MENU

Mistrzowie Omegi wciąż na medal.

2020-10-25
Mistrzowie Omegi wciąż na medal.
Foto: Bartosz Modelski

Zakończone w niedzielę w Krynicy Morskiej Mistrzostwa Polski w klasie Omega na akwenie Zalewu Wiślanego okazały się trudnym sprawdzianem dla faworytów. Pomimo dobrej dyspozycji konkurentów, obrońcy ubiegłorocznych tytułów mistrzowskich w klasyfikacjach Sport i Standard stanęli na wysokości zadania i zachowali złote medale. Regaty były jednocześnie 3 rundą Porta Pucharu Polski Klasy Omega. W ciągu 3 dni rozegrano 12 wyścigów w zróżnicowanych warunkach wiatrowych.
W pierwszym dniu Mistrzostw Polski silny i stabilny wiatr pozwolił na rozegranie 5 wyścigów. W klasyfikacji SPORT po mocnym początku i wygraniu trzech pierwszych wyścigów prowadziła załoga PGRacing Marcina Styborskiego. Tylko punkt za nimi, po równym pływaniu na wysokim poziomie, plasował się Vector Sails Racing Team ze sternikiem Kamilem Ortylem. Ostatni wyścig dnia padł łupem Daniela Sokołowskiego i BORA Racing czym zagwarantowali sobie miejsce na podium po pierwszym dniu. Omega STANDARD zaprezentowała bardzo wyrównane ściganie. Najrówniejszą formę prezentowała załoga AWF Katowice ze sternikiem Piotrem Sikorskim spychając na drugie miejsce broniącego tytułu Romualda Knasieckiego. Podium kompletował Kuba Midor z załogą, a dopiero na 6. pozycji po pierwszym dniu znajdował się lider Porta Pucharu Polski Mirosław Misiaszek.
Drugi dzień Mistrzostw Polski w klasie Omega, pomimo wielkich emocji na wodzie, nie wywrócił klasyfikacji do góry nogami. Prowadzące załogi utrzymały swoje pozycje, a zmiany w pierwszych piątkach obu klasyfikacji były niewielkie. Rozegrano cztery wyścigi zaczynając od umiarkowanego zachodniego wiatru z krótką falą, kończąc w warunkach słabowiatrowych. W klasyfikacji SPORT na czele umocniła się załoga PGRacing. Z rozegranych czterech wyścigów zwyciężyli w trzech, a ich pokaz mocy przerwał jedynie nieudany start do wyścigu numer 8, po którym spadli na koniec stawki, ale szybko zabrali się za odrabianie strat i wyścig ukończyli na wysokiej 5. pozycji. Na drugim miejscu z cały czas niewielką stratą plasował się Vector Sails Racing Team Kamila Ortyla, który w żadnym wyścigu regat nie wypadł poza pierwszą czwórkę. Podium po drugim dniu uzupełniał ponownie zespół BORA Racing.
Sobotnie wyniki floty STANDARD pokazały dlaczego klasa Omega cieszy się w Polsce taką popularnością. Aż osiem załóg zajmowało w czterech wyścigach pozycje w pierwszej trójce, co jest dowodem na bardzo wyrównany poziom i ekscytującą rywalizację. Liderująca po piątku załoga AWF Katowice drugiego dnia zanotowała dwa słabsze wyścigi. Nie przeszkodziło im to w utrzymaniu prowadzenia, jednak ich przewaga nad załogą broniącego tytułu Romualda Knasieckiego zmalała do zaledwie 3 punktów. Równe pływanie Klubu Sportów Wodnych "Fregata" pozwoliło im na awans na trzecią pozycję, która przy 7 punktach straty do drugiego i 7 punktach przewagi nad czwartym wyglądała na bezpieczną. Świetną sobotę zaliczyły załogi Grzegorza Bitnera oraz Emila Bałdygi. Obie wygrały po dwa wyścigi i zmniejszyły stratę do pozycji na podium.
W finałowym dniu trudny sprawdzian przeszli obrońcy zeszłorocznych tytułów. Marcin Styborski wytrzymał presję i kontrolował załogę Kamila Ortyla nie pozwalając im na zmniejszenie różnicy punktowej w tabeli. PG Racing obroniło Mistrzostwo Polski, Vector Sails Racing Team musiał zadowolić się drugim miejscem, a za ich plecami trwała walka nerwów. Daniel Sokołowski i jego BORA Racing zaliczyli słabszy dzień, ale wypracowana wcześniej przewaga wystarczyła im na obronienie pozycji medalowej.
We flocie Standard walka trwała do ostatniej prostej do mety. Prowadzący AWF Katowice miał punkt przewagi nad załogą Knasieckich, ale remis nie dawał im zwycięstwa w regatach na skutek mniejszej liczby wygranych wyścigów. Sikorski i załoga musieli ukończyć ostatni wyścig przed Knasieckim. Po ciasnym wyścigu złoty medal dosłownie przepłynął im przed nosem, gdy Romuald Knasiecki przecinał metę na prawym halsie tuż przed nimi. Remis po 12 wyścigach zdecydował o pozostaniu tytułu Mistrza Polski w rękach rodziny Knasieckich. Na trzecim miejscu, również na remisie, ukończył regaty Emil Bałdyga wraz z załogą, którzy pomimo dyskwalifikacji i falstartu z pierwszego dnia zdołali awansować i zdobyć medale.

Wyniki Mistrzostw Polski w Klasie Omega, Krynica Morska 2020:
SPORT:

  1. PG Racing – Styborski, Krasodomski, Płotka – 22 pkt
  2. Vector Sails Racing Team – Ortyl, Gozłowski, Zawadowicz – 24 pkt
  3. BORA Racing – Sokołowski, Mórawski, Inglot – 41 pkt

STANDARD:

  1. Anetka – Knasiecki, Knasiecki, Knasiecka – 39 pkt
  2. AWF Katowice – Sikorski, Piksa, Malarz – 39 pkt
  3. Hotel Roberts Port – Bałdyga, Hajdukiewicz, Śliwiński – 55 pkt

Kolejnym przystankiem w kalendarzu Porta Pucharu Polski Klasy Omega będą regaty w Niesulicach koło Świebodzina, które odbędą się w dniach 10-11 października. Będzie to także finałowa i decydująca runda tegorocznego sezonu Omegi.
Więcej informacji, pełne wyniki i rankingi dostępne są na stronie www.klasaomega.pl
 

Recencje książek żeglarskich