MENU

Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska zbliża się wielkimi krokami!

2022-06-24
Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska zbliża się wielkimi krokami!

Już jutro rozpoczynamy cykl Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska 2022. Zapowiadają się cztery wspaniałe weekendy pełne sportowych emocji na wodach Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza runda już w dniach 25 - 26 czerwca 2022 roku.

Regaty odbędą się na jachtach klasy Skippi650 – sprawdzonych, efektownych jednostkach idealnie skrojonych do zawodów w formacie przesiadkowym. Na liście startowej pojawiło się aż 12 załóg. Każda z nich ma chrapkę na wygraną, jest sporo żądnych ścigania żeglarzy. Wśród nich wiele utytułowanych nazwisk, co gwarantuje najwyższy poziom wyścigów.

Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska odbędzie się w formule przesiadkowej, na jachtach zapewnionych przez Sailing Legia – organizatora wydarzenia. Formuła ta pozwala wysunąć na pierwszy plan umiejętności żeglarskie, a nie szybkość łodzi.

„W tym roku organizujemy drugą edycję Mazda Odyssey Warszawskiej Ligii Żeglarskiej i zgłosił się komplet załóg. Planujemy rozegranie od kilkunastu do nawet trzydziestu krótkich wyścigów, tak aby maksymalnie wykorzystać dwa regatowe dni. Sam startuję w regatach ligowych od wielu lat i jest to jedna z najciekawszych i najbardziej spektakularnych form żeglarstwa regatowego. Dzięki faktowi, że wyścigi są krótkie i intensywne, do tego odbywają się na trasie usytuowanej blisko brzegu, będą łatwiejsze do obserwowania i kibicowania” – mówi prezes Sailing Legia Jakub Pawluk, który stoi za organizacją WLŻ. I faktycznie - regaty będzie można oglądać z mola gościnnego Hotelu500 w Zegrzu Południowym. Oglądanie regat dostępne jest dla wszystkich bezpłatnie.

Sponsorem głównym cyklu regat jest warszawski dealer marki Mazda, firma Odyssey sp. z o.o. obecna na rynku motoryzacyjnym od 1998 roku, z marką Mazda związana od 2008 roku. Od kilku lat firma Odyssey sp. z o.o. angażuje się w inicjatywy żeglarskie, aktywnie w nich uczestniczy oraz wspiera finansowo wydarzenia takie jak Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska. Odyssey wspiera regaty jako Mazda Odyssey i Odyssey Dealer Group.

Harmonogram Mazda Odyssey Warszawskiej Ligii Żeglarskiej:

 • Runda 1: 25 – 26 czerwca
 • Runda 2: 23 – 24 lipca
 • Runda 3: 20 – 21 sierpnia
 • Runda 4 (finał): 10 – 11 września

Lista startujących załóg:

 1. Odyssey 1 – OD1
 2. Odyssey 2 – OD2
 3. Odyssey 3 – OD3
 4. Legia Schools – LEG
 5. Wojskowa Akademia Techniczna – WAT
 6. Chotomowski Klub Żeglarski Satchwell – SAT
 7. „Drift” Sailing Team – DST
 8. Warszawskie Towarzystwo Regatowe – WTR
 9. FRAM – FRM
 10. Star Telekom Racing – STR
 11. Auto Podlasie Sailing Team – APS
 12. Trójka Polskie Radio – PR3

Wszelkich informacji na temat Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska można zasięgnąć na stronie www.sailinglegia.pl.

Krótki opis 12 startujących załóg:

Star Telekom Racing (STR) – założony przez Waldemara Sałatę zespół. On sam jest związany z żeglarstwem od najmłodszych lat, pierwsze kroki stawiał w klubie Spójnia Warszawa. Ścigał się między innymi w olimpijskiej klasie 470. Po latach wrócił do żeglarstwa regatowego by stworzyć swoją drużynę - Star Telekom Racing i ścigać się na najwyższym poziomie. Waldek wraz z załogą zdobywał czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski klasy Delphia, z powodzeniem ścigał się na szczeblu międzynarodowym w klasie Melges 32 (Puchar i Mistrzostwa Świata), jest osobą wspierająca żeglarstwo regatowe w Polsce poprzez organizację regat i sponsoring. W pierwszej rundzie Mazda Odyssey Warszawskiej Ligii Żeglarskiej załogą dowodzić będzie natomiast Wojciech Szyksznia, znany min. ze startów w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej.

„Drift” Sailing Team (DST) - grupa najlepszych przyjaciół, która stwierdziła, że czas się zmobilizować i wspólnie zaktywizować. Jako drużyna mają na koncie amatorskie regaty w Grecji, w których sami nadali sobie tytuł mistrzów „motylka”. Tutaj stawiają sobie poprzeczkę równie wysoko i już nie mogą się doczekać pierwszych wyścigów!
Sternikiem ekipy jest doświadczony żeglarz regatowy, wieloletni członek kadry narodowej oraz medalista mistrzostw Świata, Europy i Polski na olimpijskiej klasie Laser - Filip Kobielski. Po wieloletniej przerwie, wraca do żeglarstwa i chce spróbować swoich sił z przyjaciółmi w Mazda Odyssey Warszawskiej Lidze Żeglarskiej! Witamy!

