MENU

Szczecin nie zawiódł!

2021-08-09
Szczecin nie zawiódł!
Foto: Gwidon Libera

Trzecia runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej na półmetku rywalizacji wyglądała na rozstrzygniętą, ale pełna niespodzianek końcówka sprawiła, że znowu zdecydował ostatni wyścig. Prowadząca przez całe regaty załoga Sol Voltage AWFiS Gdańsk została w finałowym wyścigu wyprzedzona przez lokalnych faworytów z YKP Szczecin. Trzecie miejsce zajęła załoga UKS Żeglarz Wrocław i jednocześnie objęła fotel lidera 1 Ligi.
Prognoza wiatrowa na sobotę wyglądała na niekorzystną. Słaby i kręcący wiatr był wymagającym sprawdzianem nawet dla faworytów. Słabe występy na początku rywalizacji zanotowały załogi YKP Szczecin, UKS Żeglarz Wrocław i HRM Racing Yacht Club Gdańsk. Znakomicie radzili sobie zwycięzcy poprzedniej rundy – Sol Voltage AWFiS Gdańsk pod wodzą Damiana Pietruszewskiego. Tempo liderów trzymała żeńska załoga UKS Navigo Moniki Bronickiej i AZS WAT Warszawa ze sternikiem Wojciechem Myśliwcem. Niespodzianką pierwszego dnia była świetna postawa Legii Warszawa 2 prowadzonej przez Witolda Reszkowskiego. Gratulacje za pierwszy dzień należą się również Komisji Regatowej na czele z Sędzią Głównym Mają Mościcką, której w ekstremalnie trudnych warunkach udało się przeprowadzić aż 16 wyścigów.
Załogi wiedziały, że to drugi dzień rywalizacji będzie prawdziwym sprawdzianem siły i wytrzymałości. Wiatr o sile przekraczającej w szkwałach 25 węzłów sprawiał duże problemy niektórym zespołom. Z podium spadła załoga UKS Navigo. Fatalny dzień zanotowały dobrze radzące sobie pierwszego dnia Kościański Klub Żeglarski i Etisoft Sailing Team Gliwice.
Swoją moc pokazywała za to załoga YKP Szczecin. Gospodarze wygrywali wyścigi seriami i skutecznie niwelowali stratę do liderów z Gdańska, którzy nie wytrzymywali presji. W 20. wyścigu podejmując zbędne ryzyko zderzyli się z jachtem YKP Szczecin, złamali genakerbom i zostali zdyskwalifikowani z tego wyścigu. Pomimo tego, cały czas zachowywali prowadzenie. W ostatniej serii wyścigów, YKP Szczecin Patryka Zbroi po raz kolejny zwyciężyło, a AWFiS Gdańsk musiał przypłynąć w pierwszej trójce, żeby obronić pierwszą pozycję w regatach. Na początku ostatniej prostej z wiatrem zajmowali bezpieczną lokatę, ale popełnili błąd techniczny przy stawianiu genakera. Prosty błąd okazał się brzemienny w skutkach. Ze zwycięstwa w całych regatach cieszyła się załoga ze Szczecina w składzie Zbroja, Żełudziewicz, Gonerko, Zubrzycki.
Na trzeciej pozycji, po długiej pogoni za podium, regaty ukończyła załoga UKS Żeglarz Wrocław, co pozwoliło im objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej sezonu. Przed ostatnią rundą – Sztorm Grand Prix rozgrywanym na Zalewie Zegrzyńskim w dniach 25-26 września, sprawa awansów do Ekstraklasy wydaje się rozstrzygnięta. Dużo ciekawiej zapowiada się walka o utrzymanie się w 1 Lidze. Do Ekstraklasy awansują 4 najlepsze zespoły, a do kwalifikacji na sezon 2022 spadają analogicznie 4 ostatnie.

Rozegrano 28 wyścigów. Pełne wyniki trzeciej rundy 1 Ligi, Szczecin, 7-8 sierpnia 2021:

 1. YKP Szczecin – 36 pkt
 2. Sol Voltage AWFiS Gdańsk – 38 pkt
 3. UKS Żeglarz Wrocław – 43 pkt
 4. AZS WAT Warszawa – 49 pkt
 5. Interdoor UKS Navigo – 55 pkt
 6. HRM Racing Yacht Club Gdańsk – 58 pkt
 7. Legia Warszawa 2 – 66 pkt
 8. KS Marina Niesulice – 69 pkt
 9. RKS Lasery Zegrze – 71 pkt
 10. Garden Space Sailing Club – 72 pkt
 11. TFE Grupa Regatowa Powidz – 74 pkt
 12. Yacht Club Sopot 2 – 77 pkt
 13. Kościański Klub Żeglarski – 81 pkt
 14. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 88 pkt
 15. Etisoft Sailing Club Gliwice – 95 pkt
 16. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team – 98 pkt
 17. Regatta Business Poland – 98 pkt
 18. SKŻ Powidz – 99 pkt

Ranking 1 Ligi po drugiej rundzie:

 1. UKS Żeglarz Wrocław – 50 pkt
 2. Sol Voltage AWFiS Gdańsk – 49 pkt
 3. YKP Szczecin – 49 pkt
 4. AZS WAT Warszawa – 49 pkt
 5. HRM Racing Yacht Club Gdańsk – 40 pkt
 6. Interdoor UKS Navigo – 37 pkt
 7. KS Marina Niesulice – 36 pkt
 8. Grupa Regatowa Powidz – 29 pkt
 9. Garden Space Sailing – 29 pkt
 10. Kościański Klub Żeglarski – 26 pkt
 11. Legia Warszawa 2 – 22 pkt
 12. Yacht Club Sopot 2 – 19 pkt
 13. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 19 pkt
 14. RKS Lasery Zegrze – 18 pkt
 15. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team – 17 pkt
 16. Etisoft Sailing Team Gliwice – 11 pkt
 17. Regatta Business Poland – 10 pkt
 18. SKŻ Powidz – 3 pkt

Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
Kibice mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl
 

Recencje książek żeglarskich