MENU

PMT w Krakowie zakończony

2009-06-23
W trzydniowych regatach rozegranych na Wiśle wystartowało 9 załóg z Polski, Danii i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie była to 5 eliminacja cyklu regat Polish Match Tour zaliczanego do rankingu Pucharu Świata międzynarodowej federacji żeglarskiej ISAF.

Zwycięzcą regat został lider Pucharu Polski Tobiasz Zajączkowski z Warszawy, który nie odniósł żadnej porażki w tych regatach wygrywając w 5 wyścigach. W eliminacjach pokonał w bezpośrednim pojedynku rozstawionego z nr 1 Marka Stańczyka z Giżycka, który po przegranej z duńczykiem Hansenem zakończył regaty na 3 miejscu z wynikiem 5 wygranych i 2 przegrane. Drugie miejsce w regatach zajął Maciek Cylupa z Gliwic, który wygrał 5 wyścigów i poniósł 1 porażkę.
Słaby wiatr w sobotę oraz dodatkowo silny prąd w niedzielę spowodowały że międzynarodowej komsji sędziowskiej nie udało się przeprowadzić pófinałów i finałów. Wyniki końcowe zostały ustalone na podstawie rezultatów z rundy zasadniczej każdy z każdym. Zwycięska załoga płynęła w składzie Tobiasz Zajączkowski, Maciek Wierusz i Kuba Wierusz. Załoga reprezentuje barwy Polish Match Tour.
Tobiasz Zajączkowski: „Jesteśmy bardzo szczęsliwi z osiągniętego wyniki. To nasze pierwsza wygrana w regatach rangi grade3 a dopiero drugie zwycięstwo w 3 latach startów w Polish Match Tour. Trochę szczęscia mieliśmy w wyścigu z Markiem Stańczykiem, który wygraliśmy i to zdecydowało o naszym zwycięstwie w regatach, jak się potem okazało. Akwen regat bardzo trudny ale też bardzo ciekawy medialnie, dla kibiców, do podziwiania regat z brzegu. Szkoda, że wiatru było tak mało i nie można było w pełni wykorzystać tego miejsca. W ogole pogoda nam niestety nie dopisała. Jeśli będzie okazja to na pewno chcemy tu wrócić za rok.”
Tomasz Szymański – organizator regat: „Pierwszy raz w Krakowie regaty tej rangi organizowaliśmy na Wiśle. To bardzo trudny do żeglowania akwen – wąski z silnym prądem i miejscowymi przepłyceniami. Dodatkowo towarzyszył nam bardzo zmienny wiatr. Tym razem pogoda niestety nam nie sprzyjała – padało praktycznie cały czas, a wiatr dopisał tylko w piątek i przez cześć soboty. Mimo tego uważamy, że to doskonałe miejsce na rozgrywanie widowiskowych regat i już prowadzimy rozmowy na temat organizacji 4 edycji Lajkonik Match Race w tym samym miejscu. Dziękujemy naszym partnerom z UKZ Horn oraz sponsorom za wielką pomoc przy przeprowadzeniu imprezy.”
Baza regat została umieszczona na bulwarze nad Wisła w okolicy Mostu Grunwaldzkiego.
Organizatorzy regat, klub UKZ Horn z Krakowa oraz MT Partners – organizator cyklu Polish Match Tour, przygotowali dla kibiców wiele atrakcji, m.in. komentarz i przekaz obrazu wideo na żywo z pokładów jachtów na ekrany LCD na brzegu.

Końcowe wyniki regat:
1. Tobiasz Zajączkowski - PMT Tech Team
2. Maciej Cylupa - MT Partners
3. Marek Stańczyk - Audi/Nautiner Yachts
4. Szymon Szymik - Bielmar/Billabong Sailing Team
5. Jakub Pawluk - COI Team
6. Mark Lees - GBR
7. Kacper Tuński – ERMA Szczecin
8. Jesper Bjorn Hansen - DEN
9. Szymon Muszyński – simondesigner.com

Kolejne regaty to Szczecin Match Race Qualifier które odbędą się 4-5 lipca i będą kwalifikacjami do Szczecin Match Race Grade3 rozgrywanymi na Odrze w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w dniach 10-12 lipca.
Więcej szczegółów i kompletne wyniki na oficjalnej stronie cyklu www.polishmatch.pl
Recencje książek żeglarskich