne miejsca na podium zajęły polskie załogi HRM Racing i Patryk Zbroja Yacht Racing Team.

Czytaj więcej

Świnoujście Match Race. Na Świnie znowu będzie się działo!

Do centrum Świnoujścia powracają regaty Polish Match Tour. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy w Świnoujściu walczyć będą o punkty Pucharu Świata i punkty do cyklu European Match Race Tour.

Czytaj więcej

ATH Bielsko Biała wygrywa w Rybniku !

Pełnym sukcesem załogi Akademii Techniczno – Humanistycznej z Bielska Białej zakończyła się wiosenna edycja Śląskiej Ligi Regatowej. Załoga w składzie Paweł Fałat, Mateusz Byrski i Dawid Procner powtórzyła sukces z przed 2 tygodni, wygrała 4 finałowe regaty i awansowała na 1 miejsce w rankingu Ligi wyprzedzając dotychczasowych liderów z Grupy Inżbud Rybnik. 3 miejsce zajęła załoga Aspekt.
 

Czytaj więcej

Finał Śląskiej Ligi Regatowej !

W najbliższy weekend zostanie rozegrana ostatnia runda Śląskiej Ligi Regatowej. Po 3 rundach kwestia zwycięzcy jest całkowicie otwarta. W roli faworytów startuje rybnicki Inżbud ale realne szanse na zwycięstwo mają jeszcze załogi ATH Bielsko Biała i Aspekt Radzionków.
 

Czytaj więcej

ATH Bielsko wygrywa 3 rundę !

Śląska Liga Regatowa wchodzi w decydującą fazę. W ten weekend  na Zalewie Rybnickim odbyła się trzecie runda żeglarskich rozgrywek ligowych dla lokalnych zawodników, klubów żeglarskich i firm. Tym razem zdecydowanie najlepszymi okazali się żeglarze z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej ze sternikiem Pawłem Fałatem.

Czytaj więcej

Ostatni tydzień zgłoszeń do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2018

Tegoroczne Klubowe Mistrzostwa Polski PZŻ składają się z czterech rund. Pierwsza runda odbędzie się w połowie lipca w Gdyni w ramach Gdynia Sailing Days. Kolejne odbędą się w Szczecinie, Świnoujściu oraz w Sopocie gdzie przy molo w połowie września zostanie rozegrany finał.

Czytaj więcej

Inżbud wciąż niepokonany w Śląskiej Lidze Regatowej.

20 maja na Zalewie Rybnickim odbyła się druga runda Śląskiej Ligi Regatowej =  żeglarskich rozgrywek ligowych dla lokalnych zawodników, klubów żeglarskich i firm. Ponowni najlepszą była załoga Inżbudu w składzie Grzegorz Niemczyk, Filip Bogacki i Zbigniew Bogacki.

Czytaj więcej

Inżbud wygrywa pierwszą rundę Śląskiej Ligi.

13 maja na Zalewie Rybnickim wystartowała kolejna edycja Śląskiej Ligi Regatowej =  żeglarskich rozgrywek ligowych dla lokalnych zawodników, klubów żeglarskich i firm. Po zaciętej walce obrońcy Pucharu z zeszłego sezonu załoga Inżbud Rybnik wygrała inauguracyjne zawody minimalnie wyprzedzając załogi Aspektu i Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska Białej.

Czytaj więcej

Zbroja obronił tytuł w Szczecinie !

Szczecińska załoga Patryka Zbroi ponownie zwyciężyła w rozegranych regatach Pucharu Światach Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 12 zaproszonych zespołów z 8 krajów a wyścigi odbywały się na Odrze w centrum miasta oraz na jeziorze Dąbie. Poza punktami do rankingu Pucharu Świata, zawodnicy zdobywali punkty do prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League. Zwycięska załoga płynęła w składzie Patryk Zbroja, Krzysztof Żełudziewicz, Maciej Gonerko i Marcin Zubrzycki.

Czytaj więcej

Śląska Liga Regatowa - Start

Rusza 6 edycja Śląskiej Ligi Regatowej.
13 maja na Zalewie Rybnickim rusza kolejny sezon żeglarskich rozgrywek ligowych. Jest to kontynuacja projektu cyklicznych żeglarskich rozgrywek w formie ligi, mającego na celu aktywizację lokalnych zawodników i klubów żeglarskich i zachęcenie ich do wspólnej rywalizacji. Podobne projekty organizowane są od kilku lat również w Szczecinie i Trójmieście. W lidze udział biorą dowolnie zorganizowane zespoły żeglarskie, a jednakowy sprzęt w postaci floty jachtów regatowych dostarcza organizator. Dzięki temu liczą się tylko umiejętności załóg, a zawodnicy nie muszą posiadać swoich jachtów co zdecydowanie ułatwia udział w regatach.

Czytaj więcej

Żeglarski Klasyk na Odrze już za 3 dni !

Szczecin po raz 11-sty będzie gościł zawodników startujących w żeglarskim meczowym Pucharze Świata. Klasyczne już regaty Szczecin Match Race odbędą się w najbliższy weekend na Odrze w centrum miasta oraz na jeziorze Dąbie. Udział swój zapowiedziało 12 zespołów z 8 krajów. Start regat w sobotę 28 kwietnia o 10 rano, wraz z otwarciem sezonu nautycznego w North East Marina na Wyspie Grodzkiej.

Czytaj więcej

Tomasz Kulesza wygrywa pierwsze regaty Polish Match Tour !

Pierwsze regaty w ramach cyklu Polish Match Tour w sezonie 2018 w Polsce odbyły się w ten weekend w Rybniku. Tradycyjnie co roku w pierwszy weekend kwietnia na Zalewie Rybnickim odbyły się zawody połączone z Akademią Regatową (tzw. clinic). Najlepszą okazała się załoga Tomasza Kuleszy z Podlaskiego Klubu Żeglarskiego Dżygit z Białegostoku.

Czytaj więcej

12 sezon Polish Match Tour

Już w pierwszy weekend kwietnia rozpocznie się kolejny, 12 sezon Polish Match Tour – cyklu regat match racingowych zaliczanych do rankingu Pucharu Świata Federacji World Sailing. Tegoroczny projekt obejmuje organizację 7 regat w Szczecinie, Rybniku i Świnoujściu.
Pierwsze 2 regaty odbędą się w Rybniku na jachtach Skippi650. Pierwszymi będą regaty połączone z Akademią Regatową i szkoleniem meczowym dla nowych polskich załóg. Kolejne to już międzynarodowa impreza Spring Cup rangi Grade3 z załogami z Niemiec, Portugalii, Danii i Nowej Zelandii.
 

Czytaj więcej

Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2018

Śląskie środowisko żeglarskie wreszcie doczekało się swoich nagród i możliwości wyróżnienia osób, osiągnięć i inicjatyw związanych z żeglarstwem. W marcu, podczas uroczystej gali poznamy zdobywców Carbonów. Zgłoszenia kandydatów do 10 marca !
 

Czytaj więcej

Święto filmów żeglarskich JachtFilm ponownie w Rybniku!

Niezapomniana atmosfera, żeglarski klimat i unikalne, niedostępne często nigdzie indziej filmy o morskich przygodach – tak było w zeszłym roku, gdy Teatr Ziemi Rybnickiej wypełniony został wpierw przez dzieci, a potem przez dorosłych. Na bazie zeszłorocznego sukcesu, program festiwalu został rozszerzony do dwóch dni i wzbogacony o dodatkowe atrakcje.
Tegoroczny śląski JachtFilm Festiwal odbędzie się 23 i 24 marca w Teatr Ziemi Rybnickiej. Wydarzenie objęte jest Patronatem Prezydenta Rybnika Piotra Kuczery.

Czytaj więcej

Wiatr rozdawał karty w Monaco

Regaty Primo Cup to impreza organizowana przez Yacht Club Monaco dla kliku klas regatowych w tym dla J70, jednej z najliczniejszych i najmocniejszych obecnie klasy jachtów sportowych na świecie. W gronie 39 załóg, tradycyjnie zobaczyliśmy 2 polskie załogi, które startują w Monaco regularnie przygotowując się do sezonu letniego.

 

Czytaj więcej

Polacy w finałach Winter Series J70 w Monaco

Od piątku do niedzieli w Monaco odbędzie się finałowa runda Sportsboat Winter Series w klasie J70. Dla 2 polskich załóg Flexistav Apotex Team i Cellfast Sailing Team będzie to okazja do poprawienia swoich pozycji w ranking.

 

Czytaj więcej

Obierz kurs na Poznań!

W dniach 9-11 lutego 2018 r. w Poznaniu odbędzie się już czwarta edycja Targów Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych  BOATEX. To wydarzenie kierowane do wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu nad wodą, zarówno tych doświadczonych z wieloletnim stażem i ogromną wiedzą, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szeroko pojętą rekreacją na wodzie.
 

Czytaj więcej

Pechowa 13 miejsce na regatach w Monaco

W Monaco odbyła się trzecia runda Sportsboat Winter Series w klasie J70. Udział wzięły dwie polskie załogi Flexistav Apotex Sailing Team i Cellfast Sailing Team. Polakom tym razem nie udało się wejść do pierwszej dziesiątki i załogi zajęły odpowiednio miejsca 13 i 14.
 

Czytaj więcej

Polskie załogi na regatach w Monaco

Klasa J70 to obecnie najpopularniejsza klasa jachtów monotypowych na świecie, powoli jest doceniana także w Polsce. Na stałe pływają już 3 załogi, kolejne 2 budują swoje łódki, jednak najbliższe regaty w Polsce odbędą się dopiero w następnym sezonie. Najbliższą okazją do startów w Europie jest więc cykl zimowy w Monaco, który rozpoczyna się w najbliższy weekend.

Czytaj więcej

VII Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

Festiwal odbędzie się w dniach 25-26 listopada 2017 w kinie Luna w Warszawie.
Założeniem festiwalu  jest pokazywanie najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego olbrzymia różnorodność. Staramy się pokazywać historie, w których morze i wiatr są istotnym elementem ich opowiedzenia.
Filmowe morskie opowieści są atrakcją dla każdego. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i prawdziwe zdarzenia. Emocje które towarzyszą bohaterom  są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód by czegoś dokonać, pokonywaniu własnych słabości, dojrzewaniu, czy woli walki i przetrwania dla ocalenia zdrowia i życia.
 

Czytaj więcej

Polacy w pierwszej 100 najlepszych żeglarzy świata!

Żeglarskimi Mistrzami Świata w klasie J70 została amerykańska załoga Petera Duncan - Relative Obscurity. Wspaniały występ zaliczyła polska reprezentacja – załoga Krzysztofa Krempeca zajęła 27 miejsce.  Blisko 200 załóg wzięło udział w regatach, które odbyły się w dniach 12-16 września we Włoszech w okolicach malowniczej miejscowości Porto Cervo.

Czytaj więcej

Morten Bogacki na Helu, Bitwa zakończona

Wczoraj, po dopłynięciu pierwszego zawodnika do mety, Mirosława Zemke, na morzu pozostał jeszcze tylko jeden wojownik – Morten Bogacki na MOJO (Mini650). O godzinie 1500 znajdował się zaledwie 30 mil od celu, ale niekorzystny kierunek wiatru oraz jego rosnąca zgodnie z prognozami siła stanowiły olbrzymie wyzwanie.
Organizatorzy zdecydowali się wysłać jacht osłonowy Fujimo, aby asystował żeglarzowi do mety.
 

Czytaj więcej

Po trzeciej dobie - Mirosław Zemke wygrywa Bitwę po raz drugi

Dziś o godzinie 1213, po 3 dobach i 13 minutach na morzu, linię mety 6 regat bałtyckich samotników Bitwa o Gotland minął Mirosław Zemke na jachcie HOBART, wygrywając tym samym rywalizację w klasyfikacji bezwzględnej (pierwszy na mecie) oraz w klasie ORC. Obronił tym samym zeszłoroczny tytuł, wywalczony w tej samej kategorii w piątej Bitwie o Gotland. Rekord trasy pozostał jednak niepobity.

Czytaj więcej

Po drugiej dobie - Wszyscy za boją zwrotną

Pierwsza doba regat minęła spokojnie, ale druga przyniosła serię awarii, które zmusiły kolejnych zawodników do wycofania się z rywalizacji. Część żeglarzy zdecydowała się również wejść do portów na Gotlandii, aby przeczekać zapowiadany w prognozach sztorm.

Czytaj więcej

Polskie załogi na Mistrzostwach Świata J70 we Włoszech

Startują żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie J70. Do włoskiego Porto Cervo zjechali najlepsi żeglarze z całego globu - 173 załogi z 24 krajów. Polskę po raz pierwszy w historii reprezentować będą aż 3 załogi, w tym Ci z największą ilością startów na wodzie w tym sezonie – załoga Flexistav Pawła Tarnowskiego.

Czytaj więcej

Po pierwszej dobie - takie jest Mini

Po wczorajszym, spokojnym i prawie bezwietrznym starcie, warunki pogodowe są dla zawodników coraz lepsze. Południowy wiatr, którego prędkość stopniowo rośnie, pozwala na szybką żeglugę pełnymi kursami z wiatrem.

Czytaj więcej

Yacht Club Sopot - Mistrzami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

To były naprawdę emocjonujące żeglarskie pojedynki na wodzie. Zwycięzcą Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej została załoga Yacht Club Sopot pod sterami Rafała Sawickiego zdobywając tytuł Klubowego Mistrza Polski. Załogi walczyły o niego przez cały sezon w Sopocie, Świnoujściu, Gdyni oraz Szczecinie, gdzie odbyła się ostatnia runda. Liga wraca w przyszłym roku.
 

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - W morze!

Dziś o godzinie 1200 dwudziestu dwóch zawodników wyruszyło na trasę Bitwy o Gotland. Po starcie z Górek Zachodnich, okrążą wyspę Gotlandia i powrócą do portu startu. Rekord 500-milowej trasy, ustanowiony  w 2013 roku wynosi 62 godziny 15 minut (2 doby 14 godzin i 15 minut) i należy do Krystiana Szypki. Regaty odbywają się już po raz szósty.

Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa Żeglarska bliżej finału

Pierwszy dzień walki o tytuł mistrza Polski za nami. W Szczecinie trwa finałowa odsłona Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Dzisiejszy dzień należał do załogi Yacht Club Sopot, ale pozycję lidera klasyfikacji ogólnej utrzymuje Jacht Klub Kamień Pomorski. Znakomity występ zaliczyła także załoga Szymona Jabłkowskiego z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego.

Czytaj więcej

Ostatnie przygotowania przed startem

Już jutro, o godzinie 12:00, w samo południe, żeglarze-samotnicy wystartują w regatach Bitwa o Gotland, pięciusetmilowym wyścigu non-stop dookoła Gotlandii.
Dziś od rana w porcie startu, Marinie Delphia w Górkach Zachodnich, trwają ostatnie przygotowania oraz przeglądy techniczne jachtów. Zawodnicy meldują się w biurze regat, odbierają pakiety startowe, dogrywają ostatnie szczegóły. Do godziny 1400 połowa jachtów znajdujących się w marinie przeszła już pomyślnie kontrolę techniczną.
 

Czytaj więcej

Żeglarskie zmagania w Szczecinie - START!

Dla tych co nie mają pomysłu na spędzenie weekendu, Szczecin zaprasza! Finał żeglarskiego wydarzenia roku - Polska Ekstraklasa Żeglarska! Już za chwilę żeglarze wypłyną na trasę, by zawalczyć o tytuł najlepszej załogi w kraju. Start wyścigów planowany jest na godzinę 10:30, a zmagania załóg będzie można podziwiać z dużego pomostu aż do godziny 18:00 (wszystko zależne jest od warunków atmosferycznych).

 

Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa Żeglarska - Finał żeglarski w Szczecinie

Polska Ekstraklasa Żeglarska finiszuje w Szczecinie. Już w najbliższy weekend w dniach 9-10 września odbędą się ostatnie regaty cyklu, a tym samym dowiemy się kto zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski. Czy żeglarze z Kamienia Pomorskiego utrzymają prowadzenie, czy może pokona ich tracąca tylko dwa punkty załoga z Iławy? Być może rywalizacja przyniesie jeszcze inne wyniki. Na wodzie wszystko może się wydarzyć.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Tegoroczne regaty Bitwa o Gotland są rekordowe pod względem liczby uczestników. To wyzwanie dla organizatorów, którzy nieustannie kładą nacisk na zabezpieczenie regat. Do elementów stałych, takich jak monitoring bezpieczeństwa, prognozy pogody, tracking satelitarny on-line i osłona medyczna dołączono szkolenie SAR oraz obowiązkowe wyposażenie osobiste związane z bezpieczeństwem.

 

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Sześć lat bałtyckich zmagań

Pierwszą Bitwę zorganizowano w roku 2012. Były to regaty nietypowe, ponieważ dwóch rywalizujących ze sobą kapitanów pokonywało różną trasę. 4 października Jacek Zieliński wystartował z Gdańska, a Krystian Szypka ze Świnoujścia. Obaj wystartowali o tej samej godzinie, obaj musieli okrążyć Gotlandię, pokonali liczne przeciwności pogodowe i po niecałych czterech dobach wyścigu non-stop równocześnie przecięli wspólną metę w Gdańsku.
 

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - za sześć dni po raz szósty

Już w najbliższą niedzielę, 10 września, wystartują regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2017. Wielka żeglarska Bitwa zostanie rozegrana już po raz szósty. Na liście startowej znajduje się rekordowa liczba 35 zawodników, z których większość zgłosiła się w już pierwszej dobie zapisów, jeszcze w styczniu.

Czytaj więcej

Potrójne regaty w Świnoujściu zakończone !

Świnoujście Sails Festival 2017 przeszło do historii. To było jedno z ważniejszych wydarzeń żeglarskich nie tylko w Polsce, ale także na Starym Kontynencie. Młodzieżowym Mistrzem Europy w Match Racingu została francuska załoga Robina Follin, a znakomity debiut zaliczyła załoga Macieja Sapiejki z Polski. Ponadto Andrzej Romanowski został Mistrzem Polski w klasie Finn, a kolejną rundę Pucharu Polski w Klasie Delphia24 wygrała załoga Piotra Kowalewskiego z Poznania.

Czytaj więcej

Drugi dzień Świnoujście Sails Festival - start!

Jachty powoli wychodzą na wodę - rozpoczyna się drugi dzień Świnoujście Sails Festival. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Match Racingu, regaty klas Finn oraz Delphia24 - wszystko w jednym miejscu.

Czytaj więcej

Załoga Pawła Tarnowskiego Mistrzami Polski!

Załoga Flexistav Apotex Team zdobywa tytuł Mistrza Polski w regatach klasy Delphia24 Star Telekom, Delphia Yachts Kot CUP 2017. 4 dniowe regaty o Mistrzostwo Polski zakończyły się w poniedziałek w Pucku. Żeglarzom nie przeszkodziły zmienne warunki i porywisty wiatr sięgający momentami 24 węzłów. Załoga płynęła w składzie Paweł Tarnowski, Łukasz Kiwer, Tomasz Bączkiewicz i Piotr Kucharski.

Czytaj więcej

Załoga Pawła Tarnowskiego powalczy o mistrzostwo w Delphia24

To będzie bezapelacyjnie najbardziej emocjonujący długi weekend dla klasy Delphia24 w tym sezonie. W dniach 11-14 sierpnia Zatoka Pucka zamieni się w arenę rozgrywek o Mistrzostwo Polski w klasie DELPHIA24 Star Telekom, Delphia Yachts Kot CUP 2017. Wśród zgłoszonych załóg, również utytułowany FlexiStav Apotex Team.

Czytaj więcej

Regaty Sopot Match Race 2017 dobiegły końca

Dzisiejszy dzień dostarczył nam prawdziwych sportowych emocji. Patryk Zbroja w półfinale pokonał Dejana Presena ze Słowenii, a następnie po bardzo emocjonującej walce załoga Przemysława Tarnackiego wyeliminowała Karola Jabłońskiego. W finale rywalizowały załogi Przemysława Tarnackiego oraz Patryka Zbroi. Załogi Dejana Presena i Karola Jabłońskiego, które zarówno w pierwszej rundzie Round Robin jak i w Play-off’ach plasowały się na najlepszych pozycjach, nie awansowały do wielkiego finału, ale walczyły o 3. miejsce.

Czytaj więcej

Sopot Match Race - Playoff wyłoniły półfinalistów.

Kolejny dzień regat Sopot Match Race 2017 dobiegł końca. Play-off’y wyłoniły 3 pozostałych półfinalistów. Oprócz załogi Dejana Presena, który awansował już po rundzie Round Robin, do półfinału zakwalifikowały się załogi Karola Jabłońskiego, Przemysława Tarnowskiego oraz Patryka Zbroi.

Czytaj więcej

Kolejny dzień regat Sopot Match Race dobiegł końca.

Na dziś zaplanowana była druga runda Round Robin czyli „każdy z każdym”. Pomimo usilnych starań nie udało się dokończyć wyścigów. Podczas trzeciego Flight’u wiatr osłabł na tyle, aby uniemożliwić kontynuację zmagań. Do końca dnia czekaliśmy na poprawę warunków wiatrowych, ale niestety zawodnicy nie wyszli powtórnie na wodę.

Czytaj więcej

Za nami pierwszy dzień regat Sopot Match Race 2017.

Dziś Sopot stał się europejską stolicą match racingu. Zakończyliśmy pierwszy dzień Sopot Match Race 2017 – jednej z 8 tego typu imprez na świecie zaliczanych do klasyfikacji żeglarskiego Pucharu Świata Match Race Super League. Na akwenie wokół sopockiego mola można było podziwiać zmagania 7 załóg – uczestników tegorocznej edycji Sopot Match Race. Łącznie 29 zawodników z 6 krajów: Polski, Rosji, Słowenii, Chorwacji, Holandii i Białorusi.


 

Czytaj więcej

Regaty Sopot Match Race gotowe do startu!

Jachty klasy Diamant 3000. Match racingowi żeglarze światowej klasy. To pierwsze tego typu wydarzenie w żeglarskiej historii Polski. Do Sopotu zjechali zawodnicy z różnych zakątków świata, którzy będą walczyć o zwycięstwo w ramach cyklu Match Race Super League. Regaty Sopot Match Race gotowe do startu!

Czytaj więcej

Piotr Tarnacki wraca na tron w klasie Micro !

Zakończyły się Auto Bruno Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie Micro rozegrane w Szczecinie na jeziorze Dąbie z bazą w Centrum Żeglarskim. Mistrzem Polski, wygrywając 12 z 13 wyścigów została załoga Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Mąkała na jachcie POL77 STAWO-ROCA. Kolejne miejsca zajęły załogi POL101 – Tomasz Brzozowski, Paweł Choroba i Ewa Bartosiewicz oraz POL333 Daniel Dołęga, Joanna Mariańska i Krzysztof Mariański. Załoga POL333 dodatkowo wygrała w kategorii Racer a w kategorii Cruiser triumfowała załoga POL88 w składzie Paweł Twarowski, Mirosław Zając i Matej Hajducik.

Czytaj więcej

Puchar świata w żeglarskim match racingu po raz 14. w Sopocie

Sopot, 31 lipca 2017 r. – W dniach 2 – 6 sierpnia 2017 roku na wodach wokół sopockiego mola odbędą się 14. regaty Sopot Match Race. Będą drugą odsłoną nowego regatowego cyklu Match Race Super League, zaliczanego do klasyfikacji żeglarskiego pucharu świata Match Race Super League to w ciągu 5 miesięcy 8 prestiżowych imprez na 4 kontynentach.

Czytaj więcej

Szczecin stolicą klasy Micro w ten weekend

Najważniejsze tegoroczne regaty klasy Micro w Polsce odbędą się w Szczecinie. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną w terminie 28 do 30 lipca z bazą regat w Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie. Organizatorem regat jest Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro, a organizatorem wykonawczym firma MT Partners.

Czytaj więcej

Aleksander Doba i Mateusz Kusznierewicz - co ich napędza do pomagania innym?

W łódce urodzeni. Trzy powody, dla których ambasadorami biegu Poland Business Run są prawdziwe morskie wilki, czyli Aleksander Doba i Mateusz Kusznierewicz. Jedno z żeglarskich przysłów mówi, że nieważne jest, jak i skąd w życiu wieje wiatr – ważne jak ustawimy swoje żagle. Oni wiedzą o tym doskonale, a w drodze na sam szczyt nie raz przyszło im połknąć gorzką pigułkę porażki

Czytaj więcej

Polska Ekstraklasa Żeglarska rusza w najbliższy weekend!

13 i 14 maja w Sopocie odbędzie się inauguracyjna, pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Na starcie pojawi się 12 załóg, a wśród nich nie zabraknie debiutantów. Kto tym razem zostanie Klubowym Mistrzem Polski? Sezon 2017 zapowiada się niezwykle emocjonująco, a dodatkową atrakcją będzie możliwość śledzenia rywalizacji poprzez oprogramowanie SAP Sailing Analytics.

Czytaj więcej

Żeglarskie pasje w Poznaniu

Zima w pełni, ale już dziś warto pomyśleć o zbliżającym się sezonie wiosenno-letnim, jeśli zamierzamy go spędzić właśnie nad wodą. Z szeroką ofertą sprzętu pływającego będzie można zapoznać się w Poznaniu podczas trzeciej edycji Targów Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych BOATEX, która odbędzie się w dniach 17-19 lutego 2017 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich

 

Czytaj więcej

VI Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

W dniach 9-11 grudnia 2016 r. w warszawskim kinie Wisła odbędzie się VI Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. Celem festiwalu jest pokazywanie najlepszych filmów o tematyce marynistycznej, W trakcie trzech dni festiwalu zostanie zaprezentowanych 16 filmów. Pokażemy dramatyczne historie jakie miały miejsce podczas oceanicznych regat ponad 20 lat temu, poznamy bohaterów regat sprzed ponad 40 lat. Historie o familijnym żeglowaniu będą się przeplatać z przygodami na ścianach grenlandzkich gór. Geograficznie festiwal kieruje się za południową granicę Polski.

Przekonamy się, dlaczego niektórzy porównują żeglarstwo i szkutnictwo do prawdziwej sztuki. Filmy, które pokażemy na dużym ekranie będą atrakcją dla wszystkich którzy lubią przygodę. Będą goście, spotkania i morskie opowieści.

Czytaj więcej

Rybnik Match Race 2016 - podsumowanie

Trzy dni regat, słoneczna pogoda, a na końcu walka nie z wiatrem a o wiatr. Tak w kilku słowach można podsumować zakończone w niedzielę regaty w ramach cyklu Polish Match Tour. Zwyciężyła załoga Tymona Sadowskiego.

Czytaj więcej

Rybnik Match Race - dzień pierwszy

Sezon tegorocznych regat powoli dobiega końca. Na Śląsku wystartował Rybnik Match Race 2016. Pierwszego dnia w rozgrywkach każdy z każdym najlepsza okazała się być załoga Szymona Jabłkowskiego ze Sztorm Regata Team.

Czytaj więcej

Rybnik Match Race na start

Jeżeli komuś się wydawało, że sezon regat już się zakończył, a jesień przegoniła żeglarzy z wody, to jest w wielkim błędzie. Już w najbliższy weekend (30.09 - 02.10) w Rybiku kolejna odsłona cyklu Polish Match Tour. Najlepsi wodniacy z kraju będą walczyć o kolejne punkty w Pucharze Świata.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Bohaterowie Bałtyku

Wczoraj, w piątek 23 września, o godzinie 22:18.39 Tomek Ładyko i Double Scotch przecięli linię mety, zamykając tym samym piątą edycję regat samotników non-stop dookoła Gotlandii – Bitwy o Gotland Delphia Challenge 2016. Za wytrwałość w dążeniu do celu Tomek zostaje uhonorowany nagrodą im. Edwarda Gale Zająca.

