MENU

Aktualności - PZŻ

Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet – olimpijka z Tokio najlepsza

Kolejna edycja żeglarskich mistrzostw Polski kobiet za nami. Przez cały weekend w Sopocie trwała zawzięta walka o najlepsze wyniki, a warunki na akwenie nie należały do najłatwiejszych. Na starcie stanęło 14 załóg rywalizujących na jachtach RS21 w dwóch kategoriach: profesjonalnej oraz amatorskiej. Mistrzostwo Polski wywalczyła załoga YKP Szczecin z Magdaleną Kwaśną, olimpijką z Tokio w klasie ILCA 6 za sterem.

Czytaj więcej

Wybitni żeglarze i trenerzy laureatami Nagrody Fair Play PKOl

Przemysław Miarczyński, Piotr Myszka i Paweł Kowalski laureatami Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wyróżnienie za promocję wartości fair play im. Zofii Żukowskiej otrzymała współpracująca z Polskim Związkiem Żeglarskim firma Ferrero, prowadząca csr-owy program KINDER Joy of moving. Nagrody wręczono podczas dzisiejszej gali w Centrum Olimpijskim PKOl.

Czytaj więcej

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet 2024

Już w przyszły weekend w dniach 14-16 czerwca, nad malowniczą Zatoką Gdańską, przy molo w Sopocie odbędą się długo wyczekiwane Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. To wyjątkowe wydarzenie sportowe zgromadzi najlepsze żeglarki z całego kraju, które rywalizować będą o tytuł Mistrzyni Polski. W tym roku, aby zachęcić wszystkie zawodniczki stworzono dodatkową klasyfikację, znaną na świecie jako Corinthians - amatorską.

Czytaj więcej

Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich

Mistrzostwa Świata World Sailing, druga, po igrzyskach olimpijskich, najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym, w 2027 roku odbędzie się w Polsce. Gospodarzem regat będzie Gdynia, do której przyjedzie około 700 żeglarzy z całego świata, aby walczyć o medale i olimpijskie kwalifikacje. O prawo do organizacji imprezy walczyło 13 krajów reprezentujących wszystkie kontynenty.

Czytaj więcej

Zamiast na wakacje pojedzie na igrzyska

8 kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie stała się faktem! Polska będzie miała swojego reprezentanta na igrzyskach olimpijskich w klasie ILCA 7. Stało się tak, gdyż z wystawienia swojego zawodnika zrezygnowała szwedzka federacja żeglarska, a Polska była pierwsza na liście rezerwowych. Zespół ds. przygotowań olimpijskich PZŻ rekomendował do startu w igrzyskach Michała Krasodomskiego, a dziś Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego tę rekomendację zatwierdził.

Czytaj więcej

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego zakończony

Mało wiatru, mało wyścigów, ale wiele emocji z bycia razem – trzecia część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego zakończona. W Krynicy Morskiej w ten weekend rywalizowało prawie 500 żeglarzy i żeglarek w 11 klasach regatowych. W sumie, w trzech częściach Pucharu PZŻ, w ciągu 9 dni na Zalewie Wiślanym zaprezentowało się ponad 700 zawodników.

Czytaj więcej

Barwińska, Damasiewicz i Żakowski z rekomendacją na Paryż

Agata Barwińska w klasie ILCA 6, Julia Damasiewicz i Maksymilian Żakowski w klasie Formula Kite uzyskali rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd PZŻ, a następnie przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Czytaj więcej

Tak hartowały się żeglarskie charaktery

Dzisiaj na Zalewie Wiślanym hartowały się żeglarskie charaktery, a panujące warunki mogły wybić żeglarstwo z głowy niejednemu młodemu człowiekowi. Trzeci, ostatni dzień drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej obfitował w zwroty akcji, liczne wywrotki i walkę do samego końca.

Czytaj więcej

Pierwsza część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego za nami

120 żeglarzy i żeglarek na starcie, trzy klasy regatowe, sporo emocji i brak niespodzianek. Pierwsza część regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego za nami. W Krynicy Morskiej rozdano dziś medale w olimpijskiej klasie 470 oraz w amatorskich klasach Omega Sport i Omega Standard.

