MENU

Bandera

Bandera - jest to flaga o barwach państwowych, podnoszona na statkach wodnych w celu oznaczenie przynależności państwowej, rodzaju żeglugi (morska lub śródlądowa), a czasem również oznaczenia charakteru służby (bandera wojenna, handlowa, sportowa itp.)
Flaga - jest to płat tkaniny o barwach wynikających z tradycji narodowych, zatwierdzonych przez parlament do użytku obywateli i rządu. Jest ona wówczas flagą państwową.
Należy pamiętać, że bandera jest flagą, lecz nie każda flaga jest banderą, najlepszym przykładem jest flaga Polski. W Polsce z odzyskania niepodległości w 1918 roku nasza flaga narodowa mogła być jedynie banderą dla statków śródlądowych, gdyż na Morzu Bałtyckim i Północnym flaga biało-czerwona była już używana, jako flaga pilotowa. Dlatego dla statków morskich dodano Herb państwowy na środku białego pasa flagi. Zastrzeżono jednak używanie takiej bandery tylko dla statków żeglugi pełnomorskiej.

Polska Bandera

 Zgodnie z zasadami etykiety jachtowej banderę podnosi się:

 1. Na jachtach żaglowych jednomasztowych:
  • na drzewcu flagowym na rufie (flagsztoku), przy ożaglowaniu bermudzkim;
  • pod pikiem gafla na flaglince, przy ożaglowaniu gaflowym;
 2. Na jachtach żaglowych dwumasztowych:
  • na topie bezanmasztu;
 3. Na jachtach motorowych:
  • na drzewcu flagowym na rufie lub na nadbudówce.


Na jachtach śródldowych bandery nie podnosi się, ze względu na małe rozmiary jednostki. W klubie na przystani lub na obozach żeglarskich banderę podnosi się na maszcie flagowym pod pikiem gafla, zaś na maszcie na lądzie podnosi się na topie masztu. Banderę na jachcie morskim stojącym w porcie podnosi się o 8 rano i opuszcza o zachodzie słońca. Tak sama robi się to na obozach żeglarskich, co jest miłym akcentem tradycji żeglarskiej. Należy pamiętać, że podczas podnoszenia i opuszczania bandery należy przyjąć postawę zasadniczą, nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy członkiem klubu, czy uczestnikiem obozu.

Salutowanie banderą

Salutowanie banderą polega na opuszczeniu bandery do 1/3 wysokości, na jakiej była podniesiona i podniesieniu jej do góry jednocześnie z banderą, której oddawano salut lub po minięciu trawersu salutowanego obiektu lądowego. W trakcie żeglugi salutowanie banderą przez jachty obowiązuje przy spotkaniu z okrętami wojennymi i przy mijaniu bander wojennych na obiektach lądowych, jeżeli przepływamy obok nich. Należy również salutować mijane jachty. Obecnie z uwagi na zwiększenie się ilości jachtów salut banderą został zastąpiony przez pozdrawianie się ruchem ręki.
Salutowanie obowiązuje w trakcie parad morskich z udziałem znaczących osobistości: głów państw, naczelnych dowódców lub dowódcy Marynarki Wojennej. Jeżeli to jest możliwe wówczas przy salucie banderą załoga powinno być ustawiona w szeregu na prawej burcie.

Bandera w czasie żałoby

Bandera jako znak żałoby jest opuszczona do połowy masztu lub flagsztoka. Znak żałoby obowiązuje jachty gdy:

 • żałoba została ogłoszona jako państwowa,
 • żałoba została ogłoszona przez Klub (obowiązuje jachty klubowe),
 • nastąpił w trakcie żeglugi wypadek śmiertelny,
 • żałoba jest ogłoszona w porcie odwiedzanym.