SZUKAJ:
Długa droga
Samotnie między morzem a niebem
Bernard Moitessier

Książka "Długa droga" Bernarda Moitessiera to niezwykły dziennik podróży, w którym autor opisuje swoją samotną żeglugę dookoła świata w ramach Golden Globe Race w 1968 roku. Autor, zamiast ukończyć wyścig, decyduje się na kontynuowanie rejsu, co prowadzi do półtorakrotnego okrążenia globu. Ta decyzja była wyrazem jego pragnienia wolności i ucieczki od rywalizacji, co nadaje książce głęboko osobisty i refleksyjny charakter.
Omega
Klasa narodowa
Jarosław Cieślak

Omega. Któż z braci żeglarskiej nie słyszał tej nazwy, a kto z nas nie pływał na tym jachcie. Wielu albo stawiało swoje pierwsze kroki na tej łódce, czy startowało w swoich pierwszych regatach klubowych właśnie na Omedze. A może odbyło na niej swój pierwszy mazurski rejs? Omega to jacht, który zapisał się pamięci nie jednego z nas, ale czy tak naprawdę znamy ten jacht i jego historię? Czy wiemy, co się dzieje z Omegą dzisiaj, gdy na naszych jeziorach pływa tyle nowoczesnych konstrukcji?
Ptaki oceanów
Piętnaście lat później
Roman Paszke

"Ptaki oceanów. Piętnaście lat później" to autobiograficzna opowieść kapitana Romana Paszke, jednej z ikon polskiego żeglarstwa oceanicznego. To nie tylko relacja z regat The Race 2000, ale także szeroka panorama polskiego żeglarstwa, osobistych przeżyć, doświadczeń i refleksji autora.
Wyścig szaleńców
Peter Nichols

W 1968 roku, kiedy nie było jeszcze telefonów komórkowych, łączności satelitarnej i systemów precyzyjnej nawigacji, gazeta „Sunday Times” ogłosiła wyścig dookoła świata bez zawijania do portu. W tamtym czasie jeszcze nikt nie opłynął globu bez zawijania do portu. Były to czasy, kiedy regaty samotników praktycznie nie istniały. Mimo trudnego i bardzo kosztownego wyzwania, szczególnie, że wówczas sponsoring żeglarstwa prawie nie istniał, rękawicę podjęło 9 śmiałków. Żaden z nich nie był sportowcem, ani nie zajmował się profesjonalnie uczestnictwem w regatach. Każdy miał inne powody, dla których podjął się tego wyzwania.
Zapiski z dziennika żeglarza samotnika
Subiektywna relacja z przygotowań i przebiegu transatlantyckich regat samotników OSTAR
Krystian Szypka

Zapiski z dziennika żeglarza samotnika to historia z przygotowań i przebiegu transatlantyckich regat samotników OSTAR. Ze względu na swój charakter, trasę i akwen OSTAR to jedne z najtrudniejszych regat samotników na świecie. Regaty odbywają się pod wiatr, pod falę, naprzeciw nadciągającym nieustannie niżom i przeciw silnym prądom atlantyckim.