Czytaj więcej

PZŻ odsłania olimpijskie karty. Kolejne rekomendacje imienne

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak w klasie 49erFX oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er uzyskali rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego, a następnie przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Czytaj więcej

Maja Dziarnowska z rekomendacją na igrzyska

Maja Dziarnowska uzyskała rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w windsurfingowej klasie iQFoil. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd PZŻ, a następnie przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Czytaj więcej

Polki o włos od medalu w żeglarskich mistrzostwach Europy

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) zajęły 4 miejsce w Mistrzostwach Europy klasy 49erFX rozegranych we francuskim La Grande Motte. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) uplasowały się na 6 miejscu. W klasie 49er w czołowej dziesiątce dwie polskie załogi. Miejsce 6 zajęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), zaś na 7 pozycji rywalizację ukończyli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań).

Czytaj więcej

Polacy zaczynają mistrzostwa Europy. Stawką medale i nominacja na igrzyska

We wtorek 7 maja, we francuskim La Grande Motte rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie 49er i 49erFX. W tej pierwszej srebrnego medalu zdobytego rok temu bronić będą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, ale stawka tych regat jest dużo większa. Aż trzy polskie załogi rywalizują bowiem o imienną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Czytaj więcej

Srebro Buksaka i Wierzbickiego w regatach Pucharu Świata!

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) zdobyli srebrny medal w regatach Pucharu Świata w Hyeres w żeglarskiej klasie 49er. O podium w windsurfingowej klasie iQFoil otarł się Paweł Tarnowski, który zajął 4 miejsce. Wyniki te są zwieńczeniem udanego tygodnia dla polskich żeglarzy, którzy w Hyeres wywalczyli w sumie 7 medali i trzy kwalifikacje olimpijskie.

Czytaj więcej

Siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie!

Polskie żeglarki w dwuosobowej klasie 49erFX wywalczyły dzisiaj w Hyeres kwalifikację olimpijską dla Polski! Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) postawiły kropkę nad i na dzień przed końcem regat. To siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie. Wczoraj w Hyeres przepustki do Paryża wywalczyli dla Polski żeglarze w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn, którzy dzisiaj dobry występ w Hyeres przypieczętowali medalami.

Czytaj więcej

Polscy żeglarze z awansem na Igrzyska Olimpijskie!

W odbywających się we francuskim Hyeres Last Chance Regatta polscy żeglarze wywalczyli w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn kwalifikacje olimpijskie dla kraju. Jutro odbędzie się seria medalowa regat, ale już teraz, dzięki świetnej postawie w rundzie kwalifikacyjnej biało-czerwoni są pewni sukcesu. Jutro w ślady kitesurferów mają szansę pójść polskie zawodniczki w klasie 49erFX. W odbywających się równolegle regatach Pucharu Świata Polacy są na czołowych miejscach.

Czytaj więcej

Polscy windsurferzy na medalowym kursie

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczył srebrny medal, a Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski) brązowy medal w regatach międzynarodowego cyklu iQFoil Games. Z hiszpańskiego Kadyksu z medalami w olimpijskiej klasie iQFoil wraca także polska windsurfingowa młodzież.

Czytaj więcej

Brązowy medal Maćka Rutkowskiego jak nagroda pocieszenia

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) brązowym medalistą zawodowego cyklu PWA World Tour Windsurfing w slalomie! W finałowych regatach w Japonii Polak zajął czwarte miejsce i niestety nie udało mu się obronić tytułu mistrza świata wywalczonego w roku ubiegłym. Absolutnie nie można jednak mówić o porażce. Kolejny rok na podium tego prestiżowego cyklu to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa.

Czytaj więcej

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er! W klasie 49erFX bardzo dobrze zaprezentowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), które ukończyły rywalizację na wysokim 5 miejscu. Polki nie wywalczyły jednak kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W rywalizacji juniorów brązowy medal zdobyła załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa).

Czytaj więcej

Igor Lewiński brązowym medalistą mistrzostw świata

Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil! Polak wywalczył swój drugi medal imprezy mistrzowskiej w tym roku. W lipcu zdobył srebro w Mistrzostwach Europy Juniorów.

