MENU

Rekordowa 1 Liga startuje w Sopocie

2021-05-28
Rekordowa 1 Liga startuje w Sopocie
Foto: Gwidon Libera

Drugi poziom rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej jeszcze nigdy nie był tak liczny. Aż 18 zespołów zmierzy się w sezonie 2021 w 1 Lidze i powalczy o awans do Ekstraklasy. Pierwsza runda odbędzie się w dniach 29-30 maja w Sopocie.
Dzięki nowym jachtom RS21 organizatorzy powiększyli poziomy Ligi do 18 zespołów. Zmiana formatu spowodowała, że w 1 Lidze pozostały 4 zespoły, a 14 kolejnych awansowało z kwalifikacji.
Kwalifikacje do 1 Ligi zakończyły się pewnym zwycięstwem załogi YKP Szczecin pod dowództwem Patryka Zbroi. Na pozostałych pozycjach podium uplasowały się załogi KS Marina Niesulice oraz SolVoltage AWFiS Gdańsk. Wśród innych faworytów do walki o awans do Ekstraklasy są Wojskowa Akademia Techniczna ze sternikiem Wojciechem Myśliwcem oraz HRM Racing Yacht Club Gdańsk Tomasza Micewicza. Niespodziankę mogą sprawić młode załogi UKS Żeglarz Wrocław i Garden Space Sailing Team, które pokazały się z dobrej strony w kwalifikacjach. Podobnie jak w ubiegłym roku, w 1 Lidze zobaczymy dwie żeńskie załogi. W miejsce Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, który awansował do Ekstraklasy pojawi się Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team, który dołączy do UKS Navigo, które wzmocniło skład sensacyjnym transferem Moniki Bronickiej. Po przeciętnym występie w kwalifikacjach okazję do rewanżu będzie miał lokalny gospodarz Yacht Club Sopot 2, gdzie za sterem usiądzie Zbigniew Gutkowski.
Pierwsza runda 1 Ligi rozgrywana na wodach przy sopockim molo będzie wymagającym testem ścigania na nowych łódkach. Jachty klasy RS21 zebrały znakomite recenzje wśród zawodników Ekstraklasy, a załogi pierwszoligowe po pierwszych treningach podkreślały swoje zaskoczenie prędkościami osiąganymi na kursach z wiatrem.
Regaty odbędą się od soboty 29 maja do niedzieli 30 maja z bazą w Marinie Sopot. Planowanych jest rozegranie 30 wyścigów na trasie ok 1,2 km każdy w bezpośrednim sąsiedztwie sopockiego molo, doskonale widoczne dla kibiców z brzegu. Regaty będą sędziowane przez arbitrów na wodzie wzorem regat meczowych.
Lista startowa – Klub (sternik)

 1. UKS Navigo (Monika Bronicka)
 2. Lasery Zegrze (Michał Kępski)
 3. Legia Warszawa 2 (Krystian Moszczyński)
 4. SKŻ Powidz (Tomasz Makowski)
 5. YKP Szczecin (Patryk Zbroja)
 6. KS Marina Niesulice (Paweł Tarnowski)
 7. SolVoltage AZS AWFiS Gdańsk (Damian Pietruszewski)
 8. HRM Racing Yacht Club Gdańsk (Tomasz Micewicz)
 9. Garden Space Sailing Club (Jakub Bajor)
 10. UKS Żeglarz Wrocław (Filip Florek)
 11. AZS WAT Warszawa (Wojciech Myśliwiec)
 12. Kościański Klub Żeglarski (Daniel Sokołowski)
 13. TFE Grupa Regatowa Powidz (Tomasz Feret)
 14. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej (Bartosz Rominiecki)
 15. Yacht Club Sopot 2 (Zbigniew Gutkowski)
 16. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team (Barbara Mrozowicz)
 17. Etisoft Sailing Team (Grzegorz Krupa)
 18. Yacht Club Regatta Business Poland Gliwice (Adam Cychner)

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube oraz na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsze studio odbędzie się w piątek o 21:00. Początek zmagań każdego dnia o godzinie 10:00, a wieczorem podsumowanie dnia i analiza wyścigów w poregatowym studio.
Transmisja, studia przed i po regatach oraz analizy taktyczne są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
 

Recencje książek żeglarskich