MENU

PG Racing wygrywa w Sztynorcie, a Yacht Club Gdańsk Mistrzem Polski!

2023-10-09
PG Racing wygrywa w Sztynorcie, a Yacht Club Gdańsk Mistrzem Polski!
Foto: Szymon Sikora

Załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodza Patryka Kosmalskiego niespodziewanie, ale pewnie wygrała ostatnią rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sztynorcie. Regaty miały dramatyczny przebieg, ale liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk zdołali obronić prowadzenie i zdobyli tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego!

6 punktów przewagi Gdańska wyglądało na komfortową przewagę przed ostatnią rundą Ekstraklasy. Szybko okazało się, że w tej stawce to może nie wystarczyć do zdobycia złotego medalu. Dodatkowo warunki wiatrowe nie były łaskawe. Bardzo silny szkwalisty wiatr w porywach do 80km/h uniemożliwiał w sobotę rozpoczęcie regat. Dopiero ok 16 wiatr na tyle osłabł, że organizatorzy mogli rozpocząć ściganie. W słabnących wiatrach i przy szybko zachodzącym słońcu, udało się rozegrać 5 wyścigów, które dosłownie wywróciły tabelę do góry nogami, potwierdzając to co wszyscy mówili i zapowiadali jak wyrównaną jest Ekstraklasa. Rewelacyjnie zaczął Yacht Club Sopot z dwoma wygranymi wyścigami oraz broniący się przed spadkiem PG Racing zdobywając 1 i 2 miejsce. Nie równo zaczęły Pogoń Szczecin (2 i 7) oraz YKP Gdynia (8 i 1) czyli pierwsza załoga, która miała zagrozić Yacht Club Gdańsk (YCG). Kolejna zagrożona spadkiem załoga Rockstars nie kończy 1 wyścigu, ale w drugim dojeżdża na 2 miejscu pokazując szybkość. Natomiast faworyci zawodzą. YCG zajmuje miejsca 7 i 8 i na koniec soboty spada na ostatnie miejsce w tabeli regat i traci fotel lidera rankingu sezonu na rzecz… Yacht Club Sopot przed YKP Gdynia i Pogonią Szczecin! Sobotnie wyścigi kończą się już prawie w ciemnościach przy słabnącym wietrze, a organizatorzy podejmują decyzję o przyspieszeniu startów w niedzielę z 10 rano na 7.15, żeby zdążyć z rozgraniem jakichkolwiek wyścigów przed kolejną falą bardzo silnych szkwałów.

W niedzielę skoro świt załogi ruszyły na wodę, aby w coraz silniej wiejącym wietrze rozegrać kolejnych 13 wyścigów, które przyniosły wiele zmian w tabeli i emocje do ostatniego wyścigu. Najrówniej i wysoko pływała młodzież z AZS Politechniki Gdańskiej wygrywając jeszcze 2 wyścigi, wyprzedając Sopot i pewnie usadawiając się na pozycji lidera regat, której nie oddali już do końca. Za nimi ostrą walkę stoczył Yacht Club Sopot z rozkręcającym się zwycięzcą regat z Olsztyna czyli UKS Żeglarz Wrocław, który finalnie wyprzedził Sopot i zajmuje 2 miejsce w regatach. Sopot po gorszym starcie w niedzielny poranek odzyskał tempo w drugiej części dnia, ale nie wystarczyło to do zajęcia wyższego miejsca niż 3 w regatach. Jak się potem okazało, zabraknie im 1 punktu aby wygrać cały sezon… Niesamowitą końcówkę zanotowała za to załoga Pogoni Szczecin, pnąc się z 15 miejsca po wyścigu nr 10 na piąte na koniec regat. To miejsce przez moment dawało im nawet wygraną w … całym sezonie. W ostatnim wyścigu dopływają na 1 miejscu i czekali jak ułoży się stawka za nimi. Kluczem była pozycja YKP Lublin, którzy do drugiego znaku kursowego płynęli na 4 miejscu, które spychało YCG niżej w tabeli i dawało złoty medal Pogoni! Jednak drugie okrążenie nie poszło po myśli Lublinian i spadli na 9 miejsce tym samym oddając dopiero 13 (!) miejsce w regatach Yacht Club Gdańsk. A to miejsce wystarczyło załodze Igora Tarasiuka do obrony pozycji lidera i wygrania całego sezonu…

Ponownie Ekstraklasa rozstrzygnęła się nie tylko w ostatniej rundzie, ale też w ostatnim wyścigu. Takich emocji nikt się nie spodziewał, a skład podium był zaskoczeniem dla wszystkich typujących. Zwycięska załoga PG Racing płynęła w składzie Patryk Kosmalski, Tomasz Lewandowski, Jakub Ławicki, Maksymilian Burdziej.

