MENU

Yacht Club Gdańsk z brązowym medalem finałów SAILING Champions League w niemieckim Travemudne!

2023-07-26
Yacht Club Gdańsk z brązowym medalem finałów SAILING Champions League w niemieckim Travemudne!

W dniach od 21-25 lipca został rozegrany finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów - Klubowych Mistrzostw Świata. Sailing Champions League to rozgrywki, w których biorą udział najlepsze kluby żeglarskie na świecie, zrzeszone w ligach krajowych na wzór piłkarskiej Ligii Mistrzów.

W samej Polskiej Lidze Żeglarskiej to kilkuset zawodników i ponad 70 klubów rywalizujących na czterech poziomach rozgrywek. Cztery najlepsze kluby z topowego szczebla rozgrywek krajowych mają prawo udziału w eliminacjach kontynentalnych do regat finałowych Sailing Champions League.

Gdańska ekipa, jako wicemistrzowie Polski z ubiegłego sezonu, wywalczyli w ubiegłym miesiącu trzecią pozycję w eliminacjach europejskich w Sopocie zapewniając sobie tym samym bezpieczne miejsce w finale Ligii Mistrzów.

Załoga Yacht Club Gdańsk w składzie Igor Tarasiuk, Jakub Padzik, Maksymilian Pawłowski oraz Kacper Olszewski z wysokiego C rozpoczęła rywalizację w niemieckim Travemunde, wygrywając dwa pierwsze wyścigi. Przez całe regaty nie zeszli poniżej 5 miejsca tym samym awansując do "ścisłego finału", gdzie spotkały się cztery najlepsze załogi.

Gdańszczanom do wygranej zabrakło niewiele. Srebrny medal był w zasięgu ręki, bowiem załoga YCG przegrała srebro na remisie, zaś do złota zabrakło tylko trzech punktów. Jest to historyczny wynik, ponieważ dotychczas w historii rozgrywek Sailing Champions League jeszcze żadna polska ekipa nie pojawiła się w "final four".

Finalnie po czterech dniach rywalizacji Mistrzami Świata zostali:

  1. Åländska Segelsällskapet
  2. Segel- und Motorboot Club Überlingen
  3. Yacht Club Gdańsk

Warto zaznaczyć, że załoga Yacht Club Gdańsk w takim składzie żegluje od początku tego sezonu. Aktualnie, na półmetku sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej załoga z Gdańska jest liderem tabeli.
 

Recencje książek żeglarskich