MENU

Żeglarskie dzieci opanowały Iławę. Wielki Finał PGE PolSailing przeszedł do historii!

2023-09-18
Żeglarskie dzieci opanowały Iławę. Wielki Finał PGE PolSailing przeszedł do historii!
Foto: Szymon Sikora

Ponad 100 młodych adeptów żeglarstwa oraz rzesze mieszkańców Iławy i turystów wzięło udział w Wielkim Finale PGE PolSailing. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznych, bezpłatnych zajęć dla dzieci prowadzonych w 34 ośrodkach w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. W Iławie nie zabrakło atrakcji na wodzie, jak i na brzegu, gdzie stanęło żeglarskie miasteczko.

Do Iławy przyjechało ponad 100 młodych żeglarzy z 27 ośrodków szkoleniowych z całej Polski. Towarzyszyli im koordynatorzy regionalni programu PGE PolSailing, instruktorzy oraz rodzice, którzy żywiołowo kibicowali swoi dzieciom, dla których były to pierwsze w życiu regaty. Wszystkiemu towarzyszyły niezapomniane emocje, radosne wspomnienia i setki uśmiechów na twarzach uczestników.

Zanim rozpoczęto rywalizację na wodzie, młodzi żeglarze swoją przygodę rozpoczęli od wyzwań na „żeglarskiej mapie skarbów”. Zabawa polegała na przejściu pięciu żeglarskich stacji pod okiem instruktorów, zebrania pieczątek, które były gwarantem otrzymania nagród. Tor skimboardowy, strefa eSailingowa DigiSail, zdalnie sterowane jachty, trampolina oraz trickboard - takie atrakcje były zapewnione przez cały finałowy dzień PGE PolSailing, nie tylko dla uczestników programu, ale też dla mieszkańców i turystów. A wszystko działo się w Ekomarinie w Iławie i przylegającej do niej „dzikiej plaży”.

W czasie, gdy miasteczko regatowe tętniło życiem, adrenaliny sportowej na wodzie nie było końca. Przy pomoście na „dzikiej plaży” w systemie pucharowym odbywały się regaty w windsurfingu oraz w klasie Optimist. Watr nie był niestety łaskawy dla żeglarzy, było go za mało, aby popływać na żaglach, jednak kreatywności organizatorom nie zabrakło. Rywalizacja została delikatnie zmodyfikowana - windsurferzy ścigali się leżąc na deskach i wiosłując, zaś optimiściarze wyścig przepłynęli na żaglach wspomagając się jednak pagajami. W całym wydarzeniu najważniejsza była zabawa, radość i uśmiechy na twarzach dzieci. Najlepsi zostali nagrodzeni pucharami, ale żaden uczestnik nie opuścił Iławy bez medalu pamiątkowego.

- Było ekstra. Szkoda, że zabrakło wiatru, ale i tak można było się pościgać. Wygrałam i bardzo się z tego cieszę. Dobrze się bawiłam przez cały dzień i nie żałuję, że zapisałam się na zajęcia żeglarskie. Uczęszczałam na zajęcia w Kołobrzegu, byli fajni instruktorzy, poznałam mnóstwo kolegów i koleżanek. Żeglarstwo jest super, są same pozytywne emocje, a wody wcale nie trzeba się bać – mówi Magdalena Luch z Kołobrzegu, zwyciężczyni regat w klasie Optimist dziewcząt.

- Nawet nie wiedziałam, że mam tak silne ręce – śmieje się Olga Hała z Poznania, triumfatorka regat w windsurfingu. – Cieszę się, że na podium stanęłam z moją siostrą Anią. Windsurfing daje dużo pozytywnych emocji, a kiedy pływam jestem szczęśliwa – dodaje Olga.

- Najfajniejsze w żeglarstwie jest to, że uczy samodzielności. Ma się przeczucie, że człowiek da radę, że potrafi
– dodaje Lucjan Gajdowski z Kołobrzegu, zwycięzca regat w klasie Optimist chłopców.

