MENU

Recenzje książek żeglarskich

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek o tematyce żeglarskiej. To bardzo dobrze, że mamy wybór tytułów, które pozwalają poszerzyć wiedzę żeglarską. Abyście nie zaginęli w całej masie podręczników, wspomnień, relacji z regat i rejsów, powieści przygotowaliśmy dla Was subiektywne recenzje wybranych przez nas książek.

Zapraszamy do lektury!


SZUKAJ:200 Rad dla skipperów

200 Rad dla skipperów

Jak błyskawicznie poszeżyć swoją wiedzę żeglarską

Tom Cunliffle

ocena: 4.5

200 rad  dla skiperów to poradnik, który zawiera bardzo przydatne informacje zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych skiperów. Porady są przedstawione prostym językiem, krótko i zwięźle. Jak zaznacza autor nawet, jeśli posiadamy spore doświadczenie, warto przyjrzeć się innemu punktowi widzenia na to samo zagadnienie.

Czytaj więcej

Dookoła świata o tak, o...

Dookoła świata o tak, o...

Dzienniki Oceaniczne

Dobrochna Nowak, Szymon Kuczyński

ocena: 3.0

Książka ta nie jest relacją jednej osoby. To opowieść żeglarskiego duetu Szymona i Dobrochny zwanego  „Zew Oceanu” o tym, jak fajne jest żeglarstwo. O tym, że można do niego podchodzić na wiele sposobów i realizować je w różnej formie. Że nie potrzeba do tego fortuny – chociaż nie da się ukryć, że wszystko ma swoją cenę.

Czytaj więcej

Manewry w porcie

Manewry w porcie

Krok po kroku

Lars Bolle, Klaus Andrews

ocena: 4.5

Manewry w porcie bywają trudne. Ciasny i nieznany port, duży ruch, ciężkie warunki czy brak umiejętności załogi to wszystko elementy, które mają istotny wpływ na  manewrowanie jachtem w porcie. Tutaj z pomocą przychodzi książka Manewry w porcie – Krok po kroku.

Czytaj więcej

Polskie wybrzeże Bałtyku

Polskie wybrzeże Bałtyku

Zalew Szczeciński, porty otwartego morza, Zatoka Gdańska, Zalew Wiślany

Marcin Palacz

ocena: 4.5

Przewodnik żeglarski Polskie wybrzeże Bałtyku to bardziej locja dla żeglarzy niż przewodnik. W książce jest wiele informacji, których nie ma w oficjalnych locjach Bałtyku pisanych dla dużych statków. Na początku znajdziemy rozdział pt. „Informacje ogólne”, gdzie autor zawarł szereg informacji o polskim wybrzeżu, mapach, komunikacji, strefach zamknięty czy morskich służbach ratowniczych.

Czytaj więcej

Radiooperator bliskiego zasięgu SRC

Radiooperator bliskiego zasięgu SRC

Piotr Lewandowski

ocena: 4.5

W tej chwili jeden z najlepszych podręczników do nauki na stopień radiooperatora bliskiego zasięgu SRC (Short Range Certificate). Wydanie IV zostało napisane przez autora praktycznie od nowa z uwzględnieniem cennych uwag przekazanych przez ludzi zawodowo zajmujących się komunikacją radiową na morzu. Książka jest napisana językiem prostym i przystępnym dla każdego.

Czytaj więcej

Sternik Motorowodny

Sternik Motorowodny

Podstawowy podręcznik dla motorowodniaków

Piotr Lewandowski

ocena: 4.5

Jest to kolejne wydanie popularnego podręcznika dla osób chcących zdobyć pierwszy stopień motorowodny. Jak informuje podtytuł to podstawowy podręcznik, czyli zawiera zakres wiedzy zgodny z nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi na sternika motorowodnego, w tym podstawowe zagadnienia z nawigacji i pływania w porze dziennej po morzu.

