MENU

Bitwa zakończona. Puchar w nowych rękach!

2020-12-06
Bitwa zakończona. Puchar w nowych rękach!
Foto: Anna Komosińska

Wczoraj wieczorem linię mety przeciął ostatni jacht wyścigu, Double Scotch, prowadzony przez Macieja Hejnę. Tym samym, zakończyła się 9 edycja regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland.
Pokonanie trasy wyścigu zajęło żeglarzowi 105h 35m 59s. Maciej otrzymuje nagrodę im. Edwarda Zająca, przyznawaną tym, którzy przekraczają metę jako ostatni i walczą do końca z żywiołem i własnymi słabościami.
Dyrektor regat, Krystian Szypka, tak podsumowuje zakończone właśnie regaty:
Tegoroczna Bitwa była niezwykle ciekawa. Za sprawą pogody dała zawodnikom możliwość zasmakowania niemal wszystkich warunków żeglugi. Od bardzo dynamicznej pierwszej doby i niezwykle szybkiej żeglugi w stronę Gotlandii, przez trudne bezwietrzne chwile w połowie regat, aż po żmudne halsowanie pod zmienny wiatr w czasie powrotu. W czele stawki jachty prowadziły wyrównany wyścig, bardzo emocjonujący dla kibiców.”
Zawodnicy z końca stawki musieli się zmierzyć z rozkręcającym się od środowego wieczora sztormem. Dwóch żeglarzy zdecydowało się w związku z nim zrezygnować z wyścigu 10 mil przed metą. Emocji i dramatycznych chwil nie brakowało, co także kibicom dostarczyło mnóstwa wrażeń, ale oczywiście najważniejsze jest to, że wszyscy żeglarze cali i zdrowi wrócili do domu.
Krótko po wpłynięciu na metę ostatniego zawodnika regat, sędzia główny Tomasz Konnak, podał do publicznej wiadomości oficjalne wyniki wyścigu.
W klasyfikacji ORC wygrał Kuba Marjański na Busy Lizzy. Drugie miejsce zajął Witold Małecki na Good Speed, podium zamyka Ryszard Drzymalski na Konsalu 2.

Foto: Anna Komosińska - Kuba Marjański z Pucharem BOG.

Pełna tabela wyników pod linkiem:
https://bitwaogotland.pl/wp-content/uploads/2020/09/Wyniki-BOG-2020-klasa-ORC.png

W kategorii OPEN zwyciężył Paweł Biały na jachcie Delphia III

Pełna tabela wyników pod linkiem:
https://bitwaogotland.pl/wp-content/uploads/2020/09/Wyniki-BOG-2020-klasa-OPEN.png

Nie wszystkim jachtom udało się wyścig ukończyć. Do regat zgłosiło się 20 zawodników. Na starcie pojawiło się ich 16, a do mety dopłynęło 11. „Właśnie taki jest charakter tego wyścigu. Bitwa jest trudna i wyraźnie widać to w corocznych wynikach” komentuje Krystian Szypka.
Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do kapitanów i załóg jachtów osłonowych: Generał Zaruski (Jerzy Jaszczuk), Mokotów (Aleksandra B.Emche) i Marco Polo (Marek Limberger) za znakomitą pracę na trasie Bitwy. Bitewne „Anioły” przez cały czas wyścigu utrzymywały kontakt ze wszystkimi zawodnikami, żeglując w tak samo trudnych warunkach, jak oni.
Partnerami strategicznymi Bitwy o Gotland 2020 są: Miasto Gdańsk oraz Farby jachtowe Teknos Oliva.  Sponsorami są: Delta, Bogmar, OceanTEAM, Konsal, Kompas i Marina Przełom. Partnerami są: Województwo Pomorskie oraz Województwo Warmińsko-Mazurskie. Organizatorzy regat: OceanTEAM oraz MARISTO.PL.

Honorata Wąsowicz
 

Recencje książek żeglarskich