MENU

Polacy triumfują w regatach Ligi Mistrzów !

2023-06-20
Polacy triumfują w regatach Ligi Mistrzów !
Foto: Adam Burdyło

W Sopocie zakończyły się historyczne pierwsze regaty rangi Sailing Champions League organizowane przez Polska Ligę Żeglarską. Udział wzięły 24 załogi z 11 krajów, które rywalizowały od czwartku do niedzieli przy sopockim Molo. Wygrała polska załoga YKP Gdynia, a awans do Finałów zdobyły jeszcze 2 inne polskie załogi Yacht Klub Gdańsk i KW Garland Gliwice.

W Sopocie zobaczyliśmy 24 zespoły klubowe z Austrii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i oczywiście Polski. Stawka była bardzo mocna, bo uczestnicy to absolutnie czołowe kluby w swoich krajowych ligach, które prawo startu w Sopocie zdobyły zajmując najwyższe miejsca w rankingu. Wszystkie załogi walczyły o awans do Finału Sailing Champions League w Travemunde a bilety otrzymywało najlepszych 11 załóg w sopockich regatach.

Jednak od początku doskonale radziły sobie 3 polskie załogi, szczególnie YKP Gdynia i Yacht Club Gdańsk okupując 2 pierwsze miejsca przez 4 dni rywalizacji. Obie załogi prowadzone odpowiednio przez Rafała Sawickiego i Igora Tarasiuka to najlepsze polskie załogi ostatnich lat w Polskiej Lidze Żeglarskiej i w tej stawce pokazały, że ich poziom żeglowania jest absolutnie na światowym poziomie. Niespodzianką na plus była doskonała postawa załogi KW Garland Gliwice, która dostała prawo startu na zasadzie ‘dzikiej karty” w ostatniej niemalże chwili. Załoga, która w tym roku stara się o powrót do Ekstraklasy, wzmocniona Markiem Stańczykiem za sterem zanotowała doskonałe równe zawody, przez 4 dni nie spadając poniżej 6 miejsca w rankingu i na koniec awansując do finału regat. Pozostałe 2 polskie załogi zanotowały obiecujący początek, szczególnie Yacht Club Sopot plasujący się po 1 dni w czołowej dziesiątce, co dawało awans do Finału Ligi Mistrzów. Sailing Legia niestety od początku nie mogła znaleźć rytmu i tempa na znanym sobie sopockim akwenie. Kolejne 3 dni nie przyniosły obu załogom przełomu i finalnie zakończyły regaty na miejscach 17 i 19.

Foto: Adam Burdyło

Załogi zagraniczne w większości po raz pierwszy miały okazję ścigać się na jachtach RS21. Większość lig europejskich startuje na jachtach klasy j70, zbliżonych rozmiarami ale jednak cięższych i wyższych. Mimo tego, środowe treningi oraz pierwszy dzień rywalizacji większości pozwoliły na szybkie opanowanie RS21 i równą rywalizacje z czołowymi polskimi załogami. Najlepiej sobie radziła załoga niemiecka załoga SMCU wygrywając 5 wyścigów i w efekcie awansując do ścisłego finału regat obok Polaków. Dużo wygranych wyścigów i zaciętą walkę zaprezentowali Szwedzi z Sotefjorden SK, Duńczycy z KAS Racing i Royal Danish Yacht Club (aż 7 wygranych wyścigów) oraz Holendrzy z Delft Challenge i Berlińczycy z VSaW. Te załogi równym pływaniem w czołówce, zapewniły sobie miejsca premiowane biletem do Travemunde. Zacięty bój o ostatnie dwa miejsca zapewniające udział w Finałę SCL stoczyły załogi Union YC Wolfgangsee z Austrii, SK Neptun Vejle z Danii, kolejna załoga z niemieckiego Uberlingen Bodensee YC oraz Francuzi z APCC Nantes i Szwedzi z Gamla Stans YSK.

Po rozegraniu 54 wyścigów w ciągu 4 dni, najlepsze 4 załogi rozegrały finał regat, już tylko z ich udziałem. Załoga Rafała Sawickiego nie dała szans konkurentom ponownie i pewnie wygrała finał i całe sopockie zawody.  

Klasyfikacja końcowa regat Sailing Champions League Qualifier – Sopot 2023

 1. YKP Gdynia  -  POL  -   Rafał Sawicki, Piotr Szwoch, Adam Kazjer, Jan Fursewicz
 2. Segel-und Motorboot Club Überlingen  -  GER  -   Michael Zittlau, Jann Mueller, Florian Steidle, Frederik Schaal
 3. Yacht Club Gdansk  -  POL  -  Igor Tarasiuk, Maksymilian Pawłowski, Kacper Olszewski, Jakub Padzik
 4. KW Garland Gliwice   - POL  -  Marek Stańczyk, Tomasz Szymanski, Marcin Spałek, Marcin Kozłowski
 5. KAS Racing   - DEN   
 6. Sotefjorden Segelsällskap  -  SWE   
 7. Royal Danish Yacht Club  -  DEN   
 8. KNZ&RV Delft Challenge  -  NED   
 9. Verein Seglerhaus am Wannsee  -  GER   
 10. Union Yacht-Club Wolfgangsee  -  AUT   
 11. Sejlklubben Neptun Vejle  -  DEN   
 12. Bodensee Yachtclub Überlingen  - GER   
 13. APCC Nantes  - FRA   
 14. Gamla Stans Yacht Sällskap  -  SWE   
 15. Union Yachtclub Wörthersee  -  AUT   
 16. Brändö Seglare  -  FIN   
 17. Yacht Club Sopot  -  POL   
 18. Marconi SC  -  GBR   
 19. Sailing Legia Warszawa  -  POL   
 20. Cercle de la Voile Neuchâtel  -  SUI   
 21. RRZV MAAS & ROER  -  NED   
 22. West Hoe Sailing Club -   GBR   
 23. Runmarö Yacht Club -  SWE   
 24. BI Athletics Seiling -  NOR   

Regaty sędziowane były przez 10 osobową międzynarodową komisję z arbitrami z Polski, Niemiec, Finlandii i Chorwacji.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing można znaleźć pod linkiem: https://scl2023.sapsailing.com/
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Regaty objęte są patronatami Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego.
Sponsorami Regat są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Miasto Sopot – gospodarz regat.
Partnerami Regat są: Odyssey Dealer Group, STBU, Winnica Turnau, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Yetiz i Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami regat była Polska Liga Żeglarska, MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Recencje książek żeglarskich