MENU

Altostratus

Altostratus (As) - Chmura średnia warstwowa, występująca, jako płat lub warstwa chmur o zabarwieniu od jasnego do ciemnoszarego lub niebiesko-szarego o wyglądzie prążkowym, włóknistym lub jednolitym, pokrywająca niebo całkowicie lub częściowo. Miejscami warstwa ta jest tak cienka, że słońce jest widoczne, jak przez matowe szkło.

Chmury altostratus charakteryzuje się prawie zawsze dużą rozciągłość pozioma (do kilkuset kilometrów) i pionowa (do kilku kilometrów). Mogą składać się z dwóch lub więcej warstw ułożonych na różnych poziomach, niekiedy połączonych ze sobą Altostratus daje opady, zwykle obfite i niejednokrotnie długotrwałe, w postaci deszcz, śniegu lub lodowatego deszczu. Opady te można obserwować w postaci smugi poniżej jej podstawy (tzw. virga), wskutek czego dolna powierzchnia chmury może przybrać wygląd postrzępiony. Gdy opady sięgają powierzchni Ziemi, mają one zwykle charakter ciągły.
Podobnie jak w przypadku innych chmur warstwowych, altostratus powstaje w wyniku powolnego wznoszenia się warstwy wilgotnego powietrza. Zachodzi to przeważnie przed zbliżającym się frontem ciepłym. Na ogół poprzedza do warstwa chmur cirrostratus, która stopniowo staje się coraz grubsza, o coraz niższej podstawie i przekształca się w altostratusa. Za frontem altostratus powstaje często w wyniku rozrzedzenia nimbostratusa. Altostratus składa się z kropelek wody w części dolnej i kryształków lodu w części górnej a w części środkowej z mieszaniny tych składników.