MENU

Czytanie z chmur

Jak przewidywać pogodę

2021-03-01
Czytanie z chmur

Oliver Perkins

WydawnictwoAlmapress
WydanieI
Rok wydania2019
ISBN978-83-7020-763-2
Dodatkowe infoOkładka miękka, 130 stron
Nasza ocena
ocena: 4.54.5 

W dobie powszechnego Internetu, gdzie prognozy pogody są dostępne łatwo i szybko, nawet na otwartym morzu, książka ta wydaję się zbędna. Moim zdaniem jednak wiedza w niej przedstawiona może być na wagę złota, gdy z różnych względów nie mamy aktualnej prognozy.  

Pozycja ta pozwoli na zrozumienie, dlaczego chmury są oznakami procesów pogodowych, a nie ich przyczynami. Pokazuje jak rozpoznawać typy chmur, ich kształty, kolory i zachowania. Obserwując je i odnosząc się do zilustrowanych kolorowymi fotografiami wyjaśnień, można zrozumieć, co dokładnie te oznaki zwiastują. A skoro wiadomo, co zwiastują, można na podstawie własnych obserwacji spróbować przewidzieć pogodę na kilka następnych godzin.

Książka jest napisana prostym językiem, mamy też bardzo trafne przypisy od tłumacza, co jest na pewno bardzo cenne. Zawiera wiele zdjęć oraz czytelnych rysunków przedstawiających omawiane zjawiska meteorologiczne. Ciekawym dodatkiem jest rozdział o powiedzonkach i przysłowiach meteorologicznych z cennymi uwagami tłumacza.

Dla kogo jest ta książka? Dla każdego, kto choć trochę interesuję się meteorologią i chciałby poszerzyć swoją wiedzę z tej dziedziny. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uprawia sporty na świeżym powietrzu, bo pogoda ma dla tej aktywności kluczowe znaczenie.
 

Recencje książek żeglarskich