MENU

Bitwa o Gotland - Ostatnie przygotowania

2018-09-18
Bitwa o Gotland - Ostatnie przygotowania
Foto: Tomasz Bartosik

Już pojutrze, w najbliższą niedzielę, 16 września, samotni żeglarze wyruszą na trasę siódmych regat Bitwa o Gotland. Przygotowania dobiegają końca, a dla rodzin zawodników oraz dla kibiców przewidziano liczne atrakcje w porcie startu i mety – Marinie Przełom w Górkach Zachodnich.
Kilkoro pierwszych zawodników zacumowało już w Marinie Przełom, dołączają do nich kolejni. Od godziny 1600 mogą już zgłaszać się na kontrolę techniczną jachtów, która będzie trwała również jutro przez cały dzień. Po zakończeniu inspekcji zostanie ogłoszona lista startowa zatwierdzona przez sędziego głównego regat, Tomasza Konnaka.

Jutro, w sobotę, od rana w Górkach Zachodnich będzie czynne biuro regat, które w tym roku poprowadzi Dobrochna Nowak.
Przez cały weekend teren Mariny Przełom będzie dostępny dla kibiców i sympatyków Bitwy.
Mogą oni zademonstrować swoje zaangażowanie poprzez udział w sobotniej Brzegowej Bitwie na Totemy – czyli skonstruować absolutnie autorski symbol poparcia dla danego zawodnika. Nawiązanie do indiańskich totemów nie jest wymagane, a współzawodnictwo kibiców w tym zakresie co roku daje wiele radości zarówno budującym, jak i oceniającym oraz samym zawodnikom. Na zwycięską drużynę oczywiście czekają nagrody. Totemy powinny zostać ukończone do godziny 1730.
O tej godzinie rozpocznie się szkolenie dla zawodników z zakresu bezpieczeństwa, po którym zaplanowana jest odprawa przedstartowa.

Ciąg dalszy sobotniego wieczoru to biesiada integracyjna oraz pokaz filmowy. W tym roku, dzięki współpracy z festiwalem filmów żeglarskich Jacht Film prezentowany będzie dokument „Relentless (Bezwzględny)” o jednej z najważniejszych postaci współczesnego regatowego żeglarstwa – Aleksie Thomsonie. Będzie to pierwszy pokaz tego filmu w Polsce.
Alex Thomson jest żeglarzem, który czterokrotnie stawał na starcie samotnych regat dookoła świata Vendée Globe. W dwóch ostatnich edycjach tych regat zdobywał kolejno 3 i 2 miejsce. Chce być pierwszym nie-Francuzem który te regaty wygra. Planuje to zrobić w 2020 roku. Thomson słynie również ze spektakularnych akcji marketingowych dla swojego sponsora, marki Hugo Boss, jak chodzenie po kilu, skok z topu masztu, czy latanie na kitesurfingu ciągniętym przez jacht.
Projekcja odbędzie się w plenerze, jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich. Film będzie prezentowany w polskim tłumaczeniu z napisami.

Niedzielny poranek przed startem to wspólne śniadanie dla zawodników o godzinie 0900, następnie konferencja prasowa o godzinie 1000. O godzinie 1030 regaty zostaną oficjalnie otwarte, a od godziny 1100 jachty będą już wychodzić w morze na linię startu. Sygnał rozpoczęcia wyścigu zabrzmi dokładnie w południe.
Zapraszamy!
Sponsorem strategicznym Bitwy o Gotland – Delphia Challenge 2018 – jest firma Delphia Yachts. Pozostali sponsorzy to: Teknos-Oliva, Kompas, Raymarine, Ocean Team, Maristo.pl.

Milka Jung
 

Recencje książek żeglarskich