MENU

Aktualności - POZŻ

Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia

Uroczyste rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego, odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga oraz spotkanie żeglarzy i sympatyków – tak zapowiada się inauguracja obchodów stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia, które odbędzie się w piątek 3 maja.

Czytaj więcej

Kapitan Andrzej Drapella upamiętniony!

Ponad sto osób wzięło udział w uroczystości odsłonięcia tablicy Andrzeja Drapelli, która odbyła się w sobotę 14 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

Czytaj więcej

Konsulowie honorowi ścigali się na Zatoce Gdańskiej

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego.

Czytaj więcej

Można już zgłaszać kandydatów do Kryształowego Żagla 2023!

Jak co roku o tej porze Pomorski Związek Żeglarski ogłasza, że rozpoczyna zbieranie kandydatur do nagród Kryształowego Żagla. To będzie już piętnasta edycja tego wyróżnienia dla najlepszych pomorskich żeglarzy, klubów i osiągnięć żeglarskich mijającego roku.

Czytaj więcej

Polscy żeglarze pamiętali o generale Władysławie Sikorskim

W dniach 3-5 lipca 2023 roku odbył się w Gibraltarze międzynarodowy zlot żeglarski pod nazwą Sikorski Memorial Rally 2023 by uhonorować pamięć Władysława Sikorskiego, generała, premiera Rządu Polskiego na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.

Czytaj więcej

Tablica Andrzeja Lutomskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.

Czytaj więcej

Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica legendarnego trenera i wychowawcy wielu pokoleń żeglarzy, Andrzeja Lutomskiego, zostanie odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Zapraszamy serdecznie.

Czytaj więcej

17 załóg rywalizowało w 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte

Piotr Adamowicz, Zbigniew Rembiewski i Tomasz Nagas to najlepsi sternicy w przeprowadzonych w weekend 27-28 sierpnia 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte.

Czytaj więcej

Regaty upamiętnią bohaterskich obrońców Westerplatte

Już po raz 44. odbędą się w Gdańsku Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte. Organizatorem imprezy, która rozpocznie się w sobotę 27 sierpnia, jest Yacht Klub Północny.

Czytaj więcej

III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie: Triumf weteranów

Załogi z Czech i Niemiec okazały się najlepsze w rozegranych w weekend 25-26 czerwca III Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy. W zorganizowanych w Gdyni regatach ścigało się blisko 100 żeglarzy z 10 państw.

Czytaj więcej

Tablice Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego odsłonięte!

Blisko sto osób uczestniczyło w sobotę 25 czerwca w odsłonięciu tablic Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Upamiętnienie legendarnych żeglarzy związane jest z przypadającym w tym roku stuleciem ich macierzystych klubów – Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku.

Czytaj więcej

Uhonorujmy legendy pomorskich klubów żeglarskich!

Tablice Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego odsłonięte zostaną w sobotę 25 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Uroczystość jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej

VI Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę!

Blisko sto jednostek, z „Generałem Zaruskim” na czele, przepłynie w sobotę 25 czerwca w VI Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Impreza rozpocznie się o godzinie 14 na wysokości mola w Brzeźnie.

Czytaj więcej

Obchody stulecia Polskiego Związku Żeglarskiego uroczyście rozpoczęte

Blisko setka żeglarzy, członków organizacji żeglarskich i pomorskich samorządowców zainaugurowała we wtorek 24 maja w gdańskim Dworze Artusa obchody 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Była to okazja do nagrodzenia zasłużonych klubów i ich członków, poznania historii polskiego żeglarstwa i promocji dokonań pomorskich żeglarzy.

Czytaj więcej

Piknik żeglarski uświetni Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Rejsy jachtem 2020, pokazy ratownictwa medycznego i nauka pływania na deskach SUP - to tylko niektóre atrakcje pikniku żeglarskiego, który odbędzie się 2 maja w gdyńskiej Marinie Yacht Park.

Czytaj więcej

Pogoria wyruszyła na Morze Śródziemne

W niedzielę 20 marca „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca.

Czytaj więcej

Poznaliśmy najlepszych żeglarzy Pomorza roku 2021

POZŻ od trzynastu już lat przyznaje swoje nagrody – Kryształowe Żagle – za największe osiągnięcia mijającego sezonu żeglarskiego. Ich laureatów ogłasza zwykle na Pomorskich Galach Żeglarskich. Nie inaczej było w tym roku.

Czytaj więcej

Recencje książek żeglarskich