MENU

Albatros Wolin wygrywa w Olsztynie!

2023-08-22
Albatros Wolin wygrywa w Olsztynie!
Foto: Gwidon Libera

W zakończonych dwudniowych regatach 1 Ligi zwyciężyła załoga UKS Albatros Wolin ze sternikiem Weroniką Jaroszek. Pozostałe miejsca na podium uzupełniły załogi SportVita Ski&Sail Gliwice oraz Ocean Challenge Sailing Club. Regaty pod nazwą Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego odbyły się na jeziorze Ukiel z bazą na Plaży Miejskiej.

Foto: Gwidon Libera

Prognozy wiatrowe nie były optymistyczne i zapowiadały brak wiatru przez cały weekend. Upalny wyż i specyfika akwenów śródlądowych potęgowały problem. Sobota przyniosła szansę na rozegranie wyścigów, mimo słabych i zmiennych wiatrów. Mimo tego rozegrano 4 wyścigi na skróconej, zaadaptowanej trasie.

Piorunujący początek zanotowała rezerwowa załoga Kościańskiego Klubu Żeglarskiego pod wodzą Macieja Anuszkiewicza niespodziewanie wygrywając 2 pierwsze wyścigi i komfortowo obejmując fotel lidera po 1 dniu.  Doskonale rozpoczęli liderzy rankingu SportVita otwierając regaty 1 i 3 miejscem oraz wicelider Wolin (miejsca 3 i 2). Aspiracje do walki o awans potwierdziły załogi SLAVA Racing z miejscami 2 i 5 oraz Yacht Club Białołęka (miejsca 2 i 4), Pechowo zaczęła faworyzowana załoga Garland Gliwice notując niezawinioną kolizję w 1. wyścigu i 8 miejsce, oraz dopiero 4 w kolejnym co z góry stawiało ich w trudnym położeniu. Źle zaczął tez Ocean Challenge zajmując 7 miejsce w 1. Wyścigu ale już w drugim odnotowali wygraną i wrócili do walki o czołowe miejsca.

Niedziela przywitała wszystkich zupełną flautą i oczekiwaniem na prognozowane podmuchy wiatru popołudniu. Tym razem prognoza sprawdziła się w 100% i po 13 można było wznowić rywalizację. Tym razem rozegrano kolejnych 6 wyścigów gwarantujących ważność regat. Doskonale otwarcie zanotował Garland wygrywając swój wyścig i wracając do walki o czołówkę. Podobnie zaczęła załoga KS Marina Niesulice czym awansowała na 6 miejsce tuż przed Garlandem, ale za PPJK po miejscach 6, 2 i 3. Liderzy po 1 dniu zanotowali wpadkę na 8 miejscu i spadli aż na 4 miejsce po 3 rozegranych seriach. Kolejne dwie serie wyścigów przyniosły jednak stabilizację liderów. Dobrze i równo pływał Wolin awansując na 1 miejsce kosztem SportVity, Kościan uratował miejsce w czołówce przypływając na 2 miejscu a do top 4 wskoczyła załoga Bartka Barnickiego Ocean Challenge wygrywając kolejny wyścig. Mieszająca się stawka spowodowała, że dopiero ostatni wyścig miał zdecydować kto wygra całe regaty. Liderzy mocno skupili się na walce ze sobą co otworzyło szansę dla GRP Powidz Tomka Fereta i Yacht Club Sopot 2 Jarka Radzkiego i obie załogi niespodziewanie wygrały swoje wyścigi poprawiając pozycję w rankingu. Finalnie Wolin przepływa przed SportVita i wygrywa całe regaty, Ocean Challenge zajmuje 3 miejsce w wyścigu i całych regatach a Kościan notuje dopiero 8 miejsce i spadek na 5 w całych regatach ustępując doskonale finiszującej załodze Piotra Kotwickiego z Mariny Niesulice. Yacht Club Białołęka i Garland Gliwice zajmują odpowiednio 6 i 10 miejsce ograniczając swoje szanse walki o awans do Ekstraklasy do minimum.  W dole tabeli, załogi zajmujące miejsca w strefie spadkowej, poza GRP Powidz nie były w stanie nawiązać walki o wyższe miejsca i ich sytuacja przed ostatnią rundą jest trudna i realnie zagrożona spadkiem do 2 Ligi.

