MENU

Medale Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet rozdane!

2023-06-27
Medale Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet rozdane!
Foto: Gwidon Libera

W Sopocie w niedzielę zakończyły się pierwsze historyczne Mistrzostwa Polski Kobiet w żeglarstwie organizowane przez Polska Ligę Żeglarską. Udział wzięło 13 załóg z całej Polski, które rywalizowały w sobotę i niedzielę przy sopockim Molo. Niespodzianki nie było, gdyż tytuł wywalczyła załoga Yacht Klubu Polski Szczecin pod sterami wicemistrzyni olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec. Partnerem tytularnym imprezy była marka Dr Irena Eris.

W dwudniowej rywalizacji przy sopockim zobaczyliśmy 13 zespołów w składach cztero i pięcioosobowych. Stawka była bardzo zróżnicowana, poczynając od medalistek Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Europy czy Polski, a kończąc na załogach amatorskich, które zbierały skład osobowy wyłącznie, aby wystartować w tej mistrzowskiej imprezie.

Foto: Gwidon Libera

Walka o najwyższe miejsca od początku toczyła się między kilkoma załogami mającymi doświadczenie zebrane w rozgrywkach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Do tego grona dołączyła załoga SSW MOS Iława prowadzona przez utytułowaną Agatę Barwińską. To właśnie załoga Mistrzyni Świata w klasie ILCA6 oraz ekipa Weroniki Jaroszek (Shonies Sailing Team) były największym zagrożeniem dla Agnieszki Skrzypulec z YKP Szczecin, która po zeszłorocznym pewnym zwycięstwie w premierowych kobiecych regatach Women On Water była wymieniana jako główna faworytka do zdobycia tytułu.

W Sopocie panowały idealne warunki do rozgrywania regat. Wiatr nie był zbyt silny, ale na tyle stabilny, że komisja sędziowska zdołała rozegrać pełny format, czyli aż 30 wyścigów! Walka był zacięta i toczyła się „punkt za punkt”, a prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie. Po pierwszym dniu aż 7 załóg walczyło o czołowe medalowe miejsca. Prowadziła załoga YKP Szczecin (Skrzypulec) przed Shonies i KS Iskra Gdynia (Katarzyna Barabasz). Tuż za nimi plasowały się załogi Sztorm Grupy (Julia Szmit), MOS Iława, Onboard (Barbara Mrozowicz) i Mowi Women Sailing Team (Maja Remizowicz).

Drugi dzień regat to zacięta to zacięta walka między załogami Skrzypulec, Jaroszek i Barwińska. Końcówka należała jednak do najbardziej utytułowanej Agnieszki Skrzypulec i jej załogi (Katarzyna Goralska, Hanna Dzik, Anna Brzozowska), która w dwóch ostatnich wyścigach pewnie odparła ataki rywalek dzięki czemu wywalczyła historyczny, bo pierwszy tytuł Żeglarskich Mistrzyń Polski Kobiet. Drugie miejsce Dr Irena Eris ŻMPK wywalczyła załoga Shonies Sailing Team w składzie Weronika Jaroszek, Lily May Niezabitowska, Paulina Placzke i Julia Rogalska, a trzecie zajęła załoga SSW MOS Iława – Agata Barwińska, Antonina Janowczyk, Ewa Bartosiewicz i Karolina Sołtaniuk.

Wszyscy uczestnicy podkreślali, że różnorodność zawodniczek w doświadczeniu i osiągnięciach,  połączenie zawodowych wyczynowych żeglarek oraz amatorek regat to właśnie była największa wartość tych regat, bo niezależnie od poziomu sportowego wszystkie startujące panie połączyła pasja i zamiłowanie do regat. Nie ma innego sportu, który na jednej linii startu, w walce o najwyższe laury, może zgromadzi na raz najlepsze zawodniczki na świecie z tymi, które dopiero aspirują do bycia sportsmenkami.

Klasyfikacja końcowa regat Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet – Sopot 2023
 

Poz.
Klub Pkt Sternik
1 YKP Szczecin 28 Agnieszka Skrzypulec
2 Shonies Saling Team 32 Weronika Jroszek
3 SSW MOS iława 36 Agata Barwińska
4 Sztorm Grupa 46 Julia Szmit
5 KS Iskra AMW Gdynia 46 katarzyna Barabasz
6 Onboard 46 Barbara Mroziwicz
7 Regatowa Reprezentacja Szczecina 47 Joanna Cymerman
8 MOWI Woman Sailing Team 55 Maja Remizowicz
9 Solinove 73 Edyta Więcek
10 SKŻ Powidz 75 Oliwia Feret
11 Sailing Factory 81 Joanna Rumplewicz
12 Omega Girls Sailing Team 82 Małgorzata Kościuczuk
13 PMK LOK 91 Karolina Kowalska-Żeberska

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing można znaleźć pod linkiem: wow2023.sapsailing.com/gwt/Home.html
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Regaty objęte są patronatami Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego.
Partnerem Tytularnym Regat jest: Dr Irena Eris

Sponsorami Regat są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Miasto Sopot – gospodarz regat.
Partnerami Regat są: Odyssey Dealer Group, STBU, Winnica Turnau, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Yetiz i Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami regat była Polska Liga Żeglarska, MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.
 

Recencje książek żeglarskich