Czytaj więcej

Piąta doba: Jeszcze trzech na morzu

Wczoraj od rana do późnego wieczora Marina Delphia witała kolejne grupy zawodników powracających do portu po Bitwie o Gotland. Dziewiętnastu samotnych żeglarzy zakończyło już rywalizację, na trasie pozostają trzy jednostki. Do portu powróciły również wszystkie jachty osłonowe zabezpieczające trasę regat.

Czytaj więcej

Finał Szczecińskiej Ligi Regatowej już w ten weekend.

Już w najbliższą sobotę 24 wrzesnia odbędzie się finałowa 5 runda Szczecińskiej Ligi Regatowej. Po 4 rundach na czele znajduje się załoga Jacht Klubu Kamień Pomorski w składzie której pływają m.in. członkowie zespołu Patryka Zbroi. Aby wygrać musza zając nie gorsze miejsce niż 4, co stawia ich w roli prawie murowanych faworytów do końcowego triumfu. Natomiast za ich plecami zacięty bój o 2 miejsce stoczą załogi EOL (Mariusz Leniec) i KS Dobra Marina (Dawid Zbroja).  Punkty zdobyte w finałowych regatach zaliczane są podwójnie, tak więc zwycięzca zdobędzie aż 14 punktów.
 

Czytaj więcej

Jerzy Matuszak, DANCING QUEEN, drugie miejsce i zwycięstwo w Open

Dziś wieczorem, o godzinie 1835, jako drugi z kolei na metę regat Bitwa o Gotland wpłynął jacht Dancing Queen prowadzony przez Jerzego Matuszaka, reprezentującego Wielkopolskę. To debiut tego zawodnika w Bitwie – wyjątkowo udany. Zajął drugie miejsce w czasie bezwzględnym, bez przeliczników, docierając do mety w czasie 3 dni, 6 godzin, 35 minut i 10 sekund od startu. Jednocześnie został zwycięzcą w klasie Open, a tym samym zdobywcą pucharu Delphia Challenge 2016.

Czytaj więcej

Mirosław Zemke, jacht HOBART - pierwsi na mecie!

Dziś po południu, o godzinie 16:50:08, linię mety regat Bitwa o Gotland jako pierwszy przekroczył jacht Hobart prowadzony przez Mirosława Zemke, reprezentującego województwo warmińsko-mazurskie. Tym samym wygrał on regaty w czasie bezwzględnym, bez przeliczników, docierając do mety w czasie 3 dni, 4 godzin, 50 minut i 8 sekund od startu.

Czytaj więcej

Trzecia doba na morzu: Trudna końcówka, Hobart na prowadzeniu

W regatach samotników Bitwa o Gotland po trzech dobach prowadzi Mirosław Zemke na jachcie Hobart. Znajduje się już na wysokości Helu, ale ze względu na warunki dotarcie do mety może zająć mu jeszcze kilka godzin.

Czytaj więcej

Druga doba na morzu: Szachy na wodzie

Tegoroczna Bitwa o Gotland jest trudna, ale nie dlatego, że żeglarzom towarzyszy jesienny sztorm, jak to bywało wcześniej. Zawodnicy zmagają się z brakiem wiatru, a rozgrywka przypomina szachy na wodzie. Liczy się strategia oraz szczęście – kto znajdzie podmuch, ma szansę przesunąć się w klasyfikacji. Kto wjedzie w bezwietrzną „dziurę” – ogląda mijających go rywali.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - Po pierwszej dobie

Pierwsza doba na morzu w regatach Bitwa o Gotland minęła raczej spokojnie. Jeszcze wczoraj, kilka godzin po starcie, dwóch zawodników zgłosiło awarię i zawróciło z trasy. Obaj bezpiecznie dotarli w nocy do portu. Stawkę prowadzą Mirosław Zemke na Hobart i Jerzy Matuszak na Dancing Queen, czyli zawodnicy dysponujący największymi jachtami (41 i 46 stóp). Znajdują się ok. 20 mil od południowego, „dolnego” cypla Gotlandii. Za nimi dość duża grupa pościgowa, składająca się z najliczniej reprezentowanych jachtów 30-40 stopowych, oraz liczący 5 jednostek „ogon”, za którym płynie osłonowa Delphia V, a jej śladem podąża ostatni jacht, Mary Lou.

Czytaj więcej

Start! Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland rozpoczęta!

Dziś o godzinie 1200, w samo południe, 25 śmiałków wyruszyło na jesienny Bałtyk, aby zmierzyć się z falą, samotnością i własnymi słabościami. Powrócą po przepłynięciu 500 mil i kilku dobach spędzonych na morzu, z nowymi doświadczeniami. „Bo Bałtyk jest za każdym razem inny” – jak powiedział jeden z nich.

Czytaj więcej

Bałtyk jaki jest, każdy widzi, czyli trasa bałtyckich zmagań

Trasa Bitwy jest pozornie prosta: zawodnicy startują z Gdańska, okrążają wyspę Gotlandię prawą burtą i wracają do portu startu (Marina Delphia w Górkach Zachodnich). Pokonanie 500 mil samotnie w żegludze non-stop zajmuje około 3-4 dób, w zależności od wielkości jachtu i warunków pogodowych. Rekord regat wynosi 62 godziny 15 minut, został ustanowiony w roku 2013 i należy do Krystiana Szypki.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - historia bałtyckich walk z OSTAR w tle

Skąd się wzięła Bitwa?
Kilka lat temu Krystian Szypka przygotowywał się do startu w transatlantyckich, klasycznych regatach samotników OSTAR. Aby wziąć w nich udział, musiał uzyskać potwierdzenie posiadanych kwalifikacji - nie chodziło wcale o patenty kapitańskie, ale o pokonanie trasy,  częściowo podobnej do tej, jaką  musieli pokonać zawodnicy na oceanie.
W Polsce nie było wówczas regat samotników, których trasa liczyłaby więcej niż 500 mil i posiadała maksymalnie dwa punkty zwrotne, jak wymagają tego przepisy Royal Western Yacht Club of England, organizatora OSTAR

Czytaj więcej

Za dziesięć dni Bitwa o Gotland - już po raz piąty

W niedzielę, 18 września rozpoczną się piąte bałtyckie regaty samotnych żeglarzy, Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2016. To najtrudniejszy z morskich wyścigów żeglarskich w Polsce i wyjątkowa impreza, która z roku na rok przyciąga większe grono uczestników. Trasa pozostaje bez zmian – z Gdańska dookoła Gotlandii, non-stop, 500 mil przez jesienny Bałtyk.

Czytaj więcej

Prawdziwe żeglarskie emocje wracają na Zegrze!

YKP Warszawa wraz z WOZŻ i AZS Środowisko Warszawa zapraszają na Żeglarskie Mistrzostwa Warszawy 2016, które odbędą się już 3 i 4 września. Puchar Polski po kilku latach nieobecności, w końcu powraca na akwen Zalewu Zegrzyńskiego.

Czytaj więcej

Piękne i słoneczne regaty w Świnoujściu

Słońce, wiatr, w tle statki i ogromne promy, widoki te dodawały dodatkowych wrażeń podczas rozgrywanych finałów w ramach regat Świnoujście Match Race. Dzisiejsze zmagania ku uciesze widzów rozgrywane były na Świnie, co sprawiało, że zawody były na wyciągnięcie ręki dla każdego odwiedzającego miejski port.

Czytaj więcej

Świnoujście Match Race - dzień 2

Najszersza plaża w Polsce, przepiękny legendarny wiatrak, słońce i wiatr, a do tego zmagania 8 załóg z kraju i ze świata. Drugi dzień Świnoujście Mach Race za nami. Bez zmian na prowadzeniu załoga Łukasza Wosińskiego.

Czytaj więcej

Polish Match Tour - No to popłynęli

Po raz kolejny organizatorzy Świnoujście Match Race udowadniają, że Pomorze Zachodnie to znakomite miejsce dla żeglarzy. Nad Zatokę Pomorską zjechali zawodnicy z kilku krajów Europy. W dzisiejszych rozgrywkach round robin – każdy z każdym, najlepszą okazała się załoga Łukasz Wosińskiego.

Czytaj więcej

Świnoujście Match Race. Na Świnie ponownie będzie się działo!

Do centrum Świnoujścia powracają regaty Polish Match Tour. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy w Świnoujściu walczyć będą o punkty Pucharu Świata żeglarskiej federacji ISAF.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski o puchar Juliusza Sieradzkiego za nami

W miniony weekend odbyły się najważniejsze zawody popularnej, żeglarskiej klasy Omega. Regaty okazały się dużym sukcesem a faworyci nie zawiedli. Mistrzostwa Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego zorganizowane zostały w dniach 28-31 lipca w nadmorskim Pucku. Do startu przystąpiła liczba aż 48 załóg – 20 w klasie Sport oraz 28 w klasie Standard.

Czytaj więcej

IP Energa Sopot Match Race 2016 - podsumowanie

Regaty Energa Sopot Match Race 2016 dobiegły końca, tym samym zakończyliśmy największe święto żeglarstwa w Polsce. Mamy powody do dumy, bo Łukasz Wosiński ze swoją załogą wygrali w klasie Diamant 3000. Sporą dawkę emocji nie tylko zawodnikom, ale także odwiedzającym sopockie molo, dały wyścigi katamaranów M32, które są nowością w polskich rozgrywkach. Organizatorzy Energa Sopot Match Race jako pierwsi zorganizowali mecze tych jednostek w naszym kraju w ramach Pucharu Świata i cyklu World Match Racing Tour.

Czytaj więcej

IP Energa Sopot Mach Racing - zbliżamy się do finału!

Słońce, szybkie i widowiskowe starty, a następnie krótka i intensywna ulewa. Tak wyglądał trzeci dzień zmagań Energa Sopot Match Race 2016. Dzień rozpoczął się od widowiskowych regat katamaranów M32, a zakończył spokojną, bo niemalże bezwietrzną rozgrywką jachtów Diamant 3000. Już jutro finał obu rozgrywek w ramach Pucharu Świata i cyklu World Match Racing Tour.

Czytaj więcej

IP Energa Sopot Match Race - drugi dzień zmagań

To bezapelacyjnie największe wydarzenie żeglarskie tego roku w Polsce. W drugim dniu Energa Sopot Mach Race 2016 na wodach Zatoki Gdańskiej pojawiły się katamarany M32 - to pierwsze takie regaty w kraju nad Wisłą.

Czytaj więcej

Energa Sopot Match Racing 2016 - Podsumowanie pierwszego dnia

8 załóg, 32 zawodników z całego świata - jedno najważniejsze miejsce - Sopot od dziś stał się światową stolicą żeglarstwa. Wszystko za sprawą Energa Sopot Match Race - prestiżowej imprezy w ramach cyklu World Match Racing Tour. Dzisiejszy dzień to wyścigi jachtów Diamant 3000 - bezapelacyjnym zwycięzcą jest załoga Energa Volvo Yacht Racing, która wygrała wszystkie swoje wyścigi.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski o puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega

Już w czwartek odbędą się długo wyczekiwane przez wszystkich sympatyków żeglarstwa Mistrzostwa Polski o Puchar Juliusz Sieradzkiego w klasie Omega. Regaty rozegrane zostaną w Zatoce Puckiej. Miejsce to jest bardzo znane i cenione przez osoby uprawiające sporty wodne. Klasa Omega również docenia to miejsce i już po raz kolejny organizuje tam najważniejsze regaty w sezonie.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski w klasie Omega już niedługo

Mistrzostw Polski żeglarskiej klasy Omega odbędą się w dniach 28-31 lipca w Pucku. Regaty mistrzowskie mają bardzo bogatą tradycję. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozgrywane były już w latach 50. Przez ten okres zawody bardzo mocno się zmieniły, różne były miejsca oraz formuła. Warto przypomnieć sobie jak Mistrzostwa Polski wyglądały w ubiegłym roku.

Czytaj więcej

Wywiad z Tomaszem Micewiczem wiceprezesem Polskiego Związku Klasy Omega

Już za niecałe dwa tygodnie rozpoczną się najważniejsze w sezonie zawody żeglarskiej klasy Omega – Mistrzostwa Polski. Impreza odbędzie się w dniach 28-31 lipca w Pucku. Przed tak wielkim wydarzeniem zadaliśmy kilka ważnych pytań dotyczących regat mistrzowskich oraz samej Omegi wiceprezesowi Polskiego Związku Klasy Omega Tomaszowi Micewiczowi. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z wywiadem.

Czytaj więcej

Jeziorsko po raz pierwszy !

Po prawie miesięcznej przerwie od regat w Augustowie wraca Puchar Polski w klasie Omega. W międzyczasie mieliśmy okazję emocjonować się rywalizacją w Mistrzostwach Polski Omega w formule meczowej.
 

Czytaj więcej

Jacht Klub Kamień Pomorski triumfuje w Świnoujściu !

 Załoga Amica JKKP pod wodzą Patryka Zbroi wygrała drugą rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZZ . Regaty odbyły się w dniach 25-26.06.2016 w Świnoujściu na Zatoce Pomorskiej.

Czytaj więcej

Szymon Szymik ponownie zwycięża w Rybniku!

Szymon Szymik, zeszłoroczny zwycięzca październikowych regat Rybnik Match Race oraz tegorocznych kwietniowych Spring Cup ponownie triumfuje na wodach Zalewu Rybnickiego w regatach Pucharu Świata Polish Match Tour. Drugie miejsce ponownie zajęła załoga Tymona Sadowskiego z Gdańska, a brązowy medal wywalczyła młoda warszawska załoga Szymona Jabłkowskiego

Czytaj więcej

Rybnik Summer Cup 2016 już w ten weekend !

