MENU

Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

2023-08-11
Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata
Foto: Sailing Energy

Bardzo dobry początek Polaków w żeglarskich Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni pierwszego dnia regat żeglowali skutecznie i walecznie, dzięki czemu mają dobrą pozycję wyjściową do kolejnych wyścigów. W Hadze gra się toczy nie tylko o medale, ale też o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Pierwszego dnia mistrzostw świata klas olimpijskich do rywalizacji przystąpili żeglarze i żeglarki w klasach 49er, 49erFX i 470. W tej pierwszej klasie trzy polskie załogi należą do światowej czołówki, co dzisiaj potwierdzili. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) rozpoczęli rywalizację od 17 miejsca w pierwszym wyścigu, co wlało trochę niepokoju w serca kibiców. Ale gdańszczanie szybko się otrząsnęli, kolejny wyścig wygrali w pięknym stylu, a kolejny swój start ukończyli na trzecim miejscu. W efekcie załoga Przybytek Piasecki plasuje się na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej.

- Szkoda tego pierwszego wyścigu, po zaczęliśmy go bardzo dobrze, byliśmy z przodu z dużą przewagę. Niestety, w końcówce pierwszej halsówki wpadliśmy w dziurę wiatrową i cała grupa łódek z lewej strony nas wyprzedziła. To dopiero początek regat, wiele się jeszcze tutaj wydarzy. Nie kalkulujemy, nie sprawdzamy wyników, nawet nie wiem, na którym miejscu jesteśmy. Koncentrujemy się na kolejnych wyścigach, aby dać z siebie maksa i nie popełniać błędów – komentuje Łukasz Przybytek.

Równe, stabilne starty zaliczyli dzisiaj Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland), którzy kończyli wyścigi na miejscach 6, 6 i 9. Co ważne, podejmowali na trasie dobre i odważne decyzje, których efektem było odrabianie strat. W „generalce” dwukrotni mistrzowie świata juniorów, którzy mają na swoim koncie również mistrzostwo Europy seniorów, plasują się na 18 miejscu. Trzy pozycje niżej są Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland zaczęli świetnie, od 3 miejsca, ale dwa kolejne wyścigi ukończyli tuż za pierwszą 10-tką.

Jak na razie prowadzą Amerykanie Nevin Snow i Mac Agnese oraz Hiszpanie Diego Botin Le Chever i Florian Trittel – obie załogi mają po dwa wygrane wyścigi. W klasie 49er startują 83 załogi, które podzielone są na trzy floty.  Najpierw żeglarze ścigają się w serii kwalifikacyjnej, w której zaplanowano 9 wyścigów. Potem flota zostanie podzielona na grupy złotą i srebrną – ta pierwsza liczyć będzie 25 załóg i walczyć będzie o awans do podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem 10 najlepszych załóg. W Hadze w klasie 49er kwalifikację olimpijską uzyska 10 najlepszych krajów.

Taki sam system obowiązuje w klasie 49erFX. Tutaj też do rozdania jest 10 olimpijskich przepustek. Dzisiaj w Hadze rozegrano również trzy wyścigi, w których równą formę zaprezentowały Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań). Ambasadorki PGE Sailing Team Poland mijały linię mety na miejscach 8, 5 i 6, co w efekcie daje im jak na razie 14 pozycję. Na miejscu 26 plasują się Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa / PGE Sailing Team Poland).

Foto: Sailing Energy - Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija

Bardzo dużą niespodziankę sprawili dzisiaj Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (ChKŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy), którzy w klasie 470 zanotowali dwa rewelacyjne wyścigi. W pierwszym zajęli 4 miejsce, a drugi ukończyli na 8 pozycji, co daje im jak na razie 5 miejsce w „generalce”. Agnieszka i Bartek znają już smak medali w imprezach rangi mistrzowskiej, ale w kategoriach juniorskich. W stawce seniorskiej jak na razie zdobywają doświadczenie, bez większej presji na wynik.

Podobnie jest w przypadku dwóch innych polskich załóg – Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa / YKP Gdynia) oraz Kacper Paszek i Oliwia Laskowska (AZS AWFiS Gdańsk / ChKŻ Chojnice). Dzisiaj wszystkie trzy polskie załogi spisały się bardzo dobrze, co z pewnością podniesie ich morale i doda wiary w to, że uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej w klasie 470 jest możliwe. W Hadze kwalifikacje do igrzysk uzyska 8 państw.

W Hadze rywalizują też żeglarze z niepełnosprawnościami. Z presją faworytów doskonale radzą sobie Polacy, wielokrotni medaliści mistrzostw świata w klasie Hansa 303. Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn) wygrał dzisiaj pierwszy wyścig, w kolejnym był drugi i jutrzejszy dzień zacznie w żółtej koszulce lidera. Olga Górnaś – Grudzień (AKS OSW Olsztyn) plasuje się natomiast na miejscu drugim!

Wyniki MŚ World Sailing: https://tiny.pl/cwxnx
Wyniki MŚ żeglarzy z niepełnosprawnościami: https://tiny.pl/cwx43
 

Recencje książek żeglarskich