MENU

VI Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę!

2022-06-22
VI Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę!
Foto: Tadeusz Lademann

Blisko sto jednostek, z „Generałem Zaruskim” na czele, przepłynie w sobotę 25 czerwca w VI Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Impreza rozpocznie się o godzinie 14 na wysokości mola w Brzeźnie.
Organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski od 2017 roku Żeglarska Parada Świętojańska ponownie uświetni Święto Morza w Gdyni. W tym roku radosna i kolorowa armada żaglowców i jachtów przepłynie z Gdańska do Gdyni.

- Spodziewam się, że w paradzie weźmie udział około stu jednostek - zapowiada Jerzy Jałoszewski, dyrektor parady. - Tak jak w poprzednich latach każda załoga otrzyma pamiątkową flagę. Na imprezę wciąż można się zgłaszać – serdecznie zapraszamy!

Parada zacznie się formować o godzinie 13, pomiędzy ujściem Martwej Wisły a molem w Brzeźnie, a godzinę później skieruje w stronę Gdyni. Na jej czele popłynie „Generał Zaruski” – zbudowany w 1939 roku flagowy żaglowiec Gdańska. Zobaczymy także m.in. „Copernicusa” – uczestnika wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race, zbudowanego w 1936 roku mahoniowego „Oriona” i „Anticę”, na której Jerzy Wąsowicz opłynął świat. Komandorem parady będzie Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica.
Żaglowce i jachty będzie można podziwiać z mol w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie oraz z trójmiejskich plaż i gdyńskiego bulwaru Nadmorskiego. Około godziny 16.30, na wysokości plaży Śródmieście, jednostki skupią się wokół „Kapitana Borchardta”, na pokładzie którego odbędzie się wyjątkowy koncert na wodzie Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. Później parada zostanie rozwiązana. Uczestnicy spoza Gdyni będą mogli zacumować za darmo w Marinie Yacht Park, po wschodniej stronie pirsu.

To nie koniec atrakcji. Około godziny 18-19 na pirsie nr 1 w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy, odbędzie się koncert szantowo-folkowy dostępny dla wszystkich. Wystąpią na nim Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Klang i Flash Creep.

Zapisy na VI Żeglarską Paradę Świętojańską odbywają się przez stronę internetową. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Organizatorami VI Żeglarskiej Parady Świętojańskiej są Pomorski Związek Żeglarski, Marina Yacht Park, Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica i Gdański Ośrodek Sportu, a patronem medialnym portal Żeglarski.info. Głównymi partnerami wydarzenia są Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Parada odbywa się w ramach Święta Morza w Gdyni.
Strona wydarzenia: https://zeglarskaparadaswietojanska.pl/.

Jędrzej Szerle
 

Recencje książek żeglarskich