18 i 19 czerwca zostaną rozegrane regaty match racingowe Rybnik Summer Cup zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata ISAF w ramach cyklu Polish Match Tour.
Na wodach Zalewu Rybnickiego pojawią się zawodnicy walczący o punkty do rankingu Pucharu Świata ISAF w żeglarstwie meczowym ! Po zeszłorocznych i tegorocznych bardzo udanych regatach meczowych na Zalewie, czyli Rybnik Match Race i Spring Cup oraz dzięki integracji lokalnego środowiska regatowego i członków KS Górnik Boguszowice, udało się kontynuować współpracę z organizatorami regat meczowych Polish Match Tour. Dzięki temu w tym roku w Rybniku odbyła się już 1 runda regat Polish Match Tour, 2 specjalistyczne seminaria/szkolenia regatowe dla załóg z całej Polski wiosenna edycja 4 regat Rybnickiej Ligi Regatowej.

Czytaj więcej

Regaty klasy OMEGA powracają

 Żeglarstwo to jeden z najpopularniejszych rodzajów sportów wodnych, wśród wielu klas można szczególnie wyróżnić Omegę. Jest to jedna znana i ceniona klasa żeglarska w Polsce. Wykorzystywana do pływania zarówno sportowego, rekreacyjnego jak i szkoleniowego. Jachty tego typu ze względu na swoje właściwości są bardzo popularne, można nabyć je za stosunkowo niską cenę. Każdy z sympatyków żeglarstwa miał kontakt z tą łódką. Już 23 kwietnia w Rybniku rozpoczyna się sezon regatowy zasłużonej klasy Omega.

Czytaj więcej

Rybnik Spring Cup 2016 już w ten weekend !

 16 i 17 kwietnia zostaną rozegrane regaty match racingowe Rybnik Spring Cup zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata ISAF w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach weźmie udział 10 zaproszonych załóg z Polski i Niemiec. 

Na wodach Zalewu Rybnickiego pojawią się zawodnicy walczący o punkty do rankingu Pucharu Świata ISAF w żeglarstwie meczowym !

Czytaj więcej

28. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA

 W dniach 10-13 marca 2016 roku w Warszawie odbędą się największe w tej części Europy Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Już po raz dwudziesty ósmy na targach spotykają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy. Już po raz drugi najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy w Centrum Targowym przy ulicy Marsa w Warszawie.

Czytaj więcej

5 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2015 roku w Warszawie.

 Na otwarcie zaplanowano pokaz amatorskich filmów nadesłanych na konkurs „A morze kręci mnie”, który ma zachęcać miłośników żeglarstwa do kręcenia własnych obrazów związanych z wodą i żaglami. Autorzy będą oceniani i nagradzani zarówno przez sędziów, jak i przez festiwalową publiczność. Na zwycięzców czekają nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów Festiwalu.

Czytaj więcej

Mini Transat: Wygrywają Francuzi, Radek Kowalczyk 15 na mecie pierwszego etapu!

Wczoraj rano David Beaudart na „okrągłym” jachcie Flexirub 865 został zwycięzcą pierwszego etapu Mini Transat w kategorii Proto na trasie Douarnenez – Lanzarote. 1250 mil morskich przepłynął na 6,5-metrowym jachcie w czasie 6 dni 19 godzin i 4 minut. Do mety dopłynął z przewagą 9 godzin nad następnym w kolejności Axelem Trehin (Aleph Racing 716). Z kolei różnica pomiędzy Trehinem a trzecim na podium Fredericem Denisem (800, Nautipark) wynosiła mniej niż sześć minut.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland: Podsumowanie

W niedzielę, po ośmiu dniach walki na Bałtyku, ostatni jacht Bitwy o Gotland – Delphia Challenge 2015, Drosomak, dotarł bezpiecznie do Gdańska. Przed nami uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród zaplanowane na 7 listopada w zabytkowej Baszcie Łabędź, siedzibie Polskiego Klubu Morskiego.

Czytaj więcej

Mini Transat: Do zobaczenia na Lanzarote!

Lepszą pogodę na start trudno sobie wyobrazić. Przy pięknym słońcu i lekkiej bryzie 71 jachtów prowadzonych przez zawodników startujących w jubileuszowej, 20 edycji regat Mini Transat wypłynęło z Port Treboul we francuskim miasteczku Douarnenez na linię startu. Wyruszających w morze żeglarzy żegnały tłumy kibiców, obserwujących jachty z nabrzeża, oraz rodziny zgromadzone na pomostach przy jachtach.

Czytaj więcej

Sam Gilmour z Australii zostaje nowym mistrzem świata w match racingu.

Sam Gilmour na jachcie Polskie LNG pokonał w finale broniącego tytułu Duńczyka Joachima Aschenbrennera i wraz ze swoją załogą zostaje nowym  Młodzieżowym Mistrzem Świata w Match Racingu. Po bardzo zaciętym  pojedynku brąz wywalczył Markus Ronnberg z Finlandii, który zwyciężył z doskonale żeglującym Nevinem Snow (USA).

Czytaj więcej

Mini Transat Iles de Guadeloupe: Radek Kowalczyk ponownie na starcie wielkich regat małych jachtów.

W sobotę o godzinie 1530 flota 72 najmniejszych jachtów regatowych, jakie przemierzają oceany, sześcio-i-pół-metrowych Mini wyruszy w drogę. Ich celem będzie Gwadelupa, a regaty podzielono na dwa etapy. Pierwszy z bretońskiego portu Douarnenez na wyspę Lanzarote (W. Kanaryjskie), drugi bezpośrednio z Lanzarote do Point-a-Pitre.

Czytaj więcej

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Match Racingu - znamy ćwierćfinalistów!

3 dni zaciętych pojedynków, 12 rywalizujących załóg, 66 rozegranych wyścigów zarówno na Świnie jak i na Bałtyku. Tak liczbowo wyglądała zakończona właśnie runda kwalifikacyjna Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Match Racingu trwających w Świnoujściu od wtorku.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland: Pierwszych trzech już w porcie!

 Dziś po południu pierwszych trzech zawodników ukończyło zmagania w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland – Delphia Challenge 2015, Morskich Mistrzostwach Polski Samotników.

Czytaj więcej

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Match Racingu - runda kwalifikacyjna na ostatniej prostej!

Od wtorku w Świnoujściu trwają Mistrzostwa Świata Juniorów w Match Racingu, w których uczestniczy 12 załóg z całego świata, w tym załoga z Polski dowodzona przez Krzysztofa Małeckiego.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland: Globe w porcie, pozostali halsują do Gdańska

 Dziś o godzinie 0452, po dwóch dobach, 16 godzinach i 52 minutach żeglugi, do portu zawinął jacht Globe, drugi z klasy IMOCA, prowadzony przez Tomasza Siekierko. Wszystkie jachty poza jednostkami IMOCA pozostają jeszcze na trasie.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland: Wznowienie wyścigu o godzinie 1200

 Po sztormowej nocy, którą większość zawodników ze względów bezpieczeństwa spędziła w porcie w Visby, dziś o godzinie 1200 regaty Bitwa o Gotland zostaną wznowione.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland: Pierwsza doba, pierwsze awarie

 Dziś o godzinie 1230 większość jachtów znajdowała się już przy południowych brzegach Gotlandii. Zawodnicy starają się żeglować blisko brzegu, co daje częściową osłonę przed silnym wiatrem. W czołówce płyną Polled 2 (Jacek Chabowski, kl. ORC1), Hadron (Piotr Parzy, ORC 1) i Arao (Krzysztof Kołakowski, kl. Open).

Czytaj więcej

Dwudziestu dookoła Gotlandii

 Zgodnie z harmonogramem, dziś o godzinie 1200 zawodnicy przekroczyli linię startu regat samotników non-stop na trasie Gdańsk-Gotland-Gdańsk. To Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland - Delphia Challenge 2015 i Morskie Mistrzostwa Polski Samotników. Wystartowali przy pochmurnym niebie i półwietrze o prędkości około 20 węzłów.

Czytaj więcej

Bitwa o Gotland - start już za 9 dni!

Dokładnie za 9 dni, 13 września, rozpoczną się po raz czwarty wyjątkowe regaty samotnych żeglarzy na Bałtyku – Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2015. Partnerem strategicznym tegorocznej edycji jest firma Delphia Yachts, obchodząca w tym roku swoje dwudziestopięciolecie.

Czytaj więcej

Żagle Polskie LNG - odsłona druga: Świnoujście Match Race. Na Świnie znowu będzie się działo!

 Do centrum Świnoujścia powracają regaty Polish Match Tour i program Żagle Polskie LNG. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy w Świnoujściu walczyć będą o punkty Pucharu Świata żeglarskiej federacji ISAF.

Czytaj więcej

Załoga z Nowej Zelandii zdominowała Świnoujście Match Race!

Z kompletem 14 zwycięstw załoga Reubena Corbetta zdominowała i pewnie wygrała regaty Świnoujście Match Race odbywające się od piątku w centrum Świnoujścia w ramach Sail Świnoujście. Najlepszy z Polaków, Łukasz Wosiński, zajął trzecie miejsce.

Czytaj więcej

Transgascogne 650: Bardzo szybkie dwa etapy.

 15 regaty Transgascogne zakończone. Pierwsze miejsce zajął jeden z dwóch faworytów - Axel Trehin (716 Aleph Racing). Kowalczyk ukończył ósmy w kategorii Proto Solo tym samym kwalifikując się do Mini Transat.

Czytaj więcej

Transgascogne: Start drugiego etapu

Dziś o godzinie 1800 z hiszpańskiego portu Luanco wystartował drugi etap regat jachtów klasy Mini przez Zatokę Biskajską – Transgascogne 650. Radek Kowalczyk zdążył z naprawianiem uszkodzonego w pierwszym etapie regat bomu spinakera i ma nadzieję na lepszy wynik w tym etapie. Jednak głównym jego celem jest uzyskanie kwalifikacji do najważniejszych regat sezonu, Mini Transat.

Czytaj więcej

Transgascogne: Kowalczyk dziewiąty po awarii bomu w pierwszym etapie

 Dziś (30/07) o godzinie 0913 rano pierwszy zawodnik dotarł do mety pierwszego etapu regat Transgascogne w hiszpańskim Luanco - Alex Trehin (Aleph Racing 716) pokonał 250 mil w czasie 25 godzin i 43 minut. O 1443 (5 godzin i 19 minut po zwycięzcy) na mecie zameldował się również Radek Kowalczyk (CALBUD 894), zajmując 9 miejsce w swojej grupie.

Czytaj więcej

Jabłoński prowadzi w regatach Energa Sopot Match Race

 Czwartek, czyli drugi dzień kwalifikacji przyniósł pogorszenie warunkow pogodowych, wiatr stał się bardziej porywisty i często zmieniał kierunek. Pierwsze cztery z zaplanowanych jedenastu wyścigów odbyły się zgodnie z planem, aż do piętnastego startu, kiedy jacht z załogą Davida Gilmoura złamał maszt.

Czytaj więcej

Start regat Transgascogne. Polskie Mini na Zatoce Biskajskiej

 Dziś (29/07) o godzinie 0730 rano z francuskiego Port Bourgenay w rejonie Vendée wystartowały regaty jachtów klasy Mini przez Zatokę Biskajską – Transgascogne 6.50. Start, pierwotnie zaplanowany na niedzielę, przekładano dwa razy z powodu złej pogody.

Czytaj więcej

Transgascogne: start jutro rano

 Dzisiaj po godzinie 1600 komisja regatowa podała ostateczną datę startu regat Transgascogne. Start, zaplanowany na minioną niedzielę, był już przekładany dwa razy z powodu zbyt silnego dla jachtów Mini wiatru na Zatoce Biskajskiej.

Czytaj więcej

Transgascogne 650: Start przełożony po raz drugi

 Dziś rano znów komisja regatowa przełożyła start regat Transgascogne – wyścigu jachtów Mini 650 przez Zatokę Biskajską. Powodem jest zła pogoda, a także widoczny w niektórych modelach prognoz niewielki, ale bardzo szybko przemieszczający się niż.

Czytaj więcej

Transgascogne: start przełożony

52 jachty Mini jutro powinny wyruszyć na trasę regat przez Zatokę Biskajską. Jednak dzisiejszy prolog został odwołany ze względu na dużą falę. Jutrzejszy start również nie jest do końca pewny, jak mówi przygotowujący się do wyruszenia na jachcie CALBUD 894 jedyny Polak w stawce, Radek Kowalczyk. Regaty Transgascogne to ostatni wyścig klasy Mini przed jesiennym Mini Transat i dla niektórych, w tym Kowalczyka, szansa na zdobycie kwalifikacji.

Czytaj więcej

David Gilmour zwycięża rundę kwalifikacyjną Dziwnów Match Race

 Trwają regaty Dziwnów Match Race. Po 2 dniach bardzo zaciętych pojedynków rundy Round Robin, czyli każdy z każdym, pierwsze miejsce zajęła australijska załoga Davida Gilmoura z wynikiem 10 zwycięstw i tylko jednej porażki.

Czytaj więcej

Puchar Świata w POLISH MATCH TOUR w Dziwnowie

 ŻEGLARZE BĘDĄ WALCZYĆ O OSTATNIĄ KWALIFIKACJĘ DO MISTRZOSTW ŚWIATA

Po raz pierwszy match racing zawita do Dziwnowa! Już od jutra 12 załóg międzynarodowych będzie walczyć o cenne punkty Pucharu Świata ISAF podczas Dziwnów Match Race oraz o ostatnią możliwość kwalifikacji do Energa Sopot Match Race – eliminacji Mistrzostw Świata

Czytaj więcej

Kolejny cel Kowalczyka: Transgascogne

W niedziele wieczorem Radek Kowalczyk wyruszył w drogę do Francji, gdzie 26 lipca wystartuje w regatach Transgascogne – kolejnej i ostatniej dla niego eliminacji do Mini Transat.

Czytaj więcej

Radek Kowalczyk 19 w regatach Mini Fastnet

 Wczoraj wieczorem, o godzinie 19.30.33s jacht CALBUD 894 z załogą Radek Kowalczyk / Etienne Bertrand przeciął linię mety regat Mini Fastnet kończąc 600-milowy wyścig z Francji do Irlandii i z powrotem na 19 pozycji w swojej klasie.

