MENU

Chojnice wygrywają Drużynowe Mistrzostwa Polski!

2018-10-24
Optymist
Chojnice wygrywają Drużynowe Mistrzostwa Polski!
Foto: Gwidon Libera

W Rybniku zakończyły się dwudniowe Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie Optimist. Najlepsze polskie kluby w klasie Optimist po raz drugi na akwenie Zalewu Rybnickiego rywalizowały w widowiskowej formule regat drużynowych 4 x 4  (tzw. Team Racing). Najlepszą okazała się drużyna z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego (CHKŻ) w składzie Agnieszka Pawłowska, Rafał Pogorzelski, Jacek Kalinowski, Jeremi Szczukowski i Antoni Lipiński wyprzedzając ekipy z CWM Opti Gdynia i KS Spójnia Warszawa.
Pierwszego dnie rozegrano 2 rundy eliminacyjne każdy z każdym, co oznaczało że każdy zespół popłynął 12 wyścigów. Eliminacje wyłoniły 4 załogi kwalifikujące się do półfinałów. Bezkonkurencyjnym była drużyna CHKZ wygrywając wszystkie pojedynki. Za nimi zacięty bój stoczyły załogi KS Spójnia, CWM Opti i Jacht Klub Wielkopolski (JKW), kończąc eliminacje odpowiednio na miejscach 2 do 4.
W półfinałach CHKŻ wybrał ekipę JKW i pokonał ją gładko 3-0. Natomiast w drugiej parze, po zaciętych pojedynkach wygrała ekipa z CWM Opti 3-1 ze stołeczna Spójnią.
Mecz o 3 miejsce zakończył się zwycięstwem Warszawiaków natomiast w finale w pierwszym wyścigu niepokonana do tej pory ekipa z Chojnic musiała uznać wyższość ambitnie i coraz lepiej pływającej drużynie z Gdyni. Podrażnieni porażką żeglarze z CHKZ wygrali jednak kolejne 3 wyścigi i cały finał 3-1 zdobywając upragnione złote medale Mistrzostw Polski.
„Cieszymy się bardzo z wygranej, przyjechaliśmy o złoto po zeszłorocznej porażce w finale. Udało się zrealizować plan i nasze marzenia, mieliśmy szczęście ale też byliśmy bardzo dobrze przygotowani. Na pewno wynik i czas spędzony w Rybniku to dobry fundament przed regatami Pucharu Europy w Berlinie na które jako Mistrz Polski udajemy się już za 3 tygodnie.” – podsumował Karol Jączkowski, trener Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

Wyniki końcowe Drużynowych Mistrzostw Polski w klasie Optimist:

 1. Chojnicki Klub Żeglarski
 2. CWM Opti Gdynia
 3. KS Spójnia Warszawa
 4. Jacht Klub Wielkopolski
 5. WTW Warszawa
 6. CHKŻ 2
 7. UKS Żeglarz Wrocław

Baza regat znajdowała się w Hotelu Stodoły, a wyścigi rozgrywane były blisko brzegu przy zaporze na Zalewie Rybnickim
Regaty zorganizował Polish Match Tour przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.
Partnerami regat byli:

 • Miasto Rybnik
 • żaglownia JSail
 • Optimast
 • Musto Polska
 • Kaya Ropes, Sail-Shop.pl
 • TS Kuźnia Rybnik


 

Recencje książek żeglarskich