MENU

Rybnik Match Race 2016 - podsumowanie

2017-02-03
Rybnik Match Race 2016
Rybnik Match Race 2016 - podsumowanie

Trzy dni regat, słoneczna pogoda, a na końcu walka nie z wiatrem a o wiatr. Tak w kilku słowach można podsumować zakończone w niedzielę regaty w ramach cyklu Polish Match Tour. Zwyciężyła załoga Tymona Sadowskiego.

Regaty w Rybniku rozgrywane były w systemie match racingu (każdy z każdym). Załogi pływały na identycznych łódkach - Skippi650.
- To niezwykle trudne i wymagające konstrukcje dla żeglarzy i wymagają sporych umiejętności od nas jako zawodników w match racingu – mówi Kacper Olszewski z PG Racing Ronstan.

To właśnie załoga PG Racing Ronstan wykazała się najlepszymi umiejętnościami. Na taki efekt składa się praca i wzajemne zrozumienie całej załogi – mówi sternik Tymon Sadowski, który wraz z Kacprem Olszewskim i Adamem Kominkiem wygrali Rybnik Match Race.
- Warunki były bardzo wymagające ze względu na kręcący i dość słaby wiatr, ale udało nam się poradzić z tymi przeciwnościami. No i wreszcie przałamaliśmy klątwe drugiego miejsca, które do tej pory zdobywaliśmy w Rybniku.

Drugie miejsce zajęła załoga Szymona Jabłkowskiego ze Sztorm Regata Team, tuż za nimi Piotr Harasimowicz z HRM Racing.

Rywalizacja pomiędzy załogami zaczyna się jeszcze przed startem, kiedy to zawodnicy próbują nawzajem zmusić się do popełnienia błędu, wszystko jednak w ramach zasady fair play oraz przepisów regatowych, a czy te są przestrzegane oceniają arbitrzy.
- Walka była momentami ostra i zacięta, ale bardzo sportowa. Jako sędziowie zajmujemy się przede wszystkim rozstrzyganiem sytuacji spornych na wodzie, mierzeniem siły wiatru i ustawianiem trasy - mówi Filip Moczorodyński główny arbiter regat.

To ostatnie regaty w tym sezonie w ramach cyklu Polish Match Tour, które są zaliczane do Pucharu Świata. W tym roku nasze regaty zorgaanizowane były w Szczecinie, Świnoujściu oraz Rybniku mówi Maciej Cylupa z MT Partners organizatora regat.

- Polish Match Tour przez fakt, że jest realizowany jako cykl daje możliwość zdobywania punktów w Pucharze Świata, co pozwala zawodnikom znajdować się w światowej klasyfikacji.

Kolejny sezon rozpocznie się na wiosnę 2017 roku, prawdopodobnie również w Rybniku. Być może uda się zorganizować jedne z regat wcześniej jako regaty zimowe.

Wyniki:

  1. Tymom Sadowski - PG Racing Ronstan
  2. Szymon Jabłkowski - Sztorm Regata Team
  3. Piotr Harasimowicz - HRM Racing
  4. Wiktor Plitko
  5. Mikołaj Beniesiewicz - Benesiewicz Team
  6. Tomasz Micewicz - Procat Racing Team
Recencje książek żeglarskich