MENU

Uhonorujmy w sobotę Włodzimierza Głowackiego!

2024-06-25
Uhonorujmy w sobotę Włodzimierza Głowackiego!
Foto: Jan Dominowski

Kolejna tablica odsłonięta zostanie w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w sobotę 29 czerwca upamiętniony zostanie Włodzimierz Głowacki, pierwszy prezes reaktywowanego w 1957 roku Polskiego Związku Żeglarskiego i niezrównany popularyzator żeglarstwa. Serdecznie zapraszamy!

Od dwunastu lat w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, położonej na falochronie południowym Basenu Żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego, odsłaniane są tablice słynnych ludzi morza. W tym roku, 3 maja, z okazji stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdyni uhonorowano w ten sposób admirała Józefa Unruga – pierwszego komandora klubu i zasłużonego wojskowego.
Kolejna tablica, której odsłonięcie odbędzie się już w sobotę, również wiąże się z piękną rocznicą. Sto lat temu bowiem, 11 maja 1924 roku, założono w Tczewie Polski Związek Żeglarski. Dlatego decyzją Kapituły Alei Żeglarstwa Polskiego następnym żeglarzem w ten sposób upamiętnionym będzie Włodzimierz Głowacki.

Był on jednym z najwybitniejszych popularyzatorów żeglarstwa, doświadczonym żeglarzem i szkoleniowcem oraz działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego. Włodzimierz Głowacki urodził się 5 września 1910 roku w Poznaniu. Z wykształcenia był prawnikiem. W latach 30. pływał pod komendą gen. Mariusza Zaruskiego i był sędzią regatowym oraz pracował jako dziennikarz w gdyńskiej gazecie „Kurier Bałtycki”. Podczas wojny mieszkał w Warszawie – działał w konspiracji, był więźniem Pawiaka i obozu Stutthof.

Po wojnie pracował m.in. w Instytucie Zachodnim w Poznaniu oraz Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Równolegle działał na rzecz żeglarstwa. W latach 1948-1949 był Sekretarzem Generalnym Polskiego Związku Żeglarskiego. W 1957 roku, po jego reaktywacji, został prezesem PZŻ i pełnił tę funkcję do 1960 roku.

Włodzimierz Głowacki dał się poznać również jako popularyzator tematyki żeglarskiej. Był założycielem i pierwszym redaktorem miesięcznika „Żagle”, pisał dla miesięcznika „Morze” oraz był autorem poczytnych książek, m.in. „Wspaniałego świata żeglarstwa”, „Olimpijskich żagli” i „Dziejów żeglarstwa polskiego”. Zmarł 28 sierpnia 1995 roku w Warszawie.
Tablica Włodzimierza Głowackiego odsłonięta zostanie w sobotę 29 czerwca o godzinie 11. Uroczystość tradycyjnie uświetni występ Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami są Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Odbywa się pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i medialnym portalu Żeglarski.info. Odsłonięcie tablicy Włodzimierza Głowackiego jest również częścią obchodów Święta Morza w Gdyni.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Mieści się zaś na południowym falochronie gdyńskiego basenu żeglarskiego. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Piotra Bigaja, Andrzeja Lutomskiego, Andrzeja Drapelli i Józefa Unruga.
 

Jędrzej Szerle

Recencje książek żeglarskich