MENU

Inżbud wygrywa pierwszą rundę Śląskiej Ligi.

2018-06-06
Śląska Liga Regatowa
Inżbud wygrywa pierwszą rundę Śląskiej Ligi.
Foto: Gwidon Libera, MT Partners

13 maja na Zalewie Rybnickim wystartowała kolejna edycja Śląskiej Ligi Regatowej =  żeglarskich rozgrywek ligowych dla lokalnych zawodników, klubów żeglarskich i firm. Po zaciętej walce obrońcy Pucharu z zeszłego sezonu załoga Inżbud Rybnik wygrała inauguracyjne zawody minimalnie wyprzedzając załogi Aspektu i Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska Białej.
Na zawodników na przystani Hotelu Stodoły czekały 4 jednakowe jachty regatowe Skippi oraz doskonała pogoda. Wiatr o sile 12-15 węzłów i bezchmurne niebo stworzyły idealne warunki do ścigania. Udało się rozegrać aż 9 wyścigów. Od początku czołowe miejsca zajmowała ekipa zeszłorocznych triumfatorów, najbardziej doświadczonej w ligowych zmaganiach załoga Inżbud Rybnik. Ale tuż za nimi plasowała się załoga Aspekt ze młodym sternikiem, byłym zawodnikiem TS Kuźnia Rybnik klasy Laser Robertem Szymańskim. Równo pływała również załoga ATH z Pawłem Fałatem ze sterem, który po zeszłorocznym starcie w lidze i regatach meczowych, sukcesywnie podnosi poziom swojej załogi. Dwie debiutujące w lidze załogi Wasko i Ecol z wyścigu na wyścig pływały coraz lepiej, doskonale radząc sobie z wymagającymi jachtami oraz silnym, porywistym szkwalącym wiatrem. Największy problem z żeglowaniem miała zdecydowanie najlżejsza kobieca załoga Śląskiego Yacht Clubu, której silny wiatr nie był sprzymierzeńcem i nie pozwalał na tak szybkie prowadzenie jachtu na wiatr jak załogom męskim.
Wyniki regat rozstrzygnęły się dopiero w ostatnim wyścigu, gdy Inżbud przypieczętował wygraną, ale z przewaga tylko 1 pkt nad Aspektem. Zwycięska załoga płynęła w składzie Grzegorz Niemczyk, Filip Bogacki i Zbigniew Bogacki.
 

Klasyfikacja końcowa:

  1. Grupa Inzbud - 6 pkt
  2. Aspekt - 7 pkt
  3. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej - 9 pkt
  4. WASKO SA - 12 pkt
  5. Ecol Spółka z o.o. - 16 pkt
  6. Śląski Yacht Club - 20 pkt

Kolejne Regaty odbędą się na Zalewie Rybnickim już w następną niedzielę 20 maja, a bazą regat jest Hotel i Restauracja Stodoły.
Zgłoszenia i więcej informacji można uzyskać u organizatora regat lub na stronie na facebooku: https://www.facebook.com/LigaSLR/
Śląska Liga Regatowa organizowana jest przy współpracy Miasta Rybnik.
Podobne projekty organizowane są od kilku lat również w Szczecinie i Trójmieście. W lidze udział biorą dowolnie zorganizowane zespoły żeglarskie, a jednakowy sprzęt w postaci floty jachtów regatowych dostarcza organizator. Dzięki temu liczą się tylko umiejętności załóg, a zawodnicy nie muszą posiadać swoich jachtów co zdecydowanie ułatwia udział w regatach. Formuła ligi jest łatwa i dostępna dla wszystkich a doskonałą zabawę i dużą dawkę adrenaliny zapewniają szybkie i sprawne jachty oraz krótkie intensywne wyścigi.
Organizatorem regat jest firma MT Partners, która od 2007 roku zorganizowała takie imprezy jak cykl regat Pucharu Świata ‘Polish Match Tour’, Mistrzostwa Świata w Klasie Optimist, Mistrzostwa Świata Juniorów i Mistrzostwa Europy w match racingu. Od 6 lat organizuje również Ligi Regatowe w Szczecinie i w Rybniku oraz ogólnopolską Polską Ekstraklasę Żeglarską z regatami w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Sopocie.
 

Recencje książek żeglarskich