MENU

17 załóg rywalizowało w 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte

2022-08-29
17 załóg rywalizowało w 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte
Foto: Anna Komosińska

Piotr Adamowicz, Zbigniew Rembiewski i Tomasz Nagas to najlepsi sternicy w przeprowadzonych w weekend 27-28 sierpnia 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte.

W zorganizowanych przez Yacht Klub Północny podczas zlotu Baltic Sail Gdańsk 2022 zmaganiach wystartowało 17 załóg, które rywalizowały w trzech wyścigach - dwóch w sobotę oraz jednym z niedzielę. Jachty klasyfikowane były w klasach ORC i KWR oraz w grupie Open.

W ORC podobnie jak w poprzednim roku zwycięzcą został Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk). Jeden z najlepszych polskich regatowców zwyciężył na jachcie „Neoprofil” we wszystkich trzech przeprowadzonych wyścigach.

- Regaty były fajne i jestem bardzo zadowolony - mówi Piotr Adamowicz. - W sobotę pierwszy wyścig odbył się przy równym wietrze około 2 B. Podczas drugiego było trochę problemów z flautą. W niedzielę na start czekaliśmy przy bezwietrznej pogodzie do 12.50. Dopiero wtedy zaczęło wiać 2-3 B. Dlatego odbył się tylko jeden wyścig.

Drugie miejsce zajął Tomasz Konnak (JKM Gryf Gdynia) na „Czarodziejce”, a trzecie Czesław Perlicki (YKP Gdynia) - nestor polskiego żeglarstwa regatowego - na „Aquili”. W klasie KWR wystartowały dwie załogi. Pierwszy był Zbigniew Rembiewski (Sailing Factory) na „Słoni”, a drugi Jerzy Brezdeń (JKMW Kotwica) na „Hadarze”.Dużo emocji przyniosła też rywalizacja w grupie Open. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Nagas (niezrzeszony) na „Fast Forward”, który wyprzedził Zbigniewa Gutkowskiego (niezrzeszony) na „Globe”. Trzeci był Marek Limberger (JK Conrada) na „Marco Polo”.

Wszyscy trzej sternicy - Adamowicz, Rembiewski i Nagas - zajęli także pierwsze lokaty w drugim, długim wyścigu osobno klasyfikowanym jako Puchar Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
Regaty o Puchar Obrońców Westerplatte wchodzą w skład cyklu Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Bałtyku Południowego i Pucharu Zatoki Gdańskiej.

Organizatorem zawodów był Yacht Klub Północny w Gdańsku we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim.

Tekst: Jędrzej Szerle
 

Recencje książek żeglarskich