MENU

OOM w żeglarstwie – poznaliśmy mistrzów Polski juniorów w klasach Optimist i L'Equipe.

2023-08-20
OOM w żeglarstwie – poznaliśmy mistrzów Polski juniorów w klasach Optimist i L'Equipe.
Foto: Bartosz Modelski

Na wodach Zatoki Puckiej w drugiej części Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie rywalizowali zawodnicy w klasach Optimist i L’Equipe. Na starcie stanęło 128 zawodniczek i zawodników z 29 klubów z 12 województw, a stawką były medale mistrzostw Polski juniorów młodszych.

Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży poprzedziła ceremonia, której nie powstydziłyby się największe sportowe imprezy. Najpierw uczestniczy regat przeszli z mariny na rynek w Pucku, a tam, podczas uroczystości dochowano obowiązkowego ceremoniału rodem z Igrzysk Olimpijskich. Poza tradycyjnymi przemowami wciągnięto na maszt flagi - państwową i olimpijską, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, zapalono też znicz olimpijski. Żeglarze przeczytali też apel olimpijski, odczytano również ślubowanie zawodników, trenerów i sędziów.

W środę i czwartek młodym żeglarzom przyszło rywalizować w świetnych warunkach, jednak w kolejnych dwóch dniach wiatru było jak na lekarstwo. W piątek trzy razy na starcie stanęły tylko załogi w klasie L’Equipe, natomiast w sobotę brak wiatru nie pozwolił na rozegranie już żadnego wyścigu.

W klasie Optimist triumfowali Zofia Brdulak (Giżycka Grupa Regatowa) i Maurycy Kosmowski (AZS AWFiS Gdańsk), a kolejne miejsca zajęli Pola Wdowiak (Sailing Legia) i Alicja Saj (AZS AWFiS Gdańsk) wśród dziewcząt oraz Jan Mucharski i Mikołaj Głąb (obaj Nauticus YC Olsztyn) wśród chłopców.

- To była dla mnie najważniejsza impreza w tym roku. Wymarzyłam sobie to pierwsze miejsce i bardzo się cieszę, że udało mi się je zdobyć. Wszystko podporządkowałam, żeby odnieść w Pucku zwycięstwo. Całe przygotowania, a rozpoczęliśmy je bardzo szybko, wcześniej niż inne kluby, a także poszczególne starty i treningi, poświęcone były tym regatom. Każde zawody to były cegiełki, które stopniowo dokładaliśmy, aż wreszcie w Pucku udało nam się zbudować żeglarski dom. Muszę dodać, że rywalki okazały się bardzo wymagające, mocno na mnie napierały, a w czołówce było bardzo ciasno. Ta olimpiada nie była jednak zwieńczeniem tego sezonu, bo czekają nas jeszcze międzynarodowe mistrzostwa Polski w Dziwnowie. W przyszłym roku także będę pływać w Optimiście. Na razie jestem za niska, aby przejść do innej klasy - powiedziała Zosia.

W klasie L’Equipe zwyciężyli Wojciech Markwart i Marta Piesik, którzy wyprzedzili Julię Sawicką i Jakuba Hermańskiego (wszyscy Nauticus YC Olsztyn) oraz Franciszka Koseckiego i Tadeusza Wiatrowskiego (ChKŻ Chojnice). Tym samym Wojtek powtórzył ubiegłoroczny sukces także z Pucka – wówczas jego załogantem był Jakub Hermański.

W pierwszej żeglarskiej części OOM, od 9 do 12 sierpnia, na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizowało 131 młodych żeglarzy z 35 klubów z 12 województw. Złote medale wywalczyli Sonia Maliszewska i Gustaw Trybek (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingowej klasie iQFoil oraz Hanna Rogowska (ChKŻ Chojnice), która jako jedyna z tego kwartetu zdołała obronić wywalczony w zeszłym roku na tym akwenie tytuł i Wojciech Wójcik (TS Kuźnia Rybnik) w klasie ILCA 4.

- W tym roku na starcie tej imprezy stanęła wyjątkowo liczna grupa zawodniczek i zawodników. W pierwszej części pogoda nam sprzyjała, było sporo wiatru i wiele wrażeń. Nie liczę tylko tych drobnych deszczy, które zalewały pontony trenerów, bo dzieciaki dobrze się bawiły. W drugiej części aura dopisała jeśli chodzi o słońce, jednak pod względem wiatru było znacznie gorzej i w klasie Optimist zawodnicy ścigali się tylko w środę i czwartek. Uważam jednak, że rywalizacja stała na wysokim poziomie, bo uczestnicy tych regat zajmowali już wysokie miejsca w międzynarodowych imprezach najwyższej rangi - skomentował Rafał Szukiel, trener koordynator PZŻ ds. dzieci i młodzieży.

Były reprezentant Polski oraz uczestnik Igrzysk Olimpijskich w klasie Finn w Pekinie w 2008 roku podkreślił, że Puck jest kolebką młodzieżowego i juniorskiego żeglarstwa.
- Żeglarze, którzy teraz ścigali się na Zatoce Puckiej, za kilka lat, wzorem kaprów puckich, którzy także z tego portu wyruszali po swoje łupy, będą żeglować z dużym powodzeniem nie tylko na wodach Bałtyku, ale także całego świata i tam zdobywać kolejne sportowe trofea - przyznał.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to cykl imprez sportowych rozgrywanych w randze mistrzostw Polski juniorów młodszych w różnych dyscyplinach sportu, a formuła finałów tych zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich. Olimpiada stanowi bardzo ważny element w procesie rozwoju kariery młodych sportowców. Jest również istotnym projektem w Systemie Sportu Młodzieżowego koordynowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz władze samorządowe. Zawodnicy walczą nie tylko o tytuły mistrzowskie w danej dyscyplinie sportu, ale także o punkty dla swoich regionów (gminy, powiatu, województwa) w ramach ogólnopolskiego systemu współzawodnictwa. W konsekwencji, z osiągniętymi wynikami sportowymi wiąże się przyszła pozycja danej dyscypliny w strukturze finansowania sportu ze środków publicznych oraz wyłonienie najlepszych regionów pod względem rozwoju sportu młodzieżowego.

Gospodarzem wydarzenia jest co roku inne województwo. W roku 2023 organizatorem Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich jest Śląska Federacja Sportu, a organizatorem żeglarskiej części był Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Puck – Gospodarzem oraz Invest Puck – Partnerem Regat.

Na tym nie koniec żeglarskich emocji w Pucku. Do tego miasta przyjadą jeszcze najlepsi polscy zawodnicy, którzy na przełomie sierpnia i września walczyć będą o medale w mistrzostwach kraju w klasach nieolimpijskich, a później, już we wrześniu, w konkurencjach będących w programie Igrzysk.

Strona OOM w żeglarstwie: https://events.pya.org.pl/ogolnopolska-olimpiada-mlodziezy-cz-ii,e102
 

Recencje książek żeglarskich