Czytaj więcej

Mini Fastnet: Jedni w porcie, inni wciąż na morzu

 Wczoraj zwycięzca regat Mini Fastnet minął metę. Kolejne jachty wpływają do portu. Dziś rano o godzinie 0930 na trasie pozostawało jeszcze 19 jachtów. Radek Kowalczyk i Étienne Bertrand na pokładzie polskiego jachtu CALBUD 894 mają do celu niecałe 80 mil i powinni dotrzeć do Douarnenez wieczorem. Polsko-francuska załoga żegluje na 21 miejscu w kategorii Proto.

Czytaj więcej

Regaty Polish Match Tour w Świnoujściu.

 Do centrum Świnoujścia powracają regaty Polish Match Tour. Najbliższe już w ten weekend. Sezon pojedynków na Świnie rozpocznie Polska Ekstraklasa Żeglarska.
Po zeszłorocznym sukcesie regat Polskie LNG Mistrzostw Europy w Match Racingu, które pokazały, że regaty najwyższej rangi można organizować w centrum Świnoujścia, zapewniając nie lada atrakcje mieszkańcom i turystom, w tym roku organizatorzy Polish Match Tour powracają z jeszcze bardziej urozmaiconym programem żeglarskim o nazwie „ Żagle Polskie LNG”.

Czytaj więcej

Mini Fastnet: Prosto do mety

Czwarty dzień przebywają na trasie żeglarze biorący udział w regatach Mini Fastnet, dwuosobowym wyścigu małych, zaledwie 6,5-metrowych jachtów. Żeglujący na pierwszej pozycji jacht Flexirub (865) spodziewany jest na mecie już dziś około południa, o godzinie 0820 miał mniej niż 30 mil morskich do mety. Ostatni w stawce (Argos Managers, 007) znajduje się ponad 300 mil od celu.

Czytaj więcej

Mini Fastnet: Połowa trasy za rufą

Dziś rano, we środę, trzeciego dnia regat Mini Fastnet, liderzy floty minęli już mityczną irlandzką skałę i rozpoczęli powrót. Kurs do mety w Douarnenez powinien być znacznie szybszy niż żegluga w drugą stronę. Prognoza zapowiada stały wiatr o prędkości 15-25 węzłów z idealnego kierunku, południowo-wschodniego (SW), co umożliwia żeglugę półwiatrem.

Czytaj więcej

Radek Kowalczyk na starcie 30 regat Mini Fastnet

 Dziś (14/06) o godzinie 1600 z francuskiego portu Douarnenez wystartowała 30 edycja regat Mini Fastnet. Polsko-francuska załoga, Radek Kowalczyk i Étienne Bertrand żegluje na zupełnie nowym, zbudowanym w Polsce, węglowym jachcie CALBUD 894. Jednostka opuściła stocznię zaledwie dwa tygodnie temu, a start w Mini Fastnet jest jej pierwszym testem na wodzie. Radek Kowalczyk jest jedynym Polakiem w stawce i jedynym czynnym zawodnikiem klasy Mini w Polsce.

Czytaj więcej

TRAVELERY 2014 - nagroda dla Mirosława Lewińskiego za rejs dookoła świata!

 TRAVELERY to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce. Redakcja miesięcznika National Geographic Traveler już po raz dziewiąty wyróżniła polskich podróżników, odkrywców, naukowców i pisarzy.
 

Czytaj więcej

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zapisywanie się do naszego newslettera. Chcesz wiedzieć o nowościach na stronie, chcesz być informowany imprezach żeglarskich, a może dostać promocyjną ofertę na rejs, szkolenie czy obóz żeglarski.

Aby zapisać się do newslettera, prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail w okienku umieszczonym po prawej stronie.

Czytaj więcej

POLONEZ na wodzie

Drugi rok z rzędu słynny polski jacht Polonez wypłynie na morskie szlaki by wziąć udział w największych i najbardziej prestiżowych imprezach żeglarskich tego lata. Pierwsze rejsy poprowadzą wzdłuż polskiego wybrzeża do Trójmiasta, skąd Polonez obierze kurs na Kłajpedę - bazę zlotu i regat Baltic Tall Ships Regatta. Trasa wyścigu poprowadzi przez Bałtyk do Świnoujścia (meta), a potem na Szczecińskie Wały Chrobrego, gdzie odbędzie się finał imprezy.

Czytaj więcej

Łódź We Are Water na 5 miejscu w Barcelona World Race

 99 dni i 3 godziny – tyle czasu potrzebowali Bruno i Willy Garcia, żeby ukończyć wyścig Barcelona World Race. Załoga łodzi Fundacji We Are Water płynęła dokoła świata, szerząc motto solidarności oraz zwracając uwagę społeczeństw na problemy związane z brakiem dostępu do wody pitnej oraz podstawowych urządzeń sanitarnych.

 Pomimo krótkiego okresu przygotowawczego Brauno i Willy poradzili sobie fantastycznie. Wykazali się nie tylko sprawnością fizyczną i odwagą, ale...

Czytaj więcej

MPZZM - poradnik dla żeglarzy i motorowodniaków

Kilka dni temu trafiła w moje ręce książka kapitana Bogdana Sobiło... 

Czytaj więcej

SNOWSAIL 2015 już za nami.

III Mistrzostwa Polski Żeglarzy i Motorowodniaków w Narciarstwie i Snowboardingu SNOWSAIL 2015 już za nami.

Przeszło stu sześćdziesięciu żeglarzy i motorowodniaków z całej Polski wystartowało w tegorocznej, trzeciej już edycji, Mistrzostw Polski Żeglarzy i Motorowodniaków   w Narciarstwie i Snowboardingu SNOWSAIL, które odbyły się w miniony weekend w Świeradowie Zdroju. Inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem mistrzostw jest szkoła żeglarstwa 4winds z Gdyni.

„Pierwsze mistrzostwa jakie zorganizowaliśmy trzy lata temu w Karpaczu skupiły około 80 zawodników. W tym roku było ich przeszło 160. Ponadto do Świeradowa zjechały rzesze kibiców, którzy bawili się razem z nami. Tak więc ta nietypowa i chyba jedyna taka impreza w kraju, jak nie na świecie, zdobywa coraz więcej sympatyków” – podkreśla kpt. Krzysztof Piwnicki, szef szkoły żeglarstwa 4winds

Czytaj więcej

Wielkie łodzie na Targach BOATEX!

POWER BOATS, A.M.S. BOATS I DELPHIA już od 6 do 8 lutego rozwiną żagle na Targach Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych BOATEX w Poznaniu. Dlaczego jeszcze warto wziąć udział w nadchodzącym wydarzeniu?

Do rozpoczęcia spotkania spod znaku żagla i fali pozostały trzy tygodnie. Dokładnie tyle czasu potrzeba, aby zaplanować pobyt w Poznaniu, podczas którego główną atrakcją będzie wizyta na Targach BOATEX. – Wszystkich miłośników aktywnej formy spędzania wolnego czasu zapraszamy w dniach 7-8 lutego do pawilonu 5a, gdzie poza ekspozycjami wystawców czekać będą atrakcje dla dzieci i dorosłych, amatorów i doświadczonych żeglarzy – mówi Piotr Kamiński, dyrektor projektu. – Co prawda BOATEX rozpoczyna się już w piątek, 6 lutego, ale ten czas rezerwujemy głównie dla osób zawodowo związanych z branżą. Wśród nich znajdą się głównie przedstawiciele handlu detalicznego i hurtowego, otoczenia biznesu oraz mediów – wyjaśnia.
 

Czytaj więcej

Festiwal JACHTFILM po raz czwarty

Czwarta edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich Jacht Film odbędzie się w warszawskim kinie „Wisła” w dniach 29-30 listopada.


 

Dwudniowa impreza rozpocznie się blokiem pokazów amatorskich filmów nadesłanych na ogłoszony przez organizatorów konkurs „a morze kręci mnie”. To już drugi sezon tego konkursu, który ma zachęcić miłośników żeglarstwa do próby zmierzenia się z tematem wody i żagli jako tła filmowych historii. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy wybrane przez Jury, które zostały dopuszczone do konkursu. Na autorów filmów nagrodzonych przez Jury i publiczność czekają atrakcyjne nagrody.

Czytaj więcej

Boatshow w Łodzi

W dniach 14 – 16 listopada br. w Łodzi żeglarze i motorowodniacy poznają ofertę największych polskich stoczni oraz przedstawicieli światowych marek: Galeon, Delphia Yachts, Balt–Yacht, Power Boats, A.M.S. Boats, Horyzont, Cobrey Yachts, M&YC, Olympia Yacht, Dedimarine, Best Boats, Eskapader, Skyboat, Mastercraft, Prestige Boats, Marinero, Atana, X-Cat, Haber Yachts, Northman, Antila Yachts, Janmor, Sedna Yachts, Solina Yacht, Sobusiak Yacht Yard, Yacht Hornet, Bora Yacht, Sułkowski, Nexo, Storm Yacht.  

Czytaj więcej

Mistrzostwa Małopolski - relacja

W Krakowie odbyły się Otwarte Zespołowe Mistrzostwa Małopolski w klasie Optimist, oraz I Senioralne i Optimistów. Zawodnicy startowali w klasach: Optimist ( zespoły 4 osobowe), seniorzy na Omegach, optimist - najmłodsi w regatach flotowych. 

 Na przystani Klubu Żeglarskiego w ciągu dwóch dni (18-19 października) zmagali się młodzi i nieco starsi żeglarze, a działo się naprawdę wiele. Podobno jesień to niska temperatura, mgła i brak słońca – czyli nic przyjemnego. Niby czas płynie jakoś wolniej, a u nas na przystani ciągle gwar, szum i tłok. W sobotę niebo łaskawe nie było. Pogoda zmieniała się niemal co minutę. Niedziela przywitała zawodników flautą. W prognozach była zapowiedź mocniejszego wiatru. I wiatr przyszedł, można powiedzieć w ostatniej chwili – by rozegrać zawody i wręczyć medale. Możemy śmiało powiedzieć, że dzisiaj mieliśmy idealne warunki pogodowe – mówili zgodnie uczestnicy zawodów.

Czytaj więcej

Zaproszenie na REGATY ŻEGLARSKIE w Krakowie 18-19.10.2014

 Zapraszamy w dniach 18-19.10.2014 wszystkich żeglarzy i sympatyków żeglarstwa na
OTWARTE ZESPOŁOWE MISTRZOSTWA MAŁOPOLSKI W KLASIE OPTIMIST
oraz 
I regaty dla seniorów na Bagrach,

skierowane dla osób 60+ stawiających pierwsze kroki w żeglarstwie.

Są to ostatnie regaty na malowniczo położonym Zalewie Bagry. Bagry Wielkie to akwen, na którym już od pierwszego sezonu (rok założenia 1999) działalności Klubu Żeglarskiego HORN Kraków, zorganizowano ponad 20 regat meczowych, niezliczone ilości regat dla początkujących i amatorów oraz wiele szkoleń, warsztatów, treningów w tym szkółki żeglarskiej dla dzieci. Zbiornik ten powstał w wyniku zatopienia wyrobiska żwirowni, dzięki temu powstało świetne miejsce dla pasjonatów sportów wodnych i kąpieli. Ma przy tym pierwszą klasę czystości wody.

Czytaj więcej

Wyraźcie swoją opinię i wygrajcie nagrody :)

 Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety przygotowanej na potrzeby osoby piszącej rozprawę doktorska dotyczącą  oceny jakości usług handlowych on-line w sektorze morskim.

 

Czytaj więcej

Załoga Tarnacki Yacht Racing 3. w Marina Kamień Pomorski Match Race

 W zakończonych w niedzielę regatach Marina Kamień Pomorski Match Race załoga Tarnacki Yacht Racing zajęła 3. miejsce pokonując w Małym Finale duńską załogę Lucasa Liera. Zwyciężyła ekipa z Finlandii ze skipperem Staffanem Lindbergiem pokonując w Wielkim Finale francuską załogę Arthura Herremana. 

Czytaj więcej

Polska załoga na 8. miejscu legendarnych regat morskich Giraglia Rolex Cup.

 Polska załoga Yachts & Yachting & Friends ze skipperem Przemysławem Tarnackim zajmuje 8. miejscu w swojej grupie w żeglarskim klasyku na trasie San Remo - St. Tropez - Giraglia - Monaco. Był to pierwszy start załogi pod polską banderą w legendarnej Giragli, która odbyła się po raz 63. 

Czytaj więcej

Sternik Motorowodny - Nowe wydanie

Ukazała się nowa wersja książki autorstwa Piotra Lewandowskiego - Sternik Motorowodny - Podstawowy podręcznik motorowodniaka. Publikacja zawiera podstawowe wiadomości dla bezpiecznego prowadzenia jachtu motorowego. Przedstawia w sposób prosty i przejrzysty podstawową wiedzę potrzebna każdej osobie prowadzącej jacht motorowodny. Książka ta jest bardzo dobrą pomocą dla każdego motorowodniaka, a poprzez swój mały format idealnie nadaje się na zabranie ją na jacht.  Wydanie zostało uzupełnione o aktualne  wymagania dla sternika motorowodnego. 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Karol Jabłoński i Tarnacki Yacht Racing 10. w pierwszej eliminacji Mistrzostw Świata

W zakończonych dzisiaj match racingowych regatach Match Race Germany Karol Jabłoński wraz z załogą Tarnacki Yacht Racing zajął 10. miejsce. Zwyciężył czterokrotny mistrz świata Brytyjczyk Ian Williams pokonując w finale australijską załogę Keitha Swintona. Regaty były pierwszą eliminacją mistrzostw świata w match racingu Alpari World Match Racing Tour. 

