MENU

Altocumulus

Altocumulus (Ac) -  Chmura średnia, kłębiasta, biała lub szara warstwa albo ławica chmur, na ogół wykazująca cienie, złożona z rozległych płatów, wydłużonych równoległych walców itp., które mogą być rozdzielone pasmami czystego nieba. Altocumulus na ogół pojawia się, jako rozległa warstwa chmury złożonej z mniej lub bardziej regularnych mniejszy elementów. Podobnie jak w przypadku stratocumulusa i cirrocumulusa, mogą to być niewielkie zaokrąglone kłęby, większe i płaskie placki bądź rozległe wały chmur.
Płaty chmur altocumulus są często obserwowane równocześnie na dwóch lub więcej poziomach. Chmury te występują również w postaci ławic, mających kształt soczewki lub migdału, często bardzo wydłużonych, o wyraźnych zarysach. Pewne rodzaje chmur altocumulus przybierają kształty małych odosobnionych kłaczków, których dolne części są nieco postrzępione, chmurom tym towarzyszą często włókniste smugi. Również rzadko altocumulus ma wygląd szeregu wieżyczek wyrastających ze wspólnej podstawy.
Podobnie jak statocumulus i cirrocumulus altocumulus powstaje albo wskutek rozpadania się istniejącej chmury, szczególnie altostratusa albo w wyniku wznoszenia się wilgotnej masy powietrza. Kiedy jednolita warstwa chmury wypromieniowuje ciepło z górnej powierzchni w przestrzeń ma tendencje do rozpadania się na mniejsze komórki konwekcyjne. Chmura gęstnieje w środku każdej komórki, a rozprasza się wokół brzegów i przekształca się w altocumulusa.
Chmury altocumulus są zbudowane zasadniczo z kropelek wody, chociaż przy niskich temperaturach występują w niej również kryształki lodu.