MENU

Polska Reprezentacja w regatach Nations Cup w Irlandii!

2008-10-28
Polska załoga Polish Match Tour Racing wystąpi w regatach Nations Cup, które odbędą się w Irlandii w dniach 22-25 października br.

Nations Cup (Puchar Narodów) to rozgrywane co dwa lata Drużynowe Mistrzostwa Świata ISAF (match – racing). Każdy kraj ma prawo wystawić jedną załogę w kategorii open i jedną w kategorii kobiet. Świat podzielono na osiem regionów, tylko zwycięzcy regat w poszczególnych regionach zakwalifikują się do Wielkiego Finału, który rozegrany zostanie w Porto Alegre w Brazylii w 2009 roku.
System eliminacji ma zapewnić, że do „Wielkiego Finału” zakwalifikują się „najlepsi z najlepszych” – co sprawdziło się w poprzednich edycjach (np. w 1991 roku zwyciężył Ed Baird, miejsca medalowe w latach 1991 – 2006 zajmowali m.in. Peter Holmberg, Bertrand Pace, Sten Mohr – wszyscy znani z Pucharu Ameryki). W ostatniej edycji wielkiego finału (2006) podwójne zwycięstwo odniosły załogi z Francji – w kategorii open Mathieu Richard, w kategorii kobiet Claire Leroy.
Do wielkiego finału jednak droga daleka – najpierw trzeba wygrać eliminacje regionalne. Polska przypisana została do regionu „Europe II”. Są w nim sklasyfikowane reprezentacje dwudziestu krajów, poza Polską m.in. Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Irlandia, Słowenia.
 
„Zaszczyt reprezentowania Polski w tych wyjątkowych regatach przypadł właśnie naszej załodze” - wyjaśnia Maciej Kołosiński, członek polskiej reprezentacji. „Nasza grupa (Europe II) ścigać się będzie w irlandzkiej miejscowości Kinsale, nieopodal Cork. Regaty mają stopień 2 (grade 2) ISAF, zaczynają się 22.10 i potrwają do 25.10. Flotę stanowić będzie osiem nowych, dobrze nam znanych jachtów klasy J80.”
 
Polska załoga wystartuje w składzie: Marek Stańczyk (sternik), Dominik Niśkiewicz (dziobowy), Michał Szmul (trymer), Maciej Kołosiński (trymer).
 
Polską reprezentację wspierają Polish Match Tour oraz stocznia Nautiner.
 
Bieżące informacje o starcie zespołu Polish Match Tour Racing będzie można znaleźć na stronie www.polishmatch.pl
 
Strona regat: www.isaf.org/nationscup oraz www.kyc.ie
Recencje książek żeglarskich