Czytaj więcej

Rekrutacja na STS Fryderyk Chopin

Do 8 maja Fundacja STS Fryderyk Chopin czeka na zgłoszenia uczniów chętnych do wzięcia udziału w rejsie Niebieskiej Szkoły po Morzu Śródziemnym. Propozycja dofinansowania udziału w projekcie jest ogromnym wsparciem dla pięciu uczestników każdej edycji Niebieskiej Szkoły. 

 fot. Karolina Gottfried

Czytaj więcej

Weekend pod żaglami - Targi BOATSHOW 2013

 Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych BOATSHOW 2013 to spotkanie, które integruje, łączy oraz rozwija. Właśnie dlatego warto wziąć w nich udział! Organizatorzy – Firma Interservis oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie – przygotowali w tym roku wyjątkowy program, godny jubileuszowej edycji. Łódzkie święto miłośników żeglarstwa i sportów wodnych odbędzie się bowiem po raz 15!

Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie Państwo pod linkiem: http://www.boatshow.pl/index.php?mod=page&id=548. 

 Dostępna jest również pełna lista wystawców, którzy w tym roku przygotowali jeszcze więcej nowości produktowych, premier jachtów oraz prezentacji.

Czytaj więcej

Właśnie dzisiaj rozpoczął się pierwszy wyścig w regatach The Tall Ships Races

  Czeka je teraz pasjonujący wyścig, choć należałoby dodać: „jak tylko wiatr pozwoli”, bo bez niego na morzu przecież ani rusz. Setka żaglowców i jachtów podzielonych jest według wielkości i mocy na odpowiednie klasy: od A do D, gdzie A to te największe jednostki. Ciekawostką jest, że właśnie tych największych i najlepszych startuje więcej niż w 2007 roku, czyli podczas poprzedniego finału w Szczecinie - w sumie w klasie A wystartowały 22 żaglowce, przy 17, któe mogliśmy podziwiać w 2007 roku. Wśród nich oczywiście polskie jednostki – zwycięzca TSR 2012 „Fryderyk Chopin”, „Dar Młodzieży”, „Kapitan Głowacki” oraz „Iskra”, nie wspominając o innych klasach, bo Polska wyraźnie dominuje w całym zestawieniu:  30 jednostek; dalej Rosja – 14; Wielka Brytania – 11; Norwegia – 8; Niemcy – 8, Szwecja – 6, Dania – 5, Belgia i Holandia – po 4; Finlandia, Litwa i Łotwa – po 2; Estonia, Oman, Meksyk, Brazylia – po 1.

Czytaj więcej

Rekord Thomsona pobity!

 Dziś, w sobotę 6 lipca o godzinie 1921 UTC (2121 czasu polskiego) Zbigniew Gutek Gutkowski na jachcie ENERGA dopłynął do mety, kończąc tym samym sukcesem próbę pobicia solowego rekordu trasy Nowy Jork – Przylądek Lizard z wynikiem 8 dni, 18 godzin i 50 minut.

Czytaj więcej

100 mil do celu

 W piątek o godzinie 1900 czasu polskiego Zbigniew Gutkowski na pokładzie jachtu ENERGA znajdował się 119 mil morskich od mety rekordu. Odległość między nim a Markiem Guillemotem na Safranie wynosiła 46 mil. Gutek na ostatnie sto mil obrał inną strategię niż jego rywal i udało mu się uniknąć spowolnienia w centrum wyżu, w którym znalazł się dziś w południe Guillemot. Przez ostatnie 6,5 godziny ENERGA pokonała 50,7 mil a Safran 38,5.

Czytaj więcej

Po zwrocie - do mety

Gutek wykonał dziś o godzinie 10.42 czasu polskiego ostatni zwrot i obecnie żegluje kursem, który powinien utrzymać aż do mety, znajdującej się oficjalnie w odległości 4 mil morskich od przylądka Lizard w Kornwalii. Marc Guillemot również zmienił kurs. Oba jachty, ENERGA i Safran, znajdują się na wysokości irlandzkiego Cork i ustawiają w optymalnych pozycjach, z których rozpoczną żeglugę po „ostatniej prostej”. 

Czytaj więcej

Ostatnie 700 mil jachtu Energa do mety

Po starcie z Nowego Jorku 27 czerwca o godzinie 2331 UTC Gutek szybko zbliża się do mety. Dziś, we środę 3 lipca o godzinie 1000 UTC (1200 czasu polskiego) do celu pozostało mu jeszcze 717 mil morskich.

Aby pobić rekord samotnego przejścia Atlantyku na trasie Nowy Jork – Przylądek Lizard, Gutek musi zakończyć próbę w sobotę, 6 lipca, wieczorem, przed godziną 2038 UTC (2238 czasu polskiego) na linii mety znajdującej się w odległości 4 Mm od przylądka Lizard.

Obecny rekord rekord należący do Brytyjczyka Alexa Thomsona wynosi 8 dni 21 godzin i 8 minut. O godzinie 1000 UTC płynący po ten sam rekord Francuz Marc Guillemot (Safran) wyprzedzał Gutka o 5 mil do mety. 

Czytaj więcej

Już jutro, 4 lipca, startują regaty The Tall Ships Races!

Jutro zaczyna się prawdziwe żeglarskie święto na Bałtyku! Wezmą w nim udział 102 jednostki i załogi z 16 krajów, które ten pełen emocji miesięczny rejs po Bałtyku zakończą na początku sierpnia w Szczecinie.

Wszystko rozpocznie się w Aarhus - jednym z ważniejszych duńskich portów morskich, gdzie od 4 do 6 lipca będzie trwała regatowa wymiana kulturowa. Po trzech dniach świętowania, jednostki przepłyną na drugi brzeg Bałtyku, do stolicy Finlandii, Helsinek. W porcie pojawią się 17 lipca, by przez kolejne 3 dni cieszyć fińskich turystów.  

Program TSR 2013

Czytaj więcej

ENERGA płynie po rekord. Trwa transatlantycka próba Zbigniewa Gutkowskiego

Zbigniew Gutkowski już ponad trzy dni płynie jachtem ENERGA z Ameryki do Europy. Celem samotnego rejsu jest pobicie rekordu Północnego Atlantyku dla jednostek klasy Open 60, czyli trasy Nowym Jork - przylądek Lizard (Wielka Brytania) w czasie krótszym niż 8 dni 21 godzin 8 min. Szanse na poprawienie tego wyniku są duże - Gutek przepłynął już ponad 1300 mil morskich i minął Nową Fundlandię, średnia prędkość jachtu ENERGA od startu to 17,7 węzła, zaś do pobicia rekordu potrzebna jest średnia przynajmniej 13,7 węzła.

Czytaj więcej

Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Żeglarstwie, Energa Cup

 W dniach 8-9.06.2013 odbyły się Regaty Energa Cup oraz Otwarte Mistrzostwa Małopolski w żeglarstwie na Zalewie Bagry Wielkie.
W regatach wystartowało łącznie 81 zawodników z 16 klubów z całej Polski:  

Czytaj więcej

Otwarte Mistrzostwa Małopolski

W najbliższy weekend, w dniach 8-9 czerwca 2013 na zalewie Bagry w Krakowie odbędą się regaty z cyklu Energa Sailing Cup oraz Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Żeglarstwie. Zawodnicy będą rywalizować w 7 kategoriach: Optimist A i B, Laser Radial, Laser 4,7, Europa, Ok-Dinghy, Cadet, Omega Open.  

Czytaj więcej

XIX Międzynarodowe Regaty Ekologiczne oraz Festiwal Ekologiczny

W sobotę i niedzielę 25-26.05.2013 odbędą się XIX Międzynarodowe Regaty Ekologiczne oraz Festiwal Ekologiczny „Wiatr i woda w Krakowie”. Wydarzenia organizuje: Klub Żeglarski Horn Kraków oraz Stowarzyszenie Ekologia i Żagle. Projekty realizowane są przy wsparciu finansowym: Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Krakowa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Udział w zawodach potwierdziło ponad 40 zawodników i nadal czekamy na dalsze zgłoszenia do Regat. Na Wiśle w tym roku zobaczymy przede wszystkim Optimisty.

Czytaj więcej

Rozporządznie w sprawie egzaminów żeglarskich i motorowodnych.

  W środę 23 maja 2013 Ministrowie Sportu i Transportu podpisali drugie rozporządzenie w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów żeglarskich i motorowodnych. Rozporządznie ma zostać opublikowane i wejść w życie jeszcze z końcem maja 2013. Nowe rozporządzenie zaostrza wymagania w stosunku do członków komisji egzaminacyjnych, którzy od tego roku muszą legitymowac się nie tylko patentem instruktorskim, ale również aktualną praktyką morską i szkoleniową.

Czytaj więcej

Rozporządzenie podpisane

W dniu 9 kwietnia Pani Minister podpisała Rozporządzenie o uprawianiu turystyki wodnej tworzące nowy system uprawnień żeglarskich i motorowodnych. 16 kwietnia 2013 Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw poz 460 
Rozporządznie wchodzi  w życie w dniu 30 kwietnia 2013.  

Dla zainteresowanych podajemy linka do Dziennika Ustaw:

http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2013/460 

Czytaj więcej

Listy Lorda Bathursta - premiera 29 marca

  Z wielka radością informujemy, że już 29 marca odbędzie się premiera nowej ksiązki Marcina Mortka - Listy Lorda Bathursta.

Jest to kolejna powieść przygodowa Marcina Mortki która ukazuje losy niepokornego kapitana, który trafia przed pluton egzekucyjny.
Z opresji ratuje go tajemniczy lord Bathurst, w zamian za co, kapitan Dodds musi popłynąć w nieznane, zatapiając po drodze wrogie statki i zabijając niewinnych cywilów. Kolejne etapy misji odsłaniać będą listy lorda Bathursta, który przewidział wszystko, z wyjątkiem jednego - kapitan bardzo nie lubi być do czegokolwiek zmuszany.

Czytaj więcej

BOATSHOW w Poznaniu

W listopadzie stolica targów na kilka dni stanie się centrum żeglarstwa, sportów motorowodnych, windsurfingu i nurkowania. Wszystko za sprawą XI Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych BOATSHOW, które odbędą się w dniach 6 – 8 listopada 2009 roku.

Czytaj więcej

V dzień MŚ w klasie Micro

Sobota była ostatnim dniem Mistrzostw Świata Klasy Micro w Moskwie. W silnym, porywistym wietrze rozegrano 3 wyścigi. Siła wiatru w trakcie wyścigów w granicach 4 – 7 Bf.

Czytaj więcej

IV dzień MŚ w klasie Micro

W czwartym dniu Mistrzostw Świata Klasy Micro w Moskwie, rozegrano kolejne 3 wyścigi. Nadeszło załamanie pogody. Przed wyścigami padał deszcz, przez cały dzień wiał silny wiatr – 4 Bf, w porywach do 6 Bf. Sędziowie wybrali alternatywny wariant trasy – trójkąt i śledź.

Czytaj więcej

III dzień MS w klasie Micro

W trzecim dniu Mistrzostw Świata Klasy Micro w Moskwie, rozegrano long distance. Wyścig na dystansie 20 mil, trwał około 3 godziny. Wiał dosyć silny wiatr (3-5 Bf), bardzo nierówny, porywisty i jak to bywa na tym akwenie momentami słaby.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata klasy Micro - I dzień

W dniu dzisiejszym, na podmoskiewskim akwenie Pirogovskoje, rozpoczęły się XXXIII Mistrzostwa Świata Klasy Micro. Na stracie pojawiły się 72 załogi z 13 krajów świata: Rosji, Francji, Łotwy, Polski, Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Serbii, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych, Estonii i Kazachstanu. Wśród startujących są 33 cruisery, 6 racerów i 33 jachty w dywizji proto. Polacy, reprezentowani są przez 13 załóg we wszystkich dywizjach.

Czytaj więcej

Sawicki wygrywa regaty w Gdyni!

Była to jednocześnie dziewiąta impreza w ramach Polish Match Tour 2009 – trzeciej edycji pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce. Zwycięzcą został Rafał Sawicki z YKP Gdynia, który nie przegrał żadnego wyścigu w tych regatach.

Czytaj więcej

Polacy zdominowali MŚ Radiala!

Mistrzostwa Świata klasy Laser Radial 2009 zakończone. Dwa tygodnie zmagań na zamkowej zatoce w Karatsu były dla polskiej reprezentacji Laser Radial największym wydarzeniem tego sezonu. Z Japonii przywozimy 3 medale w każdym kolorze. Pierwszy medal w kolorze złotym wywalczył już wczoraj Marcin Rudawski (AZS UW), który po bardzo równych i wysokich lokatach w pierwszych dziesięciu wyścigach nie musiał już walczyć w ostatnich dwóch. Marcin posiada bogate doświadczenie z Lasera i na tych zawodach to zaprocentowało.

Czytaj więcej

Sopot MR Cup zakończony!

Druga edycja Polish Match Racing Tour 2009, zgodnie z planem zawitała pod sopockie molo. Tradycyjnie już skorzystaliśmy z  gościnnego Sefinir Yacht Club Przemka Tarnackiego, który niestety nie mógł tym razem uczestniczyć w regatach. Sailors Lounge pod markizą sprawdził się jak zwykle, a trasa zawodów była ustawiona przy samym molo – dochodziło nawet do tego, że zawodnicy w ferworze walki praktycznie ocierali się o molo – kibice dopingowali głośno jak na stadionie i mieliśmy prawdziwą meczową arenę.

Czytaj więcej

PMT w Krakowie zakończony

W trzydniowych regatach rozegranych na Wiśle wystartowało 9 załóg z Polski, Danii i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie była to 5 eliminacja cyklu regat Polish Match Tour zaliczanego do rankingu Pucharu Świata międzynarodowej federacji żeglarskiej ISAF.

Czytaj więcej

Pont na prowadzeniu w Kilonii

Od wczoraj na wodach kanału Kilońskiego rozgrywają się regaty zaliczane do Pucharu Świata. Kiel jak prawie zawsze przywitał żeglarzy przelotnymi deszczami. Również wiatr płatał figle i pomimo silno wiatrowej prognozy do 25 węzłów na trasie wczoraj zastaliśmy w porywach 11 węzłów.