Albatros Wolin w składzie Weronika Jaroszek, Jeremi Dąbrowski, Aleksander Waszkiewicz i Michał Kryński zanotował pierwsze historyczne zwycięstwo w regatach Polskiej Ligi Żeglarskiej i praktycznie zapewnił sobie awans do Ekstraklasy na sezon 2024.

Wyniki Copernicus Grand Prix, 3 rundy 1 Ligi Żeglarskiej:

 1. UKS Albatros Wolin            14 pkt
 2. SportVita Ski&Sail Gliwice        16 pkt
 3. Ocean Challenge Sailing Club     17 pkt
 4. KS Marina Niesulice            19 pkt
 5. Kościański Klub Żeglarski        20 pkt
 6. Yacht Club Białołęka            21 pkt
 7. Stowarzyszenie PPJK            21 pkt
 8. SLAVA Racing            22 pkt
 9. Grupa Regatowa Powidz        25 pkt
 10. KW Garland Gliwice            26 pkt
 11. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej    26 pkt
 12. KZ Hals Gostynin            27 pkt
 13. Spirit Sailing Team Navigo Sopot    27 pkt
 14. Yacht Club Sopot 2            28 pkt
 15. SKZ Powidz                34 pkt
 16. Małe Elektrownie Wodne Micro     34 pkt
 17. Odyssey Sailing Club            36 pkt
 18. Etisoft 2KMM Sailing Team        40 pkt

Czołówka rankingu 1. Ligi po 3 rundach:

 1.  SportVita Ski&Sail Gliwice        51 pkt
 2. UKS Albatros Wolin            50 pkt
 3. Ocean Challenge Sailing Club     47 pkt
 4. Kościański Klub Żeglarski        43 pkt
 5. Yacht Club Białołęka        36 pkt
 6. KS Marina Niesulice            34 pkt
 7. KW Garland Gliwice        31 pkt
 8. SLAVA Racing            30 pkt
 9. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej    29 pkt
 10. Yacht Club Sopot 2            29 pkt


Kolejne regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się w Olsztynie w dniach 26-27 sierpnia z udziałem 18 załóg Ekstraklasy. Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Organizatorzy regat wraz z Fundacją Przyszłość Dla Dzieci przygotowali w Bazie regat na Plaży Miejskiej OSIR Ukiel wiele atrakcji dla kibiców i odwiedzających. Będzie strefa aktywnego wypoczynku (zajęcia fitness), będzie strefa edukacji (przyczepa edukacyjna Lasów Państwowych, symulator dachowania WORD Olsztyn oraz symulator żeglowania jachtem Optimist dla dzieci zorganizowany przez Junga Olsztyński Klub Żeglarski)oraz będzie możliwość odbycia rejsów jachtami i motorówkami. Przy okazji regat, zbierane będą fundusze na rehabilitację dzieci.

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/kanalzeglarski  na YouTube będzie można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.
Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można na żywo śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com
Organizatorzy przygotowali 15 minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Regaty Copernicus Grand Prix o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego wspierane są przez Urząd Marszałkowski. Patronatem Honorowym regaty objęli Wojewoda Artur Chojecki, Marszałek Województwa Marek Brzezin i Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Regaty są współorganizowane z OSiR Olsztyn oraz Fundacją Przyszłość dla dzieci.
Partnerem Głównym regat w Olsztynie jest Samorząd Województwa Warmińsko Mazurskiego.
 

Recencje książek żeglarskich