Czytaj więcej

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.

Czytaj więcej

Polska dominacja na Atlantyku- 4 medale

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.

Czytaj więcej

Polscy żeglarze dominują w klasie Hansa 303

2 złote medale i 1 srebrny polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Mistrzostwach Europy klasy Hansa 303! W kategorii single Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn) zdobył złoty medal, a Olga Górnaś-Grudzień (AKS OSW Olsztyn) wywalczyła srebrny krążek. Oboje też zdobyli złoto tworząc załogę w kategorii Hansa 303 double.

Czytaj więcej

Mateusz Kusznierewicz po raz kolejny mistrzem świata w klasie 5.5

Mateusz Kusznierewicz z kolejnym w swojej karierze tytułem mistrza świata. Najbardziej utytułowany polski żeglarz tym razem wygrał mistrzostwa świata w klasie 5.5., a w jego załodze na jachcie Aspire byli ponadto Przemysław Gacek i Edward Wright, dwukrotny mistrz świata w klasie Finn. Regaty rozegrano w Porto Cervo na Sardynii, wzięły w nich udział 34 załogi z 10 krajów.

Czytaj więcej

Blisko medali, ale nadal bez biletów do Paryża

Bardzo dobrze spisali się polscy kitesurferzy w mistrzostwach Europy olimpijskiej klasy Formula Kite – aż troje z nich uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Z angielskiego Portsmouth wyjeżdżają jednak z dużym niedosytem, gdyż nie udało im się wywalczyć kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia szansa na przepustkę do Paryża w przyszłym roku.

Czytaj więcej

Żeglarskie dzieci opanowały Iławę. Wielki Finał PGE PolSailing przeszedł do historii!

Ponad 100 młodych adeptów żeglarstwa oraz rzesze mieszkańców Iławy i turystów wzięło udział w Wielkim Finale PGE PolSailing. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznych, bezpłatnych zajęć dla dzieci prowadzonych w 34 ośrodkach w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. W Iławie nie zabrakło atrakcji na wodzie, jak i na brzegu, gdzie stanęło żeglarskie miasteczko.

Czytaj więcej

Disabled Sailing Polish Cup: pod żaglami bez barier

W Mrągowie, nad jeziorem Czos żeglarze z niepełnosprawnościami uczestniczyli w szkoleniu, które były zwieńczone trzydniowymi regatami. Klinika sportowa to projekt, który ma na celu przełamywanie barier, integrację społeczną osób niepełnosprawnych i ich aktywizację poprzez żeglarstwo, zarówno w formie rekreacyjnej, jak i sportowej.

Czytaj więcej

Finał PGE POLSAILING w Iławie - Zapowiedź

W niedzielę 17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PGE PolSailing. Na Jezioraku odbędą się m.in. regaty dla dzieci na łódkach Optimist oraz na windsurfingu. Nie zabraknie atrakcji na lądzie.

Czytaj więcej

Niespodzianki na Mistrzostwach Polski w żeglarstwie. Poznaliśmy medalistów!

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.

Czytaj więcej

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, dzisiaj w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.

Czytaj więcej

Niespodzianki na inaugurację mistrzostw Polski

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski klas olimpijskich upłynął pod znakiem lekkiego wiatru, słonecznej pogody i ataku młodzieży na pozycje weteranów. W Pucku rywalizuje prawie 250 zawodników i zawodniczek w klasach 49er, 49erFX, 470, ILCA 6, ILCA 7, iQFoil oraz nieolimpijskiej klasie Formula Windsurfing Foil. Na inaugurację regat nie zabrakło niespodzianek.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich

Prawie 250 zawodników i zawodniczek rywalizować będzie w Pucku w Mistrzostwach Polski żeglarskich klas olimpijskich. Na wodach Zatoki Puckiej zobaczymy łódki klas 49er, 49erFX, 470, ILCA 6, ILCA 7 oraz windsurfingowe deski kasy iQFoil. Regaty rozpoczną się w najbliższy czwartek 7 września, a medalistów poznamy w niedzielę 10 września.