Czytaj więcej

PMT w Krakowie

Od piątku do niedzieli na Wiśle w Krakowie zostaną rozegrane międzynarodowe regaty match racingowe Lajkonik Match Race. Trzyosobowe załogi rywalizować będą o kolejne punkty w Pucharze Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Będzie to piąta impreza w ramach Polish Match Tour 2009 – trzeciej edycji pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce.
 

Czytaj więcej

PMT Grade 3 w Poznaniu zakończone

Były to 4 regaty z cyklu Polish Match Tour zaliczane do rankingu Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. W regatach rozegranych na jeziorze Kierskim w Poznaniu wystartowało 12 załóg z Brazylii, Nowej Zelandii i Polski. Pierwszego dnia rozegrano rundy eliminacyjne każdy z każdym w dwóch grupach. Od początku Stańczyk i Robertson jako najwyżej rozstawieni nie zawodzili wygrywając swoje grupy zdecydowanie i awansowali do ćwierćfinałów.

Czytaj więcej

Organica Sailing Team IV w generalce RC44 Austria Cup.

1 czerwca 2009 – Po zakończonych regatach RC44 Austria Cup Organika Sailing Team uplasował się na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej RC44 Austria Cup.  W formule match racing team Organika zajął znakomite drugie miejsce.  Jest to największy sukces polskiego syndykatu od czasu przystąpienia do klasy RC44. Osiągnięcie polskiego team’u to zasługa doskonałej formy załogi, do której dołączył Nowozelandczyk, Rod Dawson.

Czytaj więcej

Organica Sailing Team druga w Austrii

29 maja 2009 – Organika Sailing Team zajął świetne drugie miejsce podczas zakończonego wczoraj etapu match racing na jeziorze Traunsee w miejscowości Gmunden w Górnej Austrii. W formule match racing team Organika pokonał załogi dowodzone przez najlepsze nazwiska żeglarskiego świata, takie jak Russell Coutts, Cameron Appleton, czy Dean Barker. Jest to największy sukces polskiego syndykatu od czasu przystąpienia do klasy RC44. Osiągnięcie polskiego team’u to zasługa doskonałej formy i zgrania załogi, do której przed paroma dniami dołączył Nowozelandczyk, Rod Dawson.

Czytaj więcej

PPJK w Rynie

Zapraszamy do Rynu na regaty o Tarczę Komtura Zamku Ryn. Regaty wchodzą w skład imprez  PPJK. Impreza rozgrywana będzie w dniach 6-7 czerwca 2009 w  Międzyszkolnym Ośrodku Sportów Wodnych "Zofiówka" w Rynie. Więcej informacji na stronie PPJK.

Czytaj więcej

Nowa książka dla sterników

Ukazała się nowa książka autorstwa Piotra Lewandowskiego - Sternik Jachotwy i ISSA - podstawowy podręcznik żeglarstwa morskiego. Publikacja zawiera wiadomości potrzebne do prowadzenia jachtu żaglowego obejmująca zagadnienia z programu na stopień sternika jachtowego i patent ISSA. Przedstawia w sposób prosty i przejrzysty podstawową wiedzę potrzebna każdej osobie prowadzącej jacht żaglowy po morzu. Książka ta jest bardzo dobrą pomocą dla każdego żeglarza, zawiera wiele rysunków i zdjęć,a poprzez swój mały format idealnie nadaje się na zabranie ją na jacht - takie małe kompendium wiedzy. Uzupełnieniem książki jest płyta CD zawierająca rozszerzoną elektroniczną wersją książki. Dodatkowym atutem książki są multimedialne prezetancje na płycie CD  pozwalające na szybki i przyjemny i przejrzysty sposób zapoznać się z materiałem zawartym w podręczniku.  
Książkę można kupić w sklepie internetowym tutaj.

Czytaj więcej

Polish Sailing Week

Polish Sailing Week - zapraszamy polskie załogi na międzynarodowe regaty żeglarskie Adriatic Sailing Week, które odbęda się  9-16 maja 2009, Murter - Chorwacja

Regaty są otwarte dla wszystkich!
  • - Nie trzeba mieć uprawnień!
  • - Nie trzeba mieć doświadczenia żeglarskiego!
  • - Nie trzeba znać wyników ostatnich America's Cup!

Trzeba: uwielbiać przygodę! Kochać wodę, wiatr i słońce!Zapraszamy do uczestnictwa zarówno pojedyncze osoby (do załogi Klubu Forsail - przyjaciół organizatora), jak i całe, już skompletowane, załogi. Więcej informacji tutaj.

Czytaj więcej

Szczecin Yacht Show

W dniach 27-29 marca na terenie Międzynarodowych Targów Szczecińskich odbędzie się Szczecin Yacht show. Targi będą najgorętszym miejscem tej wiosny dla branży turystyki wodnej, producentów łodzi, sprzętu, organizatorów imprez i tysięcy wodniaków. Zapraszamy Państwa na ulicę Struga 6-8 w godzinach 11-18.
Oficialna strona targów: www.szczecinyachtshow.pl

Czytaj więcej

Organica Sailing Team w Puerto Calero.

Dobiegł końca pierwszy etap zawodów żeglarskich z cyklu RC44 2009. W Puerto Calero  Organika Sailing Team zakończyła regaty na bardzo zadowalającym, piątym miejscu. Doświadczenie sternika jachtu Karola Jabłońskiego od początku regat działało motywująco na zespół i pozwoliło podjąć równorzędną rywalizację z innymi teamami.

Czytaj więcej

4 medala na mistrzostwach Hiszpanie w klasie RSX

W mistrzostwach Hiszpanii wystartowało kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek z 5 krajów. Zawody trwały cztery dni. Rozegrano 8 wyścigów w zmieniających się codziennie warunkach. Nasze dziewczyny zgarnęły wszystko. Małgosia złoto, Agata srebro, a Marta brąz. Zosia Klepacka z powodu choroby wycofała się w połowie regat. Wśród Panów walka trwała do końca. Ostatecznie zwyciężył Juan Moreno Vega. Michał Majewski wywalczył srebrny medal a Michał Przybytek zajął 4. miejsce. Gratulujemy

Czytaj więcej

Nowa książka dla mototowodniaków

Ukazała się nowa książka autorstwa Piotra Lewandowskiego - Sternik Motorowodny - Podstawowy podręcznik motorowodniaka. Publikacja zawiera podstawowe wiadomości dla bezpiecznego prowadzenia jachtu motorowego. Przedstawia w sposób prosty i przejrzysty podstawową wiedzę potrzebna każdej osobie prowadzącej jacht motorowodny. Książka ta jest bardzo dobrą pomocą dla każdego motorowodniaka, a poprzez swój mały format idealnie nadaje się na zabranie ją na jacht. Uzupełnieniem książki są 2 płyty CD. Na pierwszej mamy podręcznik w formie elektronicznej z dodatkowymi materiałami i animacjami ułatwiającymi przyswojenie wiedzy. Na drugiej płycie DVD znajduje się film instruktażowym przedstawiający podstawowe manewry na małym jachcie motorowodnym, który jest bardzo pomocny szczególnie dla początkujących wodniaków.
Książkę można kupić w sklepie internetowym tutaj.

Czytaj więcej

XXVIII Festiwal Rafa 2008

Zapraszamy na XXVIII Festiwal Rafa 2008do Radomia. Kolejna edycja Radomskich Spotkań z Piosenką Żeglarską "Rafa'2008" odbędzie się 22 listopada. Tegoroczna impreza odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia i Marszałka Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Zapraszamy do Ośrodka Kultury Resursa Obywatelska,ul. Malczewskiego 16.

Czytaj więcej

BoatShow w Poznaniu

Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz firma Interservis zapraszają serdecznie na X edycję Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych BOATSHOW, które odbędą się w dniach 13 – 16 listopada po raz pierwszy w Poznaniu na terenie MTP.

Czytaj więcej

Polska załoga o włos od Wielkiego Finału w Brazylii

Polska załoga Polish Match Tour Racing wystąpiła w regatach Nations Cup, które odbyły się w Irlandii w dniach 22-25 października.
Nations Cup (Puchar Narodów) to rozgrywane co dwa lata Drużynowe Mistrzostwa Świata ISAF (match – racing). Każdy kraj ma prawo wystawić jedną załogę w kategorii open i jedną w kategorii kobiet. Świat podzielono na osiem regionów, tylko zwycięzcy regat w poszczególnych regionach kwalifikują się do wielkiego finału, który rozegrany zostanie w Porto Alegre w Brazylii w roku 2009.

Czytaj więcej

Polska Reprezentacja w regatach Nations Cup w Irlandii!

Polska załoga Polish Match Tour Racing wystąpi w regatach Nations Cup, które odbędą się w Irlandii w dniach 22-25 października br.Nations Cup (Puchar Narodów) to rozgrywane co dwa lata Drużynowe Mistrzostwa Świata ISAF (match – racing). Każdy kraj ma prawo wystawić jedną załogę w kategorii open i jedną w kategorii kobiet.

Czytaj więcej

Przemek Tarnacki drugi w Berlinie

Załoga Tarnacki Racing w składzie Przemysław Tarnacki/Łukasz Wosiński/Jacek Przybylak zajęła drugie miejsce w match racingowych regatach International H-Boot Match Race Championship rozgrywanych na wodach jeziora Wannsee w dniach 18-19 września.

Czytaj więcej

Polish Match Tour wchodzi z finałową faze!

Już w najbliższy weekend, od 13 do 14 września, na Zalewie Zegrzyńskim przy Porcie Jachtowym Nieporęt odbędą się regaty meczowe Polish Match Tour – Nieporęt Match Race Grade3, zaliczane do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Będzie to jednocześnie ostatnia 10 impreza w ramach Polish Match Tour - pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce.

Czytaj więcej

XIII Finał PPJK

W najbliższy piątek (do niedzieli) rozpoczyna się - trzynasty już - finał Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Szesnastu sterników wyłonionych w cyklu dwunastu eliminacji będzie się ścigać o tytułowy Puchar. Wyścigi odbywają się systemem "wyścigu medalowego" zgodnie z dodatkiem Q przepisów ISAF - czyli wyścig floty sędziowany bezpośrednio z wody.

Czytaj więcej

Tarnacki Racing wygrał Gdynia Match Race

Sopocka załoga Tarnacki Racing w składzie Przemysław Tarnacki/Łukasz Wosiński/Marcin Banaszek wygrała match racingowe regaty Gdynia Match Race Grade 3 pokonując w finale 2:0 załogę Marka Stańczyka. Regaty z cyklu Polish Match Tour zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Świata ze współczynnikiem Grade 3. Na zawodach w Gdyni stawiło się 8 czołowych polskich załóg match racingowych oraz jedna ekipa z Finlandii.

Czytaj więcej

Gdynia Match Race

Już w najbliższy weekend, od 29 do 31 sierpnia, przy Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się regaty meczowe Gdynia Match Race – Grade3, zaliczane do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Będzie to jednocześnie kolejna 9 impreza w ramach Polish Match Tour - pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce.

Czytaj więcej

Mateusz i Dominik o krok od podium

Mateusz Kusznierewisz i Dominik Życki wygrali wyścig medalowy, ale pozwoliło im to na awans z 6 pozycja na 4 w końcowej klasyfikacji. Mistrzami olimpijskimi została brytyjska załoga Iain Percy, Andrew Simpson, która dzięki dobremu występowi w finale wyprzedziła prowadzących po 10 wyścigach Szwedów Fredrika Loofa i Andersa Ekstroma.

Czytaj więcej

Dominik i Mateusz na 4 pozycji

Po siedmiu wyścigach nasza załoga w klasie Star zajmuje 4 pozycje. Prowadzi Fredrik Loof i Anders Ekstroem ze Szwecji, na drugim miejscu jest Iain Percy i Andrew Simpson z Wielkiej Brytanii, a trzecia pozycje zajmuje Xavier Rohart i Pascal Rambeau z Francji. Dzisiaj wyścigi w klasie Star zostały odwołane.

Czytaj więcej

Zosia Klepacka popłynie w wyścigu finałowym.

Zosia Klepacka popłynie w finale regat w klasie RS:X, który odbędzie się w środę. W ostatnim wyścigu eliminacji zajęła 17 pozycję.  W klasyfikacji generalnej zajmuje siódma pozycje z 66 punktami. Prowadzi Chinka Jian Yin - 33 pkt.

Czytaj więcej

Mateusz i Dominik lederami klasy Star

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki są liderami po trzech dniach zmagań olimpijskich. Polacy o punkt wyprzedzają Francuzów i o dwa Szwedów. Dotychczasowi liderzy amerykanie  Dane III i Sperry  spadli na piąte miejsce. W czwartym wyścigu Polacy przypłynęli na drugim miejscu ze stratą 39 sekund do pary brazylijskiej Robert Scheidt/Bruno Prada, choć na pierwszym pomiarze czasu byli dopiero na szóstym miejscu.

Czytaj więcej

Rafał Szukiel na 10 pozycji

Rafał Szukiel zakończył udział w regatach Olimpijskich na 10 pozycji. Regaty z powodu zmiennych warunków nie należały do łatwych. Mistrzem olimpijskim został brytyjczyk Ben Ainslie, drugie miejsce zajął  Amerykanin Zach Railey, a brązowy medal wywalczył Francuz Guillaume'a Florenta.

Czytaj więcej

Rafał Szukiel na 7 pozycji po 3 dnia

Rafał Szukiel po dzisiejszych wyścigach zajmuje dalej 7 lokatę. W pierwszym dzisiejszym wyścigu zajął 10 pozycję, zaś w drugim było już trochę gorzej zajął 14 miejsce. W drugim wyścigu mógł być 5, ale zwlekał do ostatniej chwili z wykonaniem kary i minęło go 9 zawodników. Jutro dzień przerwy w regatach w klasie Finn.

