MENU

Faworyci zawiedli !

2023-06-10
Faworyci zawiedli !
Foto: Bartosz Modelski

Zwycięstwem załogi Port Mechelinki zakończyła się 2 runda 2. Ligi rozegrana w Sztynorcie. Podium uzupełniły załogi YKP Warszawa i BSA Flota Gdynia. Liderzy rankingu Onboard Sailing kończą regaty poza podium.

Onboard po zdecydowanym zwycięstwie w pierwszej rundzie stawiany był w roli głównego faworyta do wygranej w 2 regatach sezonu. Początek regat i 3 wygrane z rzędu wyścigu nie pozostawiały wątpliwości, że taka ocena była prawidłowa. Potem jednak załoga Barbary Mrozowicz straciła formę i do głosu doszły równo pływające załogi Port Mechelinki i YKP Warszawa. Warunki w sobotę były trudne, bo wiatr o średniej sile był bardzo zmienny w kierunku, i trzeba było wykazywać się czujną i uważną taktyką od startu do mety. W takich warunkach doskonałe tempo złapała załoga najbardziej doświadczonego, wielokrotnego Mistrza Polski i Świata Piotra Cichockiego z YKP Warszawa, notując po spokojnym początku regat serie 3 wygranych wyścigów i wskakując z 5 lokaty na pozycję lidera po wyścigu nr 8. Jednak liderem na koniec pierwszego dnia została najrówniej pływająca załoga Michała Strusińskiego z Port Mechelinki, która po 12 wyścigach zgromadziła 20 pkt przy 23 Warszawy i 28 pkt BSA Flota Gdynia. Załoga Kuby Wiedehefta po słabym starcie, zanotowała w końcówce dnia 2 zwycięstwa i awans na podium, tuz przed Onboard.

Prognoza na drugi dzień ścigania nie była optymistyczna zapowiadając po raz kolejne bardzo słabe i zmienne wiatry. Mimo tego komisji udało się rozegrać 2 wyścigi, a po zmianie akwenu ostatni 15 zamykający serię i de facto całe regaty. Załoga Onboard mimo wygrania jednego wyścigu nie zdołała wrócić na podium, a kolejność w czołowej trójce nie zmieniła się względem sobotnich wyników. Dobrą końcówką regat popisała się załoga YKP Szczecin 2 meldując się dwukrotnie na podium i awansując na 5 miejsce, spychając pozycję niżej załogę Jacht Klub Nowy Sztynort ze zmienionym składem i sternikiem.

Wyniki 2. rundy 2. Ligi:

 1. Port Mechelinki – 25 pkt
 2. YKP Warszawa – 31 pkt
 3. BSA Flota Gdynia – 40 pkt
 4. Onboard Sailing – 40 pkt
 5. YKP Szczecin 2 – 53 pkt
 6. JK Nowy Sztynort – 53 pkt
 7. KS Puchar Soliny – 62 pkt
 8. Regatta Business Poland – 71 pkt
 9. Hear Studio Sailing Team  - 82 pkt
 10. Symfonia Racing – 83 pkt
 11. RS Sailing Team - DNC

Ranking 2. Ligi po 2 rundzie:

 1. Onboard Sailing – 19 pkt
 2. YKP Warszawa – 19 pkt
 3. Port Mechelinki – 18 pkt
 4. BSA Flota Gdynia – 17 pkt
 5. Jacht Klub Nowy Sztynort – 16 pkt
 6. YKP Szczecin 2 – 12 pkt
 7. Symfonia Racing – 8 pkt
 8. KS Puchar Soliny – 8 pkt
 9. Regatta Business Poland – 6 pkt
 10. R2 Sailing Team – 4 pkt
 11. Hear Studio Sailing Team – 4 pkt

Kolejne regaty 2 ligi odbędą się 2-3 września a bazą regat będzie ponownie port Nowy Sztynort. Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Nowy Sztynort – Osada Wolności – gospodarz regat.
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, STBU, Winnica Turnau, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Magic Marine, , Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz i Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Recencje książek żeglarskich