MENU

Altostratus

Altostratus (As) – Chmura średnia warstwowa, występująca jako płat lub warstwa chmur o zabarwieniu od jasnego do ciemnoszarego lub niebiesko-szarego o wyglądzie prążkowym, włóknistym lub jednolitym, pokrywająca niebo całkowicie lub częściowo. Miejscami warstwa ta jest tak cienka, że Słońce jest widoczne, jak przez matowe szkło.
Chmury altostratus charakteryzują się prawie zawsze dużą rozciągłością poziomą (do kilkuset kilometrów) i pionową (do kilku kilometrów). Mogą składać się z dwóch lub więcej warstw ułożonych na różnych poziomach, niekiedy połączonych ze sobą. Altostratus daje opady, zwykle obfite i niejednokrotnie długotrwałe, w postaci deszczu, śniegu lub lodowatego deszczu. Opady te można obserwować w postaci smugi poniżej podstawy chmury (tzw. virga), wskutek czego dolna powierzchnia chmury może przybrać wygląd postrzępiony. Gdy opady sięgają powierzchni Ziemi, mają zwykle charakter ciągły.
Podobnie jak w przypadku innych chmur warstwowych, altostratus powstaje w wyniku powolnego wznoszenia się warstwy wilgotnego powietrza. Zachodzi to przeważnie przed zbliżającym się frontem ciepłym. Na ogół poprzedza go warstwa chmur cirrostratus, która stopniowo staje się coraz grubsza, o coraz niższej podstawie i przekształca się w altostratusa. Za frontem, altostratus powstaje często w wyniku rozrzedzenia nimbostratusa. Altostratus składa się z kropelek wody w części dolnej i kryształków lodu w części górnej, a w części środkowej z mieszaniny tych składników.
 

Recencje książek żeglarskich