Bitwa zakończona. Puchar w nowych rękach!
Wczoraj wieczorem linię mety przeciął ostatni jacht wyścigu, Double Scotch, prowadzony przez Macieja Hejnę. Tym samym, zakończyła się 9 edycja regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland.
Sztormowy finisz Bitwy o Gotland
Czwarta doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland obfitowała w emocjonujące wydarzenia. Dziewięć jachtów przecięło już linię mety, dwóch żeglarzy wycofało się z regat na zaledwie 10 mil przed finiszem, a dwie najwolniejsze jednostki zmagają się wciąż ze sztormowym Bałtykiem. Wiadomo już, że w klasie OPEN zwyciężył Paweł Biały na Delphii III. Rywalizacja w ORC trwa!
Niekorzystny wiatr i odliczanie godzin do sztormu
Trzecia doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to duży spadek prędkości jachtów oraz zmiana kierunku wiatru na bardzo niekorzystny – prosto od dziobu. Żeglarze odczuwają już zmęczenie, a przed nimi jeszcze dużo wyzwań. Ostatnie 12h regat to wyczerpujące halsowanie pod wiatr ze świadomością, że od północy nadciąga sztorm. Czy uda im się schronić do portu zanim nadejdzie? Na pewno nie wszystkim.
Szybkim halsem do Gotlandii
Pierwsza doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland upłynęła zawodnikom na bardzo szybkiej żegludze w stronę Gotlandii. Noc minęła bez dramatycznych przeżyć, choć jak zawsze w tym wyścigu, niektóre jednostki doznały awarii i odpadły z rywalizacji. Do godziny 12.00 dnia dzisiejszego z regat wycofały się trzy jednostki. Pozostałe jachty są już u wybrzeży Gotlandii.
Bitwa o Gotland - START - To będą bardzo ciekawe, techniczne regaty
Dziś, 13 września 2020, o godzinie 1200, przy 12kn wiatru i przebijającym chmury słońcu, 16 zawodników wyruszyło na trasę regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. To najtrudniejszy morski wyścig żeglarski w Polsce i jedyne krajowe regaty dające kwalifikację do startu w międzynarodowych wyścigach oceanicznych samotników. Zasady rywalizacji od lat pozostają bez zmian – trasa liczy 500 mil dookoła Gotlandii i trzeba ją pokonać bez przystanków, żeglując solo.
Bitwa o Gotland - emocjonujący wyścig i niezwykły klimat
Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to nie tylko regaty. To także społeczność i klimat, które sprawiają, że wyścig ten postrzegany jest przez wielu jako święto żeglarzy samotników. Jak organizatorzy to osiągnęli? Kluczem do sukcesu jest dbałość o zawodników i troska o ich bezpieczeństwo.
Niespełna tydzień do startu Bitwy o Gotland
Już w najbliższą niedzielę, 13 września rozpoczną się dziewiąte regaty Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. Równo dwudziestu zawodników stanie na starcie najtrudniejszego z morskich wyścigów żeglarskich w Polsce. To wyjątkowa impreza, która z roku na rok przyciąga co raz większe grono fanów i liczną grupę uczestników. Trasa pozostaje bez zmian – z Gdańska dookoła Gotlandii, non-stop, 500 mil przez jesienny Bałtyk, a żeglarze płyną solo.
Bitwa o Gotland 2018 zakończona!
Wczoraj wieczorem linię mety przeciął ostatni jacht, Double Scotch, prowadzony przez Aleksandrę Emche oraz do ostatnich kabli asystowany przez jacht osłonowy Estrella ze względu na trudne warunki pogodowe.
Bitwa o Gotland - Po pierwszej dobie
Pierwsza doba regat samotnych żeglarzy non-stop dookoła Gotlandii, Bitwa o Gotland, minęła spokojnie. Obecnie pierwsze jachty zbliżają się do szwedzkiej wyspy, którą wszyscy będą mijać zgodnie z kierunkiem ruchu zegara – prawą burtą.
Bitwa o Gotland - Ostatnie przygotowania
Już pojutrze, w najbliższą niedzielę, 16 września, samotni żeglarze wyruszą na trasę siódmych regat Bitwa o Gotland. Przygotowania dobiegają końca, a dla rodzin zawodników oraz dla kibiców przewidziano liczne atrakcje w porcie startu i mety – Marinie Przełom w Górkach Zachodnich.
Bitwa o Gotland - Siódma edycja rusza już za dziesięć dni
Już za dziesięć dni, w niedzielę, 16 września, wystartują siódme regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2018. Dwudziestu dziewięciu zawodników stanie na starcie wyjątkowego wyścigu, podejmując wyzwanie samotnej żeglugi non-stop po jesiennym Bałtyku.
Bitwa o Gotland - Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Tegoroczne regaty Bitwa o Gotland są rekordowe pod względem liczby uczestników. To wyzwanie dla organizatorów, którzy nieustannie kładą nacisk na zabezpieczenie regat. Do elementów stałych, takich jak monitoring bezpieczeństwa, prognozy pogody, tracking satelitarny on-line i osłona medyczna dołączono szkolenie SAR oraz obowiązkowe wyposażenie osobiste związane z bezpieczeństwem.