MENU

Recenzje książek żeglarskich

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek o tematyce żeglarskiej. To bardzo dobrze, że mamy wybór tytułów, które pozwalają poszerzyć wiedzę żeglarską. Abyście nie zaginęli w całej masie podręczników, wspomnień, relacji z regat i rejsów, powieści przygotowaliśmy dla Was subiektywne recenzje wybranych przez nas książek.

Zapraszamy do lektury!


SZUKAJ:200 Rad dla skipperów

200 Rad dla skipperów

Jak błyskawicznie poszeżyć swoją wiedzę żeglarską

Tom Cunliffle

ocena: 4.5

200 rad  dla skiperów to poradnik, który zawiera bardzo przydatne informacje zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych skiperów. Porady są przedstawione prostym językiem, krótko i zwięźle. Jak zaznacza autor nawet, jeśli posiadamy spore doświadczenie, warto przyjrzeć się innemu punktowi widzenia na to samo zagadnienie.

Czytaj więcej

Bornholm i archipelag Ertholmene

Bornholm i archipelag Ertholmene

Przewodnik żeglarski

Marcin Palacz

ocena: 4.5

Kolejny przewodnik żeglarski Marcina Palacza, tym razem przedstawia Bornholm i archipelag Ertholmene. Książka to raczej kompendium wiedzy, które jest potrzebna podczas rejsu na Bornholm. Znajdziemy tutaj wiele informacji ogólnych na temat wyspy, turystycznych, ale przede wszystkim żeglarskich wraz ze szczegółowymi opisami portów. Autor pominął najmniejsze przystanie dla łodzi, których i tak na 99% żeglarze nie odwiedzą.

Czytaj więcej

Czytanie z chmur

Czytanie z chmur

Jak przewidywać pogodę

Oliver Perkins

ocena: 4.5

W dobie powszechnego Internetu, gdzie prognozy pogody są dostępne łatwo i szybko, nawet na otwartym morzu, książka ta wydaję się zbędna. Moim zdaniem jednak wiedza w niej przedstawiona może być na wagę złota, gdy z różnych względów nie mamy aktualnej prognozy. 

Czytaj więcej

Dookoła świata o tak, o...

Dookoła świata o tak, o...

Dzienniki Oceaniczne

Dobrochna Nowak, Szymon Kuczyński

ocena: 3.0

Książka ta nie jest relacją jednej osoby. To opowieść żeglarskiego duetu Szymona i Dobrochny zwanego  „Zew Oceanu” o tym, jak fajne jest żeglarstwo. O tym, że można do niego podchodzić na wiele sposobów i realizować je w różnej formie. Że nie potrzeba do tego fortuny – chociaż nie da się ukryć, że wszystko ma swoją cenę.

Czytaj więcej

Grecja dla żeglarzy

Grecja dla żeglarzy

Tom 4 - Grecja Północna, Wyspy Egejsie (północne i wschodnie), Kreta

Elżbieta Kasperaszek, Piotr Kaperaszek

ocena: 4.5

Grecja to kraj bardzo chętnie odwiedzany przez polskich żeglarzy, mimo że nie oferuje żeglarzom bogatej infrastruktury żeglarskiej. Przyciąga on jednak do siebie za sprawą przepięknych widoków, kryształowo czystego morza, zabytków, sympatycznych i otwartych ludzi czy prostej, ale jakże smacznej kuchni.

Czytaj więcej

Manewry Portowe

Manewry Portowe

Podręcznik RYA

Rob Gibson

ocena: 4.0

Wykonanie bezpiecznego i dobrego manewru podejścia do kei czy odejścia od niej, daje bardzo dużo satysfakcji zarówno skiperowi, jak i jego załodze. Szczególnie, że manewrowanie w porcie w szczycie sezonu, przy wielu obserwatorach i trudnych warunkach atmosferycznych może być dużym wyzwaniem. Cała sztuka tkwi w dobrym zaplanowaniu manewru oraz przewidywaniu tego, co może się zdarzyć. Nie bez znaczenia jest też znajomość właściwości nautycznych jachtu. Ten ostatni element jest często pomijany przez skiperów.

Czytaj więcej

Manewry w porcie

Manewry w porcie

Krok po kroku

Lars Bolle, Klaus Andrews

ocena: 4.5

Manewry w porcie bywają trudne. Ciasny i nieznany port, duży ruch, ciężkie warunki czy brak umiejętności załogi to wszystko elementy, które mają istotny wpływ na  manewrowanie jachtem w porcie. Tutaj z pomocą przychodzi książka Manewry w porcie – Krok po kroku.

Czytaj więcej

Morskie żeglarstwo turystyczne

Morskie żeglarstwo turystyczne

Podręcznik RYA

Jeremy Evans

ocena: 4.5

Według autora Morskie żeglarstwo turystyczne, to książka przeznaczona dla osób, które pragną samodzielnie prowadzić niewielki i średni jacht na morzu. Celem książki jest przekazanie podstawowych informacji z zakresu obsługi jachtu pod żaglami i na silniku, a także niezbędnej wiedzy potrzebnej do bezpiecznego i komfortowego pływania.

Czytaj więcej

Nawigacja

Nawigacja

Podręcznik RYA

Melanie Bartlett

ocena: 4.5

Nawigacja bardzo się zmieniła na przestrzeni lat. Wielu żeglarzy wykorzystuje dziś elektroniczne urządzenie do prowadzenia nawigacji, jednak tradycyjne metody wciąż są aktualne i gdy elektronika zawiedzie pozwalają na bezpieczne dotarcie do portu.

Czytaj więcej

Omega

Omega

Klasa narodowa

Jarosław Cieślak

ocena: 4.0

Omega. Któż z braci żeglarskiej nie słyszał tej nazwy, a kto z nas nie pływał na tym jachcie. Wielu albo stawiało swoje pierwsze kroki na tej łódce, czy startowało w swoich pierwszych regatach klubowych właśnie na Omedze. A może odbyło na niej swój pierwszy mazurski rejs? Omega to jacht, który zapisał się pamięci nie jednego z nas, ale czy tak naprawdę znamy ten jacht i jego historię? Czy wiemy, co się dzieje z Omegą dzisiaj, gdy na naszych jeziorach pływa tyle nowoczesnych konstrukcji?

Czytaj więcej

Recencje książek żeglarskich