Czytaj więcej

Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni

Trzy dni ścigania, bardzo dobre, ale i bardzo wymagające warunki wiatrowe i zwycięstwa faworytów – tak można podsumować Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach nieolimpijskich. W Pucku, w 9 klasach regatowych, ścigało się prawie 450 zawodników.

Czytaj więcej

450 żeglarzy na starcie Mistrzostw Polski klas nieolimpijskich

Już w najbliższy piątek w Pucku pierwsze wyścigi Mistrzostw Polski klas nieolimpijskich w żeglarstwie. Wystartuje w nich prawie 450 zawodników i zawodniczek w 10 klasach regatowych. Medalistów mistrzostw Polski poznamy w niedzielę 3 września, a już od 7 września na tym samym akwenie trwać będzie rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski klas olimpijskich.

Czytaj więcej

Wicemistrzostwo Europy polskich żeglarzy!

Polska drużynowym wicemistrzem Europy w klasie Optimist! Po pokonaniu w półfinale faworyzowanej Chorwacji, w finale biało-czerwoni musieli uznać wyższość Italii, ale do kraju wracają z jednym z największych sukcesów polskiego Optimista w ostatnich latach! Regaty rozegrano w Loosdrecht w Holandii.

Czytaj więcej

OOM w żeglarstwie – poznaliśmy mistrzów Polski juniorów w klasach Optimist i L'Equipe.

Na wodach Zatoki Puckiej w drugiej części Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie rywalizowali zawodnicy w klasach Optimist i L’Equipe. Na starcie stanęło 128 zawodniczek i zawodników z 29 klubów z 12 województw, a stawką były medale mistrzostw Polski juniorów młodszych.

Czytaj więcej

Agata Barwińska z kwalifikacją olimpijską dla Polski

Agata Barwińska wywalczyła dzisiaj na wodach Morza Północnego kwalifikację olimpijską dla Polski w żeglarskiej klasie ILCA 6. W mistrzostwach świata klas olimpijskich Polka uplasowała się na 18 miejscu. W Hadze polscy żeglarze wywalczyli w sumie cztery przepustki do Igrzysk w Paryżu.

Czytaj więcej

Dwie kolejne kwalifikacje do Igrzysk w Paryżu dla polskich żeglarzy

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli drugie miejsce w dzisiejszym wyścigu medalowym klasy 49er i ostatecznie uplasowali się na 7 miejscu w Mistrzostwach Świata World Sailing. Wynik ten pozwolił na uzyskanie przez Polskę kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Dwie kolejne olimpijskie przepustki wywalczyli też nasi windsurferzy w klasie iQFoil.

Czytaj więcej

Decydująca faza walki o olimpijskie kwalifikacje w żeglarstwie

To nie był dobry dzień dla polskich żeglarzy w Mistrzostwach Świata World Sailing w Hadze. Rywalizacja na wodach Morza Północnego dla niektórych z nich już się zakończyła, inny w pozostałe dni muszą odrabiać straty. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż mamy szanse na olimpijskie kwalifikacje.

Czytaj więcej

Złoto i srebro polskich żeglarzy w mistrzostwach świata! Jest też pierwsza kwalifikacja na Igrzyska

Piotr Cichocki mistrzem świata, a Olga Górnaś – Grudzień ze srebrnym medalem w żeglarskiej klasie Hansa 303. Mistrzowskie regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami rozegrano na jeziorze Braassemermeer koło Hagi w ramach żeglarskich Mistrzostw Świata World Sailing.

Czytaj więcej

Trudny dzień dla polskich żeglarzy, ale jutro będą medale!

To był ciężki dzień dla polskich żeglarzy w mistrzostwach świata klas olimpijskich w Hadze. Biało-czerwoni są w czołówce w klasach 49er, Formula Kite i iQFoil. Jutro będziemy na pewno świętować medale w rywalizacji żeglarzy z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej

Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie nabierają tempa. Dziś na akwenie w Hadze było tłoczno, bo do rywalizacji dołączyli zawodnicy w windsurfingowej klasie iQFoil oraz kitesurfingowej Formula Kite. Polacy, w większości, mogą mieć po dzisiejszym dniu powody do zadowolenia. Biało-czerwoni liczą się w walce o medale, jak i o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Czytaj więcej

MŚ w żeglarstwie: Polski 49er pokazał moc!

