MENU

Polska Liga Żeglarska, duże zmiany tym sezonie!

2021-02-25
Polska Liga Żeglarska, duże zmiany tym sezonie!
Foto: RS Sailing

Polska Liga Żeglarska ogłosiła duże zmiany na sezon 2021. Zostaną powiększone ligi, będą nowe jachty i nowe akweny. Łącznie w lidze udział weźmie 36 zespołów. Start sezonu głównego w maju w Sopocie, finał w październiku w Warszawie.
Polska Liga Żeglarska wystartowała w 2015 roku. Przed siódmym sezonem wpłynęło ponad 40 zgłoszeń, z czego 40 zostało potwierdzonych. To prawie dwa razy więcej niż liczba uczestniczących w tych rozgrywkach drużyn gdyż w poprzednim roku na dwóch szczeblach rywalizowały 24 zespoły - po 12 w Ekstraklasie oraz I lidze.
„Braliśmy pod uwagę trzy warianty - pierwszy zakładał pozostawienie obecnego kształtu rozgrywek na dwóch poziomach po 12 załóg, a to oznaczałoby odrzucenie 16 nowych ekip. Z kolei w drugim rozwiązaniu żeglarze rywalizowaliby na trzech poziomach, ale powstanie drugiej ligi wiązałoby się ze zwiększeniem ilości regat, czyli zamiast dziewięciu weekendów rozgrywalibyśmy regaty w 13 terminach. Ostatecznie odrzuciliśmy te opcje i postanowiliśmy poszerzyć ligi i przyjąć praktycznie wszystkich chętnych, którzy się zgłosili. W obu poziomach rywalizować będzie po 18, a nie jak do tej pory, 12 teamów. Dzięki tej zmianie żadna z czterech drużyn nie opuści Ekstraklasy, a zamiast czterech ekip awansowało do niej siedem. W I lidze mamy obecnie 13 wolnych miejsc, o które w kwalifikacjach rywalizować będzie 18 załóg. Zatem po kwalifikacjach rozgrywanych w Sopocie, 16-18 kwietnia odpadnie tylko pięć zespołów" – podsumował Maciej Cylupa, dyrektor cyklu.

W tym sezonie żeglarze pływać będą na nowych jachtach - RS-21. Ekipy będą miały jednocześnie do dyspozycji 9, a nie jak wcześniej, 6 jednostek. Dzięki zmianie i powiększeniu floty można było dokonać zmian w ilości startujących załóg.


Foto: RS Sailing

"To nowoczesna łódka brytyjskiej konstrukcji. Ma 6,4 m długości i zaledwie 1,38 m zanurzenia. Jest lekka, bo waży tylko 650 kg i ma spore ożaglowanie - grot liczy 16.2, fok 8.2, a genaker 40 m2. Jest przeznaczona dla czterech osób, ale mniejsza załoga też sobie poradzi, bo jacht jest prosty w obsłudze. Jacht bardzo sprawnie żegluje z wiatrem, szybko wschodzi w ślizg, jest również szybki w żeglowaniu na oraz z wiatrem. Przez łatwe prowadzenie zapewnia super zabawę, bo chodzi o to, żeby żeglarze toczyli walkę na wodzie, a nie zmagali się ze sprzętem" – ocenił Szymon Jabłkowski z Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Zmianie uległy też akweny rozgrywania poszczególnych rund Ligi. Poza znanymi z poprzednich sezonów Sopotem, Gdynią i Szczecinem, po raz pierwszy w historii tych zmagań uczestnicy ścigać się będą na Zalewie Zegrzyńskim. Tam odbędą się bowiem finałowe regaty Sztorm Grand Prix w dniach 2-3 października w Ekstraklasie i 25-26 września w I lidze.

Triumfator Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zostanie Klubowym Mistrzem Polski PZŻ. Tytułu broni Yacht Klub Polski Gdynia, a kolejne miejsca na podium zajęli reprezentanci Yacht Clubu Gdańsk i Giżyckiej Grupy Regatowej.

 

Ekstraklasa
22-23 maja 2021 Sopot
03-04 lipca 202 Gdynia
14-15 sierpnia 202 Szczecin
02-03 października 202 Warszawa – Sztorm Grand Prix

 

1 Liga
29-30 maja 2021   Sopot
10-11 lipca 2021 Gdynia
07-08 sierpnia 2021  Szczecin
25-26 września 2021     Warszawa – Sztorm Grand Prix


Partnerami tegorocznego sezonu będą:
Sponsorzy: Szczecin, Pomorze Zachodnie, RS Sailing, WNM Group

Partnerzy: PZŻ, SAP, Odyssey Dealer Group, Sztorm Grupa, Harken, Garmin, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Centrum Żeglarskie Szczecin, Żegluga Szczecińska, GSC Yachting
 

Recencje książek żeglarskich
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. zamknij