MENU

Powrót Legendy szczecińskiego żeglarstwa - Polonez

2021-03-08
Powrót Legendy szczecińskiego żeglarstwa - Polonez

Mam przyjemność udostępnić państwu film o kawałku nieco zapomnianej historii Szczecina. Yacht Klub Polski Szczecin wspólnie z kanałem YouTube „Żeglarz” zrealizowali reportaż o losach legendarnej jednostki Polonez, która powstała w szczecińskiej stoczni jachtowej im. Leonida Teligi. Po chwilach sukcesów jacht czekał niekorzystny wiatr historii, ale dzięki pomocy żeglarzy z Yacht Klubu Polski Szczecin udało się znaleźć armatora i uratować jednostkę przywracając jej blask sprzed lat.

Udało się także zarejestrować towarzyszące temu w ostatnich latach wydarzenia: prace remontowe, trzecie w historii Poloneza wciągnięcie bandery i sztormowe zmagania Kapitana z wyremontowaną już jednostką po ponad kilkudziesięciu latach na Bałtyku. Polonez, z którym Kapitan Krzysztof Baranowski, jako ósma osoba w historii opłynął samotnie świat, zasługiwał na film który przypomniał by o jego losach w szczególności młodszym widzom, którzy korzystają już nie z telewizji a mediów społecznościowych i internetowych kanałów video. 


W reportażu oddajemy głos osobom, dzięki którym zawdzięczamy, że legendarna jednostka ocalała okres burzliwych przemian stojąc nie raz na krawędzi rozbiórki. Opowiadają nam jak zaczęła się ich przygoda z Polonezem i jakie okoliczności sprawiły, że ten mahoniowy jacht zdobył ich serce. To dzięki miłośnikom i prawdziwym żeglarzom dziś możemy podziwiać jednostkę w porcie macierzystym - szczecińskiej przystani. W reportażu będzie można obejrzeć unikalne, archiwalne zdjęcia z prac budowy jachtu w stoczni im Leonida Teligi, pierwsze wodowanie i triumfalny powrót Kapitana Baranowskiego z wielką fetą na Wałach Chrobrego w 1973 roku w Szczecinie.

Premiera filmu miała miejsce kilka dni temu na wspomnianym kanale Żeglarz:

https://www.youtube.com/watch?v=W0Ksqpvdg8Y&t

Rozmowa z twórcami oraz Kapitanem Baranowskim na kanale OCS przed premierą:

https://youtu.be/vxL21C_ciRU

Recencje książek żeglarskich