Foto: Szymon Sikora

Wyniki 4 finałowej rundy Ekstraklasy:

 1. AZS Politechnika Gdańska     25 pkt.
 2. UKS Żeglarz Wrocław        30 pkt
 3. Yacht Club Sopot         35 pkt
 4. AZS AWFiS Gdańsk         39 pkt
 5. Pogoń Szczecin             39 pkt
 6. OnLemon Rockstars Racing     41 pkt
 7. AZS WAT Warszawa        43 pkt
 8. YKP Szczecin             43 pkt
 9. KS Iskra AMW Gdynia        44 pkt
 10. Nowy Sztynort GGR        44 pkt
 11. HRM Racing Yacht Club         46 pkt
 12. YKP Gdynia            47 pkt
 13. Yacht Club Gdańsk         48.8 pkt
 14. Lubelskie YKP Lublin         52 pkt
 15. Sztorm Grupa             55 pkt
 16. Olsztyński Klub Żeglarski    55.8 pkt
 17. Sailing Legia Warszawa         56.3 pkt
 18. Polsporty.pl Sailing         58 pkt

Klubowym Mistrzem Polski została załoga Yacht Club Gdańsk w składzie Igor Tarasiuk, Hanna Dzik, Jakub Padzik, Kacper Olszewski, Maksymilian Pawłowski i Tomasz Micewicz.

 

Foto: Szymon Sikora - Yacht Club Gdańsk


Srebrno wywalczyła załoga Pogoni Szczecin w składzie Tadeusz Kubiak, David Chapman, Maciej Sapiejka, Dominik Janowczyk, Adam Krefft, Filip Sleziona, Maciej Cymerman i Łukasz Czaja.

Foto: Szymon Sikora - Pogoń Szczecin

Brązowy medal zdobyła załoga Yacht Club Sopot w składzie Tytus Butowski, Łukasz Machowski, Przemysław Chlebowski, Jarosław Król i Pawel Górski.

Foto: Szymon Sikora - Yacht Club Sopot

Z Ekstraklasą żegnają się cztery ostatnie załogi rankingu i w przyszłym sezonie będą walczyć w 1. Lidze.

Końcowa klasyfikacja Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej przed finałową rundą :

 1. Yacht Club Gdańsk         54 pkt
 2. Pogoń Szczecin             53 pkt
 3. Yacht Club Sopot         53 pkt
 4. YKP Szczecin             52 pkt
 5. YKP Gdynia            49 pkt
 6. AZS WAT Warszawa        48 pkt
 7. UKS Żeglarz Wrocław         47 pkt
 8. HRM Racing Yacht Club        43 pkt
 9. Nowy Sztynort GGR        41 pkt
 10. Sailing Legia Warszawa         39 pkt
 11. AZS Politechnika Gdańska     34 pkt
 12. AZS AWFiS Gdańsk         34 pkt
 13. Lubelskie YKP Lublin         32 pkt
 14. OnLemon Rockstars Racing     32 pkt
 15. Sztorm Grupa             25 pkt
 16. KS Iskra Amw             25 pkt
 17. Olsztyński Klub Żeglarski    12 pkt
 18. Polsporty.pl Sailing         11 pkt

Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Z regat przygotowane będą 15 minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.
Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/@kanalzeglarski  na YouTube będzie można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.
Przebieg każdego wyścigu i szczegółowe wyniki regat można na żywo i po regatach śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Nowy Sztynort
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Piotra4, Garmin, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Gertis, Stowarzyszenie Wiatrowskaz, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Recencje książek żeglarskich