MENU

Tablica Andrzeja Lutomskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta

2023-06-25
Tablica Andrzeja Lutomskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta
Foto: Tadeusz Lademann

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.

W Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni od 2012 roku upamiętnia się najbardziej zasłużonych ludzi morza. W sobotę 24 czerwca do grona dwudziestu siedmiu żeglarzy uczczonych w ten sposób dołączył Andrzej Lutomski – legendarny gdyński trener.

– Odsłaniamy dzisiaj tablicę wielkiego żeglarza, ale przede wszystkim wielkiego wizjonera żeglarstwa i człowieka, który wychował kilka pokoleń – mówi Irena Kuczys-Lutomska, żona Andrzeja Lutomskiego. – Stworzył wielką żeglarską rodzinę za swoich zawodników, którzy dzisiaj rozrzucenie są po całym świecie. Kiedy jednak wracają oni do swoich korzeni, do Gdyni, wtedy pierwsze kroki kierują do swojego klubu – do Arki – bo Pan Andrzej, jak o nim zawsze mówiono, ten klub stworzył. Budował go z trudem od 50 lat. Dzisiaj Andrzej Lutomski dalej jest żywy w naszych sercach. Jego duch jest żywym w progach naszego klubu, bo pamięć o nim nie zaginie.

Urodzony 4 listopada 1932 roku Lutomski do Gdyni trafił w latach 50. w ramach służby wojskowej. Pływał zarówno na jachtach regatowych, jak i sportowych, m.in. trzykrotnie zdobywając mistrzostwo Polski w klasie Star. Od połowy lat 60., przez ponad pół wieku zajmował się szkoleniem sportowym dzieci i młodzieży. Był założycielem i wieloletnim komandorem Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka Gdynia. Przez dziewięć kadencji zasiadał w zarządzie Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a w 2016 roku otrzymał tytuł Pomorskiego Trenera Żeglarstwa 50-lecia PoZŻ. Zmarł 2 września 2021 roku.

– Andrzej Lutomski działał na niwie gdyńskiej, polskiej i międzynarodowej – tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Poszukiwał takiej drogi rozwoju sportowca, żeby nie było tak dużej przepaści pomiędzy Optimistem a kolejnymi klasami. Choć starszy od innych trenerów ze szkółek i klubów żeglarskich nawet o kilkadziesiąt lat, był prekursorem wprowadzania nowych klas. W ostatnich latach dzięki jego uporowi popularność zyskała klasa O’pen Skiff.

W rozpoczętej o godz. 11 uroczystości wzięło udział ponad sto osób – samorządowców, przedstawicieli klubów żeglarskich i organizacji społecznych, żeglarzy, uczestników IV Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich i mieszkańców Trójmiasta. W Alei obecni byli m.in. przewodnicząca Rady Miasta Gdynia Joanna Zielińska, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, wnuczka inżyniera Tadeusza Wendy, budowniczego gdyńskiego portu – Hanna Wenda-Uszyńska oraz rodzina Andrzeja Lutomskiego.

– Andrzeja znałam 30 lat i warto przytoczyć słowa nieżyjącego już Jerzego Jałoszewskiego – opowiada Joanna Zielińska. – Powiedział on, że gdyby jego synowie chcieli uprawiać żeglarstwo, to oddałby ich tylko i wyłącznie w ręce Andrzeja Lutomskiego. On uczył nie tylko sztuki pływania, ale też tego, jak być dobrym człowiekiem, jak pracować, uczyć się i realizować swoje pasje.

Tablicę Andrzeja Lutomskiego odsłonili jego żona, Irena Kuczys-Lutomska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. Następnie została ona poświęcona przez o. Edwarda Pracza, duszpasterza ludzi morza. Wartę przy tablicy zaciągnęli zaś zawodnicy MKŻ Arka Gdynia. Marynistyczną atmosferę podczas uroczystości zapewnili zaś Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny oraz młodzi Optimiściarze z trenerem Dariuszem Dołęgą z Yacht Klubu Polski Gdynia, którzy ustawili się w basenie żeglarskim.

– W latach 60. Andrzej Lutomski był jednym z moich pierwszych trenerów w klasie Cadet w Jacht Klubie Morskim Kotwica – wspomina Andrzej Zięba, jeden z jego wychowanków. – Był świetnym trenerem, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem. Jak pół wieku później widywałem go jak szkolił dzieci w Arce, miałem pewność, że to się nie zmieniło.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy przeszli do pobliskiej siedziby MKŻ Arka Gdynia, gdzie przygotowana została wystawa zdjęć komandora Lutomskiego oraz drobny poczęstunek.
Organizatorem odsłonięcia tablicy Andrzeja Lutomskiego był Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami byli zaś Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info. Wydarzenie odbyło się w ramach Święta Morza.

Tekst: Jedrzej Szerle

 

Recencje książek żeglarskich