MENU

XIX Międzynarodowe Regaty Ekologiczne oraz Festiwal Ekologiczny

2013-06-06

Organizatorzy sobotnio-niedzielnych (25-26.05.2013) imprez żeglarskich, które mają się odbyć w Krakowie na odcinku Wisły od Mostu Grunwaldzkiego do Mostu Piłsudskiego, najbardziej martwią się tym, czy w czasie zawodów będzie wiało. Rzeka jest niezwykle trudna i gdy nie ma wiatru, Komisja Sędziowska może mieć problemy z rozegraniem poszczególnych wyścigów.
W sobotę i niedzielę 25-26.05.2013 odbędą się XIX Międzynarodowe Regaty Ekologiczne oraz Festiwal Ekologiczny „Wiatr i woda w Krakowie”. Wydarzenia organizuje: Klub Żeglarski Horn Kraków oraz Stowarzyszenie Ekologia i Żagle. Projekty realizowane są przy wsparciu finansowym: Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Krakowa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Udział w zawodach potwierdziło ponad 40 zawodników i nadal czekamy na dalsze zgłoszenia do Regat. Na Wiśle w tym roku zobaczymy przede wszystkim Optimisty.
O godzinie 11:00 w sobotę nastąpi oficjalne rozpoczęcie zawodów i przecięcie błękitnej wstęgi rozciągniętej między brzegami Wisły. Przewidujemy, że wyścigi we wszystkich klasach tj: Laser Radial, Laser 4,7, Ok.- Dinghy a także Cadet i Omega Open – mogą potrwać nawet do 18:00. Jest to już cykliczna impreza, która wpisała się w sportowy krajobraz naszego miasta. Regaty są wyjątkowe - łączą sport wyczynowy z amatorskim – wygrać może każdy. Regaty są wpisane w Kalendarz PSKO oraz KOZŻ, co nadaje wysoką rangę tym imprezom na wodzie. Zmagania sportowe i integrację zawodników dopełniają profesjonalna organizacja, udział w niej znanych zawodników pełne kibiców brzegi wiślane na bulwarze Inflanckim. Zgłoszenia oraz regulamin do regat dostępny jest na stronie  www.kz.hornkrakow.pl 
Na Bulwarze Inflanckim – naprzeciw Hotelu Forum pomiędzy g. 12.00-17.00 trwać będą różne imprezy, zabawy i konkursy związane z ekologią i żeglarstwem. Nieco wcześniej zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla szkół pt. "Wiatr i Woda w Krakowie”, zorganizowany jak co roku przez krakowskie Stowarzyszenie „Ekologia i Żagle". W niedzielę podczas Festiwalu Ekologicznego o 16:45 nastąpi wręczenie nagród. Nadesłano już ponad 20 prac ze szkół podstawowych i gimnazjów, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i innych placówek kulturalno-oświatowych. Prace wykonano różnymi technikami, są to rysunki, akwarele, kolaże i inne. Na stronie www.eiz.hornkrakow.pl jest dostępny regulamin oraz ogłoszenie, do 20 maja można przesyłać prace w dowolnej technice i objętości.  

Szczególną formą wyróżnienia będzie zbiorowa wystawa najlepszych prac pokonkursowych we wrześniu i październiku br. w holu magistratu krakowskiego przy placu Wszystkich Świętych, na przystani żeglarskiej KŻ Horn Kraków, a także w placówkach systematycznie udzielających gościny ”artystom ekologicznym" i promujących edukację ekologiczną.
Celem Festiwalu jest promowanie największej polskiej rzeki jako jednej z głównych atrakcji naszego miasta, która nadaje Krakowowi specjalny klimat i atmosferę. Festiwal ma pokazać, że wciąż jest wiele niewykorzystanych jeszcze możliwości ścisłego współistnienia miasta, jego mieszkańców i Wisły z zachowaniem troski o jej czystość i zrównoważony rozwój środowiska.
Wszystkim młodym żeglarzom życzymy pomyślnych wiatrów, a publiczności dużych emocji sportowych. Mamy nadzieję, że kibice, którzy na co dzień nie mają możliwości oglądania tego szlachetnego sportu, „połkną bakcyla” i w przyszłości sami spróbują poczuć „wiatr w żaglach”.

Zapraszamy na żeglarski weekend na Wiśle!
 

Recencje książek żeglarskich