Warszawskie Towarzystwo Regatowe (WTR) - jak sami o sobie mówią, są grupą amatorów, która poznała się na wodzie i którą połączyła pasja do żeglowania. Załoga gdzie sternikiem jest Maciek Oleksiuk ma za sobą pierwszy wspólny start w Kwalifikacjach oraz w 2 lidze Polska Liga Żeglarska (skąd pochodzi foto załogi). Celem załogi jest dalszy rozwój i zdobywanie doświadczenia od najlepszych. Członkowie załogi na co dzień pracują w korporacjach, a żeglarstwo traktują jako sposób na spędzanie wolnego czasu, jak również oderwanie od codziennych obowiązków. W Mazda Odyssey Warszawskiej Lidze Żeglarskiej reprezentują Warszawskie Towarzystwo Regatowe.

Auto Podlasie Sailing Team (APS) - jak zawiązała się ta drużyna? Dawno temu w odległej galaktyce Giżycko Sprężyn (Marcin Pietrzak) poznał Prezesa (Marcin Dembowski) na Mistrzostwach Polski klasy Micro. Znajomość ta zaowocowała wspólnym wyjazdem na Mistrzostwa Świata klasy Micro na Achensee w Austrii w 2002 roku – 1 miejsce w kat. cruiser. A później jakoś poszło – kolejne wspólne regaty, kolejne osoby w drużynie. I tak pływają pod szyldem Toyota Auto Podlasie. Załoga to doświadczeni żeglarze z którzy przez lata wspólnie startują, spędzają czas po regatach i którzy się przyjaźnią. Startowali w klasie Micro, w klasie Delphia24 startowali w dużej ilości regat przez 16 lat. Teraz czas na nowe wyzwania żeglarskie dlatego dołączyli do WLŻ. Do zobaczenia

Chotomowski Klub Żeglarski Satchwell (SAT) - drużyna z nowego klubu żeglarskiego, którą dowodzi Sławomir Egert ma przed sobą pierwszy sezon w Mazda Odyssey Warszawskiej Lidze Żeglarskiej, startowała również w kwalifikacjach do PLŻ oraz w II Lidze (foto właśnie z Polska Liga Żeglarska)

Trójka - Program 3 Polskiego Radia (PR3), gdzie trzon załogi Trójki stanowi Dariusz Urbanowicz - dziennikarz sportowy Programu III Polskiego Radia. To uczestnik regat Sydney-Hobart 2001, medalista mistrzostw Polski w klasie Star. A załoga Trójki w inauguracyjnym sezonie Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej była bodaj najregularniejszym zespołem, w każdej z rund zajmowała trzecie miejsce i w klasyfikacji generalnej również była trzecia. Nazwa zobowiązuje. Czy w tym roku powtórzą wynik?

Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) startuje między innymi w Polska Liga Żeglarska. W ubiegłym sezonie awansowali z 1 ligi do ekstraklasy z pierwszego miejsca. W pierwszej edycji Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej wygrywając dwie z czterech rund udało nam się ostatecznie zająć drugie miejsce. Od wielu lat startują w akademickich Mistrzostwach Polski. Mają na swoim koncie trzecie miejsce indywidualnie oraz drugie w ogólnej kategorii drużynowej. Sterować będzie Paweł Grabowski (min. mistrz kraju oraz Europy w klasie cadet, były członek kadry w klasach cadet oraz 470), skład uzupełniają
Jakub Polkowski (trymer genakera), oraz
Jacek Sajnóg (trymer foka)

Odyssey Sailing Club 1 (OD1).
W tym roku Odyssey Sailing Club reprezentuje mocna grupa 3 załóg. Tworzą je klienci i pracownicy Odyssey Dealer Group, których połączyła wspólna pasja do żeglarstwa. Z niektórymi znamy się z zeszłego roku, inni startują w Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska po raz pierwszy. Wszyscy głodni sportowej rywalizacji! Pierwszą załogę prowadzi Radek Sternicki – założyciel Odyssey Sailing Club! Witamy na liście zgłoszeń i do zobaczenia na linii startu.

Odyssey Sailing Club 2 (OD2).
W tym roku Odyssey Sailing Club reprezentuje mocna grupa 3 załóg. Drugą załogę prowadzi Tomasz Gutmański - doświadczony żeglarz z kilkoma sukcesami na koncie. Na pewno liczy na kolejny już niebawem, na linii startu WLŻ!

Odyssey Sailing Club 3 (OD3).
W tym roku Odyssey Sailing Club reprezentuje mocna grupa 3 załóg. Tę załogę prowadzi: Krzysztof Budek – kolejny żeglarz z paroma sukcesami na koncie. Witamy na pokładzie!

FRAM (FRM) - jest to grupa przyjaciół-zapaleńców, która lubi wiatr we włosach ze szczyptą rywalizacji. Pływało się po morzach bliskich i dalekich. Osiągnięcia są, lecz satysfakcja jest o wiele większa. Sami sobie są sponsorem, choć wciąż czekają na potencjalnych zainteresowanych wsparciem domorosłych wilków morskich. Sternik drużyny to znany z poprzedniego sezonu Rafał Mania, który w wielu wyścigach pokazał wilczy pazur! Liczymy na to i w tym sezonie!

Legia Schools (LEG). Załoga organizatorów WLŻ, do której zapraszani są przedstawiciele klubu którzy chcą podszkolić swoje regatowe umiejętności w mocnej stawce, pod okiem ojca założyciela czyli Kuba Pawluk!
 

Recencje książek żeglarskich