MENU

Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia

2024-04-29
Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia
Fot. NN/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Uroczyste rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego, odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga oraz spotkanie żeglarzy i sympatyków – tak zapowiada się inauguracja obchodów stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia, które odbędzie się w piątek 3 maja.

„100 lat dla Polski” – pod takim hasłem rozpoczną się rocznicowe obchody jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów żeglarskich w naszym kraju. Idea założenia Yacht Klubu Polski narodziła się już w 1923 roku, a 10 grudnia 1924 roku stowarzyszenie oficjalnie zarejestrowano. Choć jego siedziba mieściła się w Warszawie, żeglarze założyli również Oddział Morski w Gdyni.
Stąd wyruszały pionierskie rejsy morskie, którymi kierował m.in. gen. Mariusz Zaruski. Pełną samodzielność gdyński oddział zyskał 1 marca 1928 roku, a na jego czele stanął Józef Unrug, dowódca Floty w Gdyni. Kolejne lata to nieustanny rozwój, przerwany II wojną światową i okresem stalinizmu. Obecnie YKP Gdynia jest jednym z najlepszych klubów w Polsce szkolących młodzież.

– Jest to dla nas szczególna i bardzo ważna uroczystość – mówił Marek Stawiszyński, komandor YKP Gdynia, w piątek 26 kwietnia podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie klubu. – Chcemy ten jubileusz świętować przez cały 2024 rok, a rozpoczniemy go 3 maja uroczystym podniesieniem bandery w Marinie Yacht Park na flagsztoku żaglowca „Generał Zaruski”. Start o godzinie 11.

Wybór Mariny Yacht Park na miejsce rozpoczęcia obchodów nie jest przypadkowy. Kilkadziesiąt metrów dalej, na wysokości obecnego wieżowca Sea Towers, mieściła się bowiem pierwsza siedziba gdyńskiego klubu.

Ceremonia będzie też okazją do rozpoczęcia klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego. Następnie uroczystości przeniosą się do Alei Żeglarstwa Polskiego, usytuowanej na falochronie południowym basenu żeglarskiego, gdzie o godzinie 12 odsłonięta zostanie tablica poświęcona admirałowi Józefowi Unrugowi.
– To jedna z osób, które tworzyły gdyńskie żeglarstwo – opowiada Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Był współzałożycielem Jacht Klubu Morskiego Gryf i Oddziału Morskiego Oficerskiego Yacht Klubu RP oraz pierwszym i jedynym przedwojennym komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski. Wspierał też organizację regat, a niektóre z nich sędziował.

Urodzony 7 października 1884 roku w Brandenburgu Józef Unrug jest jednym z bohaterów polskiej Marynarki Wojennej. Od 1925 roku był dowódcą Floty w Gdyni, a 24 sierpnia 1939 roku został dowódcą Obrony Wybrzeża, którą kierował do 2 października. Po kapitulacji przebywał w obozach jenieckich, konsekwentnie odmawiając współpracy z Niemcami. Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. Zmarł w nocy z 28 lutego na 1 marca 1973 r. w Domu Polskim w Lailly-en-Val koło Orleanu.

Organizatorem wydarzenia jest Yacht Klub Polski Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami są Miasto Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Liga Morska i Rzeczna, Invest Sarko, Gdański Ośrodek Sportu, Polski Związek Żeglarski, Ghelamco, Może Kawy?, Marina Yacht Park, Lex Secure, Polski Holding Nieruchomości i Harken. Impreza odbywa się pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i medialnym portalu Żeglarski.info.

Tekst: Jędrzej Szerle

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Mieści się zaś na południowym falochronie gdyńskiego basenu żeglarskiego. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Piotra Bigaja, Andrzeja Lutomskiego i Andrzeja Drapelli.
 

Recencje książek żeglarskich