MENU

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

2023-09-09
Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie
Foto: Bartosz Modelski

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, dzisiaj w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.

Jako pierwsi na wodę zeszli dzisiaj zawodnicy w klasach 49er i 49erFX. W obu oglądaliśmy starcia żeglarskich rutyniarzy z młodzieżą. W klasie 49er zaciętą rywalizację toczyły załogi Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk / MKS Dwójka Warszawa). Obronną ręką wyszli z niej rutyniarze – Łukasz i Jacek wygrali dwa wyścigi, dwa razy finiszowali na drugim miejscu i w efekcie prowadzą w wyścigu po złoty medal mistrzostw Polski. Tytus i Łukasz, dzięki doskonałej postawie w dniu dzisiejszym, awansowali na drugie miejsce.

- Kluczem do dobrego pływania była dzisiaj prędkość. W tym słabym wietrze byliśmy szybcy, do tego dobrze czytaliśmy wiatr, podejmowaliśmy dobre decyzje i cały czas walczyliśmy z Łukaszem Przybytkiem i Jackiem Piaseckim. Gdyby nie drobne błędy moglibyśmy z tej bezpośredniej rywalizacji wyciągnąć jeszcze więcej, ale udowodniliśmy, że możemy się ścigać jak równy z równym z tymi najlepszymi kolegami z kadry. Na pewno tak udane wyścigi nas podbudowują i dodają skrzydeł, szczególnie że ten sezon nie jest szczególnie dla nas udany. Jutro kończymy mistrzostwa Polski, wierzę, że również będziemy mieli powody do zadowolenia – mówi Tytus Butowski.

W klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań – PGE Sailing Team Poland) podkręciły dzisiaj tempo i odrobiły straty, które miały po pierwszym dniu do swoich młodszych koleżanek Gabrieli Czapskiej i Hanny Rajchert (Spójnia Warszawa). Obie załogi po rozegraniu ośmiu wyścigów mają identyczną sumę punktów, a warszawska załoga prowadzi dzięki większej liczbie wygranych wyścigów. Jutro, ostatniego dnia regat zapowiada się emocjonująca walka o złoty medal.

W klasie 470 dzisiaj dwa z trzech wyścigów wygrali Kacper Paszek i Oliwia Laskowska (AZS AWFiS Gdańsk / Chojnicki Klub Żeglarski). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland do Pucka przyjechali podbudowani czwartym miejscem w mistrzostwach świata juniorów i zapowiadali, że na wodach Zatoki Puckiej ich celem jest potwierdzenie dobrej formy i obrona tytułu mistrzów Polski. Są na najlepszej drodze, dzisiaj bowiem Kacper i Oliwia awansowali na pozycję lidera, ale rywale są blisko.

W klasie ILCA 6 po zwycięstwo płynie Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń / PGE Sailing Team Poland), która w Pucku broni tytułu mistrzyni Polski. Goni ją Agata Barwińska (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland), ale dwukrotna mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata na razie nie może znaleźć recepty na młodszą koleżankę. Dzisiaj szansę na medal mistrzostw Polski praktycznie straciła Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), która „deptała po piętach” liderce, ale dzisiaj dwa razy została zdyskwalifikowana za falstart.

W klasie ILCA 7 dwa świetne wyścigi zaliczył Tadeusz Kubiak (Sejk Pogoń Szczecin), który powiększył przewagą nad rywalami umacniając się na pozycji lidera mistrzostw Polski. W walce o medale pozostają jeszcze jego klubowi koledzy Filip Jarosiewicz i Mikołaj Silny, a także Oskar Ponto (AZS AWFiS Gdańsk), Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa) i Maciej Cymerman (Centrum Żeglarskie Szczecin).

Najmniej szczęścia do wiatru mają żeglarze i żeglarki w windsurfingowej klasie iQFoil. Dzisiaj dwa razy schodzili na wodę, ale wiatru wyatsrczyło tylko na rozegranie jednego wyścigu dla każdej z flot. Wśród mężczyzn wygrał Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland) i powiększył przewagę nad rywalami, Radosławem Furmańskim (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) i Kamilem Manowieckim (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland).

Wśród kobiet rywalizacja jest bardziej zacięta, a nosa faworytkom uciera uzdolniona juniorka Aleksandra Wasiewicz. Zawodniczka Sopockiego Klubu Żeglarskiego wygrała dzisiejszy wyścig i w klasyfikacji generalnej o jeden punkt wyprzedza Maję Dziarnowską (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland) i Zofię Klepacką (Sailing Legia Warszawa).

W niedzielę zaplanowane są ostatnie wyścigi, po których poznamy medalistów Mistrzostw Polski klas olimpijskich.

Wyniki:
https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski-cz-2-klas-olimpijskich,e105


 

Recencje książek żeglarskich