Trzy polskie załogi w klasie 49er i jedna w klasie 49erFX awansowały do wyścigów finałowych mistrzostw świata klas olimpijskich, które odbywają się w Hadze. Najlepiej w serii eliminacyjnej żeglowali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), którzy plasują się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.

Czytaj więcej

OOM w żeglarstwie: znamy medalistów w klasach iQFoil i ILCA 4

W sobotę w Pucku zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie. Na najwyższym stopniu podium stanęli Sonia Maliszewska i Gustaw Trybek (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingowej klasie iQFoil oraz Hanna Rogowska (ChKŻ Chojnice).

Czytaj więcej

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.

Czytaj więcej

Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

Bardzo dobry początek Polaków w żeglarskich Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni pierwszego dnia regat żeglowali skutecznie i walecznie, dzięki czemu mają dobrą pozycję wyjściową do kolejnych wyścigów. W Hadze gra się toczy nie tylko o medale, ale też o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Czytaj więcej

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę reprezentować będą żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej

Rusza Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

Już jutro w Pucku rozpoczyna się żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Rywalizacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej, od 8 do 12 sierpnia na wodach Zatoki Puckiej zobaczymy zawodników i zawodniczki w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17). Natomiast w dniach 15-19 sierpnia do rywalizacji przystąpią klasy Optimist i L’Equipe.

Czytaj więcej

Wolne miejsca na darmowe zajęcia żeglarskie w ramach programu PGE PolSailing

18 godzin darmowych zajęć żeglarskich pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej dla każdego zapisanego dziecka – to tylko jedna z wielu zalet Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. Program realizowany jest w 34 ośrodkach i 13 województwach. Są jeszcze wolne miejsca.

Czytaj więcej

24 edycja Gdynia Sailing Days przesza do historii!

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.

Czytaj więcej

Gdynia Sailing Days na ostatniej proste - rozpoczął się Polboat Yachting Festival

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.

Czytaj więcej

Magdalena Woyciechowska wicemistrzynią świata w klasie Formula Kite!

Młodzieżowe mistrzostwa świata rozegrano w Gizzerii we Włoszech. Wystartowało w nich 87 zawodników i zawodniczek z 25 krajów. Magdalena Woyciechowska, dzięki doskonałej postawie w serii kwalifikacyjnej, po której zajmowała 2 miejsce w klasyfikacji generalnej, uzyskała od razu awans do serii finałowej i wraz z liderką Lysą Caval (Francja), oczekiwała spokojnie na dwie rywalki wyłonione z półfinałów.

Czytaj więcej

Maja Dziarnowska powalczy o medal w olimpijskich regatach testowych

Maja Dziarnowska powalczy jutro o medale w klasie iQFoil w regatach Paris 2024 Test Event w Marsylii. Do serii medalowej w klasie Formula Kite awansował też Maks Żakowski (AZS Poznań), który ostatecznie zajął w regatach bardzo dobre 6 miejsce. Pozostali polscy żeglarze wracają z Marsylii na tarczy.

Czytaj więcej

Plejada żeglarskich gwiazd i mnóstwo emocji w Gdyni.

Medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, zwycięzcy regat Pucharu Świata, a do tego najzdolniejsza, perspektywiczna żeglarska młodzież – taką obsadę miały w ten weekend regaty w ramach festiwalu Gdynia Sailing Days. Z medali cieszyli się m.in. Mateusz Kusznierewicz i Agnieszka Skrzypulec.

Czytaj więcej

Olimpijski test polskich żeglarzy w Marsylii

Polscy żeglarze jak na razie – poza jednym wyjątkiem - nie odgrywają pierwszoplanowej roli w regatach Paris 2024 Test Event. Oficjalny przedolimpijski test odbywa się na akwenie igrzysk w Marsylii. Najlepiej z Polaków spisuje się Maks Żakowski który w klasie Formula Kite plasuje się na 5 miejscu i po trzech dniach ścigania liczy się w walce o medale.

Czytaj więcej

Recencje książek żeglarskich