 

Czytaj więcej

Wielkie Jeziora Mazurskie

Wielkie Jeziora Mazurskie

Od Pisza i Karwicy przez Mikołajki, Ryn, Giżycko do Węgorzewa

Krzysztof Siemieński

ocena: 4.5

Wielkie Jeziora Mazurskie (WJM) to miejsce gdzie niejeden z nas był, a wielu zdobywało tam swoje pierwsze szlify żeglarskie. Wielkie Jeziora Mazurskie zmieniają się od lat, przybywa nowych portów, przystani i atrakcji nie tylko dla żeglarzy. A mimo to ciągle pozostają tam miejsca, które warto odwiedzić lub odkryć na nowo. Każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie.

Czytaj więcej

Wypadki jachtów morskich

Wypadki jachtów morskich

Opis i analiza przyczyn zdarzeń

Małgorzata Czarnomska

ocena: 4.0

Na morzu wypadki jachtów to temat, który zawsze przyciąga uwagę wielu osób, nawet tych nie związanych na co dzień z morzem. W wydanej w 2020 roku książce „Wypadki jachtów morskich” kapitan Małgorzata Czarnomska przybliża ten temat.

Czytaj więcej

Zapiski z dziennika żeglarza samotnika

Zapiski z dziennika żeglarza samotnika

Subiektywna relacja z przygotowań i przebiegu transatlantyckich regat samotników OSTAR

Krystian Szypka

ocena: 4.5

Zapiski z dziennika żeglarza samotnika to historia z przygotowań i przebiegu transatlantyckich regat samotników OSTAR. Ze względu na swój charakter, trasę i akwen OSTAR to jedne z najtrudniejszych regat samotników na świecie. Regaty odbywają się pod wiatr, pod falę, naprzeciw nadciągającym nieustannie niżom i przeciw silnym prądom atlantyckim.

Czytaj więcej

Zostań dobrym instruktorem żeglarstwa

Zostań dobrym instruktorem żeglarstwa

Poradnik dla żeglarzy chcących przekazać swoją wiedzę innym

Piotr Lewandowski

ocena: 5.0

Naszym zdaniem obowiązkowy podręcznik dla każdego instruktora żeglarstwa. Nie tylko dla początkujących, ale też dla tych, którzy szkolą już od wielu lat. Autor w bardzo przystępny sposób przedstawia wiele zagadnień związanych z nauką żeglarstwa, dzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat procesu szkolenia.

Czytaj więcej

Żeglarz Jachtowy

Żeglarz Jachtowy

Bartłomiej Czarciński, Piotr Lewandowski

ocena: 5.0

Jeden z wielu podręczników dostępnych na rynku, ale czy warto go wybrać? Naszym zdaniem tak, ponieważ jest napisany prostym językiem, który wiele trudnych dla początkujących żeglarzy spraw przedstawia w bardzo klarowny sposób. Książka zawiera niezbędne informacje potrzebne do żeglowania po wodach zarówno śródlądowych, jak i morskich.

Czytaj więcej

Żeglowanie po Karaibach

Żeglowanie po Karaibach

Martynika - Grenada - Barbados

Tomasz Bednarczyk

ocena: 4.0

Karaiby to bogactwo różnorodności i raj nie tylko dla żeglarzy. Dla wielu z nas to ciągle odległe, egzotyczne i trochę tajemnicze miejsce, choć coraz bardziej popularny kierunek na spędzenie urlopu pod żaglami. „Żeglowanie po Karaibach” to pozycja, która przybliża nam ten rejon świata i pozwala na poznanie go od strony żeglarskiej.

Czytaj więcej

Życiorys wiatrem pisany

Życiorys wiatrem pisany

Jacek Zyśk

ocena: 4.5

Jest to wywiad rzeka z Czesławem Marchajem przeprowadzony przez Jacka Zyśka. Z człowiekiem, który w swoim życiu przeszedł tak wiele ciekawych i dramatycznych historii, że można by nimi obdzielić kilka osób. Czesław Marchaj był pasjonatem szybownictwa i żeglarstwa. Jest autorem ponad 60 publikacji i kilku książek, między innymi kultowych dla żeglarzy „Teorii żeglowania" oraz „Dzielności morskiej".

Czytaj więcej