MENU

Bornholm i archipelag Ertholmene

Przewodnik żeglarski

2021-06-08
Bornholm i archipelag Ertholmene

Marcin Palacz

WydawnictwoWydawnictwo Nautica
WydanieI
Rok wydania2021
ISBN978-83-66846-05-0
Dodatkowe infoOprawa zintegrowana ze skrzydełkami, 144 strony
Nasza ocena
ocena: 4.54.5 

Kolejny przewodnik żeglarski Marcina Palacza, tym razem przedstawia Bornholm i archipelag Ertholmene. Książka to raczej kompendium wiedzy, które jest potrzebna podczas rejsu na Bornholm. Znajdziemy tutaj wiele informacji ogólnych na temat wyspy, turystycznych, ale przede wszystkim żeglarskich wraz ze szczegółowymi opisami portów. Autor pominął najmniejsze przystanie dla łodzi, których i tak na 99% żeglarze nie odwiedzą.

Przewodnik został tak napisany, że będzie przydatny nie tylko dla żeglarzy, ale dla zwykłego turysty.  Znajdziemy w nim historię wyspy, opis ścieżek rowerowych wypożyczalni rowerów, parkingów czy lokalnych linii autobusowych. W poradniku znajdziemy również opis 30 atrakcji turystycznych znajdujących się na wyspie wraz z adresami, opisowo podane lokalizacje oraz orientacyjne odległości.   Na końcu przewodnika znajdziemy index oraz poglądową mapkę z atrakcjami turystycznymi.

W części dla żeglarzy przedstawiano niezbędne informacje potrzebne do bezpiecznego wejścia do portu, opis podejścia, czytelne mapy i plany wraz z głębokościami i znakami nawigacyjnymi.  Plany powstały w oparciu o najnowsze dane duńskiego biura hydrograficznego (Geodatastyrelsen). Uzupełnieniem informacji o porcie są zdjęcia wykonane z lotu ptaka, co na pewno jest bardzo pomocne, szczególnie osobom pierwszy raz odwiedzających dany port. W przewodniku umieszczone są też informacje o warunkach postoju w przystaniach, dostępnej infrastrukturze wraz z telefonami i stronami www. Czyli wszystko to, co może być ważne i przydatne dla żeglarza w żegludze rekreacyjnej. Opisy podejść do portów czy przystani są jasne i przypominają, co należy jeszcze sprawdzić i o czym pamiętać przed wejście do portu.

Dla kogo jest ta książka? Dla każdego, kto chce bezpiecznie przygotować rejs na Bornholm, ale też dla osób chcących zwiedzić wyspę innym środkiem transportu jak rower czy autobus.
 

Recencje książek żeglarskich