Foto: Szymon Sikora - Podium Windsurfing chłopcy.

Finał PGE PolSailing to prawdziwie żeglarskie święto. Wydarzenie było otwarte dla mieszkańców i turystów, a każdy widz znalazł odpowiednie dla siebie atrakcje, by móc zbliżyć się do sportów wodnych. Na Jezioraku była możliwość wzięcia udziału w rejsie jachtem, spróbowania swoich sił na dużym, wieloosobowym supie, czy kibicowanie żeglarzom od strony wody przykładowo na kajaku. W miasteczku regatowym o swojej przygodzie z żeglarstwem regatowym opowiadali Aleksandra Melzacka - olimpijka z Tokio w klasie 49erFX oraz Piotr Myszka, dwukrotny olimpijczyk i wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w windsurfingu. Dostępna była również strefa chillout, stoisko gastronomiczne Polskiego Karpia, a cały dzień został zwieńczony ogniskiem.

- Przede wszystkim chciałbym podziękować Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu, za to, że Iława znalazła się na mapie Wielkiego Finału PGE PolSailing. Konsekwentnie rozwijamy w naszym mieście żeglarstwo, stwarzamy tutaj dobre możliwości do uprawiania tego sportu, mamy wszak Jeziorak, który jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Przykładem jest miejsce, w którym się znajdujemy - Ekomarina, sfinansowana między innymi z budżetu miasta. Cieszę się, że tylu młodych adeptów żeglarstwa przyjechało do Iławy i mam nadzieje, że ta pasja zostanie z nimi na dłużej - komentuje Burmistrz Miasta Iławy Dawid Kopaczewski.

- Za nami Wielki Finał PGE PolSailing. Wspaniały projekt, wspaniały program i wspaniały finał rozegrany tutaj w Iławie, gdzie młodzi adepci żeglarstwa z całej Polski pojawili się, żeby wyłonić tych najlepszych. Ale tak naprawdę najlepsi są wszyscy, którzy rozpoczęli swoją przygodę z żeglarstwem. Najważniejsza jest bowiem współpraca, możliwość pokazania żeglarstwa w całej swojej okazałości. Uśmiechnięte twarze młodych ludzi, ich rodziców i mieszkańców Iławy, którzy tłumnie przyszli na dzisiejsze wydarzenie, żeby kibicować i, jak wierzę, zainspirować się do żeglarstwa. Finał PGE PolSailing spełnił swoje zadania - będziemy kontynuować, upowszedniać żeglarstwo i do żeglarstwa zapraszamy, bo można je uprawiać w każdym wieku i do końca życia - podsumowuje wydarzenie Prezes PZŻ - Tomasz Chamera.

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami sportowymi oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Podstawą programu edukacji żeglarskiej jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.

Wyniki:
KLASA OPTIMIST:
Dziewczynki:

 1. Magdalena Luch Uczniowski Klub Żeglarski Błękitni Kołobrzeg
 2. Janina Pobłocka Yacht Club Rewa
 3. Marta Michalska Stowarzyszenie Sportów Wodnych - Mos Iława

Chłopcy:

 1. Lucjan Gajdowski Uczniowski Klub Żeglarski Błękitni Kołobrzeg
 2. Wojciech Osika UKS FALA Trzebież
 3. Maurycy Kotecki Sindbad Sailing Białobrzegi

WINDSURFING:
Dziewczynki:

 1. Olga Hała AZS Sailing Team Poznań
 2. Anna Hała AZS Sailing Team Poznań

Chłopcy:

 1. Bartosz Pracki, Kalisz Kaliski Okręgowy Związek Żeglarski
 2. Jan Ruciński Stowarzyszenie Sportów Wodnych - Mos Iława
 3. Kazimierz Nowakowski KS "Drukarz" Warszawa
   
Recencje książek żeglarskich