MENU

2 runda Ekstraklasy zaczyna się w Gdyni

2021-07-02
2 runda Ekstraklasy zaczyna się w Gdyni
Foto: Gwidon Libera

18 załóg Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej spotka się w Gdyni na drugiej rundzie Ekstraklasy. Będzie to po regatach w Sopocie kolejna okazja do zdobycia punktów do rankingu Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Regaty odbędą się w ramach rozpoczynających się Gdynia Sailing Days.
Polska Liga Żeglarska to 4 rundy Ekstraklasy i 4 rundy 1 Ligi rozgrywane w 4 lokalizacjach w ciągu sezonu. W pierwszej rundzie rozegranej w maju najlepszą okazała się ekipa Yacht Clubu Gdańsk HRM Racing (YCG) przed załogami Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) i Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego (OKZ). Te załogi stawiane są w roli faworytów, jednak analizując wyniki stawka czołowych 8-9 zespołów jest bardzo wyrównana.
Na pewno do walki o czołowe miejsca włączą się ekipy, które szanse na miejsce na podium w poprzedniej rundzie straciły dopiero w końcówce regat. Pogoń Szczecin, Politechnika Gdańska czy Giżycka Grupa Regatowa regularnie walczą o wygrane w pojedynczych wyścigach i będą liczyć się w walce o zwycięstwo. Kolejne 3 załogi ze Sztorm Grupy, KS Iskra Gdynia i Legii Warszawa nie raz udowadniały, że stać ich na bezbłędne żeglowanie, a takie gwarantuje dobre miejsce w ligowych zmaganiach.
Nie mniej ciekawie jest na dole tabeli, gdzie 4 ostanie załogi zagrożone będą spadkiem do 1 Ligi. Wprawdzie do końca sezonu jeszcze pozostały 3 rundy, ale po regatach w Gdyni, parę załóg może już znaleźć się bardzo trudnej sytuacji.
Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10, zakończenie w niedzielę o 16.

Ranking Ekstraklasy po 1 rundzie:

 1. Yacht Club Gdańsk/HRM Racing – 18 pkt
 2. YKP Gdynia/GSC Yachting – 17 pkt
 3. Olsztyński Klub Żeglarski – 16 pkt
 4. Pogoń Szczecin – 15 pkt
 5. AZS Politechnika Gdańska – 14 pkt
 6. Giżycka Grupa Regatowa – 13 pkt
 7. Sztorm Grupa – 12 pkt
 8. KS Iskra AMW Gdynia – 11 pkt
 9. Legia Warszawa – 10 pkt
 10. Yacht Club Sopot – 9 pkt
 11. Puchar Polski Jachtów Kabinowych – 8 pkt
 12. KW Garland Gliwice – 7 pkt
 13. Odyssey Sailing Club – 6 pkt
 14. Jacht Klub Między Żaglami – 5 pkt
 15. UKS Albatros Wolin – 4 pkt
 16. Sport Vita Ski&Sail Gliwice – 3 pkt
 17. PŻKS Dżygit Białystok/Boatshop Sailing Team – 2 pkt
 18. Jachtklub Stoczni Gdańskiej/Mowi Women Sailing Team – 1 pkt

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Garden Space, Euvic, Nissan Odyssey, Efaflex, Miasto Szczecin i Sirocco Mobile.
Partnerem Technologicznym jest: SAP Polska
Partnerem relacji LIVE są: Vector Synergy i CDeX.
Partnerami Ligi są: Miasto Sopot, FFW Communications, RS Sailing, Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Garmin,  Polski Związek Żeglarski.
Partnerem medialnym regat jest Prestiż Magazyn Trójmiejski, zeglarstwo.waw.pl, Prestiż Szczeciński.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego wiązku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

 

Recencje książek żeglarskich