MENU

Gdynia Match Race

2008-08-10
Już w najbliższy weekend, od 8 do 10 sierpnia, przy Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się regaty meczowe Gdynia Match Race – Grade3, zaliczane do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Będzie to jednocześnie kolejna 8 impreza w ramach Polish Match Tour - pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce.
 
W zawodach weźmie udział 12 załóg z 3 krajów, w tym cała czołówka polskich sterników przygotowujących się do startu w zbliżających się sierpniowych Mistrzostwach Polski. Faworytami imprezy są aktualny Mistrz Polski Marek Stańczyk (poz. 28 w rankingu Pucharu Świata ISAF), Przemek Tarnacki (poz. 48) i Karol Górski - lider rankingu Pucharu Polski i Polish Match Tour. Na starcie pojawi się również Piotr Tarnacki – 3 krotny Mistrz Świata w klasie Micro i wielokrotny Mistrz Polski.
 
Regaty będą częścią „Festiwalu Żeglarskiego” i targów „Wiatr i Woda na Wodzie”, które rozpoczynają się 7 sierpnia w Porcie Jachtowym w Gdyni. Polish Match Tour na terenie targów ma swoje biuro regat oraz stoisko informacyjne. Rozpoczęcie i zakończenie regat odbędzie się na głównej scenie na terenie Targów.
 
Organizatorami regat są Yacht Klub Polski Gdynia i MT Partners – organizator całego cyklu.
 
„Celem Polish Match Tour jest umożliwienie najlepszym polskim zawodnikom startów w regatach Pucharu Świata w Polsce jak i skonfrontowania swoich umiejętności z utalentowanymi i uznanymi na świecie żeglarzami” - mówi Maciej Cylupa, inicjator i organizator cyklu. „Najbliższe regaty to praktycznie ostatnia okazja do zmierzenia się ze sobą najlepszych polskich zawodników. Lista startowa obejmuje obecnie najwyżej klasyfikowanych w Pucharze Świata 8 polskich sterników. Bardzo mocna stawka uzupełniona jest o zawodników z Niemiec i Danii. Emocji i walki na pewno nie zabraknie.”
 
„Po raz kolejny prezentujemy mieszkańcom Trójmiasta ideę regat meczowych, które, w naszym odczuciu, są sportem bardzo widowiskowym i emocjonującym. Wyścigi są krótkie, bardzo dynamiczne, rozgrywane blisko widzów i na bieżąco komentowane, dzięki czemu mogą oni z brzegu obserwować zmagania najlepszych i poczuć niezwykłą atmosferę regat żeglarskich. W Gdyni organizujemy regaty Polish Match Tour już po raz piąty”- dodaje Jerzy Sawicki, sędzia główny regat.
 
Start do pierwszego wyścigu odbędzie się w sobotę, 9 sierpnia, o 10.00, natomiast zakończenie zostało zaplanowane w niedzielę, ok. 17.00. Wyścigi zostaną rozegrane na 4 specjalnie przygotowanych profesjonalnych jachtach Match650 produkcji stoczni Skipper Yachts.
Miłośników żeglarstwa organizatorzy zapraszają również na oficjalne treningi, które odbędą się w już najbliższy piątek.  Wyścigi będą odbywać się w bezpośredniej bliskości Skweru Kościuszki i Mariny Gdynia, a bazą regat będzie taras Akwarium Gdyńskiego.
 
Relacje z regat przeprowadzi TVNturbo i TVNmeteo w specjalnie produkowanym programie żeglarskim. Ponadto, na bieżąco można śledzić wyniki regat na oficjalnej stronie regat www.polishmatch.pl.
 
Nad sprawnym przebiegiem regat czuwać będzie aż 8 osobowa międzynarodowa komisja sędziowska. W jej składzie znajdą się arbitrzy z Portugalii i Finlandii, którzy sędziowali m.in. największe światowe regaty match-racingowe o Puchar Ameryki.
Recencje książek żeglarskich