MENU

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

2023-08-13
Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie
Foto: Sailing Energy

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.

W Hadze żeglarze walczą nie tylko o medale mistrzostw świata, ale też o kwalifikacje dla swoich krajów do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki dostarczyli dzisiaj kibicom niesamowitych emocji. Polacy w każdym z trzech wyścigów walczyli z rywalami burta w burtę o każdy metr i bezbłędnie czytali wiatr wykorzystując skutecznie jego częste zmiany. W efekcie dwa razy dopływali dzisiaj na metę na 4 miejscu, a dobrą dyspozycję przypieczętowali 2 miejscem w ostatnim wyścigu i awansem na taką też pozycję w klasyfikacji generalnej.

W klasie 49er startują 84 załogi, a w fazie eliminacyjnej zawodnicy podzieleni są na trzy floty. Każdego dnia skład tych flot jest różny, tak aby rywalizacja była najbardziej miarodajna. Jutro zaplanowano ostatnie trzy wyścigi eliminacji, po których nastąpi podział na floty złotą i srebrną. Ta pierwsza liczyć będzie 25 najlepszych załóg, które będą walczyć o awans do podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem najlepszych 10 załóg. Szansę na awans do złotej grupy mają jeszcze dwie inne polskie załogi – Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland), którzy zajmują 23 miejsce oraz Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland), którzy plasują się na 25 pozycji.

W klasie 49er FX wczoraj z dobrej strony pokazały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), ale dzisiaj Ambasadorki PGE Sailing Team Poland popłynęły poniżej swoich możliwości i spadły na 20 miejsce w „generalce”. Polki czeka ciężki bój o olimpijską kwalifikację, a tej może nie dać nawet awans do złotej grupy. W Hadze, w klasach 49erFX i 49er rozdanych zostanie 10 przepustek do Paryża.

Jeszcze trudniejsze zadanie czeka polskie załogi w klasie 470, choć tutaj od początku było wiadome, że kwalifikacja do Igrzysk będzie niespodzianką. W tej klasie mamy bowiem kilka bardzo zdolnych załóg, które zdobywają medale w konkurencjach juniorskich, a wśród seniorów zdobywają głównie doświadczenie. Niemniej, pierwszego dnia świetnie spisała się załoga Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (ChKŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy), która plasowała się na 5 miejscu. Dzisiaj jednak nie było już tak dobrze, do tego awaria łódki nie pozwoliła im ukończyć drugiego wyścigu i w efekcie Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland zaliczyli duży spadek w klasyfikacji generalnej.

Dużo powodów do zadowolenia po dwóch dnia ścigania mają za to polscy żeglarze z niepełnosprawnościami. Olga Górnaś Grudzień (AKS OSW Olsztyn) wygrała dzisiaj dwa wyścigi w klasie Hansa 303 i awansowała na pozycję liderki. Wśród mężczyzn w tej samej klasie pozycję lidera obrobił Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn).

Jutro w Hadze kolejne wyścigi, a do rywalizacji dołączą żeglarze i żeglarki w klasach ILCA 6 i ILCA 7.

Wyniki:
https://thehague2023.sailing.org/results-centre/

Tracking i przebieg wyścigów:
https://worlds2023.sapsailing.com/gwt/Home.html#/event/:eventId=03b11a50-8446-43e9-878c-6cb60dc75715
 

Recencje książek żeglarskich