MENU

Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

2023-06-21
Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego
Foto: Tadeusz Lademann

Tablica legendarnego trenera i wychowawcy wielu pokoleń żeglarzy, Andrzeja Lutomskiego, zostanie odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Zapraszamy serdecznie.


W ostatni weekend obchodzonego w Gdyni Święta Morza odsłonięta zostanie druga w tym roku tablica w Alei Żeglarstwa Polskiego, usytuowanej na falochronie południowym basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego. 3 maja, w ramach otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego uhonorowano Piotra Bigaja – współzałożyciela Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica, doświadczonego regatowca, dowódcę żaglowca ORP „Iskra” i pierwszego kapitana STS „Pogoria”. W najbliższą sobotę 24 czerwca o godzinie 11 upamiętniony w ten sposób zostanie Andrzej Lutomski.

Urodzony 4 listopada 1932 roku w Poznaniu Lutomski pochodził ze sportowej rodziny. Jego ojciec należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a brat reprezentował Polskę w pływaniu na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 r. Andrzej zakochał się zaś w żeglarstwie. Po zdaniu matury w 1952 roku w ramach służby wojskowej trafił do Gdyni do ówczesnego Ośrodka Sportów Wodnych Marynarki Wojennej. Pływał zarówno na dużych jachtach, jak i na łódkach sportowych, trzykrotnie zdobywając mistrzostwo Polski w klasie Star. Latał także na bojerach.
W połowie lat 60. Andrzej Lutomski rozpoczął pracę trenerską. Uczestniczył we wprowadzaniu do Polski klasy Optimist, a następnie Laser i O’pen Skiff. W 1993 roku założył Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia, którego komandorem był przez 28 lat. Przez dziewięć kadencji zasiadał też w zarządzie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W 2016 roku otrzymał tytuł Pomorskiego Trenera Żeglarstwa 50-lecia PoZŻ. Zmarł 2 września 2021 roku.

Uroczystość odsłonięcia jego tablicy w Alei Żeglarstwa Polskiego odbędzie się w sobotę 24 czerwca o godzinie 11. Ceremonię tradycyjnie uświetni występ Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny.

Organizatorem odsłonięcia tablicy Andrzeja Lutomskiego jest Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami są zaś Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info. Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Morza.
Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz i Piotra Bigaja.

Tekst. Jędrzej Szerle
 

Recencje książek żeglarskich