MENU

Świnoujście Match Race. Na Świnie znowu będzie się działo!

2018-07-12
Polish Match Tour
Świnoujście Match Race. Na Świnie znowu będzie się działo!
Foto: Robert Hajduk

Do centrum Świnoujścia powracają regaty Polish Match Tour. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy w Świnoujściu walczyć będą o punkty Pucharu Świata i punkty do cyklu European Match Race Tour.
Po 4 latach organizacji w Świnoujściu regat Pucharu Świata, Mistrzostw Europy w 2014, Mistrzostw Świata Juniorów w 2015 roku oraz Mistrzostw Europy Juniorów 2017 roku,  w tym roku organizatorzy Polish Match Tour powracają ponownie na Świnę. Dotychczasowe imprezy pokazały, że regaty najwyższej międzynarodowej rangi można organizować w centrum Świnoujścia, zapewniając nie lada atrakcje mieszkańcom i turystom. Regaty odbędą się na  6 identycznych jachtach klasy TOM28 dostarczanych przez organizatorów. Będzie można zobaczyć je w ten weekend podczas regat meczowych w najlepszym wydaniu.
Świnoujście Match Race będzie w tym roku częścią żeglarskiego święta Dni Morza. Podczas. Podczas gdy nabrzeże portowe w Świnoujściu gościć będzie jednostki wojskowe i żaglowce, na Świnie toczyć się będzie walka znakomitych sterników meczowych w odległości dosłownie kilku metrów od nabrzeża. Takie atrakcje dostępne dla wszystkich już w dniach 22 do 24 czerwca.
„Zależy nam na budowaniu marki Świnoujścia jako miasta – organizatora imprez żeglarskich o najwyższej randze. Zeszłoroczne Mistrzostwa Europy Juniorów ponownie zdobyły uznanie przedstawicieli międzynarodowej federacji żeglarskiej ISAF. Świnoujście to już stały punkt na regatowej mapie świata, a Świna to bardzo atrakcyjny akwen dla turystów i kibiców, którzy spektakularne zmagania żeglarskie mają podane na wyciągnięcie ręki co jest unikalne dla tej dyscypliny sportu. Dla zawodników prąd rzeki w kanale portowym i wymagający zmienny wiatr to naprawdę duży sprawdzian ich umiejętności technicznych i taktycznych.” – mówi Maciej Cylupa, organizator Polish Match Tour.
W ciągu 3 dni regat planowane jest rozegranie ponad 60  wyścigów w tym faza eliminacyjna oraz półfinały i finały w systemie play-off. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 10 osobowa międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami z Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Na starcie zobaczymy 10 załóg, między innymi zawodników z Australii, Francji, Niemiec, Danii, Rosji i Polski.
„Lista startowa jest mocna, mamy aż 2 zawodników z czołowej 10 rankingu Pucharu Świata – Maxime Mesnila z Francji i Patryka Zbroję ze Szczecina. Na pewno do walki włączą się pozostali Polacy czyli Szymik, Jabłkowski i Harasimowicz. Niespodzianka mogą być Adam Smith z Australii i Sylvain Escurat z Francji , którzy debiutują w Polish Match Tour” – wyjaśnia Cylupa

Lista Startowa:

  1. Maxime Mesnil, FRA
  2. Patryk Zbroja, POL
  3. Adam Smith, AUS
  4. Szymon Szymik, POL
  5. Emil Kjaer, DEN
  6. Szymon Jabłkowski, POL
  7. Piotr Harasimowicz, POL
  8. Sylvain Escurat, FRA
  9. Jens Hartwig, GER
  10. Denis Shapovalov, RUS

Organizatorem regat jest Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour  oraz MT Partners i OSiR Wyspiarz. Bazą regat jest Marina Świnoujście. Wyścigi planowane są od piątku 22 czerwca do 24 czerwca.
Partnerami regat są Miasto Świnoujście, TT-Line Polska, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, D.A.D – Texet Polska oraz AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.
 

Recencje książek żeglarskich