MENU

Niespodzianki na inaugurację mistrzostw Polski

2023-09-07
Niespodzianki na inaugurację mistrzostw Polski
Foto: Bartosz Modelski

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski klas olimpijskich upłynął pod znakiem lekkiego wiatru, słonecznej pogody i ataku młodzieży na pozycje weteranów. W Pucku rywalizuje prawie 250 zawodników i zawodniczek w klasach 49er, 49erFX, 470, ILCA 6, ILCA 7, iQFoil oraz nieolimpijskiej klasie Formula Windsurfing Foil. Na inaugurację regat nie zabrakło niespodzianek.

W klasie 49er wysoką formę od samego początku prezentują Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland bronią tytułu mistrzów Polski. Pierwszego dnia rozegrano cztery wyścigi – dwa z nich wygrali Dominik i Szymon obejmując pozycję lidera, dwa pozostałe „padły łupem” Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego (AZS AWFiS Gdańsk), którzy mają 1 punkt straty do liderów.

Pech spotkał dzisiaj Patryka Kosmalskiego i Tomasza Lewandowskiego (CHkŻ Chojnice / AZS AWFiS Gdańsk). Mistrzowie Europy do lat 23 z poprzedniego roku, przed startem do pierwszego wyścigu złamali maszt i musieli wrócić do portu, by go wymienić. Nie zdążyli na dwa pierwsze wyścigi, ale w dwóch pozostałych pokazali wyśmienitą dyspozycję, dopływając do mety na miejscach 2 i 3 i zostawiając za rufą kilka innych, bardziej doświadczonych i utytułowanych załóg w klasie 49er. W klasie 49erFX trzy z czterech wyścigów wygrały dzisiaj Hanna Rajchert i Gabriela Czapska (Spójnia Warszawa / PGE Sailing Team Poland), które prowadzą przed Aleksandrą Melzacką i Sandrą Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań).

W klasie iQFoil kobiet mamy starcie weteranek z coraz silniejszą młodzieżą. Pierwszego dnia obronną ręką z tej rywalizacji wyszła Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland), która wygrała dwa wyścigi, ale też zaliczyła jedną dyskwalifikację i ma tyle samo punktów co druga Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa). Kroku doświadczonym zawodniczkom dotrzymuje juniorka Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski). W klasie iQFoil mężczyzn, pod nieobecność faworyzowanego Pawła Tarnowskiego, pierwszy dzień należał do Michała Polaka (Gdański Klub Żeglarski) i Radosława Furmańskiego (AZS AWFiS Gdańsk). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland trzy z czterech wyścigów rozstrzygnęli między sobą, tylko jeden oddając Kamilowi Manowieckiemu (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland).

W klasie 470 rywalizacja jest bardzo zacięta, ale tego można się było spodziewać. W tej klasie mamy kilka juniorskich załóg, które w swojej kategorii wiekowej należą do światowej czołówki. Pierwszego dnia rywalizacji na wodach Zatoki Puckiej najlepiej radzili sobie Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (CHkŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy), którzy wygrali dwa z czterech wyścigów. Pozostałe dwa wyścigi wygrali Rafał Pogorzelski i Małgorzata Górnisiewicz (MKS Dwójka Warszawa / Centrum Żeglarskie Szczecin), którzy zajmują 2 miejsce w klasyfikacji generalnej. Na trzecim miejscu, jak na razie plasują się Kacper Paszek i Oliwia Laskowska (AZS AWFiS Gdańsk / ChKŻ Chojnice). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland niedawno zajęli czwarte miejsce w mistrzostwach świata juniorów i zapowiadają, że w Pucku chcą obronić wywalczony rok temu tytuł mistrzów Polski.

Na dobrej drodze do obrony tytułu w klasie ILCA 6 jest Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Ambasadorka PGE Sailing Team Poland pływała dzisiaj najrówniej kończąc wszystkie cztery wyścigi w pierwszej trójce. Tuż za nią plasuje się Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), która kilka dni temu, na tym samym akwenie, w mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich skutecznie rywalizowała w klasie ILCA 6 z mężczyznami. Trzecie miejsce zajmuje utytułowana Agata Barwińska (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland).

W klasie ILCA 7 na liście startowej, oprócz Polaków są również żeglarze z Niemiec i to właśnie reprezentant tego kraju Ole Schweckendiek pływał dzisiaj najlepiej. W klasyfikacji mistrzostw Polski prowadzi Tadeusz Kubiak (Sejk Pogoń Szczecin). W nieolimpijskiej windsurfingowej klasie Formula Windsurfing Foil prowadzi Paweł Dittrich (Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu), który wygrał wszystkie cztery wyścigi.

Medalistów mistrzostw Polski klas olimpijskich poznamy w niedzielę 10 września.

Wyniki:
https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski-cz-2-klas-olimpijskich,e105
 

Recencje książek żeglarskich