MENU

Mistrzostwach Polski w klasie Omega - zapowiedź

2023-08-30
Mistrzostwach Polski w klasie Omega - zapowiedź
Foto: Bartosz Modelski

W najbliższy weekend (01-03.09) w Dąbkach k. Darłowa na wodach Jeziora Bukowo ruszają regaty „Uzdrowisko Dąbki Cup 2023” czyli tegoroczne Mistrzostwa Polski w klasie Omega. Dzięki znakomitej współpracy z samorządem (Gmina Darłowo) i Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach już po raz drugi dąbkowska marina będzie gościć flotę Pucharu Polski naszej narodowej klasy.

Na liście startowej na 3 dni przed startem imprezy jest już 50 załóg, niemal równo podzielonych na 2 floty: Sport i Standard. Swój udział w zawodach potwierdziła niemal cała czołówka tegorocznych zmagań. Wśród miłych zaskoczeń z pewnością można wymienić wracającą po kilku imprezach przerwy załogę Patryka Kosmalskiego (PG Racing), aktualnego Mistrza Europy Juniorów w olimpijskiej klasie 49er, czy też Igora Tarasiuka (Yacht Club Gdańsk), byłego mistrza Polski w klasie Omega Sport, niedawnego zdobywcę brązowego medalu w Klubowych Mistrzostwach Europy.

W obu flotach zapowiada się zacięta walka o zwycięstwo, szczególnie że tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw (6 tegorocznej eliminacji Pucharu Polski), walka o końcowe zwycięstwo w rankingu w żadnej z flot nie jest rozstrzygnięta. W Standardzie do grona faworytów z pewnością należy zaliczyć załogi Emila Bałdygi (Robert’s Port Hotel), Grzegorza Bitnera (BitnAir Nowa Sól) i Michała Gajdy (Yacht Club Rewa) zdecydowanie najrówniej pływające w tym sezonie. W grupie Sport sytuacja jest jeszcze ciekawsza – w tym roku każdą eliminację wygrała tu inna załoga… Mocni z pewnością będą zwycięzcy ostatnich regat w Pucku z Jędrzejem Charłampowiczem (Uniwersytet Morski w Gdyni) za sterem czy utytułowana załoga Marcina Styborskiego (PG Racing). Ostatniego słowa z pewnością nie powiedziała także niezwykle doświadczona załoga Kamila Ortyla (Vector Sails).

Areną zawodów będzie nadmorskie Jezioro Bukowo, gdzie od kilku lat funkcjonuje nowa, piękna marina w Dąbkach. To miejsce Omega „odkryła” w ubiegłym sezonie, po raz pierwszy rozgrywając tam regaty zaliczane do Pucharu Polski.  Impreza była bardzo udana, a samo miejsce bardzo przypadło do gustu zarówno zawodnikom jak i ich rodzinom i kibicom. W tym roku prognozy zapowiadają solidne ściganie przy umiarkowanym i silnym wietrze, więc emocji też z pewnością nie zabraknie!

Organizatorem głównym zawodów jest Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach, a współorganizatorem Polski Związek Klasy Omega. Regaty odbywają się pod patronatem wójta gminy Darłowo Radosława Głażewskiego.  Cykl Pucharu Polski w klasie Omega objęty jest patronatem Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.
 

Sponsorami Pucharu Polski są:
Mine Master
Instal PRO
www.autobus.wroclaw.pl
Orvaldi Power Protection
 

Recencje książek żeglarskich