MENU

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata Klasy Micro

2008-07-03
W pierwszym dniu 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP w Sopocie w trudnym, często zmieniającym kierunek i słabym wietrze rozegrano 3 wyścigi. Komisja sędziowska nie miała łatwego zadania: pierwszy start przerywany był dwa razy. Trasę skracano w pierwszym i trzecim wyścigu.
W klasyfikacji generalnej, prowadzi polska załoga POL 77 w składzie: Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Goralski. Pretendenci do czwartego, mistrzowskiego tytułu nie zaskakują, pewnie wygrywając wszystkie wyścigi. Tuż za nimi żeglują Rosjanie RUS 77 ze sternikiem Viacheslawem Frolovem. Obie załogi od kilku lat zaciekle walczą o pierwsze miejsce, co świetnie było widać w trzecim biegu, gdzie załoga Piotrka Tarnackiego, wygrała bieg dosłownie o kilkadziesiąt centymetrów. To rozstrzygniecie, było potwierdzeniem trudnych i loteryjnych warunków panujących na wodzie: Polacy żeglowali przed metą na kursie pełnym pod spinakerem, podczas gdy Rosjanie pokonywali linię mety na kursie ostrym. Trzecie miejsce należy również do rosyjskiej załogi RUS 177 Alexeya Bunzyna. Na czwartym Roberta Kresło – załoga POL 28.
W dywizji cruiser ciekawa sytuacja: prowadzi ubiegłoroczny Mistrz Świata, Rosjanin Gennadiy Svistunov. Na drugim miejscu, bardzo doświadczony w klasie Micro Marcin Dembowski na nowym jachcie POL 109, zbudowanym tuż przed zawodami. Trzecie miejsce zajmuje załoga POL 25 Rafała Moszczyńskiego. Dalej z taka samą ilością punktów Grzegorz Banaszczyk na POL 63, Marcin Celmerowski na POL 55, Mariusz Wandasiewicz na POL 13. Świetną formą w pierwszym biegu błysnęła załoga POL 88 Tomasza Brzozowskiego, zajmując drugie miejsce w generalnej klasyfikacji! Dobrze żegluję ubiegłoroczny Wicemistrz Świata, Szymon Szymik oraz Maciej Grodzki.
Na starcie stanęło 45 załóg z Rosji, Łotwy, Francji, Kazachstanu, Serbii, Hiszpanii i Polski. 25 teamów, to Polacy. Regaty dopiero się rozpoczynają – do soboty, zaplanowano rozegranie łącznie 12 wyścigów. Start i meta wyścigów ustawiona jest blisko Sopockiego mola, gdzie przez cały czas gromadzi się publiczność, dla której prowadzony jest na żywo sportowy komentarz. Na dzisiaj zaplanowano kolejne 3 wyścigi.


Więcej informacji na stronach internetowych:
www.yachting.com.pl, www.microclass.pl, www.microcup.pl

Marcin Celmerowski
PTRKM
Recencje książek żeglarskich