Czytaj więcej

Augustów CUP zakończony

Za na mi kolejne regaty z cyklu PPJK. Tym razem AUGUSTÓW CUP. Ci co jeszcze tam nie byli niech żałują. Świetna organizacja i deszcz nagród to to co zawodnicy lubia najbardziej. Pogoda jak zwykle dopisała. Jedynie kierunek wiatru - jez. Necko przy wiatrach innych niż północno zachodnie to trudny akwen - zmusił sędziego do pewnej fantazji w ułożeniu trasy.

Czytaj więcej

Rafał Szukiel na 7 pozycji - Pekin

Rafał Szukiel po 4 wyścigach zajmuje obecnie 7 pozycje w klasyfikacji generalnej. Rafał kończył wyścigi na 19. i 12. miejscach, co przy wczorajszych 3. i 2. wygląda dość słabo. Świetnie za to spisują się Amerykanin Zach Railey, który był dziś dwukrotnie drugi. 

Czytaj więcej

Rafał Szukie liderem po 2 wyścigu- Pekin

W Pekinie ruszyły regaty olimpijskie, po pierwszy wyścigu w klasie Finn Rafał zajmował 3 pozycję.  Pierwszy był Grek Emilios Papathanasiou, zaś drugi był Amerykanin Zach Railey. P W drugim wyścigu był 2 zaraz za Brytyjczykiem Benem Ainslie'em, co dało mu prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Gratulujemy i trzymamy kciuki w następnych biegach.

Czytaj więcej

Gdynia Match Race

Już w najbliższy weekend, od 8 do 10 sierpnia, przy Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się regaty meczowe Gdynia Match Race – Grade3, zaliczane do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Będzie to jednocześnie kolejna 8 impreza w ramach Polish Match Tour - pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce.

Czytaj więcej

PPJK w Augustowie

Zapraszamy na kolejna eliminacje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych do Augustowa w dniach 9-10 sierpnia. Regaty będą rozgrywane na Jeziorze Necko

Czytaj więcej

Najbardziej Rock`n`Rollowy Festiwal Szantowy

Zapraszamy na najbardziej Rock`n`Rollowy Festiwal Szantowy - Rock Szanty Serwy 2008 w dniach 8-9 sierpnia 2008 r. To już V impreza z tego cyklu. Na festiwalu wystąpią takie gwiazdy jak:  EKT Gdynia, Mietek Folk, Mordewind, ODN, Strefa Mocnych Wiatrów, Zejman & Garkumpel.

Czytaj więcej

WIATR i WODA w Gdyni

Zapraszamy na targi Wiatr i Woda - na wodzie. W dniach 7 - 10 sierpnia wszystkich miłośników sportów wodnych zapraszamy do Gdyni. Podczas tegorocznych targów zaprezentują się ponad 90 firm oferujących osprzęt żeglarski, motorowodny, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, odzież sportową i turystyczną, sprzęt do nurkowania.

Czytaj więcej

Żeglarskie emocje Pucharu Świata na wyciągnięcie ręki

Już w najbliższy weekend, od 2 do 3 sierpnia, przy Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się regaty meczowe, zaliczane do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Będzie to jednocześnie 7 impreza w ramach Polish Match Tour - pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych

Zapraszamy na Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych i klasy Micro, Błękitna Wstęga jeziora Niegocin w klasach: Omega Sport, Omega Standard, Skippi 650. Regaty zaczynają się 23 lipca na jeziorze Niegocin.

Czytaj więcej

PPJK - kolejna eliminacja

Wraz z organizatorem Pucharu Polski Jachtów Kabinowych zapraszamy na regaty z cyklu PPJK. Regaty odbędą się 11-13 lipca w Braniewie nad Zalewem Wiślanym Nazwa imprezy -  Puchar Banku Zachodniego WBK/ II Regaty Marszałkowski.

Czytaj więcej

MŚ klasy Micro zakończone

32 Mistrzostwa Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP zakończone! Punktualne rozpoczęcie ostatniego, sobotniego wyścigu w ustalonym czasie stało przez chwilę pod znakiem zapytania: kiedy jachty na pełnym kursie dopływały z Gdyni na akwen regatowy w pobliżu sopockiego molo, od Gdyni w kierunku Gdańska przesuwała się dynamicznie burzowo-deszczowa chmura.

Czytaj więcej

Czwarty dzień MŚ klasy Micro

Czwarty dzień 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP, to dwa około godzinne wyścigi, rozegrane przy wietrze 3-4 Bf. Miejscami wiatr przybierał na sile, szczególnie przed startem do pierwszego w tym dniu wyścigu.

Czytaj więcej

Trzeci dzień MŚ klasy Micro

W trzecim dniu 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP, przy wietrze od 1 do 2 Bf, rozegrano jeden, długi wyścig. Start, trwającego blisko trzy godziny biegu, ustawiony był przy porcie w Gdyni.

Czytaj więcej

Drugi dzień Mistrzostw Świata w klasie Micro

Drugi dzień 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP upłynął w pełnym słońcu, przy stabilniejszym niż pierwszym dniu wietrze od 1 do 2 Bf.

Czytaj więcej

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata Klasy Micro

W pierwszym dniu 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP w Sopocie w trudnym, często zmieniającym kierunek i słabym wietrze rozegrano 3 wyścigi. Komisja sędziowska nie miała łatwego zadania: pierwszy start przerywany był dwa razy. Trasę skracano w pierwszym i trzecim wyścigu.

Czytaj więcej

Piotr Myszka wygrał Kieler Woche

Piotr Myszka wygrał regaty Kieler Woche, w tym roku zawodnicy RSX Team pokazali klasę. Przemek Miarczyński był drugi, wśród kobiet Ania Galecka skończyła regaty na drugim miejscu, a Marta Hlavaty na trzecim miejscu. Za to Małgosia Białecka wygrała w wyścigu medalowym.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata w klasie Micro

Oczekiwane przez polskie środowisko żeglarskie, 32 Mistrzostwa Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP w Sopocie już za kilka dni! Trwają ostatnie przygotowania: Sopot Match Racing Center oraz Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro jako organizatorzy tej prestiżowej imprezy, postawili sobie wysoko poprzeczkę.

Czytaj więcej

Ericsson Racing Team w Sopocie

Jacht Ericsson Racing Team klasy VOR 70, który przygotowuje się do jesiennych regat dookoła świata Volvo Ocean Race 2008/2009 cumuje w sopockim Sefinir Yacht Club. Jacht jest elementem wydarzenia promocyjnego organizowanego przez Ericsson Sp. z o.o., D&M Advertising i Sopot Match Racing Center. Jednostka wraz z załogą można oglądać do soboty przy sopockim.

Czytaj więcej

PPJK w Rynie

Wraz z organizatorem Pucharu Polski Jachtów Kabinowych zapraszamy na regaty z cyklu PPJK. Regaty odbędą się 14-15 czerwca /sobota-niedziela/ w Rynie na zalewie Ryńskim. Nazwa imprezy - Tarcza Komtura oprócz sportowej walki obiecuje też niezła balangę na zamku.

Czytaj więcej

Rafał zdobył Puchar PZŻ

 W klasie Finn, po rozegraniu dziesięciu wyścigów poznaliśmy ostateczne wyniki walki o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Zwyciężył Rafał Szukiel, nasz reprezentant na Igrzyska Olimpijskie w Chinach. Drugiej miejsce zajął Piotr Kula. Na trzeciej pozycji finiszował Michał Strusiński.

Czytaj więcej

Srebro Dominika i Mateusza

Polska załoga w klasie Star zdobyła srebrny medal  regatach Delta Lloyd rozgrywanych w Holandii. W niedzielę odbył się ostatni, finałowy wyścig regat Pucharu Świata. Żeglowaliśmy przy bardzo silnym wietrze dochodzącym w szkwałach do 25 węzłów. Na starcie stanęło 10 najlepszych załóg.
www.kusznierewicz.era.pl

Czytaj więcej

Przemek z brązowym medalem ME

Przemysław Miarczyński zdobył brazowy medal mistrzost Europy w klasie RSX.  Mistrzem Europy został Portugalczyk, który od lat depcze Przemkowi po piętach, Joao Rodrigues. Poza podium, na czwartym miejscu uplasowała się Zofia Klepacka. W czołowej dziesiątce zajęli miejsca także Piotr Myszka (wicemistrz Europy sprzed roku) i Małgorzata Białecka, która świetnie wróciła do formy po złamaniu żeber.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Europy RSX - dzień 4.

Po 4 dniach Mistrzostw Europy nasza reprezentantka Zosia Klepacka jest na 1 miejscu w klasyfikacji generalnej. Przemek Miarczyński i Piotr Myszka zajmują obecnie w klasyfikacji 5 i 6 miejsce.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Europy RSX - dzień 3.

Po 3 dniach mistrzostw Europy w klasie RSX Zofia Klepacka i Przemek Miarczyński awansowali na 3 miejsca. Na czele stawki wśród kobiet Francuzka  Faustine Merret, a wśród panów  Julien Bontemps również z Francji. Pozostali nasi zawodnicy Piotr Myszka i Łukasz Grodzicki zajmują 7 i 11 miejsce.

Czytaj więcej

Mateusz i Dominik Mistrzami Świata

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zostali mistrzami świata klasie STAR, w regatach rozgrywanych na wodach zatoki Biscayne. To wielki sukces naszej załogi, serdecznie gratulujemy !
W zeszłym roku nasza załoga zajęła 6 miejsce, a teraz wielki sukces.

Czytaj więcej

Dominik i Mateusz na II miejscu MŚ

Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz awansowali po czwartym dniu regat na Florydzie na II miejsce. Po dniu przerwy nasz załoga zajęła 3 miejsce w czwartym wyścigu po dramatycznej walce przytrudnych warunkach i zmiennym wietrze.

Czytaj więcej

Nasza załoga w klasie Star prowadzi po dwóch dniach MŚ

Mateusz i Dominik prowadzą po dwóch dnia w mistrzostwach świata rozgrywanych na Florydzie.
Na drugiej pozycji są Włosi, Diego Negri z Luigi Vialle  Dwukrotnie kończyli wyścigi na trzecim miejscu. Na trzecim miejscu są Amerykanie, Mark Medeblatt i Mark Struby. Oba wyścigi ukończyli w pierwszej dziesiątce. To dopiero początek regat ale trzymamy kciuki. Więcej informacji na pod tym adresem.

Czytaj więcej

Dominik i Mateusz na MŚ w klasie Star

Na wodach zatoki Biscayne /Floryda/ rozegrano pierwszy wyścig mistrzostw świata klasy Star.
Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki wygrali pierwszy wyścig pokonując 111 załóg z 31 państw.

Czytaj więcej

Festiwal "Szantki" 2008

W dniach 4-5 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się XX Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej "Szantki 2008".
Więcej informacji na temat festiwalu pod adresem  http://www.mok.com.pl/szantki/

Czytaj więcej

Zosia i Przemek na podium w Pucharze Księżnej Zofii

Przemek Miarczyński  (SKŻ Hestia Sopot) zajął 2 miejsce, a Zosia Klepacka (YKP Warszawa) zajęta 3 miejsce wśród kobiet. Nagrody zostały wręczone przez parę królewską.

Czytaj więcej

Warszawski Licealny Przegląd Szantowy

W dniu 8 marca w warszawskiej Tawernie Gniazdo Piratów  przy ulicy Ogólnej 5 odbędzie się Warszawski Licealny Przegląd Szantowy "Warszanta". Wstęp wolny zapraszamy już od godz. 10 do godz. 21.

Czytaj więcej

Awans Dominika i Mateusza na 6 pozycje

Dziś odbył się drugi wyścig rozpoczętych w niedzielę regat Bacardi Cup 2008 rozgrywanych na wodach zatoki Biscayne (Miami). W dzisiejszym wyścigu Mateusz i Dominik zajęli 8. miejsce i awansowali w klasyfikacji generalnej na 6. pozycję! Przypomnijmy, że w tych prestiżowych zawodach startuje w tym roku 118 załóg.

Czytaj więcej

Baccardi Cup w Miami

Mateusz Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki startują w 81 edycji regat Baccardi Cup. W tym roku wystartuje 118 załóg z całego świata. W tym roku nie będzie podziału na grupy - wszyscy razem!  Trzymamy kciuki za naszą załogę.

Czytaj więcej

XX Targi Wiart i Woda

W dniach 13 -16 marca 2008 roku w Warszawie w Centrum EXPO XX przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbędą się jubileuszowe XX Targi WIATR i WODA. Na imprezie spotkają się przedstawiciele branży i miłośnicy sportu i rekreacji na wodzie z całej Polski. Tegoroczna edycja targów zapowiada się niezwykle interesująco ze względu na rekordową liczbę wystawców i atrakcyjny wielowątkowy program spotkań, pokazów i premier. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.

Czytaj więcej

Łukasz Zakrzewski zdobył srebro!

Łukasz Zakrzewski zdobył srebrny medal mistrzostw świata w klasie DN rozgrywanych w Lipnie. W ostatnim wyścigu przy słabym wietrze spowodowały w tym jednym wyscigu istotne przetasowania w czolowce.

Czytaj więcej

Polki górą

Jak podaje strona zagle.com.pl wszystkie medale bojerowych mistrzostw świata i Europy juniorów w klasie Ice-Optimist, które odbywały się na Zalewie Siemianówka przy granicy z Białorusią, zdobyły Polki. Złoty wywalczyła Sara Piasecka (Baza Mrągowo), srebrny Antonina Marciniak (Pałac Młodzieży Olsztyn), zaś brązowy Zuzanna Rybicka (Nauticus Olsztyn). Wielkie brawa dla naszych dziewczyn.

Czytaj więcej

Podręcznik dla Radiooperatorów SRC

Ukazało się nowe wydanie Podręcznika dla radiooperatorów SRC, wydane przez firmę Morka. Nowe wydanie książki wraz z płytą CD, jest rozszerzone i uaktualnione.  Omówiono w nim tematy potrzebne dla osób zainteresowanych zdobyciem certyfikatu SRC takie jak GMDSS, radiotelefon VHF, DSC, Navtex, radiopławy EPIRB oraz transponder radarowy SART.

Czytaj więcej

Recencje książek żeglarskich