MENU

Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata

2023-08-14
Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata
Foto: Robert Hajduk

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie nabierają tempa. Dziś na akwenie w Hadze było tłoczno, bo do rywalizacji dołączyli zawodnicy w windsurfingowej klasie iQFoil oraz kitesurfingowej Formula Kite. Polacy, w większości, mogą mieć po dzisiejszym dniu powody do zadowolenia. Biało-czerwoni liczą się w walce o medale, jak i o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Z wysokiego C zaczęli rywalizację polscy kitesurferzy w klasie Formula Kite. Dziś rozegrano cztery wyścigi, w których wysoką formę zaprezentowali zarówno Maks Żakowski (AZS Poznań), jak i Jan Marciniak (KS Aqua Włocławek). Ten pierwszy dwa razy dzisiaj był drugi i plasuje się na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej. Miejsce 10 zajmuje Jan Marciniak, który zaliczył cztery równe wyścigi (2, 5, 4, 7). Prowadzi rewelacyjny Max Maeder z Singapuru, który wygrał trzy z czterech wyścigów.

- Ciekawy dzień dzisiaj, bo w pierwszym dniu wyścigów mieliśmy zupełnie inne warunki niż na zgrupowaniu przed mistrzostwami. Z reguły był tutaj silny wiat, bardzo duża fala i silny prąd, a dzisiaj wiało słabiej i od brzegu, prąd się zmieniał, więc nie był taki istotny. Wszystkie dzisiejsze wyścigi upłynęły pod znakiem wielu decyzji taktycznych, byłem też szybki i przede wszystkim potrafiłem odrabiać straty będąc na odległych pozycjach. Generalnie, dobry początek regat
– mówi Maks Żakowski.

Wśród kobiet sytuacja na trasie była dzisiaj nieco skomplikowana. Wiatr był niestabilny, sędziowie mieli problemy z ustawieniem trasy, wyścigi były przerywane. Jedna grupa zawodniczek rozegrała trzy wyścigi, druga tylko dwa, dlatego klasyfikacja nie jest miarodajna do czasu, aż ta zaległość zostanie nadrobiona. Z dobrej strony pokazała się dzisiaj Magdalena Woyciechowska (SKŻ Sopot), która rozpoczęła od 11 miejsca, ale w drugim wyścigu była już piąta.

W klasie Formula Kite w Hadze olimpijskie kwalifikacje uzyska 8 krajów. O trzy miejsca więcej przypada na klasę iQFoil. W niej dzisiaj udało się rozegrać tylko wyścigi męskich flot. Kobiety czekały na wodzie na sygnał do startu, ale wiatr osłabł i już nie powrócił. Swój pierwszy wyścig wygrał dzisiaj Paweł Tarnowski (SKŻ Sopot), dwa kolejne były przyzwoite (7, 9), a jeden spisany został na straty. W efekcie Polak zajmuje 11 miejsce. Trzy bardzo równe wyścigi w pierwszej dziesiątce zanotował też Radosław Furmański (SKŻ Sopot / PGE Sailing Team Poland), który po pierwszym dniu regat plasuje się na miejscu 18.

Poniedziałek był drugim dniem rywalizacji dla klasy ILCA 6, w której Polska ma dwie bardzo dobre zawodniczki. Pierwszy dzień regat był jednak nieudany dla Agaty Barwińskiej (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland), która miała problem z łódką i dwa wyścigi ukończyła na odległych pozycjach. Na szczęście dzisiaj było już wszystko ok i Agata pokazała żeglowanie, do którego przyzwyczaiła swoich kibiców. Dwa dobre wyścigi dały jej awans na 18 pozycję i perspektywę do ataku na czołowe miejsca, różnice punktowe są bowiem niewielkie. Z kolei Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń / PGE Sailing Team Poland) dzisiaj przeżywała huśtawkę formy – pierwszy wyścig bardzo daleko, drugi w czołowej 10-tce i w efekcie 22 miejsce w „generalce”.

Po dniu przerwy na odpoczynek na wodę wrócili dzisiaj żeglarze w klasie 470, ale wiatr pozwolił na rozegranie tylko jednego wyścigu. Młode polskie załogi zajmują jednak odległe miejsca i tutaj walka o olimpijską przepustkę wydaje się nierealna. Podobnie jest w klasie ILCA 7, w której rywalizuje Piotr Malinowski (SSW MOS Iława). Dzisiaj w tej klasie bez wyścigów z uwagi na brak wiatru. Nie ścigały się dzisiaj również klasy 49er i 49erFX, które miały dzień na odpoczynek. Przypomnijmy, w tych klasach cztery polskie załogi uzyskały awans do serii finałowej. Najwyżej, na 3 miejscu w klasie 49er sklasyfikowani są Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk).

Wyniki:
https://thehague2023.sailing.org/results-centre/

 

Recencje książek żeglarskich