MENU

Gdynia Sailing Days na ostatniej proste - rozpoczął się Polboat Yachting Festival

2023-07-27
Gdynia Sailing Days na ostatniej proste - rozpoczął się Polboat Yachting Festival
Foto: PZŻ

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.

Żeglarskie Dni Gdyni (Gdynia Sailing Days) trwają od 3 lipca. W tym czasie odbyło się już kilkanaście różnego rodzaju regat, w tym kilka rangi mistrzowskiej. O medale mistrzostw Europy juniorów ścigali się żeglarze w klasach olimpijskich ILCA 6 i 470 oraz w nieolimpijskiej klasie 420. Odbyły się też regaty rangi Pucharu Europy w klasie 29er oraz Morskie Mistrzostwa Polski w klasie ORC.

Aktualnie na wodach Zatoki Gdańskiej prawie 120 żeglarzy rywalizuje w mistrzostwach świata w klasie Flying Dutchman, w Polsce znanej pod nazwą Latający Holender. To piękna, żeglarska klasa, która przez 32 lata była w programie Igrzysk Olimpijskich. Mimo, że ostatni raz na Igrzyskach rywalizowano w niej w 1992 roku w Barcelonie, klasa ta nie przestała istnieć i nadal jest bardzo popularna na całym świecie. W Gdyni po czterech dniach rywalizacji na czele jest duńska załoga Jorgen Bojsen-Moller i Jacob Bojsen-Moller. Ten pierwszy to mistrz olimpijski z Seulu i brązowy medalista z Barcelony. Mistrzostwa świata klasy Flying Dutchman zakończą się w najbliższą sobotę.

Zakończyły się już regaty Kinder Joy of moving Puchar Trenerów. Są one określane są jako najbardziej radosne regaty w Polsce. Wzięło w nich udział ponad 250 zawodników i zawodniczek z klasy Optimist w wieku od 9 do 13 lat – wielu z nich po raz pierwszy miało okazję pływać na morzu. Ale w tych regatach nie wynik jest najważniejszy. Promowane są tutaj takie wartości, jak fair play, tolerancja, przyjaźń, współpraca, kształtowana jest też świadomość ekologiczna. Dzieci uczą się budowania prawidłowych relacji z rówieśnikami, samoakceptacji i empatii.

Foto: PZŻ

Rywalizacja na wodzie jest tylko miłym dodatkiem. Zwycięzca regat otrzymuje okazały puchar przechodni z wygrawerowanym napisem „Nadzieja żeglarstwa”. W tym roku otrzymał go Wiktor Kruszyński (Yacht Klub Stal Gdynia). Warto podkreślić, że w 2012 roku w tych regatach zwycięstwo odniósł Jakub Sztorch, obecnie reprezentant Polski, dwukrotny mistrz świata juniorów i mistrz Europy seniorów w olimpijskiej klasie 49er.

- Fantastyczne jest to, że w jednym miejscu i w jednym czasie spotykają się najmłodsi adepci żeglarstwa, którzy są dopiero na początku swojej żeglarskiej drogi oraz żeglarze z bogatym doświadczeniem, z medalami Igrzysk Olimpijskich i mistrzostw świata na czele. Dla tych pierwszych to na pewno pretekst do tego, by zwizualizować sobie swoją żeglarską przyszłość, popatrzeć dawnych i obecnych mistrzów. Dla tych drugich spotkanie z żeglarską młodzieżą ma wymiar sentymentalny, wszak ta nieskrępowana radość żeglowania, dziecięcy entuzjazm udziela się wszystkim. Taki właśnie jest festiwal Gdynia Sailing Days – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Dzisiaj rozpoczął się z kolei Polboat Yachting Festival, impreza towarzysząca Gdynia Sailing Days. Ponad 100 jednostek pływających, blisko 20 premier, w tym kilka światowych, 80 wystawców, spotkania z gośćmi specjalnymi, różnorodne pokazy, bezpłatne rejsy jachtami i mnóstwo innych atrakcji – to w skrócie będzie się działo do niedzieli w marinie Yacht Park w Gdyni. To największe w Polsce targi jachtowe organizowane na wodzie, podczas których można będzie oglądać najpiękniejsze katamarany, jachty żaglowe, łodzie motorowe i skutery wodne. Wstęp jest wolny.
 

Recencje książek żeglarskich